Wynik wyszukiwania - "KGHM " - Wiadomości

KGHM przejął siedem kolejnych instalacji fotowoltaicznych

KGHM Polska Miedź przejął kolejnych siedem instalacji fotowoltaicznych. Miedziowa spółka kontroluje elektrownie słoneczne o łącznej mocy 50 MW – podała w czwartek w komunikacie spółka.
01.03.2024

KGHM z tytułem Spółki Świadomej Klimatycznie 2023

KGHM wyróżniony tytułem Spółki Świadomej Klimatycznie 2023 w prestiżowym badaniu Świadomości Klimatycznej Spółek, prowadzonym m.in. przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas. Ranking powstaje na podstawie danych z raportów rocznych przedsiębiorstwa. Uzyskany tytuł oznacza awans spółki do grona Top Emitentów raportujących i komunikujących kwestie klimatyczne i środowiskowe według najwyższych standardów i w najlepszej jakości.
27.11.2023

Cierpliwość jest kluczem do szczęścia. Modułowe reaktory jądrowe nie tak szybko

Na początku miesiąca amerykańska firma NuScale anulowała umowę na budowę Carbon Free Power Project – 462-megawatowej elektrowni atomowej, co odbiło się szerokim echem w sektorze energetyki jądrowej. Echo dotarło również do Polski, gdzie planowana jest inwestycja z udziałem Amerykanów.
23.11.2023

NuScale: zobowiązania wobec KGHM bez zmian

Zobowiązania firmy NuScale wobec KGHM nie uległy zmianie - poinformowała PAP wiceprezes amerykańskiej firmy Diane Hughes. W 2022 r. NuScale podpisało z KGHM umowę ws. rozpoczęcia prac wspierających wdrożenie technologii reaktorów jądrowych SMR w Polsce.
10.11.2023

KGHM kontynuuje plany ws. małej modułowej elektrowni jądrowej

KGHM kontynuuje plany związane z małą modułową elektrownią jądrową (SMR) - poinformował koncern w piątkowej informacji. Podkreślił, że stanowczo dementuje doniesienia medialne o zakończeniu współpracy z amerykańską firmą NuScale.
10.11.2023

Projekt Solartechnik sprzedał KGHM farmę fotowoltaiczną w Żukach o mocy 5,2 MW

Niespełna miesiąc od podpisana przez Projekt Solartechnik przedwstępnej umowy na sprzedaż spółce KGHM Polska Miedź gotowych farm fotowoltaicznych, pierwsza z ośmiu zakontraktowanych elektrowni słonecznych - farma w Żukach - stała się własnością miedziowej spółki - podał we wtorek Projekt Solartechnik.
10.10.2023

BGK może finansować atom

Jesteśmy gotowi oferować finansowanie energetyki jądrowej - powiedziała PAP szefowa programu Bezpieczeństwo strategiczne w Banku Gospodarstwa Krajowego Joanna Smolik. Dodała, że chodzi zarówno o SMR-y jak i tzw. duży atom.
30.09.2023

KGHM kupił instalacje fotowoltaiczne od Projekt Solartechnik o łącznej mocy 50 MW

KGHM Polska Miedź kupił osiem instalacji fotowoltaicznych od spółki Projekt Solartechnik o łącznej mocy 50 MW – podała we wtorek komunikacie miedziowa spółka. Farmy kupione przez KGHM zlokalizowane są w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim.
12.09.2023

Zyska zapowiada krajowego operatora innowacji dolin wodorowych

W przyszłym roku powinien rozpocząć działalność krajowy operator innowacji dolin wodorowych, koordynujący działania w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej – zapowiedział w czwartek w Karpaczu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
08.09.2023

Prezes KGHM: miedź napędza rewolucję energetyczną

Miedź napędza rewolucję energetyczną; to kluczowy, strategiczny surowiec, bez którego transformacja energetyczna nie jest możliwa – powiedział we wtorek w Karpaczu prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.
06.09.2023

KGHM wytypował potencjalne lokalizacje dla swoich SMR-ów w woj. dolnośląskim; Orlen z kolei analizuje kolejne

KGHM wytypował miejsca, gdzie mógłby postawić małe reaktory atomowe w Dolnośląskim i w województwach sąsiadujących. Orlen z kolei, po wytypowaniu wstępnych siedmiu lokalizacji dla swoich SMR-ów, analizuje kolejne miejsca gdzie mogłyby one powstać.
22.07.2023

Eksperci zgodni. Nie ma zagrożenia arsenowego w Zagłębiu Miedziowym

Polska Miedź spełnia wszelkie rygorystyczne normy środowiskowe. Działalność KGHM nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mieszkańców oraz środowiska naturalnego w Zagłębiu Miedziowym – po raz kolejny debatowali dziś członkowie Rady Medycznej, eksperci i uznane autorytety w branży medycznej.
17.07.2023

Jest akceptacja dla budowy przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce

Jest akceptacja dla budowy przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w piątek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą - podał KGHM.
14.07.2023

KGHM będzie współpracować z Samsungiem przy wdrażaniu technologii nisko i zeroemisyjnych

KGHM Polska Miedź S.A. podpisała porozumienie (Memorandum of Understanding) z Samsung C&T Corporation dotyczące współpracy przy wdrażaniu technologii nisko i zeroemisyjnych. Spółki zapowiedziały wspólne działania w zakresie OZE, małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), produkcji i wykorzystaniu wodoru czy technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCSU), która mogłaby zostać wykorzystana w procesach hutniczych.
14.07.2023

KGHM: największa inwestycja górnicza w branży metali nieżelaznych w Europie [WIDEO]

1348 metrów głębokości ma szyb GG-1 w Kwielicach, w Obszarze Górniczym Głogów Głęboki-Przemysłowy. To najgłębsze wyrobisko w Polsce, a także największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie. Inwestycja trwała 12 lat.
04.07.2023

KGHM zbuduje warzelnię soli – miedziowy gigant stawia na biznes i inwestuje w ekologię [WIDEO]

KGHM przystępuje do opracowania studium wykonalności budowy nowoczesnej warzelni soli. Inwestycja ma charakter biznesowy i jednocześnie proekologiczny. Zmniejszy zasolenie wód technologicznych KGHM i pozwoli na uzyskanie neutralnej dla środowiska wody bez soli i zanieczyszczeń. Dodatkowo wyprodukowane zostanie do 1 mln ton soli ważonej rocznie oraz blisko 70 tysięcy ton nawozów dla rolnictwa.
26.06.2023

Jedna twarz polskiego offshore...?

Wielka Brytania wyznaczyła swojego pierwszego pełnomocnika ds. morskiej energetyki wiatrowej, który ma przewodzić wysiłkom zmierzającym do realizacji celu osiągnięcia 50 GW do 2030 roku z MFW. Z kolei polski sektor morskiej energetyki wiatrowej coraz częściej i mocniej sygnalizuje potrzebę transferu dobrych praktyk z rozwiniętych rynków offshore w celu przyspieszenia rozwoju MEW, ale również i wzrostu gospodarczego czy wykorzystania local content.
25.06.2023

Forum Wizja Rozwoju: polska gospodarka ma potencjał zostać liderem wodorowym

Polska może być światowym liderem w obszarze produkcji i technologii wodorowych, jednak potrzebne są do tego duże nakłady finansowe i współpraca międzynarodowa - ocenili eksperci podczas dyskusji o polskiej gospodarce wodorowej na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Wskazali, że dwa z trzech najlepszych miejsc w Europie do produkcji wodoru znajdują się w Polsce.
21.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
20.06.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy. Wzorem poprzednich edycji patronat honorowy nad VI Forum objął premier RP Mateusz Morawiecki, który w tym roku otworzy obrady i weźmie udzia
16.06.2023

Wspólnie o małych reaktorach jądrowych – KGHM podpisał list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną

Współpraca przy projektach badawczo-rozwojowych oraz inicjatywach inwestycyjnych związanych z technologią małych reaktorów jądrowych (SMR) – KGHM podpisał w tej sprawie list intencyjny z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Sygnatariusze dokumentu będą rozmawiać o możliwościach potencjalnego wspólnego zaangażowania w realizację projektów inwestycyjnych w zakresie SMR.
15.06.2023

Latem kolejna nowela ws. ułatwień dla atomu, w tym dla SMR-ów

W lipcu br. chcemy przyjąć projekt szerszej noweli przepisów ws. inwestycji w energetykę jądrową, która ma uprościć i umożliwić przyspieszenie inwestycji w duży i mały atom, mówi PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2023

Kongres Transformacji Energetycznej, 14 czerwca Warszawa

Klub Energetyczny serdecznie zaprasza w najbliższą środę 14 czerwca na Kongres Transformacji Energetycznej, który odbędzie się w Crowne Plaza Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego 2 w Warszawie.
12.06.2023

Odnawialne źródła energii przedmiotem dyskusji podczas Forum Wizja Rozwoju

Transformacja polskiej energetyki to potężne wyzwanie, przed którym stoi zarówno administracja państwowa, jak też firmy uczestniczące w tym procesie. W polskim miksie energetycznym rośnie udział odnawialnych źródeł energii, postępują prace związane z energią atomową oraz wykorzystaniem wodoru w energetyce. O transformacji energetycznej Polski porozmawiają eksperci podczas VI Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w Gdyni już 19 i 20 czerwca.
12.06.2023

Realny wymiar CSR - w Gdyni porozmawiają o nim eksperci

Korzyści dla firm z angażowania się w CSR - to temat jednego z 49 paneli dyskusyjnych, jakie będą miały miejsce podczas gdyńskiego Forum Wizja Rozwoju. Jak realizowany jest CSR, jakie są korzyści społeczne z niego płynące i co zyskują firmy, które wykazują się odpowiedzialnością społeczną?
09.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

MKiŚ jest list intencyjny w sprawie rozwoju polskiej technologii ogniw do magazynowania energii

PKN Orlen, Grupa Azoty, KGHM, PGE oraz największe polskie uczelnie podpisały list intencyjny o współpracy w rozwoju polskiej technologii ogniw jonowych do magazynowania energii. Wiceminister resortu klimatu Piotr Dziadzio podał, że w efekcie tych prac ma powstać fabryka ogniw.
30.05.2023

Nagroda Gospodarcza Forum Wizja Rozwoju

Forum Wizja Rozwoju to nie tylko przestrzeń spotkań i dialogu, ale także wydarzenie, podczas którego polskie przedsiębiorstwa wyróżnia się za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Także w tym roku w czasie uroczystej gali wręczone zostaną Nagrody Gospodarcze Forum Wizja Rozwoju. Zapraszamy już 19-20 czerwca 2023 r. do Gdyni.
23.05.2023

Porozmawiajmy o teraźniejszości i zmieńmy naszą przyszłość – VI Forum Wizja Rozwoju

Podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju uczestnicy poruszą tematy kluczowe dla teraźniejszości i przyszłości naszego kraju. Wpływ nowych technologii na rozwój medycyny, przyszłość seniorów na rynku pracy, rozwój energetyki jądrowej czy reparacje od Niemiec to tylko niektóre kwestie, które zostaną poruszone w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
18.05.2023

KGHM odnotował 7% wzrost przychodów w do poziomu 9 mld 585 mln zł

W pierwszym kwartale 2023 roku KGHM odnotował 7 proc. wzrost przychodów w Grupie Kapitałowej do poziomu 9 mld 585 mln zł oraz mocny wynik operacyjny Grupy 1 mld 882 mln zł – podała spółka w wynikach operacyjnych i finansowych za I kwartał 2023 roku.
18.05.2023

Konferencja "Rola Polityki Surowcowej Państwa" startuje już jutro

W Warszawie odbędzie się 17 maja br. o godzinie 9:30 konferencja pt. „Rola Polityki Surowcowej Państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski”. Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, który wypełnia zadania państwowej służby geologicznej. Patronat Honorowy nad konferencją objął premier Mateusz Morawiecki.
16.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
15.05.2023

Polityka Surowcowa Państwa - rok po przyjęciu przez rząd RP

17 maja 2023 r. w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Rola Polityki Surowcowej Państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski”. Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, który wypełnia zadania państwowej służby geologicznej. Patronat honorowy nad konferencją objął Premier Mateusz Morawiecki.
11.05.2023

Wystartowała rejestracja na VI edycję Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju, czyli najważniejsza konferencja gospodarcza w północnej Polsce. W wydarzeniu można wziąć udział korzystając z bezpłatnej rejestracji na oficjalnej stronie internetowej Forum. Impreza od lat gromadzi znamienitych ekspertów ze świata biznesu, nauki i polityki. Rejestracja jest bezpłatna.
09.05.2023

Prezentacja raportu „Łańcuch wartości gospodarki wodorowej”

Klub Energetyczny, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Energetyki serdecznie zapraszają na prezentację raportu „Łańcuch wartości gospodarki wodorowej w Polsce”, która odbędzie się 11 maja o godz. 9.30 w budynku Uniwersytetu Warszawskiego ul. Dobra 55 wejście od ul. Browarnej.
09.05.2023

KGHM: ślad środowiskowy i węglowy głównych produktów koncernu niższy od średniej globalnej

KGHM zlecił wykonanie analizy śladu środowiskowego i węglowego dla swoich produktów: katod, walcówki i drutu Cu-OFE – Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN wykonał analizy zgodnie z normami ISO oraz przygotował deklaracje środowiskowe. Miedziane produkty KGHM mają ślad niższy od średniej globalnej.
08.05.2023

NEA: reaktory SMR działają w Rosji i Chinach, najbardziej zaawansowany zachodni projekt to NuScale

Rosja i Chiny to kraje najbardziej zaawansowane w pracach nad reaktorami SMR, pierwsze z nich już działają, wynika z zestawienia działającej przy OECD agencji energii jądrowej NEA. Według NEA najbardziej zaawansowany zachodni komercyjny projekt to VOYGR firmy NuScale
07.05.2023

Polska może być jednym z europejskich pionierów SMR [WIDEO]

– Polska urasta w tej chwili do rangi jednego z liderów rozwoju małych modułowych reaktorów jądrowych w Europie – mówi Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24. Pierwsze reaktory SMR mają zostać wybudowane jeszcze przed 2030 rokiem w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, ale istnieje realna szansa, aby mniej więcej w tym samym czasie pierwsza taka jednostka powstała również w Polsce. – Orlen i Synthos planują postawić swoje małe modułowe reaktory jądrowe, które mają działać zarówno na rzecz dekarbonizacji zakładów takich j
26.04.2023

O energii atomowej na Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju. To jedno z ważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce, gromadzących wybitnych ekspertów, komentatorów gospodarczych, przedstawicieli świata biznesu oraz władz, którzy podczas debat dyskutować będą nad najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką. Jednym z nich jest energetyka jądrowa, która będzie budować naszą niezależność energetyczną.
26.04.2023

KGHM największą kopalnią srebra na świecie

KGHM utrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu "największych kopalń srebra na świecie" w rankingu World Silver Survey 2023 - poinformowała w środę miedziowa spółka. Dodano, że w kategorii "największych producentów srebra" KGHM uplasował się na drugim miejscu.
20.04.2023

Polski nie stać na rezygnację z atomu. Niemcy robią błąd [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

W ocenie przedstawicieli administracji rządowej i branży jądrowej Polska podjęła słuszną decyzję o inwestycji w energetykę jądrową ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tanią i stabilną energię dla gospodarki. Polska w tym względzie nie powinna oglądać się na Niemcy, a zwrócić uwagę na fakt, że wiele krajów podejmuje decyzje o nowych planach inwestycyjnych. Dyskusję o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce podjęto podczas Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medi
17.04.2023

KGHM złożył wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce

KGHM złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce.
14.04.2023

Wielomilionowe inwestycje KGHM w ochronę środowiska – trwają prace w Hucie Miedzi Legnica [GALERIA]

Miedziowy gigant niemal całkowicie wyeliminuje emisje arsenu i rtęci dzięki nowej Instalacji Oczyszczania Gazów Poprocesowych. To pierwsza taka inwestycja w Polsce i jedna z kilku na świecie. Już za półtora miesiąca nowatorski węzeł na instalacji SOLINOX w Hucie Miedzi Legnica doczyści gazy z tych pierwiastków do poziomu nie większego niż 0,05 mg/Nm3. To kolejny element Programu BATAs, który z powodzeniem realizuje KGHM.
04.04.2023

Bartosz Fedurek nowym Country Managerem EDPR Polska

DP Renewables Polska ogłasza kluczową zmianę na szczeblu zarządzającym. EDP Renewables weszła na polski rynek w 2008 r. i obecnie dysponuje drugim pod względem wielkości portfelem operacyjnych aktywów OZE w kraju, o łącznej mocy zainstalowanej 733 MW.
04.04.2023

Podpisano porozumienie w sprawie przyspieszenia wdrażania małych reaktorów jądrowych m.in. w Polsce

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.
23.03.2023

Poziom światowych mocy SMR w 2050 r. może wynieść 375 GW

Moc zainstalowana reaktorów SMR na świecie może osiągnąć do 375 GW w 2050 r. - wynika z czwartkowej analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy ocenili, że wartość globalnego rynku małych modułowych reaktorów jądrowych może przekroczyć 454 mld euro w 2035 r.
16.03.2023

ARP S.A. utworzy fundusz inwestycyjny w zielone aktywa

13 marca Zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. podpisał umowę zakupu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych od KGHM Polska Miedź S.A. Jest to jedna z najważniejszych inicjatyw strategicznych przewidzianych w ramach nowej Strategii ARP S.A. na lata 2023-2025 z perspektywą do 2030 r. pt. "ARP. CZYSTY PRZEMYSŁ" przyjętej w grudniu 2022 r.
16.03.2023

ARP zawarła umowę kupna Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych od KGHM

Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę zakupu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych od KGHM Polska Miedź - poinformowała ARP w poniedziałkowym komunikacie.
14.03.2023

Do końca 2024 r. przesunięto wyznaczenie celów klimatycznych dla Grupy Kapitałowej KGHM

Z powodu niestabilnej sytuacji na rynkach energii, nieprzewidywalnej sytuacji gospodarczej na świecie oraz wpływu agresji Rosji na Ukrainę na sytuację międzynarodową, KGHM przesunął do końca 2024 r. terminy przygotowania pełnego Programu Dekarbonizacji Grupy Kapitałowej oraz idącego za nim wyznaczenia celów klimatycznych.
08.03.2023

TotalEnergies przejmuje Polską Grupę Biogazową i projekty PV

TotalEnergies rozszerza swój portfel OZE w Polsce poprzez nabycie głównego producenta biogazu w kraju, Polskiej Grupy Biogazowej (PGB), oraz projektu solarnego o mocy 200 MW.
06.03.2023

KGHM w prestiżowym zestawieniu światowych firm działających na rzecz klimatu

KGHM jako jedyna firma z Polski, została wyróżniona w rankingu Carbon Clean 200TM za 2022 rok. Polska Miedź została doceniona spośród ponad 6 tysięcy podmiotów z całego świata, które dokładają najlepszych starań w celu ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Polska Miedź zajęła 150 miejsce i uzyskała 20,9% tzw. przychodów z działalności zrównoważonej, czyli 3,5 mld dolarów.
27.02.2023

Projekt Solartechnik z projektami fotowoltaicznymi o mocy 3,1 gigawata

Wyspecjalizowana w projektach fotowoltaicznych, energetyce przemysłowej i farmach wiatrowych firma Projekt Solartechnik, z początkiem tego roku dysponowała projektami fotowoltaicznymiw różnej fazie rozwoju o łącznej mocy rzędu 3,1 gigawata - poinformowała spółka, będąca częścią Grupy Famur i TDJ.
09.02.2023

Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce

Przygotowania do budowy dużych elektrowni atomowych i małych - modułowych, możliwości zaangażowania polskich przedsiębiorstw oraz sposoby finansowania inwestycji to główne tematy konferencji zatytułowanej „Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce”.
02.02.2023

Kopalnia KGHM w pełni na zielonej energii. Rząd Chile zachwycony

Sierra Gorda, kopalnia KGHM w Chile, zasilana jest wyłącznie zieloną energię. Jesteśmy jedną z największych kopalni chilijskich, która jako jedna z pierwszych przechodzi w pełni na ten typ źródła energetycznego. Wiąże się to wręcz entuzjazmem rządu chilijskiego – mówi dla portalu i.pl wiceprezes KGHM Mirosław Kidoń.
24.01.2023

Prezes KGHM: decyzja Komisji Dozoru Jądrowego USA przybliża nas do realizacji planów ws. atomu

Decyzja amerykańskiego regulatora to przełomowy moment, który przybliża nas do realizacji własnych planów dot. atomu - stwierdził prezes KGHM Tomasz Zdzikot, odnosząc się do wydania certyfikatu dla projektu małego reaktora modułowego NuScale Power przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego.
23.01.2023

Kanada. Firmy surowcowe nie mogą lekceważyć praw Indian

Bez zgody Indian coraz częściej niemożliwe staje się wydobycie surowców w Kanadzie. Indianie zawierają kolejne precedensowe porozumienia, które od ich zgody uzależniają duże projekty wydobywcze, a gwarancje dla swoich praw znajdują w stuletnich traktatach.
21.01.2023

USA. Komisja Dozoru Jądrowego (NRC) wydała certyfikat dla projektu małego reaktora modułowego firmy NuScale

Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego (NRC) wydała certyfikat dla projektu małego reaktora modułowego firmy NuScale Power - poinformowano na stronie NRC. Umowę z NuScale na wdrożenie technologii SMR w Polsce ma KGHM.
21.01.2023

Prezes KGHM w Davos: transformacja energetyczna to dla spółki wyzwanie i wielka szansa

Transformacja energetyczna to dla KGHM nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa; zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy sieci 5G łączy miedź - zwrócił uwagę w Davos prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.
19.01.2023

Projekt Solartechnik dostarczy prąd z farm słonecznych w Pomorskim i Lubuskim

Firma Projekt Solartechnik przez blisko 6 lat będzie dostarczać spółce Respect Energy energię elektryczną z farm fotowoltaicznych w miejscowościach Żabice (Lubuskie) i Gniewino (Pomorskie), o łącznej mocy 22 megawatów. Do końca 2028 r. deklarowany wolumen sprzedaży wyniesie 130 gigawatogodzin.
19.01.2023

PAA: trwa szczegółowa analiza wniosków w sprawie technologii SMR złożonych przez KGHM i Orlen

Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała PAP, że prowadzi analizę wniosków o ocenę technologii SMR złożonych przez KGHM i Orlen w lipcu 2022 r. Dodała, że za wcześnie na konkluzje - prezes PAA wydaje opinię w ciągu 6 miesięcy, w sytuacjach skomplikowanych czas ten można wydłużyć do 9 miesięcy.
11.01.2023

W grudniu pierwsze rozstrzygnięcia dotyczące drugiej fazy rozwoju offshore wind

Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na rozstrzygnięcia dotyczące przyznania pozwoleń PSZW dla lokalizacji na Morzu Bałtyckim w ramach tzw. drugiej fazy rozwoju offshore wind w Polsce. O pierwszych decyzjach dowiemy się jeszcze w tym roku. Pierwsza energia z farm morskich miałaby popłynąć dopiero po 2030 roku.
21.12.2022

Nowy prezes Gaz-Systemu. Marcin Chludziński zastąpił Tomasza Stępnia

Tomasz Stępień złożył rezygnację z funkcji prezesa Gaz-Systemu oraz ze składu zarządu spółki z dniem 30 listopada 2022 roku, na stanowisku prezesa zastąpi go od 1 grudnia br. Marcin Chludziński - wynika z środowego komunikatu gazowej spółki.
01.12.2022

KGHM oraz konsorcjum AGH, Tele-Fonika Kable i Ł-IMN testują przewody zmniejszające straty energii

Przewody elektryczne z użyciem stopów miedzi i srebra testowane są w Zagłębiu Miedziowym. Innowacyjne rozwiązanie ma zmniejszyć przesyłowe straty energii elektrycznej. Projekt realizowany jest przez KGHM oraz konsorcjum AGH, Tele-Fonika Kable i Ł-IMN.
15.11.2022

Projekt Solartechnik z projektami fotowoltaicznymi o mocy 2,7 GW

Od początku tego roku firma Projekt Solartechnik powiększyła portfel projektów fotowoltaicznych na różnym etapie rozwoju o ponad 1 gigawat, by w końcu września br. osiągnąć niespełna 2,7 GW szacunkowej łącznej mocy projektów - poinformowała w środę spółka.
09.11.2022

Projekt Solartechnik dostarczy dla KGHM prąd z farmy słonecznej

Firma Projekt Solartechnik dostarczy spółce KGHM Polska Miedź energię elektryczną z farmy fotowoltaicznej w Żukach w gminie Turek (Wielkopolskie). Moc tej budowanej obecnie elektrowni słonecznej wyniesie 5,2 megawata. Dostawy energii rozpoczną się z początkiem 2023 r. - podał Projekt Solartechnik.
02.11.2022

Czy wodór ma realną szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej? - podsumowanie konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” odbyła się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies.
25.10.2022

Transformacja energetyczna w nowych realiach gospodarczych – 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r., w The Westin Warsaw Hotel oraz online, odbędzie się 36. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 6. edycja OZE POWER. Po raz drugi w tym roku liderzy branży energetycznej spotkają się, aby przedyskutować najbardziej aktualne trendy, szanse i wyzwania sektora energetycznego w Polsce.
17.10.2022

Dużo pracy i dobre perspektywy – dyskusje o wodorze jako paliwie w Gdyni

„Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” to hasło, które towarzyszyło tegorocznej konferencji PCHET – Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies, która odbyła się 4 i 5 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Organizatorem wydarzenia jest Klaster Technologii Wodorowych.
15.10.2022

Odwołoano prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego

Rada nadzorcza KGHM odwołała z dniem 11 października br. prezesa Marcina Chludzińskiego i wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych Jerzego Paluchniaka - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.
11.10.2022

KGHM: technologia SMR jest bezpieczna, a inwestycja finansowo uzasadniona

Inwestycja KGHM Polska Miedź w zespół 6 małych reaktorów modułowych (SMR) firmy NuScale, pozwoli miedziowemu gigantowi na pozyskanie stabilnej, bezpiecznej, zeroemisyjnej i taniej energii. „Inwestycja jest uzasadniona i pracujemy nad bezpiecznym modelem jej finansowania” - powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
12.09.2022

Karpacz’22: porozumienie KGHM z Nuclearelectrica przyspieszy wdrożenie technologii SMR

Prezesi KGHM Polska Miedź i Nuclearelectrica SA podpisali 6 września na Forum Ekonomicznym w Karpaczu porozumienie wyznaczające ramy współpracy pomiędzy Polską i Rumunią w kwestii energetyki jądrowej, które przyspieszy powstanie elektrowni w oparciu o technologię małych reaktorów modułowych (SMR). „Rozpoczynamy współpracę międzynarodową i budujemy szerszą koalicję” – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.
08.09.2022

Prezes KHGM: pracujemy nad modelem finansowania reaktorów SMR

Pracujemy nad bezpiecznym modelem finansowania inwestycji w małe reaktory modułowe SMR, wewnętrzne analizy pokazują, że taka inwestycja jest uzasadniona - poinformował podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes KGHM Marcin Chludziński.
07.09.2022

KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA podpisały memorandum o współpracy przy rozwoju SMR

KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA ogłosiły podpisanie niewiążącego memorandum o współpracy (MOU) w sprawie rozwoju projektów małych reaktorów modułowych (SMR) podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu w dniu 6 września.
06.09.2022

KGHM: sytuacja dot. wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez spółkę

Aktualna sytuacja dotycząca stanu wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez KGHM Polska Miedź S.A. na terenie Zagłębia Miedziowego – podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu miedziowa spółka.
18.08.2022

Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla pięciu ośrodków naukowo-badawczych, które będą wspierać PAA w procesie licencjonowania oraz kontroli elektrowni jądrowej - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki.
11.08.2022

Prestiżowe certyfikaty dla dwóch hut KGHM potwierdzone i przedłużone do 2024 roku

Prestiżowa gwarancja odpowiedzialnej produkcji przedłużona do 2024 roku – Huta Miedzi Legnica i Huta Miedzi Głogów otrzymały pozytywny wynik audytu w ramach międzynarodowego certyfikatu Copper Mark. Tym samym KGHM utrzymał swoją pozycje w gronie 28 przedsiębiorstw z całego świata nagrodzonych tym znakiem.
03.08.2022

Nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Hucie Miedzi Cedynia

Dwie nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz dwie stacje ładowania baterii do wózków elektrycznych, z których jedna zasilana jest z instalacji fotowoltaicznej, zostały uruchomione w Hucie Miedzi Cedynia. Od prawie dwóch lat w tym oddziale KGHM trwa wdrażanie rozwiązań z zakresu elektromobilności.
11.07.2022

Pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii SMR złożony – KGHM robi kolejny znaczący krok w kierunku atomu

Czas na ocenę technologii i rozwiązań technicznych – KGHM złożył pierwszy w Polsce wniosek dotyczący wdrożenia małych reaktorów modułowych (SMR). Dokument trafił dziś do Państwowej Agencji Atomistyki. Miedziowy gigant pracuje nad inwestycją wspólnie z amerykańską firmą NuScale.
08.07.2022

Miedziowe pszczoły zamieszkały przy górniczym szybie

KGHM ma swoją pasiekę! – trzy ule zostały ustawione na terenie szybu LVI w Zakładach Górniczych Lubin. To efekt realizowanego z Polską Grupą Uzdrowisk projektu KGHM związanego z ochroną pszczół, w ramach którego powstał m.in. film o działaniach Grupy Kapitałowej na rzecz ochrony środowiska.
01.07.2022

Integracja w ramach Trójmorza - tematem przewodnim zakończonej 7. edycji Kongresu 590

„Łączymy wszystkim” – pod takim hasłem przebiegała 7. edycja Kongresu 590, która odbyła się w podwarszawskim Nadarzynie, w dniach 22-23 czerwca. „Poruszaliśmy problemy w obecnej sytuacji dla Polski najważniejsze, czyli współpracy międzynarodowej krajów Trójmorza oraz modeli zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski” – mówił, podsumowując kongres, Wojciech Majewski, CEO, Kongres 590.
28.06.2022

Kongres 590: jeśli KGHM chce pozostać liderem rynku, musi mieć stabilne źródło energii

Energetyka jądrowa od kilkudziesięciu lat zapewnia pewność dostaw bezpiecznej, bezemisyjnej energii elektrycznej - nadszedł czas na uruchomienie SMR-ów w Polsce - stwierdzili uczestnicy debaty „Czy energetyka jądrowa może powstrzymać kryzys klimatyczny”, która odbyła się podczas Kongresu 590.
24.06.2022

Kongres 590: KGHM za rozwojem polskiej energetyki bezemisyjnej w kierunku atomu

Atom jako zeroemisyjne źródło energii mógłby spełnić rolę game changera w strategii energetycznej Europy, ale wszystko zależy to od tego, jak struktury europejskie odniosą się do takiego pomysłu, a obecnie zdania na ten temat są podzielone – zauważył Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. podczas dyskusji na Kongresie 590 w Nadarzynie. Według niego Polska nie powinna się jednak oglądać na optykę europejską, tylko po prostu „robić swoje” w tej dziedzinie.
23.06.2022

W Gdyni trwa największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce

Za nami pierwszy dzień V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się dzisiaj ponad 30 paneli. Dwudniowe wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który przywitał uczestników tegorocznej edycji Forum.
21.06.2022

KGHM: małe modułowe reaktory atomowe pozwolą na efektywną i bezpieczną produkcję energii

Podczas debaty „Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce” zorganizowanej w ramach gdyńskiego Forum Wizja Rozwoju przedstawiciele KGHM Polska Miedź omówili projekt budowy małych, modułowych elektrowni atomowych, które pozwolą na produkcję czystej, odnawialnej i efektywnej kosztowo energii. Pierwszy taki reaktor miedziowej spółki ma ruszyć w 2029 roku.
21.06.2022

Bezpieczeństwo, energetyka, gospodarka morska – tematami Forum Wizja Rozwoju

Dzisiaj rozpoczęła się, piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20-21 czerwca 2022 r. w Gdyni. Wiodącymi tematami największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce będą bezpieczeństwo, energetyka i gospodarka morska, ale także troska o tożsamość i rozwój społeczności lokalnych.
20.06.2022

22 czerwca rusza 7. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich” [WIDEO]

Tym razem Kongres 590 połączy tematy dotyczące Polski oraz krajów Trójmorza w debatach na temat zacieśniania relacji gospodarczych i politycznych, a przede wszystkim wzmacniania bezpieczeństwa wszystkich państw w regionie. Dyskusja będzie miała wymiar globalny. Udział w niej wezmą międzynarodowi eksperci, którzy od lat zajmują się analizowaniem największych wyzwań współczesnego świata. Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
19.06.2022

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
14.06.2022

SMR-y w 2029 r. staną się nowym źródłem energii

„SMR-y to projekty cywilizacyjne, które wykroczą poza energetykę, zmieniając Polskę” – przekonywał Maciej Wójcik, zastępca dyrektora Departamentu Energetyki Jądrowej KGHM, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”.
07.06.2022

Kto uwolni bałtycki potencjał floating wind?

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
06.06.2022

Kluczowe spółki surowcowe i energetyczne będą się wspólnie bronić przed cyberatakami [WIDEO]

Sześć największych podmiotów z polskiego sektora wydobywczego i energetycznego podpisało deklarację powołującą do życia Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-GIG, w ramach którego będą stale wymieniać się wiedzą oraz doświadczeniami z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego i przeciwdziałania cyberzagrożeniom. Inicjatorem projektu jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, a wspiera go Ministerstwo Aktywów Państwowych.
06.06.2022

KGHM: Przemysł potrzebuje energii jądrowej

OZE nie są odpowiedzią dla ciężkiego przemysłu na zaopatrzenie w energię, bo nie ma słońca w nocy, wiatr też nie wieje cały czas, więc musimy mieć uzupełnienie w postaci SMR-ów - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą” prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
30.05.2022

KGHM na Forum w Davos: rosnące potrzeby wielkiego przemysłu zaspokoić może tylko bezpieczny atom

Rozbudowana fotowoltaika czy energetyka wiatrowa nie zapewnią wystarczającej mocy prężnemu, polskiemu przemysłowi, to może uczynić jedynie atom – wskazał Andrzej Kensbok z KGHM, podczas debaty eksperckiej na temat transformacji energetycznej Europy Środkowo-Wschodniej, która odbyła się w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
25.05.2022

Zielona energia z Bałtyku wzmocni polską gospodarkę

Już 20 czerwca rusza jubileuszowa edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Podczas największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce poruszane będą najważniejsze zagadnienia dotyczące gospodarki, transportu i ekologii. Jednym z tegorocznych tematów ma być zielony potencjał Bałtyku.
20.05.2022

Rośnie zainteresowanie tanią energią jądrową z SMR-ów

Przyspieszają prace nad włączeniem taniej, stabilnej i niezależnej od warunków pogodowych energii jądrowej do miksu energetycznego Polski. W odróżnieniu od programu rządowego, który zakłada uruchomienie wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2033 r., KGHM i Tauron widzą przyszłość energetyki jądrowej w SMR - małych reaktorach modułowych, które zostaną uruchomione już w 2029 r.
28.04.2022

Metale do produkcji baterii z geotermalnej solanki? Rewolucyjny projekt Politechniki Wrocławskiej i KGHM

Naukowcy z kilku ośrodków naukowych i instytucji badawczych połączyli siły z partnerami przemysłowymi, by sprawdzić możliwości opłacalnego pozyskiwania cennych metali – takich jak lit – z wybranych wód podziemnych. Dziewięciu europejskich partnerów rozpoczyna analizy i badania solanek na terenie Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Hiszpanii i Portugalii. Wspólnymi działaniami kieruje Politechnika Wrocławska.
28.04.2022

KGHM: 7 lat wystarczy, by wykształcić kadrę potrzebną do obsługi elektrowni jądrowej

Rok 2029 stanowi realną datę uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opartej na technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Siedem lat wystarczy, aby wykształcić kadrę potrzebną do obsługi takiego przedsięwzięcia – przekonywał w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prof. Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
28.04.2022

NuScale Power i Doosan podpisały umowę o rozpoczęciu produkcji reaktorów SMR

NuScale Power i Doosan podpisały umowę o rozpoczęciu produkcji małych modułowych reaktorów (SMR). Produkcja pełnowymiarowych urządzeń ma ruszyć w 2023 r. - poinformowała na swojej stronie firma NuScale Power, z którą na początku br. KGHM zawarło umowę o wdrożeniu SMR w Polsce.
26.04.2022

Sasin: energetyka jądrowa to przyszłość

Energetyka jądrowa to przyszłość - uważa wicepremier Jacek Sasin, odnosząc się do listu intencyjnego ws. współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych reaktorów jądrowych SMR, który podpisały w środę KGHM i Tauron.
21.04.2022

Prezes KGHM: 74 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych

W Polsce mamy największą w historii akceptację społeczną dla projektów jądrowych. Potrzeba uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów przyspiesza procesy transformacji energetycznej. Technologia małych reaktorów jądrowych (SMR) pozwoli KHGM zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo energetyczne - stwierdził Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
21.04.2022

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 - dzień 1

Zmiany klimatyczne i ich skutki jako problem globalny były głównym tematem Debaty drugiej Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022. Paneliści dyskutowali na temat przeciwdziałania zmian klimatycznych i wpływu człowieka na klimat.
21.04.2022

KGHM i Tauron - podpisano list intencyjny ws. współpracy przy reaktorach SMR

KGHM i Tauron podpisały w środę list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych SMR.
20.04.2022

Francuski TotalEnergies i KGHM oficjalnie partnerami ws. projektów wiatrowych

TotalEnergies i KGHM Polska Miedź S.A. podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim - poinformowała miedziowa spółka we wtorek w komunikacie.
12.04.2022

KGHM podejmie współpracę w zakresie SMR z rumuńską Nuclearelectricą

KGHM inicjuje współpracę z operatorem rumuńskich elektrowni jądrowych, spółką Nuclearelectrica (SNN) - poinformował w środę prezes KGHM Marcin Chludziński.
06.04.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna na Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Kolejni inwestorzy dołączają do wyścigu po pozwolenia na rozwój wiatraków morskich

W ostatnich tygodniach wydłużyła się znacznie lista chętnych, która złożyła wnioski o wydanie pozwolenia na budowę wiatraków na polskich wodach Morza Bałtyckiego.
30.03.2022

Sektor zielonej motoryzacji potrzebuje miedzi - KGHM chce zwiększyć paletę wydobywanych surowców

Dysponujemy całkiem obiecującym złożem niklu w Kanadzie i zamierzamy jak najszybciej przystąpić do jego eksploracji - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" prezes KGHM Marcin Chludziński.
28.03.2022

Prezes Chludziński: KGHM chce też aktywnie wykorzystywać OZE, w tym fotowoltaikę, energię wiatrową czy rozwiązania wodorowe

Wyniki zagranicznych aktywów KGHM są najlepsze w historii. W przypadku kopalni Sierra Gorda w Chile odwróciły się przepływy finansowe; pieniądze już nie płyną z Polski do Chile, tylko z Chile do Polski – mówił w czwartek prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
25.03.2022

Rekordowe wyniki KGHM za 2021 rok i nowa strategia i polityka klimatyczna

Wzrost produkcji, wzrost przychodów, rekordowy wynik operacyjny oraz solidny wynik netto – Grupa Kapitałowa KGHM podsumowuje 2021 rok, który zamknęła m.in. najwyższą w historii wartością skorygowanej EBITDA w wysokości 10,3 mld zł. Miedziowy gigant zanotował 6 proc. wzrost produkcji miedzi w całej grupie.
24.03.2022

KGHM i TotalEnergies wspólnie wkraczają na rynek offshore [WIDEO]

Francuski TotalEnergies został partnerem strategicznym KGHM Polska Miedź w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Firmy mają zamiar składać razem wnioski lokalizacyjne, poinformował prezes Marcin Chludziński.
24.03.2022

Powstała Dolnośląska Dolina Wodorowa

25 lutego 2022 r. w Centrum Konferencyjnym „Wrocławski Park Przemysłowy” z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. została powołana Dolnośląska Dolina Wodorowa. Głównym partnerem biznesowym przedsięwzięcia jest KGHM Polska Miedź S.A. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Ireneusz Zyska Sekretarz Stanu, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, osoby związanie ze środowiskiem biznesowym, naukowym i samorządowym obu regionów. ARP S.A. reprezentował wiceprezes Paweł Kolczyński, a KGHM Polska Miedź S.A. Adam Bugajczuk, wicepre
25.02.2022

Sasin: otrzymałem zapewnienie o udziale amerykańskiego kapitału w budowie elektrowni jądrowej w Polsce

Chcemy, by Amerykanie dostarczyli nam nie tylko technologię jądrową, ale też kapitał - powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Poinformował, że dostał zapewnienie pokaźnego udziału amerykańskiego kapitału w inwestycji, rzędu miliarda dolarów.
20.02.2022

Kaczyński: musimy mieć elektrownie atomowe; zajmuje się tym Orlen

Musimy mieć elektrownie atomowe; zajmuje się tym Orlen, w którym powstanie spółka-córka do realizacji tego celu - powiedział w środę wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
17.02.2022

Sasin: wkrótce ostateczne decyzje dot. wyboru amerykańskiego partnera do budowy elektrowni jądrowej

Jesteśmy na dobrej drodze, żeby wkrótce zapadły ostateczne decyzje dotyczące wyboru amerykańskiego partnera do budowy elektrowni jądrowej oraz modelu jej finansowania - powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że rozważane jest współfinansowanie transformacji energetycznej w Polsce przez MFW.
16.02.2022

KGHM Polska Miedź S.A. – miedziowy gigant zaprasza do udziału w hackathonie CuValley Hack 2022

Rusza rejestracja do drugiej edycji CuValley Hack 2022. Wydarzenie organizowane przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki sp. z o.o. odbędzie się w formule online w marcu tego roku. Na autorów zwycięskich projektów czekają nagrody o łącznej puli 120000 złotych.
15.02.2022

Sasin: aktualny jest plan budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych

W dalszym ciągu aktualny pozostaje plan budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych w Polsce - powiedział w poniedziałek w Waszyngtonie wicepremier Jacek Sasin. Podkreślił, że zawarta umowa z NuScale Power ma większe znaczenie dla gospodarki niż indywidualnych odbiorców.
15.02.2022

Minister Nowak: Amerykańskie inwestycje w energetykę jądrową w Polsce to wsparcie zielonej transformacji polskiego przemysłu

Wyzwania stojące przed światową gospodarką, rozwój relacji gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, inwestycje amerykańskie w naszym kraju i wzmacnianie współpracy w innowacyjnych sektorach to główne tematy rozmów ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka podczas poniedziałkowej (14 lutego) wizyty w Waszyngtonie.
15.02.2022

KGHM podpisał z umowę na wdrożenie sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce

KGHM podpisał z NuScale umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce. Pierwszy z nich ma powstać do roku 2029. "To daje nam nadzieję, że ambitne cele unijnej polityki klimatycznej zostaną zrealizowane bez obciążania polskiego społeczeństwa" - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
15.02.2022

NuScale ogłosi zawarcie historycznej umowy z KGHM, która zapoczątkuje wdrożenie pierwszego małego reaktora modułowego w Polsce

Nawiązując do wrześniowej zapowiedzi współpracy obu stron, NuScale Power i KGHM podpisują strategiczną umowę o rozpoczęciu prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.
15.02.2022

Sasin: Inwestycja Amerykanów w małe reaktory KGHM jest potencjalnie największą tego typu na świecie

Polski KGHM i amerykańskie NuScale Power mają podpisać ważne porozumienie. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR o mocy zainstalowanej ok. 1GW. To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie – mówi szef MAP Jacek Sasin dla BiznesAlert.pl.
15.02.2022

Prezes KGHM: Miedź podstawą transformacji

Jeśli w Europie mamy utrzymać przemysł, to produkcja miedzi jest kluczowa dla zielonej energii - powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński w wywiadzie opublikowanym w "Gościu Niedzielnym".
04.02.2022

MRiT: zwiększamy środki na rekompensaty dla przemysłu energochłonnego do 46 mld zł

W horyzoncie 10 lat środki na rekompensaty dla przemysłu energochłonnego zostaną zwiększone z 11 mld zł do 46 mld zł – poinformował we wtorek w Sejmie wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak.
26.01.2022

KGHM powalczy o zielone hutnictwo

Relatywnie łatwo można zdekarbonizować górnictwo miedziowe, ale hutnictwo to już wyzwanie. Jak to osiągnąć - wyjaśnia w rozmowie z piątkowym "Pulsem Biznesu" Radosław Żydok, dyrektor departamentu analiz w KGHM.
26.11.2021

KGHM gotowy na współpracę z nowymi partnerami w Sierra Gorda; skupia się na energetyce - prezes

KGHM nie skorzysta z prawa pierwszeństwa kupna udziałów w Sierra Gorda i jest gotowy na współpracę z nowymi partnerami w tej inwestycji - poinformował PAP Biznes prezes KGHM Marcin Chludziński. Jak dodał, KGHM skupia się teraz m.in. na inwestycjach w obszarze energetyki.
26.11.2021

Prezes KGHM: zakładamy, że w 2050 r. KGHM może być firmą neutralną klimatycznie

Zakładamy, że w 2050 r. KGHM może być firmą neutralną klimatycznie – powiedział w środę podczas konferencji prasowej nt. wyników grupy KGHM za III kwartał i 9 miesięcy 2021 r. prezes miedziowej spółki Marcin Chludziński.
18.11.2021

Przyjęcie Polityki Klimatycznej przez Zarząd KGHM Polska Miedź S.A.

Zaostrzająca się polityka klimatyczna UE, w szczególności Europejski Zielony Ład oraz pakiet Fit for 55, ma decydujący wpływ na warunki funkcjonowania polskiego przemysłu.
17.11.2021

Raport: prezes KGHM Marcin Chludziński najwyżej wycenianym prezesem w 2021 roku

Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński został najwyżej wycenianym prezesem w roku 2021 – wynika z raportu firmy Martis Consulting „Wycena polskich menedżerów”. „Zwycięzca tegorocznej edycji dosłownie zdystansował konkurencję. Jego wycena powyżej 1,9 mld zł to ponad dwukrotnie więcej niż otrzymał kolejny menedżer w zestawieniu. Wartość prezesa KGHM stanowi (hipotetycznie) ok. 4,9% kapitalizacji spółki” – czytamy w raporcie.
25.10.2021

Konferencja KOMTECH: innowacje w magazynowaniu energii i zasilaniu maszyn górniczych

Hybrydowe i grawitacyjne magazyny energii odnawialnej, magazynowanie energii w sprężonych gazach w nieczynnych kopalniach oraz innowacyjne technologie akumulatorów i systemów ładowania pojazdów górniczych - to niektóre z najciekawszych projektów zaprezentowanych podczas dorocznej konferencji naukowo-technicznej KOMTECH w Szczyrku (11-13 października 2021 r.).
20.10.2021

Plebiscyt Ambasador Polski 2021 – KGHM docenia zaangażowanie w budowaniu marki Polski na świecie

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna, wybitny tancerz baletowy Wiesław Dudek oraz brązowi medaliści Europy w AMP Futbol zostali laureatami trzeciej edycji plebiscytu KGHM Ambasador Polski 2021. Nagrodę specjalną prezesa KGHM otrzymała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, a nagrodę publiczności – polscy strażacy walczący z pożarami w Grecji. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP.
18.10.2021

Australijczycy w miejsce Japończyków u boku KGHM

1,55 mld dolarów amerykańskich plus potencjalnie dalsze 500 mln dol. za japońskie udziały w Sierra Gorda zapłaci australijski South32. KGHM ma prawo pierwokupu, ale czy z niego skorzysta? - pisze piątkowy "Puls Biznesu".
15.10.2021

Odbył się Kongres 590 - wielkie forum wymiany myśli i idei

„Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

Ernst z KGHM na Kongresie 590: nie ma transformacji energetycznej bez miedzi

Nie ma transformacji energetycznej bez miedzi. To stwarza dla KGHM ogromne szanse dalszego rozwoju. Szacuje się, że aby zaspokoić popyt generowany przez postępujące zmiany technologiczne związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem, w najbliższych latach potrzebne będzie około 22 mln ton miedzi – podkreślał Paweł Ernst, dyrektor Departamentu Wdrażania Strategii i Projektów Strategicznych w KGHM Polska Miedź S.A. podczas debaty zatytułowanej „Kluczowe surowce dla gospodarki przyszłości” w trakcie Kongresu 590 w Warszawie.
08.10.2021

KGHM na Kongresie 590: zaniedbanie wydobycia podczas pandemii spowodowało deficyt surowców na świecie

KGHM jest oczywiście beneficjentem wysokich cen surowców w obecnym okresie, ale można też zastanowić się, czy przypadkiem gospodarka światowa nie była beneficjentem niskich cen surowców przed tą sytuacją - wskazał Paweł Gruza, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych KGHM Polska Miedź S.A., który uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Polski globalny biznes w czasach pandemii”, odbywającym się w ramach Kongresu 590 w Warszawie.
08.10.2021

Transformacja energetyczna - wielkim wyzwaniem dla polskich spółek

Skala odbicia w polskiej gospodarce po kryzysie światowym związanym z pandemią jest bardzo duża. Spodziewaliśmy się tego, więc podejmowaliśmy odważne decyzje - powiedział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych podczas panelu „Nowe możliwości w polskiej gospodarce”, który odbył się w ramach szóstej edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
07.10.2021

KGHM na Kongresie 590 – transformacja energetyczna nie odbędzie się bez miedzi

Osiągnięcie przez Unię Europejską ambitnych celów klimatycznych nie będzie możliwe bez miedzi – metalu wykorzystywanego m.in. w fotowoltaice czy elektromobilności. Zapotrzebowanie na nią w skali globalnej szacuje się na 22 mln ton w ciągu najbliższych lat. Fakt ten wyjaśnia zainteresowanie gości Kongresu 590 wystąpieniami przedstawicieli KGHM Polska Miedź SA – podmiotu kluczowego dla udanej transformacji energetycznej Polski i Europy.
07.10.2021

KGHM na Kongresie 590: transformacja energetyczna stanowi dla nas szansę

Mamy ogromne wyzwania związane z transformacją energetyczną, ale dla nas jest ona jednocześnie szansą. Zapotrzebowanie na miedź w Europie w kontekście transformacji energetycznej to ok. 22 mln ton, czyli mniej więcej tyle, ile wyniesie nasza produkcja przez 25 lat – mówił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM S.A. podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie, w dniach 5-6 października.
06.10.2021

Marcin Chludziński: dla KGHM energia jądrowa to samowystarczalność energetyczna i niższe koszty

Poprzez inwestycję w energetykę jądrową, KGHM zapewni sobie samowystarczalność energetyczną, ograniczy koszty z tytułu opłat za CO2 oraz utrzyma konkurencyjność na rynkach światowych – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński, oceniając podpisanie listu intencyjnego o współpracy KGHM z amerykańskim producentem małych reaktorów jądrowych, firmą NuScale Power.
27.09.2021

Unimot to kolejna firma rozważająca wprowadzenie w Polsce technologii SMR

Unimot podpisał w czwartek z amerykańskimi firmami NuScale i Getka porozumienia o współpracy przy badaniu możliwości wdrożenia w Polsce technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).
24.09.2021

USA: transformacja to szansa, atom jedną z opcji

Transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa, Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa na różne sposoby na ich ścieżkach transformacji - zadeklarowała Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm na zakończenie konferencji P-TECC w Warszawie.
24.09.2021

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.
24.09.2021

KGHM: jest zgoda na porozumienie z USA ws. rozwoju energetyki jądrowej

Zarząd KGHM w czwartek wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy spółką, amerykańską firmą NuScale Power LLC i PBE Molecule dot. przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii - poinformował w czwartek kombinat.
24.09.2021

Premier: Dolnośląska Dolina Wodorowa przyczyni się do rozwoju naszej gospodarki

Wodór jest tym nośnikiem energii, który należy do przyszłości – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego ws. utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Pierwszą, Podkarpacką Dolinę Wodorową zainaugurowano 18 maja 2021 r. w Jasionce.
10.09.2021

Prezes KGHM: będziemy rozwijać sprzedaż maszyn górniczych także za granicą

Zagraniczny rynek zarówno wschodni, jak i zachodni jest perspektywiczny dla rozwoju sprzedaży maszyn górniczych - ocenił prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński pytany o sprzedaż maszyn górniczych przez firmę ZANAM, spółkę należącą do miedziowego giganta.
09.09.2021

W Polsce ma powstać pierwsza zeroemisyjna kopalnia na świecie

Powołujemy specjalny ośrodek, który będzie projektował kopalnię w Bytomiu Odrzańskim w taki sposób, żeby to był pierwszy na świecie projekt kopalni zeroemisyjnej – oznajmił prezes miedziowej spółki KGHM Marcin Chludziński.
09.09.2021

Przemysł ciężki w Polsce podoła wyzwaniom transformacji

Przed polskim przemysłem ciężkim są ogromne szanse na rozwój, m.in. w innowacyjnych technologiach, a jednocześnie kilka dużych wyzwań związanych chociażby z polityką klimatyczną – uznali uczestnicy dyskusji, która odbyła w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
27.08.2021

Klarecka: do 2050 r. PKN Orlen zamierza osiągnąć neutralność emisyjną

Do 2050 r. Orlen zamierza osiągnąć neutralność emisyjną - zapowiedziała w czwartek w Gdyni podczas IV Forum Wizja Rozwoju członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen, Patrycja Klarecka.
27.08.2021

Kluczowe kierunki rozwoju polskiej gospodarki podczas IV edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

„Jest to jedno z największych w Polsce, a na północy kraju największe wydarzenie gospodarcze, na którym spotykają się eksperci praktycy, przedstawiciele świata mediów, naukowcy i dyskutują o tym, jak będzie wyglądała polska gospodarka w najbliższych miesiącach i latach” – mówi Andrzej Michalak, prezes zarządu Fundacji Wizja Rozwoju, organizatora forum, które w tym roku odbywa się w Gdyni już po raz czwarty w dniach 26-27 sierpnia. Jest ono objęte patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.
27.08.2021

WIG20 odbił po serii spadków; wzrostom przewodziła energetyka

Po trzech spadkowych sesjach WIG20 zyskał w poniedziałek 1,4 proc. i na fali dobrych nastrojów, panujących na rynkach zagranicznych, ponownie zbliżył się do górnego ograniczenia konsolidacji. Wzrostom na GPW przewodziły spółki energetyczne, a także górnicze, odzieżowe i banki.
24.08.2021

KGHM rozważa inwestycje w małe reaktory jądrowe i wodór

W odpowiedzi na wysoką cenę energii i konieczność posiadania źródła energii z mniejszym wpływem na klimat, małe reaktory jądrowe powinny być absolutnie rozważanym wariantem – mówi "Rzeczpospolitej" prezes KGHM Marcin Chludziński.
19.08.2021

Dzień na GPW: energetyka mocno w dół

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji na GPW małe i średnie spółki zanotowały wzrosty rzędu 0,3-0,6 proc. WIG20 jako jedyny z głównych indeksów nie zdołał utrzymać się nad kreską. Mimo kontynuującego wzrosty przy wysokich obrotach KGHM-u, przeważyły spadki sektora energetycznego.
27.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.