Wynik wyszukiwania - " ekologia" - Wiadomości

Mity o elektrykach - trzy rzeczy, które trzeba wiedzieć

Zielone tablice rejestracyjne nadal budzą zainteresowanie na drogach. Z roku na rok elektrycznych aut przybywa, a docelowo zastąpią wszystkie auta spalinowe. Elektryki mają jednak zły PR, zupełnie niesłusznie. FPPE obala trzy najpopularniejsze mity o samochodach elektrycznych w Polsce.
06.06.2023

Wody z dawnej kopalni zasilą przyszłą fabrykę Izery w Jaworznie

Jaworznicki Obszar Gospodarczy (JOG), gdzie ma powstać m.in. fabryka aut elektrycznych Izera, będzie zasilany w oczyszczoną wodę z wyrobisk dawnej kopalni Jan Kanty w Jaworznie – zakłada zainaugurowany we wtorek projekt. Stacja uzdatniania wód dołowych ma powstać do końca 2025 roku.
06.06.2023

WUG: w 2022 r. spadła efektywność odmetanowania kopalń, wzrosła - zagospodarowania ujętego gazu

Blisko 4,5 proc. mniej metanu niż rok wcześniej wydzieliło się w ub. roku przy eksploatacji węgla kamiennego. W instalacje odmetanowania ujęto prawie 11 proc. mniej gazu niż rok wcześniej. Zmniejszyła się efektywność odmetanowania, wzrósł natomiast wskaźnik zagospodarowana ujętego gazu - wynika z danych WUG.
22.05.2023

Marek Woźniak na kongresie H2POLAND: wodór może ochronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną

„Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli goście reprezentujący Polskę i zagranicę. Podczas konferencji H2POLAND możemy się wymienić spostrzeżeniami, gdzie jesteśmy, jakie są perspektywy, jak możemy współpracować i jak sobie pomóc. To nasza wielka wodorowa przygoda, która - mam nadzieję - będzie się rozwijała i przełoży się na liczne ekonomiczne sukcesy” - przekonywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. W jego opinii, rozwój technologii wodorowych może się przyczynić do ochrony ludzkości przed katastrof
22.05.2023

Northvolt zakończył budowę fabryki w Gdańsku

Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii.
21.05.2023

Hisense traktuje zrównoważony rozwój jako priorytet w budowaniu bardziej ekologicznej przyszłości

Celem Dnia Ziemi jest zaangażowanie osób indywidualnych, instytucji i firm w przyjęcie odpowiedzialności za przyspieszenie procesu przejścia na korzystną dla wszystkich i dobrze prosperującą zieloną gospodarkę. Hisense, wiodąca globalna marka sprzętu AGD i elektroniki użytkowej, zawsze postrzegała zrównoważone praktyki biznesowe jako jeden z priorytetów i jest zaangażowana w działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii i budowania zrównoważonego środowiskowa.
26.04.2023

Dekarbonizacja transportu: branża liczy na wsparcie, gwarancje finansowe i jasną politykę rządu [WIDEO]

Systemowe wsparcie dla inwestycji w transport niskoemisyjny, w tym gwarancje finansowe ze strony państwa oraz opracowanie szczegółowej polityki rządu w zakresie transportu intermodalnego - takie oczekiwania zgłaszali eksperci i menedżerowie branży logistycznej, uczestniczący w debacie o dekarbonizacji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia 2023 r.).
25.04.2023

Anwil dzieki projektowi HySTrAm zastąpi gaz ziemny w produkcji amoniaku

Anwil uczestniczy w międzynarodowym projekcie HySTrAm, obejmującym technologię, która może częściowo lub w pełni zastąpić gaz ziemny w produkcji amoniaku. Zadaniem spółki jest przetestowanie opracowanych rozwiązań w warunkach rzeczywistych - podał Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
14.04.2023

SEEN Technologie i ATREM pozyskuą największy w branży wodno-ściekowej kontrakt w PKN Orlen

SEEN Technologie sp. z o.o. (Lider) w konsorcjum z Atrem S.A. podpisują największy w branży kontrakt na budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej w PKN Orlen S.A. Obecna inwestycja PKN Orlen powstanie na potrzeby realizacji projektów rozwojowych w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Ma na celu zabezpieczenie potrzeb infrastruktury produkcyjnej w najwyższej jakości wodę procesową jak również ochronę środowiska.
06.04.2023

SMR-y będą podstawą rozwoju Polski w następnej dekadzie

Dla zapewnienia rozwoju Polski w latach 30. niezbędne są stabilne dostawy energii, z których będą mogli korzystać inwestorzy. Mogą je zagwarantować przede wszystkim elektrownie atomowe - to główny wniosek z debaty „Czy małe modułowe reaktory jądrowe zapewnią Polsce tanią energię?”, która odbyła się 4 kwietnia w Centrum Prasowym PAP.
05.04.2023

Wymiana oświetlenia miast i gmin bardziej opłacalna i bezpieczna niż egipskie ciemności po zmroku

Koszty oświetlenia to jeden z większych wydatków dla miast i gmin. Mogą stanowić 30-50% rocznego budżetu. Z powodu wysokich cen energii coraz więcej samorządów decyduje się na czasowe wyłączenie oświetlenia, co wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Alternatywą dla „egipskich ciemności” jest przejście na technologię LED, która w połączeniu z inteligentnymi systemami zarządzania oświetleniem może przynieść znacznie większe oszczędności energii bez uszczerbku na bezpieczeństwie oraz komforcie.
29.03.2023

Arctech zwiększa niezależność energetyczną Litwy

Arctech, wiodący na świecie dostawca rozwiązań z zakresu śledzenia położenia słońca i modułów BIPV, poinformowała o podpisaniu umowy na dostawę systemu SkyLine o mocy 78,8MW, umożliwiającego śledzenie położenia słońca, z duńskim realizatorem projektów z zakresu energii odnawialnej European Energy na Litwie. Będzie to pierwsza realizacja firmy w tym kraju, która zwiększy portfolio instalacji w regionie do 400 MW. European Energy projektuje, konstruuje i obsługuje farmy wiatrowe oraz słoneczne na całym świecie. Od momentu powstania
15.02.2023

Śląscy samorządowcy za zmianami w projekcie ustawy o terenach zdegradowanych

Śląscy samorządowcy postulują zmiany w projekcie ustawy, mającej skutecznie rozbroić największe w kraju bomby ekologiczne. Chcą m.in. by zadania przypisane w tym zakresie samorządom były zadaniami zleconymi z zakresu administracji rządowej, a nie zadaniami własnymi gmin – wynika z przyjętego w piątek stanowiska.
05.02.2023

Adani jako pierwsza wprowadzi na rynek ciężarówki napędzane wodorem

- Przedsiębiorstwo Adani Enterprises jako pierwsze w Azji i jedno z pierwszych na świecie wykorzysta do pracy w górnictwie ciężarówki napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi. - Pierwszy samochód ciężarowy ma zostać oddany do eksploatacji w Indiach w 2023 r. - Informacja ta potwierdza wizję Gautama Adaniego, który zamierza zapoczątkować gospodarkę wodorową, której liderem są Indie.
19.01.2023

Kraków zaskarży zmiany w uchwale antysmogowej dla Małopolski

Kraków wystąpi do sądu administracyjnego o zaskarżenie zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski – poinformował we wtorek wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk. Władze miasta uważają, że wydłużenie terminu zakazu używania pieców bezklasowych jest szkodliwe dla mieszkańców.
07.12.2022

Politechnika Łódzka i firma Anwim będą współpracować na rzecz ekoinnowacyjności

Firma Anwim będąca właścicielem i operatora sieci stacji paliw MOYA została nowym partnerem Politechniki Łódzkiej. Współpraca uczelni i przedstawiciela branży paliwowej dotyczy wspólnych projektów oraz prac badawczo-rozwojowych, w szczególności w obszarach ekoinnowacyjności.
07.12.2022

TÜV SÜD przyznaje spółce YuanTech Solar certyfikat IEC 61215 i IEC 61730a

TÜV SÜD, uznany na świecie niezależny organ certyfikujący, przyznał spółce YuanTech Solar, nowemu chińskiemu producentowi z branży fotowoltaiki, certyfikat IEC 61215 i IEC 61730. Oznacza to, że wyprodukowane przez YuanTech Solar moduły fotowoltaiczne serii TOPCon/PERC pozytywnie przeszły wszystkie testy wymagane normą IEC 61215 dotyczącą wydajności modułów fotowoltaicznych oraz normą IEC 61730 odnoszącą się do bezpieczeństwa modułów fotowoltaicznych oraz że spółka YuanTech Solar posiada certyfikat umożliwiający jej wprowadzanie p
06.12.2022

IKS „Solino” z Grupy Orlen szukają dostawcy dwóch mikroinstalacji fotowoltaicznych

Inowrocławskie Kopalnie Soli (IKS) „Solino” z Grupy Orlen ogłosiły postępowanie na dostawę dwóch mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 6,3 kWp każda do samodzielnego montażu dla Kopalni Soli „Mogilno” oraz Kopalni Soli i Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw „Góra”.
01.12.2022

Wodociągi i kanalizacja w obliczu nowych wyzwań

Polski sektor wodociągowo-kanalizacyjny przeszedł w ciągu ostatnich 33 lat gruntowną transformację. Przekształcenia własnościowe, modernizacja technologiczna, rozwój liniowych i punktowych elementów infrastruktury, zmiany w obszarach organizacji, zarządzania i finansów to tylko niektóre spośród tych zmian.
30.11.2022

Spółka Energi z Grupy Orlen wymienia w Koszalinie oświetlenie uliczne na energooszczędne

Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, modernizuje oświetlenie uliczne w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Wymiana opraw z sodowych na ledowe m.in. znacznie zredukuje zużycie energii elektrycznej oraz zmniejszy emisję dwutlenku węgla - podała Energa Grupa Orlen.
22.11.2022

Jedynie znak „Euroliścia” zapewnia ekologiczny status produktów spożywczych

„Nie wszystko, co pochodzi z przydomowego ogródka czy wyrosło na polu, możemy nazwać produktem eko. Ekologiczna żywność musi być oznaczona unijnym >>Euroliściem
07.11.2022

Zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ: zbliżamy się do katastrofy klimatycznej

Zbliżamy się do katastrofy klimatycznej; klimatyczny kryzys dotyka już całą ludzkość – mówiła do uczestników rozpoczętej we wtorek w Katowicach konferencji PRECOP 27 zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ, dyrektor wykonawcza UN Global Compact Sanda Ojiambo.
18.10.2022

Katowicki WIOŚ powołał Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej

W Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Katowicach został powołany Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. 20 osób, które docelowo znajdą w nim zatrudnienie to byli funkcjonariusze służb, którzy mają ukrócić proceder nielegalnego przewożenia i składowania odpadów.
17.10.2022

Katowice zyskają dwa nowe parki i zmodernizują, częściowo rozbudowując trzy dotychczasowe

Dwa nowe parki na dotychczasowych nieużytkach w peryferyjnych dzielnicach Katowic chce utworzyć samorząd miasta, modernizując też i częściowo rozbudowując trzy inne przestrzenie parkowe. Ogółem zamawiane prace mają objąć ponad 20 hektarów, a ich wartość oszacowano na 45 mln zł.
03.10.2022

Gospodarka, technologia, zielona energia wśród tematów EFNI 2022 w Sopocie

Przyszłość Polski, Europy i świata, wpływ wojny na współpracę międzynarodową, globalna gospodarka, metaverse. Te i wiele innych tematów omówią podczas inspirujących dyskusji uczestnicy i paneliści tegorocznej XI edycji Europejskiego Forum Nowych Idei.
26.09.2022

PKN Orlen zbuduje w Wałbrzychu do 2024 r. stację tankowania wodoru

PKN Orlen zbuduje w Wałbrzychu (Dolnośląskie) do 2024 r. jedną ze swych stacji tankowania wodoru. Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Do 2030 r. koncern na inwestycje w wodór przeznaczy 7,4 mld zł.
19.09.2022

Zrównoważony rozwój w IT. Raport BCG Platinion „Green IT” o realizacji zielonego trendu na rynku polskim, czeskim i węgierskim

Kryzys klimatyczny pogłębia się, a wraz z nim wzrasta świadomość i potrzeba zmian, co sprawia, że rynek informatyczny coraz bardziej kieruje się w stronę zrównoważonego rozwoju. BCG Platinion przeprowadziło badanie, aby dowiedzieć się, jaki jest stan wdrażania zielonych rozwiązań przez firmy IT w Polsce, Czechach i na Węgrzech.
19.09.2022

Przedsiębiorstwa wdrażają rozwiązania ekologiczne i prospołeczne w odpowiedzi na oczekiwania i wymogi banków oraz klientów

Rosnące wymagania branży finansowej oraz wyraźnie zmieniające się oczekiwania klientów to dwa czynniki, które wymuszają na przedsiębiorstwach, w tym w szczególności na branży nieruchomości, wdrażanie rozwiązań proekologicznych i prospołecznych – powiedział Dominik Januszewski, Head of Strategic Consulting, JLL Poland, podsumowując debatę o ESG na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
12.09.2022

Aktywiści smogowi i związek działkowców będą edukowali o spalaniu liści

Kampanię plakatową dotyczącą problemu spalania liści, gałęzi i innych odpadów roślinnych przeprowadzą przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców i Polskiego Alarmu Smogowego. Będzie ona kierowana do użytkowników blisko 100 tys. ogródków działkowych w woj. śląskim.
09.09.2022

Pylontech w rankingu 50 najbardziej innowacyjnych spółek Forbes Chiny 2022

Pylon Technologies (Pylontech), dostawca dedykowanych systemów akumulatorowego magazynowania energii (ang. BESS) ogłosił, że znalazł się w rankingu 50 najbardziej innowacyjnych spółek sektora nowej energii Forbes Chiny 2022.
30.08.2022

GIOŚ: badania porównawcze Odry wykonano w Czechach, Anglii i Holandii

Badania porównawcze w związku z zanieczyszczeniem Odry wykonały laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii; czeskie wyniki są porównywalne z polskimi - poinformowała we wtorek dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Mirosława Zbroś.
23.08.2022

Katowicka miejska spółka komunalna zamówiła farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW

Budowę farmy fotowoltaicznej w miejscu zamkniętej i zrekultywowanej części składowiska odpadów zamówiło w czwartek Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Inwestycja o mocy 1 MW ma kosztować nieco ponad 5,7 mln zł – poinformowały władze miasta.
18.08.2022

Ruszyły konsultacje społeczne projektu zmian uchwały antysmogowej

Do konsultacji społecznych trafił projekt uchwały zarządu województwa małopolskiego, zakładający przesunięcie o rok terminu wymiany pieców bezklasowych, czyli tzw. kopciuchów – poinformował w poniedziałek urząd marszałkowski.
01.08.2022

EWE płaci za oszczędzanie gazu i prądu

Od 15 lipca odbiorcy, którzy ograniczą swoje zapotrzebowanie na gaz lub energię elektryczną, mogą otrzymać nawet 200 zł za każdą zaoszczędzoną megawatogodzinę. Taką ofertę dla swoich klientów biznesowych przygotowała Grupa EWE. Spółka, w ramach programu „Płacimy za oszczędzanie”, płaci za ograniczenia zużycia prądu i gazu począwszy od sierpnia do końca najbliższej zimy.
28.07.2022

Morawiecki: ekologiczne równa się ekonomiczne

Ekologiczne równa się ekonomiczne – przekonywał w środę w Boronowie (Śląskie) premier Mateusz Morawiecki, zachęcając do termomodernizacji domów i wymiany źródeł ciepła w ramach programu „Czyste powietrze”. Przypomniał, że w ostatnim czasie poprawiono warunki korzystania z tego programu.
14.07.2022

Eko Lider Lewiatana - znamy zwycięzców pierwszego proekologicznego rankingu sieci

Dziesięciu finalistów rankingu oszczędziło w 2021 roku na produkcji energii elektrycznej 946 MWh. Taka moc mogłaby zasilić 11 średniej wielkości sklepów spożywczych. Dzięki Eko Liderom tylko w ubiegłym roku zostało wyemitowane do atmosfery o 766 ton mniej dwutlenku węgla.
12.07.2022

Małopolscy radni rozważą wydłużenie terminu wymiany kopciuchów

Małopolscy radni PiS, którzy mają większość w sejmiku województwa, rozważą wydłużenie terminu wymiany kopciuchów, czego zapowiedzią jest poniedziałkowe głosowanie za przyjęciem do dalszych analiz petycji gmin ws. wydłużenia tego terminu.
05.07.2022

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku szansą na transformację energetyczną w Polsce

Ministerstwo Infrastruktury w ciągu kilku miesięcy ma ogłosić wyniki postępowania rozstrzygającego w sprawie wydania pozwoleń na budowę farm wiatrowych w 11 lokalizacjach w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. O możliwość realizacji tych inwestycji ubiegają się m.in. polskie koncerny: Grupa Orlen, Tauron czy PGE.
04.07.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Międzynarodowi eksperci i praktycy wspólnie pracują nad poprawą kondycji oceanów, stawiając czoła systemowym wyzwaniom w gospodarce morskiej

Światowi eksperci reprezentujący Program Ochrony Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych, The Nature Conservancy, rządy, agencje badawcze i sektor prywatny zebrali się, aby podzielić się najlepszymi praktykami w zakresie poprawy gospodarki morskiej na podstawie doświadczeń zdobytych na całym świecie.
29.06.2022

Ruszyła kampania edukacyjna promująca certyfikowaną żywność ekologiczną [WIDEO]

Ruszyła kampania Polskiej Izby Żywności Ekologicznej „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia” – ma ona promować naturalną żywność certyfikowaną unijnym symbolem zielonego listka. Jak powiedziała PAP Krystyna Radkowska, prezes PIŻE, szansą na dalszy rozwój krajowego rynku żywności eko może być tzw. generacja Z, czyli pokolenie osób urodzonych po 1995 r., z których 39 proc. co najmniej raz w tygodniu sięga po żywność ekologiczną.
14.06.2022

Bank Pekao: sektor bankowy jest gotowy na współfinansowanie zielonych inwestycji w Polsce [WIDEO]

Nawet 100 mld zł rocznie mogą wynieść, w perspektywie najbliższych lat, wydatki związane z zieloną transformacją, które pozwalają Polsce spełnić cele klimatyczne europejskiej gospodarki. Jak przekonywał podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao S.A., tak kolosalne wyzwanie jest niemożliwe do podjęcia bez zaangażowania i determinacji całego sektora bankowego.
26.05.2022

PERN planuje kolejne instalacje fotowoltaiczne w swych obiektach

PERN ogłosił postępowanie przetargowe na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej instalacji fotowoltaicznych w kolejnych obiektach spółki.
20.05.2022

W Katowicach powstaną trzy przystanki z dachami roślinnymi

Do końca tego roku w Katowicach mają powstać trzy zielone przystanki – z roślinami posadzonymi na dachach wiat i w ich pobliżu. Przetarg na wykonanie prac, których koszt oszacowano na 275 tys. zł, ogłosił Zakład Zieleni Miejskiej.
05.05.2022

Moduły Jolywood Solar Niwa zdobywają złoty medal i błyszczą na polskich targach energetycznych

25 kwietnia w siedzibie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się Międzynarodowe Targi GREENPOWER. Złotym medalem MTP uhonorowano moduły TOPCon z seri Niwa. Grupa EC, jeden z podmiotów zajmujących się dystrybucją produktów Jolywood Solar w Polsce, zaprezentował podczas targów moduły z serii Niwa, a przedstawiciele Jolywood Solar wzięli udział w ceremonii przyznania nagród. Międzynarodowe Targi GREENPOWER to największa w Polsce wystawa produktów sektora nowej energii, przyciągająca przedsiębiorstwa międzynarodowe i krajow
02.05.2022

Mój elektryk MAN eTGE

Aż do 70 000 PLN mniej można zapłacić za samochód MAN TGE z napędem elektrycznym. MAN jako jeden z pierwszych producentów samochodów dostawczych od początku roku 2022 oferuje kompleksową pomoc w uzyskaniu dopłat do zakupu samochodów w ramach programu „Mój elektryk”. Dołączenie do programu to odpowiedź MAN Truck & Bus Polska oraz MAN Financial Services na rosnący trend elektromobilności.
14.04.2022

Europejski Kongres Samorządowy: potrzebna jest świadomość dotycząca możliwości korzystania z OZE

Przedstawiciele samorządów oraz goście z kilku europejskich krajów dyskutowali, podczas sesji plenarnej „Liderzy w czasie kryzysu”, o wyzwaniach, z jakimi mierzą się obecnie lokalni włodarze oraz o skutecznym realizowaniu zadań w czasie pandemii i wojny w Ukrainie. Dyskusja miała miejsce podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego w Mikołajkach odbywającego się 11-12 kwietnia.
14.04.2022

Panasonic zwiększa zdolności produkcyjne w fabryce pomp ciepła w Czechach

Fabryka Panasonic w Pilznie (Czechy) rozpoczęła wytwarzanie pomp ciepła powietrze–woda trzy lata temu. Od tamtej pory czeski zakład Panasonic stale zwiększa zdolności produkcyjne. Głównie wynika to z faktu, że urządzenia Aquarea z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród instalatorów i indywidualnych klientów. W 2022 roku europejska produkcja pomp ciepła powietrze–woda jest czterokrotnie większa w porównaniu z 2019 rokiem.
11.04.2022

35 mln zł od PKN Orlen i NCBiR w programie NEON na innowacyjne bioprodukty

PKN Orlen i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiły wspólny program grantowy NEON. W pierwszym konkursie na projekty związane z produkcją eklogicznej biomasy z roślin, których uprawa nie zaburzy ekosystemu, do rozdysponowania jest 35 mln zł - podał koncern.
01.04.2022

Pilotażowy projekt PKM Jaworzno autobusu zasilanego wodorem Air Products

W obliczu rosnącego zainteresowania rynku rozwiązaniami niskoemisyjnymi, Air Products, światowy lider w produkcji i dystrybucji wodoru, rozpoczyna strategiczną współpracę z miastem Jaworzno w zakresie przeprowadzenia pilotażowego pokazu potencjału technologii wodorowej w transporcie publicznym.
02.03.2022

Rosnący problem. Raport FPPE pokazuje jak korzystanie z diesli negatywnie wpływa na zdrowie i jakość powietrza

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych opublikowała raport pokazujący jak wykorzystywanie pojazdów z silnikiem diesla wpływa na ludzkie zdrowie i jakość powietrza w Polsce. Diesle to rosnący problem. Pojazdy tego typu dotkliwie zanieczyszczają powietrze, w 2022 mija 10 lat odkąd Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała spaliny diesli za rakotwórcze.
17.02.2022

Hortex wprowadza produty w innowacyjnym opakowaniu Tetra Pak

Firma Hortex właśnie wprowadziła na rynek swoje produkty – w tym flagowy sok jabłkowy – w przyjaznym środowiskowo opakowaniu. Polska jest drugim krajem w Europie, w którym konsumenci mogą sięgnąć po innowacyjne rozwiązanie Tetra Brik®?Aseptic 1000 Ultra Edge z zakrętką WingCap™ 30.
16.02.2022

Dotacje z funduszu ekologicznego do fotowoltaiki w przedsiębiorstwach

Firmy z woj. śląskiego mogą starać się o dofinansowanie budowy mikroinstalacji fotowoltaicznych w trzeciej edycji programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach "50 kW na start". Nowością jest brak kryterium wielkości starających się o dotacje firm.
15.02.2022

NuScale ogłosi zawarcie historycznej umowy z KGHM, która zapoczątkuje wdrożenie pierwszego małego reaktora modułowego w Polsce

Nawiązując do wrześniowej zapowiedzi współpracy obu stron, NuScale Power i KGHM podpisują strategiczną umowę o rozpoczęciu prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.
15.02.2022

Rusza projekt Blue Bridge; ścieki miejskie trafią do PKN Orlen

W Płocku (Mazowieckie) miejskie ścieki, zamiast do Wisły, mają trafiać do zakładu produkcyjnego PKN Orlen i być wykorzystywane do procesów technologicznych - zakłada projekt Blue Bridge, w sprawie którego porozumiały się samorząd i koncern.
04.02.2022

Katowice mają pełnomocnika ds. klimatu

Pełnomocnika ds. klimatu, który ma koordynować planowanie, przygotowywanie i realizowanie działań samorządu Katowic związanych z dostosowywaniem do zmian klimatycznych, powołał prezydent tego miasta Marcin Krupa. Funkcję objęła Beata Urych.
02.02.2022

Energetycy z Taurona konserwują ok. 200 bocianich gniazd

Około 200 ulokowanych na słupach energetycznych bocianich gniazd konserwują w sezonie jesienno-zimowym energetycy z Taurona. W ramach prowadzonych do końca lutego prac gniazda są oczyszczane, a czasem także uszczuplane lub odbudowywane, zaś w razie potrzeby przenoszone na specjalne platformy.
28.01.2022

Orlen Południe planuje budowę w Trzebini elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1,5 MW

Orlen Południe planuje budowę w Trzebini elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 1,5 MW i stacji transformatorowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka ogłosiła w tej sprawie zapytanie ofertowe. Odpowiedzi w tym postępowaniu można składać do 28 lutego.
22.01.2022

W 2022 roku PGG zwiększy produkcję tzw. ekogroszków do 1 mln ton

Polska Grupa Górnicza (PGG), która w 2021 r. sprzedała blisko 700 tys. tzw. ekogroszków do indywidualnego ogrzewania domów, w tym roku planuje zwiększenie sprzedaży tego rodzaju węgla do ok. 1 mln ton. Wzrośnie udział paliwa o znacznie obniżonej emisyjności – podała PGG.
22.01.2022

Ekokryminologia - studia poświęcone zwalczaniu przestępstw przeciwko środowisku

Problematyka zwalczania przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku naturalnemu wypełni program podyplomowych studiów, uruchamianych w Głównym Instytucie Górnictwa (GIG) w Katowicach. Ekokryminologia ma przygotować słuchaczy do skutecznej walki z naruszeniami przepisów środowiskowych.
21.01.2022

Grupa Orlen planuje budowę 9 nowych hubów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji

Grupa Orlen, w ramach projektu Hydrogen Eagle, planuje m.in. budowę 9 nowych hubów wodorowych, w tym 5 w Polsce, 3 w Czechach i jednego na Słowacji. Produkcja nisko i zeroemisyjnego wodoru będzie odbywała się tam w oparciu o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych.
21.01.2022

W Katowicach w siedem lat wymieniono 6,3 tys. źródeł ciepła, ok. 15 tys. wciąż do wymiany

Blisko 6,3 tys. źródeł ciepła wymieniono w minionych siedmiu latach w Katowicach dzięki dofinansowaniu z miejskiego programu antysmogowego. Władze miasta szacują, że do wymiany kwalifikuje się jeszcze ok. 15 tys. systemów grzewczych, przyczyniających się do powstawania smogu.
21.01.2022

Nowoczesne technologie w rolnictwie odpowiedzią na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu

Opublikowany przez Politykę Insight raport „Wpływ Europejskiego Zielonego Ładu na polskie rolnictwo” wskazuje, że realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej nie będzie możliwa bez sięgnięcia po nowoczesne technologie.
20.01.2022

Rybnik korzysta z dronów PAS, by sprawdzić przestrzeganie uchwały antysmogowej

Samorząd Rybnika od początku br. sprawdza dymy nad kominami prywatnych domów za pomocą dronów, korzystając z oferty Polskiego Alarmu Smogowego. W woj. śląskim uchwała antysmogowa zakazała z początkiem 2022 r. używania pieców na paliwa stałe wyprodukowanych przed 2012 r.
06.01.2022

Po Nowym Roku pierwsze kontrole realizacji uchwały antysmogowej

W Rybniku, gdzie w kończącym się roku przez 68 dni przekroczone były dobowe normy zawartości w powietrzu pyłu zawieszonego PM10, po Nowym Roku rozpoczną się kontrole realizacji regionalnej uchwały antysmogowej. Nakazuje ona wymianę kotłów węglowych użytkowanych dłużej niż 10 lat.
31.12.2021

Pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

Zostało pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków – przypomniał we wtorek małopolski urząd marszałkowski. Dotychczas wpłynęły ponad 73 tys. takie pisma, czyli niecałe 9 proc. z wszystkich punktów adresowych w województwie.
29.12.2021

Hiddenfjord ograniczył emisje dwutlenku węgla o 94% dzięki transportowi morskiemu

Rodzinna firma Hiddenfjord z Wysp Owczych zaopatrująca Amerykę Północną i Europę w świeżego łososia zdobyła nagrodę 2021 SEAL Business Sustainability Award. Hiddenfjord otrzymała wyróżnienie SEAL (skrót od Sustainability, Environmental Achievement, and Leadership, z ang. Zrównoważony rozwój, osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska i przywództwo) w kategorii Inicjatywy Środowiskowe za ogromną redukcję emisji CO2 związanej z transportem, która spadła o 94%, po tym jak w ubiegłym roku firma zmieniła sposób transportu z lotniczeg
24.12.2021

Bank Pekao organizuje kolejną emisję zielonych obligacji – 400 mln zł trafi na utylizację odpadów w Łodzi

Bank Pekao S.A. podpisał umowę programu emisji zielonych obligacji ze spółką Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania-Łódź Sp. z o.o. Wartość programu to 400 mln zł, które sfinansują stworzenie Łódzkiego Centrum Recyklingu, czyli zespołu instalacji do przetwarzania miejskich odpadów komunalnych. To pierwszy w Polsce program emisji zielonych obligacji w branży gospodarki odpadami.
23.12.2021

BIO PLANET - lider ekologicznej żywności debiutuje na Głównym Rynku GPW

W poniedziałek na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutuje spółka BIO PLANET, dystrybuująca najwyższej jakości certyfikowaną żywność ekologiczną pochodzącą z Polski oraz kilkudziesięciu krajów ze wszystkich kontynentów. Firma od 2015 roku była notowana na rynku NewConnect.
17.12.2021

DS Smith zastąpiło już 170 mln plastikowych opakowań używanych w przemyśle, supermarketach i sprzedaży detalicznej

DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku opakowań zamierza do 2025 roku wymienić ponad miliard opakowań z tworzyw sztucznych na swoje rozwiązania z tektury przeznaczone dla supermarketów i sprzedawców internetowych na całym świecie. Jest to część działań zgodnych z wprowadzoną w ubiegłym roku Strategią Zrównoważonego Rozwoju „Na Teraz. I na Przyszłość”. W jej ramach firma zastąpiła już 170 milionów sztuk tworzyw sztucznych.
13.12.2021

Erasmus+ stawia na edukację ekologiczną

Tylko w ciągu ostatnich 2 lat program Erasmus+ sfinansował w Polsce 521 projektów ekologicznych o łącznej wartości 23,5 miliona euro. Takie informacje płyną z raportu Narodowej Agencji Programu Eramsus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności zaprezentowanego podczas konferencji „Climate Law and Governence Day” odbywającej się w ramach Szczytu Klimatycznego COP26 w Glasgow. W kolejnych latach możliwości wsparcia projektów o profilu ekologicznym z programu Erasmus+ będą jeszcze większe.
10.12.2021

Raport PKN Orlen: Cyfryzacja napędza dekarbonizację

Zmiany klimatyczne postępują. Zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach stał się takim samym kryterium oceny skuteczności biznesowej, jak wyniki finansowe. O tym, że digitalizacja może istotnie wspierać dążenia do redukcji emisji gazów cieplarnianych, mówi najnowszy raport przygotowany przez PKN ORLEN we współpracy z firmą Accenture pt. „Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji. Zrównoważony rozwój potrzebuje technologii cyfrowych”.
09.12.2021

Inżynieria środowiskowa i efektywność energetyczna

Po raz pierwszy w historii ludzkości środowisko naturalne staje się większym priorytetem w społeczeństwie niż ekonomia. Dziś rzeczywiście pokazuje to aktualna polityka Unii Europejskiej, która przejawia się w niespotykanym w swoich rozmiarach kryzysie energetycznym. Czy jednak możemy pogodzić te dwa tak ważne aspekty naszego życia?
02.12.2021

Senacka komisja ds. klimatu: Tychy przykładem zielonej transformacji

Oczyszczalnia ścieków i aquapark w Tychach są w całości zasilane prądem z wytworzonego w oczyszczalni biogazu, zaś nadwyżka energii wystarczyłaby dla miejskiej sieci trolejbusowej. To przykład zielonej transformacji wart upowszechnienia w całej Polsce – wskazują członkowie senackiej komisji ds. klimatu.
02.12.2021

Konsumenci zmieniają priorytety i podejmują działania w kwestii środowiska oraz zdrowia

Raport Tetra Pak Index 2021 prezentuje zmiany, jakie zachodzą w obszarach motywacji i zachowań konsumenckich na świecie oraz odpowiada na pytanie, które z aktualnych trendów pozostaną ważne w postpandemicznej rzeczywistości.
01.12.2021

PGE tworzy Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła budowę Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Zadaniem Centrum będzie opracowywanie i wdrażanie rozwiązań mających na celu optymalne wykorzystanie odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz odzysk cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE.
30.11.2021

Tylko system kaucyjny może spowodować, że odzysk opakowań z tworzyw sztucznych będzie wyższy niż 90 proc.

Zgodnie z wytycznymi UE do 2025 r. powinniśmy poddawać recyklingowi 50 proc., a do 2030 r. 55 proc. opakowań z tworzyw sztucznych. Przedstawiciele branży przetwórstwa tworzyw sztucznych uważają, że możliwe jest poddawanie recyklingowi ponad 90 proc. przynajmniej części plastikowych opakowań, ale warunkiem jest wprowadzenie skutecznego systemu depozytowego (kaucyjnego), również na opakowania jednorazowe.
30.11.2021

SBF POLSKA PV: zmiana systemu prosumenckiego może doprowadzić do likwidacji 13,5 tys. firm i 86 tys. miejsc pracy

Plan likwidacji systemu opustów wywołał poruszenie na rynku fotowoltaicznym oraz rozgrzał do czerwoności dyskusję publiczną o przyszłości prosumentów w Polsce.
25.11.2021

Marszałek woj. śląskiego: powinniśmy określić datę odejścia od węgla w domach jednorodzinnych

Samorząd woj. śląskiego powinien określić datę odejścia od węgla jako źródła ogrzewania w domach jednorodzinnych – ocenił w poniedziałek marszałek regionu Jakub Chełstowski. Jego zdaniem powinien to być 2028 r. lub 2029 r. Wojewódzka uchwała antysmogowa sięga 2027 r.
23.11.2021

Plastik nie do pieca, piec nie do plastików

Przypominamy mieszkańcom, aby zamiast spalać, segregowali odpady.
23.11.2021

W Grupie Orlen trwają prace nad asfaltami do mieszanek z recyklingu

W ramach Grupy Orlen trwają prace nad specjalnym rodzajem asfaltów do mieszanek z materiałami pochodzącymi z recyklingu. Asfalty te, jak wyjaśnia PKN Orlen, będzie można łączyć z destruktem asfaltowym ze starych dróg, który do tej pory był klasyfikowany jako odpad.
17.11.2021

Stowarzyszenie 2000-Watt Smart Cities Association, ACTUAL oraz Peace Innovation Institute nawiązują współpracę z miastami z całego świata, aby przyspieszyć dekarbonizację

Stowarzyszenie 2000-Watt Smart Cities Association, ACTUAL oraz Peace Innovation Institute w Hadze nawiązują współpracę z miastami na całym świecie, aby pomóc im przyspieszyć dekarbonizację. Na początku I kw. 2022 r. organizacje te zaprezentują pierwsze studium przypadku, które posłuży za przykład dla miast na całym świecie.
16.11.2021

Strategia transformacji energetycznej i dążenie do neutralności klimatycznej - 34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 4. OZE POWER

34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 4. OZE POWER odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2021 r. w formule hybrydowej: stacjonarnie w The Westin Warsaw Hotel oraz w formie transmisji online. Kluczowi przedstawiciele branży po raz drugi w tym roku spotkają się, aby dokonać podsumowania najbardziej aktualnych wyzwań i problemów dotyczących sektora energetycznego w Polsce.
12.11.2021

Badanie PAS: 65 proc. mieszkańców za zakazem ogrzewania węglem

65 proc. badanych przez Polski Alarm Smogowy mieszkańców woj. śląskiego poparłoby wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym regionie; jednocześnie 32 proc. pytanych nie słyszało o obowiązku wymiany starych pieców – wynika z badania PAS.
09.11.2021

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”: Bełchatów polskim Zagłębiem Ruhry? Tylko wtedy, gdy transformacja będzie naprawdę sprawiedliwa

Bełchatów stoi przed wielkim wyzwaniem. Region musi zaprzestać wydobywania węgla, czyniąc to w sposób, który nie zagrozi interesom jego mieszkańców. Udana transformacja Zagłębia Ruhry stanowi dowód, że odejście od węgla może być bodźcem rozwoju.
08.11.2021

Mural oczyszczający powietrze na ścianie ING

Przedstawiający głównie motywy roślinne mural o powierzchni 568 m kw. powstał na ścianie budynku centrali ING Banku Śląskiego w Katowicach. Użyte przy tworzeniu malowidła farby pochłaniają dwutlenek węgla, przyczyniając się do filtrowania powietrza.
06.11.2021

National Business Daily: w Chengdu rozpoczyna się Konferencja World Cities Culture Forum 2021 poświęcona analizie rzeczywistych rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju

4 listopada w Chengdu, stolicy południowozachodniej, chińskiej prowincji Szuan, rozpoczęła się Konferencja World Cities Culture Forum 2021.
05.11.2021

Startuje projekt „ZmieniaMY nasze osiedla”

innogy Polska z Grupy E.ON szuka inicjatyw proekologicznych realizowanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z Warszawy. Można je zgłosić w konkursie „ZmieniaMY nasze osiedla”. Dla trzech najciekawszych przewidziane są nagrody – zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy 20 kWp każda. Zgłaszać można działania o różnej skali, począwszy od zasadzenia drzew i łąk kwietnych, po uruchomienie stacji ładowania pojazdów elektrycznych i budowę energooszczędnego oświetlenia.
05.11.2021

Grupa Orlen: do 2023r. powstanie za ok.127,5 mln zł instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME

Na terenie zakładu spółki Orlen Południe w Trzebini do 2023 r. powstanie za ok. 127,5 mln zł instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME, która z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych będzie produkować 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7000 ton gliceryny technicznej rocznie.
04.11.2021

PKN Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej przy Terminalu Paliw w Sokółce

PKN Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 1,25 MW wraz z niezbędną do jej wykonania infrastrukturą towarzyszącą na terenie Terminala Paliw w Sokółce (Podlaskie). Spółka ogłosiła we wtorek zapytanie ofertowe na realizację inwestycji w formule zabudowy "pod klucz".
03.11.2021

Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa wśród członków założycieli w programie Clean Aviation

26 października 2021 w Brukseli odbyło się spotkanie Grupy Przygotowującej Partnerstwo Clean Aviation (Clean Aviation Preparatory Group). Na spotkaniu potwierdzono, że Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa znalazł się w grupie członków założycieli partnerstwa Clean Aviation wśród największych europejskich firm lotniczych, instytutów badawczych oraz takich instytucji, jak EASA.
03.11.2021

Yutong wychodzi z propozycją inicjatywy prowadzącej do osiągnięcia zerowej emisji netto do roku 2050, aby pomóc światu zrealizować cele związane z emisją węglową

McGill's i Pelican nawiązują partnerstwo z Yutong, które ma zapewnić transport autobusowy cechujący się zerowym poziomem emisji, począwszy od pierwszego dnia konferencji COP26 w Glasgow.
03.11.2021

Wodociągi w Iqaluit skażone rozlanym 60 lat temu paliwem

Woda pitna w mieście Iqaluit na północy Kanady została skażona paliwem rozlanym 60 lat temu – wynika z pierwszych ustaleń. W stolicy terytorium Nunavut nie można pić wody z kranu, trwa czyszczenie wodociągów, a wojsko instaluje stacje uzdatniania.
29.10.2021

Kongres Impact’21: wodór to paliwo nie tylko przyszłości, ale i teraźniejszości

Dalsze zwiększenie udziału wodoru w transporcie, przemyśle i codziennym życiu stanowi podstawowy warunek nie tylko osiągnięcia europejskich celów klimatycznych, ale również spadku cen energii w przyszłości – przyznali uczestnicy debaty eksperckiej podczas kongresu Impact’21. Szanse rozwojowe dla polskiej gospodarki związane z upowszechnianiem technologii wodorowej dostrzegają zgodnie samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji rządowych.
29.10.2021

Impact’21: biznes jest w stanie jednocześnie osiągać zyski i dbać o środowisko

Biznes jest w stanie osiągać zyski i jednocześnie realizować cele społeczne, których spełnienia wymagają od niego pracownicy i klienci - przekonywali uczestnicy z panelu dyskusyjnego „Jak zbudować lepszą przyszłość, odpowiadając na wyzwania teraźniejszości”, który odbył się w ramach kongresu Impact’21 w Poznaniu (27-28 października 2021 r.).
29.10.2021

Zielony wodór może odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji transportu

Wodór jest najlepszym źródłem energii - o możliwych zastosowaniach tego surowca, koniecznych inwestycjach i przewagach nie tylko nad paliwem kopalnym, ale także prądem elektrycznym przekonywali uczestnicy panelu „Czy wodór jest przyszłością elektromobilności”, który odbył się w ramach kongresu Impact’21 w Poznaniu.
29.10.2021

Zakończyła się X edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie

Podpisaniem Deklaracji Sopockiej zakończyła się jubileuszowa edycja Europejskiego Forum Nowych Idei. Imprezę po raz dziesiąty zorganizowała Konfederacja Lewiatan. W wydarzeniu wzięło udział około 1000 osób. EFNI, po roku przerwy spowodowanej pandemią, wróciło do stacjonarnej formuły.
25.10.2021

Jak regiony UE odchodzą od węgla - Czesi stawiają na gaz i atom, Niemcy wydają 40 mld euro

Czechy i Niemcy chcą zakończyć proces dekarbonizacji swoich gospodarek do 2038 roku, jednak napotykają na problemy. W Niemczech, które inwestują 40 mld euro w regionach górniczych, jest niska akceptacja społeczna dla transformacji na terenach dawnej NRD. Czechy borykają się natomiast z opóźnieniami w rozbudowie energetyki jądrowej oraz niepewnością co do polityki unijnej względem gazu jako paliwa zastępującego węgiel w okresie przejściowym.
25.10.2021

PKN Orlen, przy wsparciu unijnym, zbuduje stacje tankowania wodoru w Poznaniu, Katowicach i we Włocławku

PKN Orlen w ramach "Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland (Phase I)", jednego z największych krajowych projektów produkcji wodoru, zbuduje dwie stacje tankowania wodoru w Poznaniu i Katowicach oraz mobilną stację we Włocławku. Koncern otrzymał prawie 2 mln euro unijnego wsparcia na ten cel.
22.10.2021

Orlen Oil szuka wykonawcy projektu koncepcyjnego instalacji fotowoltaicznej

Orlen Oil z Grupy Orlen poszukuje wykonawcy projektu koncepcyjnego i analizy biznesowej, dotyczącej instalacji fotowoltaicznej na terenie zakładów produkcyjnych w Jedliczu i Trzebini oraz w tamtejszym Centrum Dystrybucyjnym spółki. Oferty w ogłoszonym przetargu można składać do 5 listopada.
22.10.2021

Powstał zespół przyrodniczo-krajobrazowy w Dolinie Lipinki

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy na terenie Dolinki Lipinki w północnej części Świętochłowic (Śląskie) utworzyli miejscowi samorząd. Ponad 40-hektarowy teren o dużych walorach przyrodniczych otoczony jest hałdami po kopalni węgla i hucie cynku.
20.10.2021

Co będzie jutro? Europejskie Forum Nowych Idei – Sopot, 20-22 października

W tym tygodniu w Sopocie rozpoczyna się X edycja Europejskiego Forum Nowych Idei. Głównymi tematami tego wydarzenia będą: odbudowa Europy po kryzysie pandemii, Europejski Zielony Ład, rozwój cyfryzacji i rola Trójkąta Weimarskiego 30 lat po jego powołaniu. Organizatorem Forum jest Konfederacja Lewiatan przy współpracy z BusinessEurope i miastem Sopot.
20.10.2021

Rybnik nie zbiera liści w parkach, ze względu na ekonomię i ekologię

Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku w tym roku nie zbiera jesienią liści z parkowych trawników. Tłumaczy, że to tańsze, niż ich usuwanie, a poza tym leżące liście są schronieniem dla zwierząt, ochroną roślin przed mrozem, a także wiosennym nawozem dla roślin.
19.10.2021

Nietypowy mural podlicza na bieżąco nasz dług wobec… pszczół

7,6 tys. zł - o tyle co minutę wzrasta dług, który spłacać powinien każdy z nas. Do końca roku złoży się on na sumę ok. 4 mld zł [1]. Taką kwotę, za którą można by kupić 4 tys. mieszkań w warszawskim Śródmieściu, będziemy winni… pszczołom. Na wartość pracy zapylaczy zwraca uwagę niestandardowy mural, który właśnie pojawił się w stolicy. Umieszczony na nim licznik co sekundę aktualizuje informacje o tym, ile pieniędzy jesteśmy już w tym roku winni tym pożytecznym owadom.
18.10.2021

KOMAG i SRK wspólnie chcą pokazać, co znaczy Zielony Ład po śląsku

Instalacja do elektrolizy wodoru, magazynowanie energii w sprężonych gazach z wykorzystaniem infrastruktury pokopalnianej - hybrydy magazynów energii z odnawialnymi źródłami energii, czy wreszcie zbiorniki mocy wykorzystujące akumulatory samochodowe – to tylko niektóre z innowacyjnych projektów, którymi zajmują się obecnie specjaliści z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach. Z efektami ich pracy można było zapoznać się podczas 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH, która obradowała w dniach 11-13 pa
18.10.2021

Kilkanaście spółek Grupy Energa kolejny rok w "zielonym" rejestrze EMAS

Kilkanaście spółek Grupy Energa, która jest częścią Grupy Orlen przeszło zewnętrzny audyt zarządzania środowiskowo-energetycznego, przedłużając na kolejny rok swą obecność w "zielonym" rejestrze EMAS, który promuje Komisja Europejska. Pierwsze spółki Grupy Energa zostały tam wpisane w 2016 r.
15.10.2021

innogy Polska tworzy mapę ekologicznych firm i instytucji w Warszawie

W odpowiedzi na zmiany klimatyczne innogy Polska tworzy wirtualną mapę Warszawy, uwzględniającą ekologiczne inicjatywy firm. Każdy może zgłosić swoją organizację, opisując przykłady dobrych praktyk, które ograniczają wpływ na środowisko.
14.10.2021

22. konferencja KOMTECH pod znakiem klastrów energii i współpracy z samorządami lokalnymi na rzecz Zielonego Ładu

Podczas 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH Instytut Techniki Górniczej KOMAG pokazał elementy budowanej strategii. Dyrektor instytutu, prof. Dariusz Prostański zdefiniował przyszłe kierunki badawcze i rolę KOMAG-u w procesie transformacji regionu. Nowoczesne systemy magazynowania energii i zarządzania nią, robotyzacja, automatyzacja i informatyzacja, zarówno w sferze projektowej, badawczej, jak i certyfikacyjnej, to główne determinanty rozwoju instytutu.
14.10.2021

AMP Robotics i Agrex-Eco uruchamiają w Polsce centrum demonstracyjne recyklingu wykorzystujące SI

Przedsiębiorstwa podejmują współpracę w celu obniżenia kosztów recyklingu i poprawy odzysku materiałów w Europie dzięki sztucznej inteligencji i automatyzacji.
14.10.2021

ECO-POWR™ - pomysł na siłownię zasilaną energią ludzkich mięśni

Godzina treningu na bieżni czy rowerku linii ECO-POWR™ generuje średnio nawet do 150 wat energii elektrycznej, która może zasilić np. małą lodówkę lub laptopa. Kilka urządzeń, na których użytkownicy intensywnie trenują 5 godzin dziennie, zaspokoi sporą część zapotrzebowania klubu na energię, a wyciskający „siódme poty” klubowicze otrzymają nagrody za wytworzone kilowatogodziny.
14.10.2021

Śląsk powinien stać się krajowym centrum OZE i nowych technologii

Śląsk posiada wszystkie walory do tego, aby stać się krajowym centrum energii odnawialnej i nowych technologii. Do takiej transformacji konieczna jest jednak ścisła współpraca między interesariuszami. Struktura klastra energii nadaje się do tego znakomicie – ocenili uczestnicy panelu „Wykorzystanie klastrów w rewitalizacji terenów po górniczych”, który odbył się w Szczyrku w ramach 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH.
13.10.2021

Samorządy woj. śląskiego ujednoliciły zasady wdrażania uchwały antysmogowej

Wspólne zasady wykonywania obowiązków gmin, wynikających z tzw. uchwały antysmogowej woj. śląskiego wypracował zespół powołany przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów. Chodzi m.in. o sposób egzekwowania obowiązku wymiany starych kotłów, w tym np. kryteria zawieszania sankcji.
13.10.2021

Transformacja energetyczna - wielkim wyzwaniem dla polskich spółek

Skala odbicia w polskiej gospodarce po kryzysie światowym związanym z pandemią jest bardzo duża. Spodziewaliśmy się tego, więc podejmowaliśmy odważne decyzje - powiedział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych podczas panelu „Nowe możliwości w polskiej gospodarce”, który odbył się w ramach szóstej edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
07.10.2021

Marcin Żółtek, TFI PZU: zielone inwestowanie to maksymalizacja zysku w perspektywie długofalowej

Inwestując w sposób zgodny z zasadami zielonego ładu, staramy się zidentyfikować zagrożenia dla dochodowości firm płynące z tego, że korzystają ze środowiska w sposób nieodpowiedzialny. Te wybory mają na celu maksymalizację dochodowości w perspektywie długofalowej, ponieważ pewne modele biznesowe są nie do utrzymania na dłuższą metę - powiedział w trakcie debaty podczas Kongresu 590 Marcin Żółtek, wiceprezes zarządu TFI PZU.
06.10.2021

Expo 2020 w Dubaju - Shanghai Electric zaprezentuje rozwiązania z zakresu inteligentnej energii i produkcji

Shanghai Electric poinformowała, że począwszy od dnia 1 października, zaprezentuje odwiedzającym Pawilon Chiński na Expo 2020 w Dubaju, szereg innowacji w dziedzinie inteligentnej energii i zaawansowanej produkcji.
01.10.2021

Greenpeace chce wstrzymania pozwoleń na wydobycie węgla dla części kopalń

Greenpeace chce, by pozwolenia na wydobycie węgla kamiennego przez kopalnie, którym w ostatnich latach przedłużono koncesje bez oceny oddziaływania na środowisko i konsultacji społecznych, zostały wstrzymane do czasu uzupełnienia dokumentacji. Kopalnie nie widzą do tego żadnych podstaw.
01.10.2021

W Katowicach od piątku Metropolitalne Dni Energii - o czystej energii

W Katowicach rozpoczną się w piątek Metropolitalne Dni Energii. Sobota będzie drugim, otwartym dla mieszkańców dniem wydarzenia poświęconego czystej energii. Na placu przed katowickim Spodkiem odbędą się pokazy, warsztaty i konkursy.
24.09.2021

Ekologiczne inwestycje w Orlen Południe na końcowym etapie realizacji

Orlen Południe rozpocznie w listopadzie produkcję ekologicznego glikolu propylenowego w budowanej tam największej w Europie instalacji tego typu. W ramach inwestycji, także w tym roku, ruszy również pierwszy w Polsce hub wodorowy oferujący wodór wysokiej czystości do zasilania ogniw paliwowych.
24.09.2021

PKN Orlen planuje zakup pierwszej w Polsce lokomotywy na wodór

PKN Orlen, w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz, planuje zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy. Pojazd powstał na bazie lokomotywy manewrowej SM42, która zyskała innowacyjny i nowoczesny wygląd - podał koncern.
22.09.2021

PERN, jako uczestnik rynku mocy, deklaruje redukcję zużycia energii elektrycznej

PERN w ramach Programu DSR - Demand Side Response, czyli czasowej redukcji poboru energii elektrycznej na wezwanie Operatora Systemu Przesyłowego, jako uczestnik rynku mocy, zadeklarował jej redukcję na poziomie 6 MW. Umowę w tej sprawie spółka podpisała z Enspirion, tzw. agregatorem DSR.
22.09.2021

PKN Orlen wybrał doradcę finansowego dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Konsorcjum Pekao Investment Banking i Green Giraffe zostało doradcą finansowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Będzie ono odpowiadało za pozyskanie finansowania do realizacji projektu PKN Orlen w partnerstwie Northland Power. Jego rozpoczęcie planowane jest na 2023 r.
22.09.2021

EKG: sektor energochłonny potrzebuje wsparcia w procesie transformacji

Dzisiaj na świecie mało kto kwestionuje konieczność powstrzymania globalnego ocieplenia. Ale sektor energochłonny potrzebuje wsparcia w procesie transformacji - podkreślali eksperci podczas panelu „Europejski Zielony Ład” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
21.09.2021

PERN uzyskał certyfikat w obszarze odnawialnych źródeł energii

Możliwość kupna i sprzedaży biokomponentów, jak np. estry metylowe kwasów tłuszczowych i bioetanol oraz oferowanie usługi magazynowania biokomponentów stosowanych do biopaliw, to niektóre możliwości, jakie daje PERN uzyskanie europejskiego certyfikatu KZR INiG - podała spółka.
16.09.2021

DLA LASU, DLA LUDZI – kampania społeczna Lasów Państwowych

Jak Lasy Państwowe starają się godzić jednocześnie różne oczekiwania społeczeństwa oraz potrzeby przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju? Czym jest zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna? W jaki sposób leśnicy dbają o zapewnienie trwałości lasu? Między innymi na te pytanie ma odpowiedzieć startująca 16 września br. ogólnopolska kampania społeczna Lasów Państwowych „DLA LASU, DLA LUDZI”.
15.09.2021

Ekolodzy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań za środowisko

Zwiększenie finansowania procesu odzysku i recyklingu odpadów przez wprowadzających produkty w opakowaniach stanowi zapowiedź normalizacji krajowych procesów sortowania i recyklingu, zgodnie europejskim prawodawstwem. Projekt nowego systemu ROP daję również nadzieję na jakościową zmianę środowiskową. Dziś mierzymy się jako społeczeństwa z tonami odpadów, które w znacznej mierze zamiast do recyklingu trafiają na wysypiska śmieci i zanieczyszczają ekosystemy. A jak słusznie zauważają ekolodzy: dość już mamy niekończących się akcji
14.09.2021

Risen Energy otrzymuje brązowy medal EcoVadis za zaangażowanie w zrównoważony rozwój ekologiczny

Francuska platforma technologiczna EcoVadis uhonorowała niedawno Risen Energy brązowym medalem za dokonania. Spółka od dawna podejmuje różnorodne inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, leżące u podstaw realizowanych przez nią działań z zakresu odpowiedzialności społecznej, jednocześnie aktywnie angażuje się w kształtowanie ogólnoświatowego ekologicznego i zrównoważonego ekosystemu, wyznaczając punkt odniesienia dla kolejnego etapu rozwoju branży.
14.09.2021

PKN Orlen analizuje budowę instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych z Płocka i okolic.

PKN Orlen analizuje budowę instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych z Płocka (Mazowieckie) i okolic. Koncern podpisał list intencyjny o współpracy w tym zakresie z miastem Płock i tamtejszym Przedsiębiorstwem Gospodarowania Odpadami, które dostarczałyby odpady.
10.09.2021

Zielony Ład w polskim wydaniu - stoimy przed wielką szansą na technologiczny skok w przyszłość

Unia Europejska ma ambitny plan, by do roku 2050 cała wspólnota stała się neutralna dla klimatu. Choć eksperci szacują, że transformacja energetyczna Polski wymaga inwestycji na kwotę ponad półtora biliona złotych, kryje się za nią również szansa na wielką rewolucję cyfrową, dzięki której polska gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna - na co wskazują eksperci firmy Schneider Electric.
06.09.2021

„Samorząd przyjazny energii” - wystartował nowy program grantowy

Samorządy z całej Polski mogą ponownie ubiegać się wsparcie projektów obejmujących elektromobilność, bezpieczeństwo energetyczne czy walką ze smogiem. Ogłoszony właśnie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej konkurs „Samorząd przyjazny energii” potrwa do końca września.
06.08.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: obecny system ROP doprowadził do zapaści w branży odpadowej

Obecnie obowiązujący system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w Polsce, bazujący na organizacjach odzysku opakowań, powołany do istnienia niemalże 20 lat temu, jest dysfunkcyjny i doprowadził do zapaści w gospodarce odpadami opakowaniowymi.
03.08.2021

Śląskie kopalnie mogą być zielone

Stworzenie na śląskich terenach pogórniczych systemu magazynów zielonej energii przewiduje porozumienie podpisane w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
02.08.2021

Ekspert XJTLU: Unia Europejska i Chiny otwarte na współpracę w dziedzinie zarządzania klimatem

Dr Evans Fanoulis, adiunkt na uczelni Xi'an Jiaotong-Liverpool University w zakresie stosunków międzynarodowych, w swojej prezentacji na temat unijnych priorytetów innowacji w trakcie 3. Światowego Szczytu Outsourcingu Produkcji w Chinach (19-20 lipca), odniesie się do działań UE w odpowiedzi na zmiany klimatu.
16.07.2021

LPG paliwem przejściowym okresu transformacji energetycznej

Polska Organizacja Gazu Płynnego zaprezentowała nową strategię, która jest odpowiedzią na wyzwania związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych i procesem dekarbonizacji polskiej gospodarki. Zgodnie z założeniami strategii dalszy rozwój sektora, w tym inwestycje w rozwiązania takie jak bio LPG sprawią, że do 2049 roku gaz płynny stanie się jednym z filarów transformacji energetycznej jako przyjazne środowisku i zarazem ekonomiczne paliwo przejściowe.
29.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.