Wynik wyszukiwania - " Rumunia" - Wiadomości

Czas na gaz. Rozbudowa infrastruktury gazowej w Europie nabiera tempa

W Europie budowane są kolejne terminale LNG oraz gazociągi, będące efektem konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, który wymiernie przyczynił się do wzrostu inwestycji w sektorze energetycznym.
01.04.2024

Energia na Wschodzie. Perspektywy energetyczne Europy Wschodniej i Azji Centralnej według Banku Światowego

Zdaniem Banku Światowego, region Europy Wschodniej i Azji Centralnej posiada niewykorzystany potencjał do dekarbonizacji krajowych systemów energetycznych. Celem dla regionu jest odejście od paliw kopalnych do 2060 roku, co wydaje się niemożliwe.
26.03.2024

Savills: Dynamiczny wzrost na pojazdy elektryczne szansą dla rynku nieruchomości

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Savills wynika, że największe zapotrzebowanie na punkty ładowania samochodów elektrycznych występuje w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce zestawienia krajów o największym potencjale wzrostu dla rozwoju infrastruktury do ładowania aut z napędem elektrycznym, co stwarza szanse również dla właścicieli nieruchomości komercyjnych oraz inwestorów aktywnych na tym rynku.
22.01.2024

Historyczne zamówienie. Rumunia za miliardy kupuje pociągi od PESA

Rumuński minister ds. transportu Ionel Irinel Scrioșteanu podał w mediach społecznościowych, że władze wydadzą do 4,1 mld lei (prawie 3,9 mld zł) na 62 regionalnych pociągów elektrycznych od polskiej firmy PESA, po odrzuceniu odwołania konkurencyjnego Alstomu.
22.12.2023

Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
02.12.2023

Co motywuje firmy do podpisywania tzw. korporacyjnych umów na zakup energii w sektorze energii odnawialnej?

Umowy typu Corporate Power Purchase Agreement są długoterminowymi umowami na zakup energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Początkowo tym rodzajem umów zainteresowane były firmy uważane za liderów innowacji, którzy chcieli wykorzystać swoją siłę nabywczą do wprowadzenia pozytywnych zmian na świecie. Aktualnie grono odbiorców znacząco się poszerzyło, wśród nich są firmy wytwórcze, przemysł energochłonny, instytucje publiczne jak również duże centra handlowe.
07.11.2023

Nowe elektryki stanowią kilka procent sprzedawanych w Polsce aut. W niektórych krajach UE to nawet 40 proc.

– W Polsce wciąż jesteśmy na samym początku drogi do elektryfikacji naszego sektora transportu – mówi Rafał Bajczuk, analityk Instytutu Reform. Jak wskazuje, pomimo rosnącej liczby nowych rejestracji Polska wciąż odbiega nawet od tzw. nowych państw UE, jak np. Rumunia, które mają bardziej proaktywne polityki w zakresie rozwoju elektromobilności. Problemem jest nie tylko brak zachęt podatkowych i wciąż wysokie ceny elektryków, ale również niedostatecznie rozwinięta infrastruktura ładowania.
02.11.2023

Polacy coraz częściej oszczędzają energię – jak przygotować się na sezon grzewczy w tym roku?

Trwający kryzys energetyczny stwarza nowe wyzwania dla każdego z nas, szczególnie gdy musimy sięgać coraz głębiej do swoich portfeli. Oszczędzanie energii jest najczęściej wybieranym sposobem na zmniejszenie wysokości rachunków. Najnowsze badania firmy Resideo1 pokazują główne trendy zmniejszania rachunków za energię wśród mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Większość Polaków (77%) zaobserwowała wzrost kosztów przeznaczonych na ogrzewanie w swoim budżecie domowym, szacują że rachunki wzrosły nawet o 41–60%.
27.10.2023

Warsztaty dla firm z branży farmacji i biotechnologii

23 i 24 listopada br. odbędą się bezpłatne warsztaty online. Podczas nich uczestnicy dowiedzą się o możliwościach wsparcia finansowego i instytucjonalnego jakie oferuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Finance, Polski Fundusz Rozwoju, PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A – Fundusz Ekspansji Zagranicznej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A, NCBR czy Bank Gospodarstwa Krajowego.
23.10.2023

Nowy etap w rozwoju Polenergii. Grupa wchodzi do Rumunii. Cel to budowa jednej z największych farm wiatrowych w tej części Europy

Polenergia wchodzi na rynek rumuński. Największa polska prywatna grupa energetyczna podpisała warunkową umowę z Naxxar Renewable Energy Management Holding. Zakłada ona nabycie 60% udziałów w spółce, która rozwija jedną z największych farm wiatrowych w tej części Europy. Projekt o łącznej mocy do 685,6 MW posiada techniczne warunki przyłączenia do sieci. Rumunia to druga największa gospodarka w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek na Starym Kontynencie.
05.10.2023

Barometr: dla 51 proc. respondentów ceny elektryków nie zrównają się z cenami aut spalinowych

Ponad połowa (51 proc.) przedstawicieli polskiej branży motoryzacyjnej prognozuje, że ceny samochodów elektrycznych nigdy nie zrównają się z cenami aut spalinowych - wynika z raportu Exact Systems "MotoBarometr 2023. Nastroje w automotive w Europie".
02.10.2023

Kryzys energetyczny mało prawdopodobny najbliższej zimy

Podczas gdy wielkość całkowitego importu ropy naftowej i produktów ropopochodnych w gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej (Bułgaria, Czechy, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja) wzrosła do rekordowego poziomu 86 mln ton w 2022 r., pomimo rosnących cen światowych, udział Rosji w tym imporcie spadł do 40% z 47% w 2021 r. i średnio 53% w latach 2017-2021.
17.07.2023

Bułgaria. Deputowany do parlamentu: odkryto duże złoża gazu na dnie Morza Czarnego

Deputowany do parlamentu Bułgarii Delian Dobrew, przewodniczący parlamentarnej komisji energetyki, poinformował o odkryciu dużych złoż gazu ziemnego na dnie Morza Czarnego; jest to dla naszego kraju szansa na znaczne zwiększenie produkcji i eksportu tego surowca - powiadomiły w sobotę bułgarskie media.
09.07.2023

Moskwa: w najbliższych dniach złożymy do TSUE wniosek ws. zakazu rejestracji nowych aut spalinowych

W najbliższych dniach złożymy do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek ws. unijnego zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 r., gdyż takie rozwiązanie jest niekorzystne dla gospodarek europejskich - poinformowała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2023

USA przeznacza 275 mln USD na projekt SMR w Rumunii

Szczyt Liderów G7 był dla Stanów Zjednoczonych okazją do ujawnienia zamiaru udzielenia do 275 mln USD finansowania na rzecz małego reaktora modułowego, który firma NuScale planuje zainstalować w Rumunii.
28.05.2023

Suwerenna Polska: projekt uchwały o wycofaniu się z zakazu rejestracji aut spalinowych trafił do Sejmu

Suwerenna Polska ogłosiła, że projekt uchwały wzywającej Unię Europejską do wycofania się z pomysłu zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 roku trafił do Sejmu. Przedstawiciele partii podkreślali, że chcą dla obywateli wolności, a nie ciągłych zakazów.
18.05.2023

Orlen Synthos Green Energy złoży wkrótce wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji pod SMR

Orlen Synthos Green Energy, spółka, która ma budować małe reaktory jądrowe (SMR) amerykańskiej technologii BWRX-300, planuje złożyć w najbliższych dniach wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji - poinformował PAP Biznes Dawid Jackiewicz, wiceprezes OSGE. Spółka szacuje koszt pierwszego reaktora na ok. 1,5 mld euro.
26.04.2023

Polska może być jednym z europejskich pionierów SMR [WIDEO]

– Polska urasta w tej chwili do rangi jednego z liderów rozwoju małych modułowych reaktorów jądrowych w Europie – mówi Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24. Pierwsze reaktory SMR mają zostać wybudowane jeszcze przed 2030 rokiem w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, ale istnieje realna szansa, aby mniej więcej w tym samym czasie pierwsza taka jednostka powstała również w Polsce. – Orlen i Synthos planują postawić swoje małe modułowe reaktory jądrowe, które mają działać zarówno na rzecz dekarbonizacji zakładów takich j
26.04.2023

Mazowieckie. W ciągu 4 lat ilość odpadów przekazanych do recyklingu wzrosła o 19 proc.

W woj. mazowieckim w latach 2007-2021 ilość odpadów przekazanych do recyklingu wzrosła o 19 proc., a przekazanych do kompostowania lub fermentacji ponad 2,5-krotnie – podał z okazji obchodzonego w sobotę Światowego Dnia Ziemi Urząd Statystyczny w Warszawie.
22.04.2023

W czwartek w Warszawie rusza Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023

Przez dwa dni (czwartek i piątek) w Warszawie odbywać się będzie IV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023. W ciągu dwóch dni politycy, eksperci, przedstawiciele branż i NGO będą dyskutować o problemach związanych z ochroną środowiska, czy wyzwaniami dla energetyki.
19.04.2023

Rola OZE w powojennej odbudowie Ukrainy

Memorandum podsumowujące dyskusję w ramach III okrągłego stołu Forum Energii i Klimatu ZPP, poświęconego energetyce ukraińskiej i realizowanego w ramach projektu EUROPE-POLAND-UKRAINE REBUILT TOGETHER 2023, we współpracy z Ambasadą Ukrainy w Polsce.
17.04.2023

Ekspert: instalacji do spalania odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, jest ciągle za mało [WYWIAD]

Z odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, można uzyskać energię; ale instalacji, które by to umożliwiały jest w Polsce ciągle za mało - mówi w rozmowie z PAP dr inż. Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej.
17.04.2023

MF: Odwrotne obciążenie VAT na giełdowe transakcje dotyczące gazu, energii i uprawnień do emisji CO2

W związku z ogłoszoną 24 marca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2023 r. poz. 556), Polska wprowadza „Czasowe odwrotne obciążenie podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych”.
01.04.2023

PSPA: e-paliwa pozostaną rynkową niszą, także po 2035 r.

Zeroemisyjne paliwa syntetyczne do silników spalinowych są rynkową niszą i pozostaną nią także po 2035 r., po wprowadzeniu w UE zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych - oceniają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Paliwa Alternatywnych.
31.03.2023

Ekspert: sprostanie celom Rady UE w ramach AFIR jest dla Polski wyzwaniem

Sprostanie celom Rozporządzenia o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych to dla Polski olbrzymie wyzwanie – ocenił Aleksander Rajch z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Wskazał np. na konieczność podwyższenia mocy zainstalowanej w sieci ogólnodostępnej infrastruktury ładowania.
29.03.2023

PZPM: propozycja z e-paliwami może sprawić, że Polacy zaakceptują zakaz sprzedaży aut spalinowych

Propozycja z e-paliwami może sprawić, że Polacy zaakceptują zakaz sprzedaży samochodów na paliwa kopalniane pod warunkiem, że te ekologiczne będą tańsze - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.
29.03.2023

Koniec motoryzacyjnej telenoweli: zakaz silników spalinowych wprowadzony

W ostatni weekend ogłoszono porozumienie pomiędzy Berlinem a Brukselą, a 28 marca Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie określające rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku, dlatego utożsamiana jest z zakazem stosowania silnika spalinowego.
29.03.2023

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor generalny Sarmatii Siergiy Skrypka. Pomocą było by wsparcie ze strony KE - przyznał. Dodał, że choć budowa będzie możliwa po wojnie, to prace już powinny ruszyć.
19.03.2023

Rumunia ma czele wyścigu po SMR

Premier Nicolae-Ionel Ciucă poinformował, że projekt małego reaktora modułowego realizowany z amerykańskimi firmami Fluor i NuScale umożliwi Rumunii dostarczanie energii elektrycznej do regionu.
03.03.2023

Carsmile: w 2023 r. udział elektryków w łącznej sprzedaży samochodów wzrośnie do 5-7 proc.

Na koniec 2023 roku, udział elektryków w łącznej sprzedaży nowych samochodów w Polsce sięgnie od 5 do nawet 7 proc. - szacują eksperci Carsmile. Wskazują, że potencjał rynku to nawet 10 proc., ale przeszkodą do osiągnięcia tego poziomu są wysokie ceny elektryków.
18.02.2023

Three Seas przejmuje udziały w R Power

Fundusz inwestycyjny Three Seas Initiative zainwestuje 150 mln euro w R Power i obejmie mniejszościowy pakiet udziałów w spółce.
13.02.2023

W poniedziałek prezentacja projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy. Nacisk na transport, energię i telekomunikację

Z inicjatywy Polski zaplanowano na poniedziałek prezentację projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy. Według ambasadora Krzysztofa Szczerskiego jest to nieodzowne w obliczu kataklizmów i wojen, w tym takich jak na Ukrainie.
23.01.2023

Podatki uderzą w deweloperów - EDP podejmie działania prawne przeciwko Polsce

Polska i Rumunia wprowadziły niedawno nowe przepisy mające na celu ograniczenie przychodów spółek energetycznych w związku z wysokimi cenami.
10.01.2023

Ukraina przeprowadziła próbę importu energii elektrycznej z Rumunii

Ukraina przeprowadziła próbę importu energii elektrycznej z Rumunii - podała w poniedziałek państwowa Energetyczna Spółka Ukrainy (EKU). Próbny przesył 1 MW energii odbył się rano i po południu 27 listopada i trwał łącznie dwie godziny.
29.11.2022

Nomad Electric, ekspert w dziedzinie Solar O&M, wchodzi na rynek rumuński

Firma otwiera nowe biuro w Bukareszcie, grupa rozszerza działalność poza swój główny rynek w Polsce.
28.11.2022

Analiza: Węgry, Rumunia i Polska z najniższym wzrostem cen energii i gazu w UE

Węgry, Rumunia i Polska zanotowały najniższy w UE wzrost cen energii i gazu od stycznia do października br. wobec tego samego okresu 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Na walkę z kryzysem energetycznym kraje Europy wydały prawie 675 mld euro - dodał.
24.11.2022

Polska państwem z najgorszym stanem środowiska w całej Unii Europejskiej. Najbardziej „zielone” są Malta, Francja i Szwecja

Takie wnioski przedstawia raport Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera „Europa przeciw katastrofie klimatycznej”, zawierający m.in. ranking najbardziej zielonych państw Wspólnoty.
04.11.2022

Kryzys energetyczny, błędy polityczne i niepewność

W miarę jak wstrzymywane są dostawy rosyjskiego gazu, trwa walka z inflacją i narasta niepewność polityczna, poprzedni niekorzystny scenariusz Allianz Trade stał się rzeczywistością. Trójca: niższy wzrost, wyższa inflacja i wyższe stopy uderzy jeszcze mocniej.
10.10.2022

Ocna Mures miastem samodzielnym energetycznie

Położone w środkowej Rumunii Ocna Mures jest pierwszym w tym kraju miastem samowystarczalnym pod względem energetycznym - podał w czwartek bukareszteński portal Ziare, cytując władze samorządowe.
06.10.2022

Średni roczny rachunek za energię przekracza płacę minimalną w 16 krajach UE

Średni roczny rachunek za energię w 16 krajach UE jest wyższy niż miesięczna płaca dla osób pracujących z najniższymi zarobkami. Ujawniła to Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), organizacja zrzeszająca związki zawodowe w Europie - informuje agencja Belga.
08.09.2022

KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA podpisały memorandum o współpracy przy rozwoju SMR

KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA ogłosiły podpisanie niewiążącego memorandum o współpracy (MOU) w sprawie rozwoju projektów małych reaktorów modułowych (SMR) podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu w dniu 6 września.
06.09.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
29.08.2022

Blisko 40 proc. tegorocznych pożarów w UE przypada na Hiszpanię

W Hiszpanii pożary strawiły w tym roku ponad 237 tys. hektarów lasów i łąk, podczas gdy w całej UE było to ponad 628 tys. hektarów; zatem 40 proc. spalonych terenów przypada właśnie na Hiszpanię - wynika z danych unijnego systemu monitorowania Ziemi „Copernicus”.
14.08.2022

Analiza: Polska w pierwszej trójce w Europie pod względem zatrudnienia w sektorze automotive

Polska jest w pierwszej trójce w Europie pod względem zatrudnienia w sektorze automotive - podaje Personnel Service. Dodano, że sankcje na Rosję, rosnąca potrzeba uniezależnienia się od Chin i zwiększania mocy produkcyjnych w Europie mogą okazać się impulsem do rozwoju tego sektora w Polsce.
21.06.2022

Każda Puszka Cenna_ 9 na 10 Europejczyków chce, aby firmy ulepszały opakowania do napojów tak, by nadawały się do recyklingu

Po ubiegłorocznej udanej trasie promującej recykling, program Każda Puszka Cenna podwaja swoje wysiłki, organizując inspirującą akcję, po raz pierwszy wykraczającą poza granice Europy. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości w zakresie recyklingu. Jednocześnie Każda Puszka Cenna publikuje ciekawe wyniki nowych badań dotyczące postaw i zachowań związanych z recyklingiem.
13.06.2022

„Aby zazielenić gospodardę, potrzebujemy regulacji, które nie będą przeszkadzać”. O czym będzie konferencja Resource Poland?

Czego potrzebuje Polska, by odblokować potencjał drzemiący w OZE? 9 maja 2022 producenci, odbiorcy, a także politycy porozmawiają o tym na konferencji Resource Poland. Wydarzenie odbędzie się w trybie hybrydowym. Rozmawiamy z Wiceprezesem Fundacji RE-Source Poland Hub konferencji, Szymonem Kowalskim.
06.05.2022

Tąpnięcie na rynku diesli. Auta w UE rozpędza już prąd

W I kwartale 2022 r. sprzedaż aut z dieslem stopniała r./r. o jedną trzecią, benzynowych o prawie 23 proc. Za to rejestracje samochodów czysto elektrycznych podskoczyły o połowę - pisze w piątek "Rzeczpospolita”.
06.05.2022

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 - dzień 1

Zmiany klimatyczne i ich skutki jako problem globalny były głównym tematem Debaty drugiej Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022. Paneliści dyskutowali na temat przeciwdziałania zmian klimatycznych i wpływu człowieka na klimat.
21.04.2022

PGE ma pomysł na reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2

Trzy uzupełniające się pomysły na reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 przedstawiła właśnie PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Reforma ta jest – wg władz spółki – niezbędna do ograniczenia spekulacji na rynku ETS oraz sprawiedliwej dekarbonizacji Europy.
13.04.2022

KGHM podejmie współpracę w zakresie SMR z rumuńską Nuclearelectricą

KGHM inicjuje współpracę z operatorem rumuńskich elektrowni jądrowych, spółką Nuclearelectrica (SNN) - poinformował w środę prezes KGHM Marcin Chludziński.
06.04.2022

Wiceminister Edward Siarka na spotkaniu z wiceministrem środowiska, wód i lasów Rumunii

„Bardzo cenna jest dla mnie możliwość wspólnych rozmów na temat kluczowych kwestii w obszarze zrównoważonej gospodarki leśnej w Unii Europejskiej” - powiedział wiceminister Edward Siarka podczas kolejnego z cyklu spotkań dotyczących unijnej polityki w zakresie klimatu i leśnictwa. Tym razem Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa odbył wideokonferencję z Ionuț Sorin Banciu, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska, Wód i Lasów Rumunii.
05.04.2022

Europa szuka surowców i zielonej energii, aby uniezależnić się od Rosji i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Rosja, będąca do tej pory głównym dostawcą w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego, przestała być zaufanym partnerem dla rządów wielu państw. Kraje europejskie, w tym Polska, muszą szukać alternatyw, aby zachować bezpieczeństwo energetyczne. Nowe odkrycia złóż na Morzu Czarnym sprawiają, że Stary Kontynent może myśleć o dywersyfikacji dostaw tych surowców.
23.03.2022

Rumuński minister środowiska: przywracamy elektrownie węglowe w związku z wojną na Ukrainie

Minister środowiska, gospodarki wodnej i leśnictwa Rumunii Tanczos Barna ogłosił w środę, że w związku z koniecznością uniezależnienia się od rosyjskich paliw Bukareszt przywróci funkcjonowanie elektrowni opalanych węglem.
10.03.2022

Polsko-Rumuńskie konsultacje Międzyrządowe

Polityka klimatyczno-energetyczna oraz leśnictwo to główne tematy rozmów w ramach polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych. W wydarzeniu, które odbyło się 3 marca 2022 r., udział wzięli pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio.
04.03.2022

KO: oczekujemy, że PiS sfinansuje kampanię w sprawie cen energii

Oczekujemy, że to PiS z własnej subwencji sfinansuje polityczną kampanię na temat cen energii, a z jej finansowania wycofają się spółki Skarbu Państwa - mówili w poniedziałek posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba (KO).
15.02.2022

EDPR zabezpiecza umowę typu PPA dla 35,7 MW mocy z farmy wiatrowej w Polsce

Umowa PPA wchodzi w życie w styczniu 2022 r. i będzie obowiązywać przez 10 lat. Umowa dotyczy 51 proc. energii wytworzonej w farmie wiatrowej o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW.
29.12.2021

Grupy finansowa Erste pożyczy Tauronowi 500 mln zł na "zielone" projekty

Tauron pozyskał od grupy finansowej Erste 500 mln zł kredytu na "zielone" inwestycje służące zmianie miksu wytwórczego Grupy, a także projekty z obszaru dystrybucji zwiększające efektywność energetyczną czy wspierające czysty transport - poinformowała spółka w środę.
16.12.2021

Napoje Pepsi oraz Mirinda w butelkach pochodzących w 100% z recyklingu

Pierwsze partie napojów Pepsi oraz Mirinda rozlewane do butelek wykonanych w 100% z przetworzonego plastiku (rPET) opuszczają polskie zakłady produkcyjne PepsiCo w Michrowie i Żninie. Napoje w nowych opakowaniach będą pojawiać się sukcesywnie na sklepowych półkach jeszcze w grudniu 2021 r.
07.12.2021

Crido: w Europie odbiorcy energii wspierani obniżkami VAT, dotacjami, zamrażaniem cen

Obniżenie stawki VAT, obniżki innych opłat, dotacje bezpośrednie, zamrażanie cen - to najczęstsze w Europie metody wsparcia odbiorców energii w sytuacji wysokich cen - wynika z zestawienia firmy doradczej Crido.
26.11.2021

W Niemczech ceny energii elektrycznej są jednymi z najwyższych na świecie

W Niemczech ceny energii elektrycznej są obecnie wyższe niż w większości krajów świata. Wyższe ceny można znaleźć w krajach rozwijających się – informuje w poniedziałek „Spiegel”.
09.11.2021

Mimo oporu Berlina powrót do energii atomowej wydaje się nieunikniony

Pomimo dużego sprzeciwu Niemiec w Europie widoczny jest trend rozwoju energetyki jądrowej. Coraz więcej krajów UE deklaruje nowe inwestycje w tym obszarze – pisze dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”.
28.10.2021

W przyszłym roku ceny nowych samochodów wzrosną o 15-20 proc.

Obecny kryzys z dostawami komponentów do produkcji aut mocno przyspieszył wzrost cen nowych samochodów. Na to nakładają się również duże podwyżki cen energii, paliw i kosztów pracy. Analitycy firmy Exact Systems prognozują, że w przyszłym roku nowe auto – w zależności od segmentu – może być droższe od 15 do 25 proc. niż w tym roku.
27.10.2021

EDP wzmacnia swoją rolę w transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii z planem zainwestowania nawet 13 miliardów GBP do 2030 r.

EDP zainwestuje blisko 660 milionów GBP w wejście na brytyjski rynek wiatrowej energetyki lądowej poprzez zakup portfela lądowych elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 544 MW.
21.10.2021

Dziesięć państw członkowskich wzywa UE do oznaczenia energii jądrowej jako energii niskoemisyjnej

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia zwróciły się do Komisji Europejskiej o włączenie energii jądrowej do ram zielonej taksonomii UE i uznanie jej za technologię niskoemisyjną. Dałoby to projektom energetyki jądrowej dostęp do pomocy państwa.
20.10.2021

Analityka pozwala chronić zasoby naturalne

Żywność, woda i energia zasilają nasz świat. Jesteśmy całkowicie zależni od zasobów naturalnych, których może niebawem zabraknąć, jeżeli nie będziemy nimi odpowiednio zarządzać. Towarzyszącej temu degradacji klimatu można zapobiec, optymalizując produkcję w najbardziej krytycznych branżach w taki sposób, aby stała się ona bardziej przyjazna dla środowiska. Do tego celu niezbędne są zmiany legislacyjne, a także właściwe inwestycje oraz wiedza pochodząca z analizy danych.
18.10.2021

Polska podpisała list w obronie energetyki jądrowej

Polska oraz Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Finlandia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry podpisały list, który francuski minister finansów Bruno Le Maire skierował do europejskich decydentów, podkreślając wkład energii jądrowej w wysiłki na rzecz dekarbonizacji i zapewnienia stabilnych dostaw energii.
12.10.2021

EDP otwiera największy kompleks fotowoltaiczny w stanie São Paulo o łącznej mocy zainstalowanej 547 MWdc

Zlokalizowana w mieście Pereira Barreto farma fotowoltaiczna będzie piątą pod względem wielkości w Brazylii i największą na świecie elektrownią słoneczną zrealizowaną przez EDP
12.10.2021

Jakóbik: Gazprom używa gazu jako broni

Rosjanie manipulują podażą gazu na rynku UE, wykorzystując kryzys energetyczny do swoich celów. Nord Stream 2, który zdaniem Rosjan ma rozwiązać problem, może go tylko pogłębić - ocenia redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
07.10.2021

GUS: Polska na 24 miejscu w UE pod względem zasobów wody

Polska jest na 24 miejscu w Unii Europejskiej pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca; wyprzedzamy jedynie Czechy, Cypr i Maltę - wynika z GUS-owskiego raportu pt. "Polska na drodze zrównoważonego rozwoju".
25.09.2021

Holandia liderem pod względem liczby stacji ładowania samochodów na prąd w UE

Holandia przoduje pod względem liczby stacji ładowania samochodów elektrycznych w Unii Europejskiej. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) ostrzega, iż cele klimatyczne dla przemysłu samochodowego nie zostaną osiągnięte, jeżeli nie polepszy się infrastruktura ładowania samochodów.
10.09.2021

Haniebne pierwsze miejsce Polski na podium w całkowitej produkcji węgla w UE

Według danych Eurostatu, w 2020 roku Unia Europejska zużyła odpowiednio o 63 proc. i 64 proc. mniej węgla kamiennego i brunatnego niż w 1990 roku. Powodem tego jest przesunięcie w kierunku gazu ziemnego i odnawialnych źródeł energii.
23.08.2021

Branża: eksport polskiego drewna znacznie większy niż podają Lasy Państwowe

Polskie drewno jest eksportowane w znacznie większej skali niż podają Lasy Państwowe, a ceny surowca drzewnego są obecnie najwyższe w historii - napisały organizacje branżowe w poniedziałkowym apelu o przyjęcie zasad sprzedaży ograniczających eksport tego surowca.
09.08.2021

Tylko kilka krajów UE zakazuje stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych

3 lipca bieżącego roku minął termin, w którym państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą wdrożyć Dyrektywę w sprawie jednorazowych plastików, ale tylko nieliczne z nich zrobiły wystarczająco dużo, aby dostosować się do regulacji mających na celu zmniejszenie ilości odpadów plastikowych.
20.07.2021

Paneliści konferencji „Śląski Ład” przedstawili wyzwania dot. transformacji energetyki

Wyzwania związane z transformacją energetyki zgodną z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu i Polskiego Ładu przedstawili w poniedziałek paneliści konferencji „Śląski Ład”. Mówiono m.in. o wykorzystaniu funduszu Trójmorza, ochronie europejskiej stali i zagospodarowaniu hałd.
12.07.2021

Czy unijna strategia bioróżnorodności uderzy w polski przemysł drzewny?

W Polsce chronione obszary Natura 2000 zajmują ok. 20 proc. powierzchni kraju. Zgodnie z unijną Strategią Bioróżnorodności 2030 ochroną trzeba będzie objąć jeszcze ok. 3 mln ha – wynika z szacunków Lasów Państwowych.
23.06.2021

Polskim przebojem eksportowym są baterie samochodowe i katalizatory

Naszym przebojem eksportowym są w ostatnim czasie baterie samochodowe i katalizatory. Tradycyjnie mocni jesteśmy w sprzedaży sprzętu elektronicznego, głównie telewizorów – powiedziała PAP Katarzyna Kowalska, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
20.06.2021

USA. Szefowie MSZ Polski i Rumunii: chcemy wykorzystać pandemię, by wykonać skok naprzód w kierunku zielonej transformacji

Chcemy wykorzystać szok spowodowany pandemią, by za pomocą Inicjatywy Trójmorza dokonać skoku naprzód w kierunku zielonej transformacji - napisali szefowie MSZ Polski i Rumunii, Zbigniew Rau i Bogdan Aurescu, w artykule opublikowanym w piątek w magazynie Francisa Fukuyamy "American Purpose".
11.06.2021

Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie energii odnawialnej może przyśpieszyć prace europejskich deweloperów

26 maja Rumuńskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ogłosiło utworzenie Kodeksu Dobrych Praktyk w zakresie energii odnawialnej w Rumunii. Dyrektor generalny WindEurope, Giles Dickson, przemawiał na inauguracji wraz z rumuńskim sekretarzem stanu ds. energii, Georgem Niculescu i przewodniczącym Komisji ds. Energii rumuńskiego parlamentu.
10.06.2021

Elektromobilność podzieliła Europę

Europa dwóch prędkości to już nie tylko zwykłe słowa. One stały się faktem, a widać je w danych ACEA za I kwartał 2021.
10.05.2021

Ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0"

Interpol wspólnie z Europolem i Agencją Frontex zorganizował kolejną edycję ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0" skierowanej na zwalczanie przestępstw związanych z zanieczyszczeniem mórz. W Polsce akcję koordynowało Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji - powiedział PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że podczas akcji polskie służby przeprowadziły ponad 4,2 tys. kontroli.
30.04.2021

Somg jak w Los Angeles - polskie miasto najbardziej zanieczyszczonym w Europie

Ponad 90 proc. globalnej populacji oddycha powietrzem z niebezpiecznie wysokimi poziomami zanieczyszczeń. Najgorsza sytuacja panuje w Chinach, w Europie niechlubne miano najbardziej zanieczyszczonego miasta uzyskało 20-tysięczne śląskie Orzesze. Problem dotyczy jednak nie tylko Śląska, z zanieczyszczonym powietrzem walczy większość polskich miast. Tymczasem z powodu smogu co roku umiera ok. 45 tys. osób. Samo wdrożenie odpowiednich programów ochronnych nie wystarczy. Konieczne są czujniki, które zapewniają wiarygodne odczyty.
30.04.2021

Promateris beneficjentem funduszy norweskich i funduszy EOG na produkcję surowców biodegradowalnych

Promateris zainicjowała projekt inwestycyjny nowego oddziału, Bio Compounds, mający na celu rozpoczęcie lokalnej produkcji surowców ze źródeł częściowo odnawialnych stosowanych w produkcji opakowań nadających się na kompost. Tym samym Promateris umacnia swoją pozycję w regionie, budując jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej potencjałów w zakresie zintegrowanej bioprodukcji.
19.04.2021

Elektromobilność powinna być jednym z priorytetów KPO

Zielona, inteligentna mobilność powinna stać się jednym z priorytetów Krajowego Planu Odbudowy; w przeciwnym razie Polska straci niepowtarzalną szansę na zeroemisyjną transformację w sektorze transportu - ocenia Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
13.04.2021

EDPR podpisuje umowę typu Build & Transfer na projekt PV o mocy 200 MWac w USA

Umowa zawarta z NIPSCO otwiera drogę do zaprojektowania i zbudowania elektrowni słonecznej w Indianie. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2022 r.
23.03.2021

EDP z nowymi eko inicjatywami

Grupa EDP wzmacnia swoje zaangażowanie na rzecz dekarbonizacji inaugurując oddziały dedykowane wykorzystaniu potencjału wodoru i magazynowaniu energii. H2BU to nowa jednostka Grupy, która zajmie się „zielonym” wodorem, a powstały w USA specjalny oddział – magazynowaniem. W ciągu 5 lat ma on osiągnąć łączna moc instalacji wynoszącą 1 GW.
22.02.2021

Polska wytwarza relatywnie najmniej śmieci w UE

W 2019 roku w UE wytworzono prawie 225 mln ton odpadów komunalnych. Odpowiada to 502 kg na osobę, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 2018 rokiem (495 kg), ale w porównaniu ze szczytem w 2008 roku (518 kg) odnotowano spadek - podał Eurostat. Polska znalazła się na końcu zestawienia, wytwarzając relatywnie najmniej śmieci.
17.02.2021

Polska liderem UE w eksporcie autobusów elektrycznych

Polska od kilku lat specjalizuje się w produkcji, eksporcie autobusów elektrycznych i konsekwentnie rozwija ten sektor. Mamy aż 46 procent rynku w UE a nasza pozycja wzrosła z 10 proc. w 2017 r podaje w swoim raporcie Polski Instytut Ekonomiczny.
05.02.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.