Katowice zyskają dwa nowe parki i zmodernizują, częściowo rozbudowując trzy dotychczasowe

zk

03.10.2022 18:37 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Katowice zyskają dwa nowe parki i zmodernizują, częściowo rozbudowując trzy dotychczasowe

Partnerzy portalu

Katowice zyskają dwa nowe parki i zmodernizują, częściowo rozbudowując trzy dotychczasowe - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Dwa nowe parki na dotychczasowych nieużytkach w peryferyjnych dzielnicach Katowic chce utworzyć samorząd miasta, modernizując też i częściowo rozbudowując trzy inne przestrzenie parkowe. Ogółem zamawiane prace mają objąć ponad 20 hektarów, a ich wartość oszacowano na 45 mln zł.

Jak wynika z poniedziałkowej informacji rzeczniczki katowickiego magistratu Sandry Hajduk, ogłoszono przetarg na wykonanie robót: m.in. uporządkowanie dotychczas niezagospodarowanych terenów na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej.

„Zielone inwestycje są najbardziej pożądane przez mieszkańców, widać to chociażby po ostatniej edycji Zielonego Budżetu, która była rekordową pod względem liczby złożonych wniosków i liczby wybranych do realizacji projektów” – powiedział, cytowany przez Hajduk, prezydent Katowic Marcin Krupa.

„Zazieleniamy poszczególne ulice w centrum miasta – metamorfozę przeszła już ul. Dworcowa i aleja Korfantego, a obecnie przechodzi ją ul. Warszawska. Zadbane, zielone przestrzenie są miejscem idealnym do wypoczynku, rodzinnych aktywności, jak i doskonale wpływają na ekosystem” – uznał Krupa.

„Cieszę się, że w pięciu dzielnicach, kosztem 45 mln zł, powstaną nowe zielone przestrzenie. W ramach prac, dzięki którym powstaną nowe parki i zmodernizowany zostanie fragment Katowickiego Parku Leśnego, zasadzonych zostanie około 350 drzew oraz tysiące bylin, krzewów pnączy i traw” – zasygnalizował prezydent Katowic.

W Kostuchnie, pomiędzy ul. Smugową, Wantuły, Lnianą i Adamczyka ma powstać nowa przestrzeń rekreacji i wypoczynku, z funkcjami edukacyjno-przyrodniczym. Znajdą się tam m.in. punkt widokowo-obserwacyjny, strefa z grami edukacyjnymi czy miejsca do uprawiania sportów. Przewidziano tzw. przestrzeń ekologiczną, która będzie wymagała mniejszego zakresu prac pielęgnacyjnych i wpisuje się w ideę adaptacji do zmian klimatu.

W pobliżu rzeki Ślepiotki zmodernizowany zostanie teren o powierzchni około 3 hektarów. Choć ma on zachować swój leśno-łąkowy charakter, zostanie uporządkowany z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców. Pojawią się tam m.in. plac zabaw i psi wybieg, altana parkowa, ławki i tablice w ramach ścieżki edukacyjnej, sieć oświetlenia i monitoringu parkowego, a także ogród społeczny – do zagospodarowania przez mieszkańców. Nad Ślepiotką powstaną dwie kładki.

Park na Wełnowcu zostanie zrewitalizowany i rozbudowany. Powstaną m.in. ścieżki pod rolkostradę, tor pump track dla rowerzystów, nowy plac zabaw, strefa aktywności oraz boisko wielofunkcyjne, wybieg dla psów, miejsce do zjeżdżania na sankach czy strefa relaksu z hamakami i miejscami do wypoczynku. Oprócz nasadzeń drzew, krzewów, pnączy i bylin w planach jest też utworzenie ogrodu deszczowego, dzięki któremu będzie można prowadzić plenerowe lekcje przyrodnicze.

Mieszkańcy Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej zyskają nową przestrzeń parkową w okolicy ulic Leopolda i Le Ronda. Zakres inwestycji – prócz nasadzeń i zagospodarowania terenu – przewiduje utworzenie placu zabaw i strefy edukacyjnej, ogrodu sensorycznego i łąki ekologicznej. Atrakcją mają być platformy widokowe oraz wieża do obserwacji ptaków wodnych. Oczyszczony zostanie znajdujący się na tym terenie zbiornik wodny.

Z kolei w Katowickim Parku Leśnym zmodernizowany zostanie obszar w pobliżu Stawu Kajakowego. Zakres prac obejmuje przebudowę alejki i kręgu tanecznego, budowę oświetlenia parkowego i zasilania sceny, jak również częściowe podniesienie terenu.

„Przed nami działania związane z postępowaniem przetargowym i jeśli wykonawca zostanie wyłoniony, prace zostaną zrealizowane w ciągu 60 tygodni od podpisania umowy” – zapowiedział dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz.

Jak wynika z dokumentacji przetargowej na platformie zamówień publicznych, przetarg podzielony jest na pięć części: oferty można składać na każdą z nich, na parę lub na wszystkie. Termin składania ofert wyznaczono na 7 listopada br.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 29537,00 $ tona 1,07% 1 lut
 Cynk 3439,00 $ tona 0,91% 1 lut
 Aluminium 2610,00 $ tona 3,04% 1 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.