Koncern bp, jedna z największych firm energetycznych świata, oraz Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, podpisały protokół ustaleń o współpracy (ang. Memorandum of Understanding – MoU). Celem jest wsparcie w dekarbonizacji wysokoemisyjnych klientów na obszarze Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Australii i Stanów Zjednoczonych.
Zgodnie z postanowieniami bp i Schneider Electric zamierzają połączyć siły w celu zwiększenia skali rozwiązań energetycznych dla miast oraz klientów komercyjnych i przemysłowych w trudnych do zlikwidowania sektorach, takich jak wysokoemisyjny transport i przemysł ciężki. Wzajemnie uzupełniające się możliwości obu firm na płaszczyźnie doradztwa, projektowania, budowy i eksploatacji systemów energetycznych o obniżonej emisyjności pomogą ich klientom osiągnąć wyznaczone cele w obszarze dekarbonizacji. Ponadto bp i Schneider Electric zamierzają zbadać modele biznesowe, które umożliwią zmniejszenie ryzyka i inwestycji kapitałowych poprzez wykorzystywanie systemów energetycznych jako usługi (ang. as a service).
– Specjalistyczna wiedza Schneider Electric uzupełnia naszą, otwierając więcej możliwości współpracy w temacie dekarbonizacji systemów energetycznych. Połączenie doświadczenia bp w zakresie dostaw energii z technologiami Schneider Electric związanymi z mikrosieciami oraz zarządzaniem energią oznacza, że razem możemy zaoferować czyste, wydajne i odporne rozwiązania, które zaspokoją potrzeby klientów – mówi William Lin, EVP, regions, cities and solutions w bp.
– Wielu naszych partnerów i klientów poszukuje innowacji oraz fachowego know-how, które pomogą w dekarbonizacji systemów dostaw i popytu na energię. Wspólnie z bp konsekwentnie usprawniamy rozwiązania technologiczne i jesteśmy obecni na kluczowych rynkach, aby wesprzeć klientów w szybkim osiągnięciu zerowego poziomu emisji netto – dodaje Barbara Frei, Executive Vice President, Industrial Automation w Schneider Electric.
Schneider Electric dostarczy ekspertyzę w zakresie dekarbonizacji oraz technologie wspierające Elektryczność 4.0, aby pomóc w tworzeniu i obsłudze krytycznych lub energochłonnych systemów. Platforma mikrosieci Schneider Electric zapewni zintegrowanie lokalnej energii odnawialnej z niezawodnymi systemami zapasowymi, w tym magazynami energii, infrastrukturą dla pojazdów elektrycznych oraz powiązanymi usługami sprzedaży detalicznej energii.
Obie organizacje zamierzają współpracować nad takim połączeniem rozwiązań i technologii, które pozwoli sprostać najbardziej złożonym wyzwaniom energetycznym. Dzięki partnerstwu firm bp i Schneider Electric możliwe jest przyspieszenie przejścia na zerową emisję netto.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
AI pomoże sterować oczyszczalniami ścieków? Może być wiele korzyści
„Le Figaro”: klimatyzatory i wiatraki odsprzedawane są online nawet za trzykrotność ceny
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Dobre życie na stabilnej planecie dla wszystkich. Według grupy znanych ekonomistów to możliwe
Przeładunki portowe a dbałość o Bałtyk. Premiera ważnej publikacji podczas Kongresu Polskie Porty 2030
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 05:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 05:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 05:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 05:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 05:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 05:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 05:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 05:05 |