Wynik wyszukiwania - "Niemcy" - Wiadomości

W Niemczech odnawialne źródła wytworzyły 56 proc. energii w pierwszym kw. 2024 r.

Odnawialne źródła energii w pierwszym kwartale 2024 r. wygenerowały ponad połowę (56 proc.) energii elektrycznej w Niemczech – wynika z danych niemieckich ekspertów. Największy wzrost osiągnęła energia wodna – za jej pomocą wytworzono 27 proc. więcej energii niż przed rokiem.
26.04.2024

Niemcy. Minister transportu szantażuje w sprawie ustawy klimatycznej zakazem jazdy samochodem przez dwa dni w tygodniu

Niemiecki minister transportu Volker Wissing (FDP) wystosował do szefów grup w niemieckim parlamencie list, w którym domaga się szybkiego uzgodnienia reformy ustawy o ochronie klimatu. Jeśli to nie nastąpi, to – jego zdaniem – konieczne może być wprowadzenie zakazu poruszania się samochodami przez dwa dni w tygodniu. W kraju zawrzało.
14.04.2024

Niemiecki rząd uważa cel klimatyczny wyznaczony na rok 2030 za możliwy do osiągnięcia

W ocenie Federalnej Agencji Ochrony Środowiska (UBA) emisje gazów cieplarnianych w Niemczech zmniejszą się do 2030 roku bardziej, niż wcześniej zakładano. Minister gospodarki Robert Habeck uważa niemiecki cel dotyczący ochrony klimatu za możliwy do osiągnięcia.
15.03.2024

Pierwszy kontenerowiec na amoniak będzie pływał po Morzu Północnym

Yara Eyde – tak nazywać się będzie pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany amoniakiem. Powstanie w Chinach i docelowo będzie pływał między Norwegią i Niemcami.
17.02.2024

Aktywiści klimatyczni zmieniają strategię - nie będą już przyklejać się do ulic

Działacze klimatyczni z Ostatniego pokolenia (Last Generation) zapowiedzieli w wydanym w poniedziałek oświadczeniu zmianę strategii oraz form protestu – zrezygnują m.in. z przyklejania się do ulic. Od marca grupa chce nawoływać do „nieposłusznych” zgromadzeń w całym kraju i sprzeciwiać się prawicowej ekstremie – poinformował portal „Tagesschau”.
30.01.2024

Emisja gazów cieplarnianych w Niemczech na najniższym poziomie od lat 50. XX w.

Emisja gazów cieplarnianych w Niemczech w 2023 r. była najmniejsza od lat 50. XX w. - informuje w czwartek agencja dpa. Według wstępnych obliczeń think tanku Agora Energiewende emisje CO2 spadły w porównaniu z 2022 r. o 73 mln ton, do 673 mln ton. Zdaniem ekspertów nie oznacza to jeszcze trwałego sukcesu.
04.01.2024

Linie lotnicze domagają się 740 tys. euro odszkodowania od aktywistów klimatycznych, którzy blokowali lotniska

Linie lotnicze Eurowings w imieniu wszystkich spółek zależnych Lufthansy domagają się odszkodowania w wysokości 740 tys. euro od działaczy klimatycznych "Ostatniego Pokolenia" , informuje w niedzielę portal dziennika "Bild". Aktywiści przyklejali się do płyt i pasów startowych lotnisk w Hamburgu, Dusseldorfie i Berlinie, blokując ich funkcjonowanie.
17.12.2023

Niemcy: "bajkowy las", który inspirował braci Grimm, ma ustąpić miejsca turbinom wiatrowym

"Niemiecki bajkowy las umiera (...), aby można było postawić 241-metrowe monstrualne turbiny wiatrowe" - pisze portal dziennika "Bild", opisując wycinkę drzew w lesie Reinhardswald w północnej Hesji. Las ten inspirował słynnych niemieckich bajkopisarzy, braci Jacoba i Wilhelma Grimmów.
09.12.2023

Sprawiedliwość po niemiecku. Czy to koniec Energiewende?

Szerokim echem odbił się niedawny wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że fundusze przeznaczone na walkę z koronawirusem nie mogą zostać wykorzystane na działania związane z rządową polityką klimatyczną. Czy to koniec słynnego Energiewende, niemieckiego przełomu energetycznego?
08.12.2023

Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy wz. z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.
29.11.2023

A. Moskwa: w poniedziałek wyślemy skargę na Niemcy do TSUE ws. odpadów

Przygotowaliśmy kompletną skargę do TSUE na Niemcy w sprawie porzuconych w Polsce odpadów - wynika z poniedziałkowego wpisu minister klimatu i środowiska Anny Moskwy na platformie X (d. Twitter). Dodała, że skarga jeszcze w poniedziałek ma zostać wysłana do Trybunału.
27.11.2023

Aktywiści klimatyczni ponownie pomazali farbą Bramę Brandenburską w Berlinie

Podczas gdy wschodnia strona Bramy Brandenburskiej jest od tygodni poddawana gruntownemu czyszczeniu, aktywiści z "Ostatniego pokolenia" zaatakowali teraz również zachodnią stronę berlińskiego zabytku i pomazali go pomarańczową farbą. Jak poinformowała policja, dwie osoby zostały zatrzymane.
17.11.2023

Niemiecki minister finansów: "powinniśmy przestać marzyć o wycofaniu energii węglowej w 2030 r."

"Dopóki nie będzie jasne, że energia jest dostępna i przystępna cenowo, powinniśmy przestać marzyć o wycofaniu energii węglowej w 2030 r." - powiedział minister finansów Niemiec i lider liberalnej partii FDP Christian Lindner gazecie "Koelner Stadt-Anzeiger". Minister zakwestionował tym samym cel rządu, w którym zasiada.
04.11.2023

Rozstrzygnięcie sprawy nielegalnego składowania niemieckich śmieci na terenie Polski

Komisja Europejska przyznaje Polsce rację w sporze z Niemcami dotyczącym pozostawionych odpadów - poinformowała w środę na platformie X minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zażądała od Niemiec "natychmiastowego" zabrania odpadów. Jeśli tak się nie stanie, sprawa trafi do TSUE - dodała.
18.10.2023

Aktywiści klimatyczni zaatakowali kolejny słynny berliński obiekt - zegar na Alexanderplatz

Po Bramie Brandenburskiej aktywiści klimatyczni uszkodzili kolejny charakterystyczny obiekt w Berlinie, zamalowując we wtorek pomarańczową farbą słynny zegar czasu światowego na Alexanderplatz w centrum stolicy - poinformowały niemieckie media.
17.10.2023

KAS zatrzymała nielegalny transport 25 ton złomu z Niemiec

Transport 25 ton złomu, który nielegalnie został wwieziony do Polski z Niemiec, zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ze Zgorzelca (Dolnośląskie).
12.10.2023

Niemcy. Ponad 3000 ofiar tegorocznych upałów

Około 3100 osób zmarło tego lata w Niemczech z powodu upałów. Tak wynika ze wstępnych danych Instytutu im. Roberta Kocha (RKI). Więcej niż co druga ofiara upałów miała co najmniej 85 lat.
30.09.2023

Niższe standardy ochrony środowiska jednym z punktów planu ożywienia rynku budowlanego w Niemczech

W poniedziałek kanclerz Olaf Scholz (SPD) i minister budownictwa Klara Geywitz (SPD) przedstawili 14-punktowy plan, który ma przynieść zwrot na dotkniętym kryzysem rynku budowlanym i mieszkaniowym. Celem jest budowanie więcej tanich mieszkań - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
26.09.2023

Według TSUE Niemcy naruszyły unijne prawo dotyczące ochrony przyrody

TSUE orzekł, że Niemcy naruszyły unijne prawo dotyczące przyrody i ochrony przyrody, nie wdrażając w wystarczającym stopniu prawa mającego na celu ochronę siedlisk przyrodniczych - podał portal "DW".
22.09.2023

W Saksonii-Anhalt wyłowiono 6 ton martwych ryb

W jeziorze Parchauer See (Saksonia-Anhalt) doszło do masowego wymierania ryb. Powodem jest brak tlenu. Według lokalnego stowarzyszenia wędkarskiego z jeziora wyłowiono już 6 ton martwych ryb. Pod koniec ubiegłego tygodnia szef stowarzyszenia, Norman Becker, oszacował ilość śniętych ryb na 4 tony. Wędkarze znaleźli również martwe kaczki - informuje portal stacji MDR.
21.09.2023

Czekamy na reakcję Niemiec w sprawie śmieci podrzuconych na teren Polski

Oczekujemy od Niemiec zabrania 35 tys. ton odpadów, które trafiły do Polski, a także poniesienia kosztów tej operacji - poinformowała w środę w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
20.09.2023

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatnie pokolenie" blokują ulice w Berlinie

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatniego Pokolenia" sparaliżowali w poniedziałek rano liczne drogi w Berlinie. Niektórzy kierowcy reagowali agresywnie. Już dzień wcześniej obrońcy klimatu wywołali złość mieszkańców, gdy spryskali farbą Bramę Brandenburską w stolicy Niemiec - pisze w poniedziałek portal dziennika "Welt".
19.09.2023

Minister Moskwa: jesteśmy pierwszym krajem, który złożył skargę na Niemcy w sprawie śmieci

Jesteśmy pierwszym krajem, który złożył skargę na Niemcy w sprawie śmieci, rzadkością jest postępowanie państwo przeciw państwu - powiedziała w czwartek w Programie I Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
31.08.2023

Berlin najbrudniejszym miastem w Niemczech

Berlin to najbrudniejsze miasto w całych Niemczech – uznała blisko połowa (44,9 proc.) uczestników sondażu, przeprowadzonego w maju przez portal t-online. Respondenci wskazali także, w których dzielnicach niemieckiej stolicy jest ich zdaniem najbrudniej.
24.08.2023

Premier: zahamowaliśmy przywóz odpadów z Niemiec

My ten proceder uszczelniliśmy. My ten proceder zatrzymaliśmy w dużym stopniu poprzez system kaucji - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do kwestii niebezpiecznych odpadów. Dodał, że problem, który zostawiony został przez Donalda Tuska i PO jest gigantycznych rozmiarów.
24.08.2023

Niemiecka Strategia Wodorowa: Czy rewolucja wodorowa wydarzy się za Odrą?

Niemiecka Strategia Wodorowa (National Wasserstofstrategie) została zaktualizowana w lipcu 2023 po długich debatach niemieckiego rządu. Zarysowuje ona śmiały plan dotyczący najważniejszych wyzwań związanych z energetyką, dekarbonizacją przemysłu, transportu drogowego i ogrzewania.
02.08.2023

Zdaniem ekologów rozbudowa fabryki Tesli to to zagrożenie dla wód gruntowych

Tesla, producent samochodów elektrycznych, planuje rozbudowę swojej fabryki w Gruenheide (Brandenburgia). Regionalne stowarzyszenie wodne ostrzega przed negatywnymi konsekwencjami tej inwestycji dla wód gruntowych, ale Tesla nie widzi problemów, opisuje portal „Spiegel”.
01.08.2023

Greenpeace apeluje o konsultacje dt. niemieckiego terminala LNG. Wzywa do nich także polski rząd

Greenpeace domaga się przeprowadzenia transgranicznej oceny wpływu na środowisko planowanego na Morzu Bałtyckim niemieckiego terminalu do importu LNG. Pismo w tej sprawie trafiło do Sekretarz Komitetu Wdrożeniowego Konwencji z Espoo Elisabeth Losasso. Terminal, który ma importować około 38 mld m3 gazu rocznie będzie największym tego typu obiektem w Europie. Inwestycja jest planowana u wybrzeży Rugii, 100 km od granicy Polski. Organizacja liczy na to, że polski rząd poprzez apel i włączy się w proces konsultacji tej inwestycji.
22.07.2023

Namibia z umową o wartości 10 mld USD na produkcję zielonego wodoru

Produkowany wodór będzie eksportowany do Europy, dzięki czemu afrykański kraj zyska udział w tym wzrastającym globalnym rynku.
28.05.2023

Nowy, "ekologiczny" trend na żywność w Niemczech. Rośnie popyt na dziczyznę

W Niemczech konsumenci coraz częściej i chętniej sięgają po dziczyznę, informuje we wtorek portal tygodnika „Spiegel”. Powodem m.in. ceny. „Są nawet byli wegetarianie, którzy zostali myśliwymi", komentuje rzecznik Niemieckiego Związku Łowieckiego.
16.05.2023

Niemcy zamykają ostatnie elektrownie atomowe, w Berlinie demonstracje przeciwników i zwolenników

Jak poinformowała dpa, Greenpeace świętowało pod Bramą Brandenburską w Berlinie wycofywanie się z energii jądrowej. Tam znaleźli się także przeciwnicy zamknięcia tych elektrowni, w tym Stowarzyszenie Nuklearia. "Postrzegamy energię jądrową jako najlepszy sposób na utrzymanie naszego dobrobytu przy jednoczesnej ochronie przyrody i klimatu" – oświadczyło stowarzyszenie.
15.04.2023

Niemcy: zdecydowana większość obywateli przeciwna rezygnacji z energetyki jądrowej

W najbliższą sobotę trzy ostatnie elektrownie atomowe w RFN zostaną wyłączone, choć zdecydowana większość Niemców jest przeciwna wygaszaniu energetyki jądrowej - wynika z sondażu DeutschlandTrend telewizji ARD. Sześciu na dziesięciu respondentów (59 proc.) twierdzi, że decyzja o wyłączeniu elektrowni jest zła. Tylko jedna trzecia (34 proc.) uważa ją za słuszną.
14.04.2023

Berlińczycy wypowiedzą się w referendum, czy stolica powinna stać się neutralna klimatycznie już w 2030 roku

W niedzielę w stolicy Niemiec odbędzie się "Referendum w sprawie neutralnego klimatycznie Berlina 2030", zwane także referendum klimatycznym. Deklarowanym przez inicjatorów celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej już w 2030 roku zamiast, jak planowano, w 2045.
25.03.2023

Grupy ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminala LNG w Niemczech

Po wybuchu wojny na Ukrainie Niemcy rozpoczęli realizację przyspieszonych projektów budowy terminali LNG na bazie FSRU (pływające jednostki), aby zabezpieczyć dostawy gazu dla gospodarki dotychczas uzależnionej od taniego surowca importowanego z Rosji. Grupy ekologiczne domagają się wstrzymania budowy infrastruktury LNG u wybrzeży Rugii i Lubmina.
19.03.2023

Niemcy: w 2022 roku mniejsza emisja gazów cieplarnianych, ale poziom spadku zbyt mały

Niemcy osiągnęły swój cel klimatyczny na 2022 rok mimo dużego wykorzystania energii z węgla w czasie kryzysu energetycznego. Emisja gazów cieplarnianych spadła o 1,9 proc. Jednak dla osiągnięcia zakładanych przez rząd celów emisje powinny być teraz zmniejszane o 6 proc. rocznie.
15.03.2023

Pogoda, inflacja i ceny energii powodem wyższych cen warzyw i owoców

W Wielkiej Brytanii w supermarketach wprowadzono limit trzech pomidorów na klienta. W Holandii można kupić maksymalnie dwie papryki. W Niemczech klienci skarżą się na ceny ogórków, z kolei w Hiszpanii rolnicy patrolują w nocy pola przed złodziejami owoców i warzyw. Na Słowacji głośno jest o "kryzysie cebulowym".
12.03.2023

W 2022 roku wzrosła zależność Niemiec od węgla w produkcji energii elektrycznej

Z powodu kryzysu energetycznego zależność Niemiec od węgla w produkcji energii elektrycznej wzrosła w ubiegłym roku. Ale w 2022 roku na znaczeniu zyskały również energia wiatrowa i słoneczna, wynika z opublikowanych w czwartek danych Federalnego Urzędu Statystycznego.
10.03.2023

Niemcy: już od 2024 roku możliwy zakaz instalowania systemów ogrzewania gazowego i olejowego

Już od 2024 roku w Niemczech może zostać wprowadzony zakaz instalowania nowych systemów ogrzewania gazowego i olejowego - poinformował we wtorek dziennik "Bild", który dotarł do projektu odpowiedniej ustawy.
01.03.2023

Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim

Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) ogłosiła rozpoczęcie postępowań dotyczących nowych obszarów dla morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyckim. Szacuje się, że w ten sposób powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 7 GW.
14.02.2023

Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych

Minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck poinformował, że rząd zatwierdził projekt zmian w regulacjach obejmujących energetykę wiatrową oraz sieci przesyłowe. Ma to być impuls dla lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, która zmaga się w kryzysem inwestycyjnym w tym kraju. Dokument został przekazany do Bundestagu.
03.02.2023

Niemcy dołączą do francusko-hiszpańskiego projektu przesyłu zielonego wodoru

Niemcy dołączą do nowego projektu przesyłu zielonego wodoru (czyli takiego, przy produkcji którego wykorzystano energię odnawialną), który powstaje między Hiszpanią a Francją – poinformował w niedzielę w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na zakończenie spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
22.01.2023

Policja aresztowała Gretę Thunberg [WIDEO]

Niemiecka policja poinformowała we wtorek, że aresztowała szwedzką działaczkę klimatyczną Gretę Thunberg. Przebywała ona na terenie wioski Luetzerath, gdzie w sobotę doszło do gwałtownych starć aktywistów z policją.
18.01.2023

Doszło do starć policji i aktywistów klimatycznych w Luetzerath [WIDEO]

Setki policjantów wkroczyło w środę do wsi Luetzerath zajmowanej przez aktywistów klimatycznych. Doszło do pierwszych starć, poinformowała w środę rano agencja dpa.
11.01.2023

Polska zwróciła Niemcom 400 ton odpadów

Zakończył się zwrot do Niemiec blisko 400 ton odpadów tworzyw sztucznych pochodzenia komunalnego, które znajdowały się na terenie gminy Grabów (woj. łódzkie) - poinformował we wtorek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Odpady do Polski trafiły w 2018 r.
03.01.2023

Niemcy. Aktywiści klimatyczni starli się z policją przy kopalni w Luetzerath

Geht die Räumung doch früher los? Gerade kommt immer mehr Polizei, die Lage ist abgespannt #lützerath pic.twitter.com/9QyuJoFC5t— Laura Cwiertnia (@LauraCwiertnia) January 2, 2023
02.01.2023

Uruchomiono pierwszy w Niemczech terminal LNG

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zainaugurował w sobotę w Wilhelmshaven pracę pierwszego w Niemczech terminalu skroplonego gazu ziemnego. Dzięki temu i innym terminalom LNG zaopatrzenie energetyczne Niemiec ma stać się niezależne od rurociągów z Rosji.
17.12.2022

Niemcy: Polska powinna zidentyfikować odpowiedzialnego za zrzut soli do Odry

W związku z katastrofą ekologiczną w Odrze, do której doszło tego lata, niemiecka minister środowiska Steffi Lemke chce nadal naciskać na Polskę, by zidentyfikowała odpowiedzialnego za zrzut soli do rzeki - pisze w poniedziałek agencja dpa.
13.12.2022

Niemieckie koncerny energetyczne bez odszkodowań po decyzji o zamknięciu elektrowni węglowych w 2030

Państwo nie musi wypłacać miliardowych odszkodowań niemieckim koncernom energetycznym RWE i Uniper - orzekł sąd w Hadze w Holandii. Wcześniej rząd zdecydował, iż elektrownie węglowe muszą zostać zamknięte w 2030 r., co zostało zaskarżone przez obie firmy.
01.12.2022

Niemcy planują "windfall tax" dla producentów OZE

Jak wynika z projektu ustawy, do którego dotarł Bloomberg News, Niemcy zamierzają wprowadzić limit w wysokości 130 euro za megawatogodzinę od zysków z sektora energetyki wiatrowej, słonecznej i jądrowej.
25.11.2022

Aktywiści klimatyczni „Ostatniego pokolenia” pod obserwacją służb bezpieczeństwa

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatnie pokolenie" znaleźli się pod obserwacją niemieckich służb bezpieczeństwa. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) uważa, że część z działaczy może pozostawać "pod wpływem ekstremistów" – opisuje we wtorek portal dziennika „Sueddeutsche Zeitung”.
23.11.2022

Producenci chińskich aut elektrycznych chcą wkroczyć na niemiecki rynek

Samochody produkcji chińskiej są wciąż rzadkością na rynku niemieckim. Producenci mają ambitne plany, a klienci są „zasadniczo otwarci” na ich propozycje – około 20 proc. Niemców byłoby skłonnych wybrać chiński samochód z wyższej półki – opisuje portal dziennika „Welt”.
19.11.2022

Niemcy. Cielęta z RFN nielegalnie trafiają na Bliski Wschód, gdzie umierają w męczarniach

Parotygodniowe młode byki, zbędne w mlecznych hodowlach w Niemczech, są wywożone do Hiszpanii, skąd po kilkumiesięcznym tuczeniu trafiają na Bliski Wschód. Tam zwierzęta te umierają w cierpieniu – opisuje portal „Tagesschau”, powołując się na ustalenia organizacji walczących o prawa zwierząt. Jak podkreśla Barbara Felde, sędzia i przewodnicząca niemieckiego stowarzyszenia prawniczego jest to sprzeczne z prawem europejskim.
19.11.2022

Niemcy demontują kolejne turbiny na rzecz rozbudowy kopalni

Kopalnia odkrywkowa Garzweiler II Ignite jest rozbudowywana do poziomu sześciokrotnie przekraczającego to, co jest zgodne z Porozumieniem Paryskim - twierdzi niemiecka organizacja.
24.10.2022

Kanclerz Scholz: wszystkie elektrownie jądrowe będą pracować do 15 kwietnia 2023

W poniedziałek wieczorem kanclerz Olaf Scholz zadecydował, że wszystkie trzy elektrownie jądrowe będą działać do 15 kwietnia 2023 roku. Według pierwotnych planów Niemcy miały zrezygnować z energetyki atomowej do końca tego roku. „Postanowienie kanclerza to szok dla Zielonych” – komentuje „Bild”.
18.10.2022

CDU: elektrownie jądrowe muszą nadal działać, „nie możemy być zakładnikami ideologii Zielonych”

We wciąż toczącym się sporze niemieckich polityków o dalsze funkcjonowanie w kraju energetyki jądrowej, szef CDU Friedrich Merz opowiedział się stanowczo za pozostawieniem w sieci energetycznej trzech ostatnich działających elektrowni. „Niemcy nie mogą stać się zakładnikami ideologii Zielonych” – oświadczył w sobotę podczas spotkania swojej partii.
16.10.2022

Niemiecki rząd zdecydował o przyznaniu emerytom dodatku w związku z rosnącymi cenami energii

W związku z wysokimi cenami energii rząd Niemiec zdecydował w środę o przyznaniu emerytom jednorazowego dodatku w wysokości 300 euro. Kwota ta powinna zostać wypłacona 15 grudnia – poinformował minister spraw społecznych Hubertus Heil. Jak podkreślił, w czasach gwałtownego wzrostu cen energii i żywności „państwo powinno stać po stronie ludzi”.
06.10.2022

Niemcy chcą przedłużyć pracę dwóch elektrowni jądrowych

Rząd Niemiec uważa, że konieczna jest dalsza eksploatacja dwóch elektrowni jądrowych, planowanych pierwotnie do wygaszenia z końcem bieżącego roku. Obecnie zakłada się, że elektrownie Isar 2 i Neckarwestheim będą wykorzystywane jako „rezerwa” w pierwszym kwartale 2023 roku – informuje we wtorek dpa, powołując się na źródła zbliżone do ministerstwa gospodarki.
28.09.2022

Niemieccy ekolodzy: jest kryzys, trzeba zrezygnować ze świątecznego oświetlenia

W związku z kryzysem energetycznym miasta i gospodarstwa domowe powinny zrezygnować z oświetlenia świątecznego w czasie Bożego Narodzenia, domaga się Jurgen Resch, szef organizacji ochrony środowiska Deutsche Umwelthilfe. Być może wystarczy jedno oświetlone drzewo świąteczne na miasto.
27.09.2022

Wyciek w elektrowni jądrowej Isar II w Bawarii

Informację o wycieku w elektrowni jądrowej Isar II podało w poniedziałek w Berlinie ministerstwo środowiska – poinformowała agencja Reutera. Jest to jedna z trzech działających obecnie elektrowni atomowych w Niemczech.
19.09.2022

„Bild”: ministrów energii krajów UE dziwi niemiecka polityka zamykania elektrowni jądrowych

Dla Roberta Habecka (Zieloni) piątkowe spotkanie w Brukseli w gronie ministrów energii krajów UE może okazać się trudne. Jest bowiem dla nich niezrozumiałe, dlaczego Niemcy zamykają swoje ostatnie elektrownie jądrowe właśnie teraz, w środku rosnącego kryzysu elektroenergetycznego, kiedy każda megawatogodzina jest niezwykle cenna i potrzebna – pisze w piątek portal dziennika „Bild”.
09.09.2022

Trwa gaszenie 150 hektarów lasu w górach Harz

Od soboty trwa walka z pożarem 150-hektarowego obszaru lasu w rejonie góry Bocken w Parku Narodowym Harz (Saksonia-Anhalt) – poinformował rzecznik lokalnych władz w poniedziałek rano w Wernigerode. W akcji biorą udział „setki strażaków” – informuje w poniedziałek portal dziennika „Bild”.
05.09.2022

Gróbarczyk: nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry, przywołujemy niemiecką minister do porządku

Nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry - podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Słowa niemieckiej minister ochrony środowiska Steffi Lemke o tym, że rozbudowa Odry powinna być zatrzymana, określił jako skandal. Przywołujemy niemiecką minister do porządku - dodał.
30.08.2022

Kąpiel góra 5 minut, 19 stopni Celsjusza w pracy i ciemne witryny w sklepach - tak Europa będzie oszczędzać energię

Poszczególne kraje Unii Europejskiej ogłosiły kampanie oszczędności energii. Niemcy, Francja i Hiszpania uchwalają prawa ograniczające ogrzewanie pomieszczeń zimą. Wprowadzono zakazy oświetlania budynków nocą, wzywa się obywateli do krótszych kąpieli. Finowie namawiają zaś ludzi do rezygnacji z sauny i ograniczenia czasu spędzonego z telefonem komórkowym.
29.08.2022

Potencjał rozwoju offshore wind na niemieckich morzach może sięgać 82 GW

Według badań uznanego niemieckiego Instytutu Fraunhofera (Fraunhofer IWES), do 2045 roku łączna moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej w Niemczech będzie wyższa niż zakładał rząd. Wskazał on wówczas na 70 GW. Według najnowszych analiz, potencjał niemieckiej części Morza Bałtyckiego i Północnego jest szacowany na 82 GW.
27.08.2022

Niemieccy aktywiści klimatyczni przyklejają się do słynnych obrazów w muzeach; "wszystko zostanie zniszczone, sztuka też"

Aktywiści klimatyczni w Niemczech mają nową formę protestów - przyklejają się do ram obrazów w muzeach. W tym tygodniu użyli kleju cyjanoakrylowego, aby przykleić się do słynnego obrazu Rafaela "Madonna Sykstyńska" w Dreźnie oraz do pejzażu Poussina we Frankfurcie nad Odrą.
25.08.2022

Niemcy w obliczu wysokiej inflacji obywatele oszczędzają m.in. na zużyciu energii

Krótsze prysznice, mniej gotowania, mniej zakupów m.in. odzieżowych - tak Niemcy ograniczają wydatki w obliczu wysokiej inflacji; z kolei oszczędzanie na podróżach jest mniej popularne - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut YouGov na zlecenie agencji dpa.
25.08.2022

Były urzędnik Komisji Europejskiej: to przez Niemcy płacimy niebotyczne rachunki za energię

To przez niemiecki eksperyment z transformacją energetyczną musimy płacić niebotyczne rachunki za energię - pisze w artykule opublikowanym na brukselskim portalu informacyjnym Brussels Report Samuele Furfari, były wieloletni urzędnik Komisji Europejskiej zajmujący się kwestiami energii i emerytowany profesor Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego (ULB).
23.08.2022

Stan wody w Renie nadal rekordowo niski; skutki mogą być odczuwalne przez lata

W miejscowości Emmerich na północnym zachodzie Niemiec na początku tygodnia odnotowano rekordowo niski poziom wody w Renie. To problem nie tylko dla żeglugi, ale też dla ekosystemu, środowiska i rybołówstwa. Uzupełnienie niedoborów wody w rzekach może potrwać długo, a skutki obecnej sytuacji mogą być odczuwalne przez lata – ocenia hydrolog Daniel Bachman w rozmowie ze stacją n-tv.
22.08.2022

Niskie stany wód w rzekach, widać "kamienie głodu"

Liczące nawet kilkaset lat „kamienie głodu” - umieszczane w korytach rzek głazy, na których zaznaczono historycznie niskie poziomy wody - są dowodem na występujące w przeszłości okresy suszy. W tym roku kamienie znów stały się widoczne z powodu niskich poziomów wody w rzekach – informuje w środę portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
18.08.2022

Niemcy przedłużą działanie ostatnich trzech elektrowni jądrowych

Niemiecki rząd planuje przełożyć zamknięcie ostatnich trzech działających elektrowni jądrowych w kraju, planowane obecnie na koniec obecnego roku - podał we wtorek dziennik "Wall Street Journal", powołując się na trzech urzędników w rządzie Olafa Scholza. Informacje te zdementowało ministerstwo gospodarki w Berlinie.
16.08.2022

W niemieckiej rzece Saale odkryto setki martwych ryb

Nie tylko w Odrze giną obecnie ryby - w ostatnich dniach wędkarze odkryli liczne śnięte ryby w rzece Saale (Soława) w Saksonii-Anhalt. Może mieć to związek z awarią w zakładzie przemysłowym - informuje we wtorek portal RND.
16.08.2022

Niemcy. Władze zalecają unikanie kontaktu z wodą z Odry

W Odrze wykryto tysiące śniętych ryb. Niepokoi to wędkarzy i władze Brandenburgii na granicy z Polską. Miasto Frankfurt nad Odrą oraz powiaty Maerkisch-Oderland i Uckermark zaleciły, by unikać kontaktu z wodą z Odry oraz nie jeść ryb z rzeki - podaje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
11.08.2022

Bilet za 9 euro nie skłonił Niemców do porzucenia aut na rzecz komunikacji publicznej

Bilet za 9 euro miał nie tylko ulżyć konsumentom w czasach kryzysu, ale także zapoczątkować zwrot w transporcie - miał skłonić Niemców do porzucenia samochodów i korzystania z autobusów i pociągów, także z pożytkiem dla klimatu. Wstępne badania sugerują jednak, że mimo taniego biletu Niemcy nie zrezygnowali z aut.
09.08.2022

Niski poziom wody i susza będzie mieć dramatyczne konsekwencje dla gospodarki

Upały i brak deszczu doprowadziły do spadku poziomu wody w Renie w niektórych miejscach nawet poniżej jednego metra. Tak niski poziom wody może mieć dramatyczne konsekwencje dla gospodarki, ponieważ rzeka jest jednym z najważniejszych szlaków transportowych w Niemczech - informuje telewizja ARD.
08.08.2022

Niemcy chcą utrzymania elektrowni jądrowych

W sondażu ARD DeutschlandTrend większość respondentów opowiedziała się za korzystaniem z energii jądrowej dłużej, niż tylko do końca bieżącego roku – informował w piątek portal dziennika „Tagesschau”.
07.08.2022

Niemcy: nie powiodła się transformacja energetyczna

Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) uważa, że stawianie na produkcję większej ilości energii elektrycznej z wiatru i słońca nie jest dobrą alternatywą przy obecnym kryzysie energetycznym. Jego zdaniem transformacja energetyczna w RFN nie powiodła się, a „uruchamianie elektrowni na węgiel brunatny to szaleństwo” – pisze w poniedziałek portal tygodnika „Spiegel”.
02.08.2022

Turbiny wiatrowe zlokalizowane na obszarach leśnych szkodzą nietoperzom

Zespół naukowców z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (Leibniz-IZW) przeprowadził badania na temat wpływu wiatraków lądowych na obszary leśne, w szczególności na nietoperze. Według ich rekomendacji wiatraki nie powinny być instalowane w lasach.
31.07.2022

Niemcy oszczędzają energię - zimna woda w basenach i zimne prysznice

Hanower to pierwsze duże miasto w Niemczech, które poważnie podeszło do apeli ministra gospodarki Roberta Habecka o oszczędzanie energii. Władze miejskie postanowiły m.in. zrezygnować z podgrzewania wody w basenach krytych i zewnętrznych, a w obiektach sportowych będzie można brać tylko zimne prysznice – pisze w czwartek portal dziennika "Bild".
28.07.2022

Naukowcy apelują do niemieckiego rządu o niewycofywanie się z energetyki jądrowej

Dwudziestu niemieckich naukowców wezwało rząd RFN, aby cofnął decyzję w sprawie rezygnacji z wykorzystywania w kraju energii jądrowej. Przedstawiciele koalicji rządowej są w tej kwestii podzieleni – informuje w czwartek portal dziennika „Welt”.
28.07.2022

Ekolodzy składają pozew przeciwko projektowi gazowemu Morzu Północnym

Grupy ekologów w Niemczech i Holandii sądzą plany rozwoju nowego pola gazowego na Morzu Północnym. Może to znacznie skomplikować europejskie poszukiwania alternatywy dla rosyjskiego paliwa.
28.07.2022

Niemcy nie ograniczą ochrony klimatu - jednocześnie reaktywują elektrownie węglowe

Niemcy nie ograniczą ochrony klimatu z powodu wojny na Ukrainie i wynikającego z niej kryzysu energetycznego. W obliczu wojny wszczętej przez Putina Niemcy zwiększają wysiłki na rzecz rozbudowy odnawialnych źródeł energii - zapewniła szefowa niemieckiego MSZ na otwarciu Petersberskiego Dialogu Klimatycznego w Berlinie. Jednocześnie minister przyznała, że Niemcy wracają do węgla, jak twierdzi "na krótki czas".
20.07.2022

Niemcy rozważają przesunięcie późniejszego odejścia od atomu

Rząd Niemiec rozważa możliwość późniejszego, niż pierwotnie zakładano odejścia od energetyki atomowej; zmiana podejścia władz wynika z obaw związanych z zakłóceniami w dostawach gazu z Rosji, szczególnie w miesiącach zimowych - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
19.07.2022

103 turbiny od Siemensa Gamesa – powstaje jeden z największych projektów offshore na Bałtyku

Siemens Gamesa i wpd podpisały umowę ramową na dostawy dla ogromnej morskiej elektrowni wiatrowej Gennaker o mocy 927 MW. Farma zlokalizowana jest zaledwie 15 km od wybrzeża Niemiec, a potężny projekt ma zawierać 103 morskie turbiny wiatrowe Siemens Gamesa Direct Drive, każda z 167-metrowym wirnikiem. Po włączeniu opcji PowerBoost każda maszyna może osiągnąć moc do 9 MW. Umowa zawiera 20-letnią umowę serwisową.
04.07.2022

Kolonia z największą flotą wodorowych Solarisów

Przewoźnik RVK złożył zamówienie, na mocy którego firma Solaris Bus & Coach dostarczy 20 autobusów Urbino 12 hydrogen. Po zrealizowaniu najnowszych dostaw, Kolonia będzie posiadać flotę łącznie aż 35 wodorowych Solarisów. Umowa zakłada również opcję domówienia kolejnych 20 pojazdów tego samego typu.
06.06.2022

Niemiecki inwestor Quarzwerke wraz z BayWa r.e. uruchomił największą w kraju pływającą elektrownię fotowoltaiczną

W najbliższych tygodniach firma BayWa r.e. zrealizuje jedną z największych w Niemczech pływających elektrowni słonecznych dla rodzinnej firmy Quarzwerke GmbH, specjalizującej się w wydobyciu, przetwarzaniu i rafinacji minerałów przemysłowych, w Haltern am See.
06.06.2022

Brandenburgia wprowadza ustawę odległościową

Niemieckie media donoszą, że władze Brandenburgii przyjęły ustawę wprowadzająca minimalną odległość turbin wiatrowych od obszarów mieszkalnych.
29.05.2022

Niemcy zniosą ograniczenia dla pływających farm fotowoltaicznych

Federalny projekt ustawy przewiduje, że pływające farmy fotowoltaiczne mogą pokrywać tylko 15 procent powierzchni zbiornika wodnego. Bundesrat zatwierdził poprawkę zaproponowaną przez władze Nadrenii Północnej-Westfalii, usuwającą z projektu ustawy limit powierzchni w przypadku sztucznych zbiornikach wodnych.
27.05.2022

Audi namawia innych producentów do odejścia od paliw kopalnych

CEO Audi Markus Duesmann stwierdził, że europejscy producenci samochodów powinni odzwyczaić się od paliw kopalnych do 2040 roku. Wezwał też do szybszej rozbudowy infastruktury energii odnawialnej.
24.04.2022

Niemcy. Szef fundacji klimatycznej, działającej przy Nord Stream 2, odmawia jej rozwiązania

Rozwiązanie fundacji klimatycznej, utworzonej dla wspierania działań Nord Stream 2 na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, nie może być zrealizowane ze względów prawnych – uważa Erwin Sellering (SPD), prezes fundacji i były premier tego landu na wschodzie Niemiec.
22.04.2022

Polski Enprom zakończył remont linii wysokiego napięcia, który zintegruje offshore z systemami elektroenergetycznymi

Polska firma Enprom zakończyła trwający trzy lata remont linii wysokiego napięcia Diemen-Lelystad w Holandii. Jak podkreślił Enprom, była to pierwsza tego typu inwestycja, którą niderlandzki operator przesyłowy TenneT powierzył zagranicznemu wykonawcy.
20.04.2022

Niemcy rozszerzają ekspansję OZE jako alternatywę dla rosyjskiego gazu

W Europie rośnie presja, by całkowicie zaprzestać korzystania z rosyjskich węglowodorów. Cała Unia szuka rozwiązań w postaci odnawialnych źródeł energii. Zieloną ekspansję zapowiedziały właśnie Niemcy.
11.04.2022

Strupczewski: w Niemczech dopłaty do OZE w 2020 r. przekroczyły 30 mld euro rocznie

W Niemczech dopłaty do OZE w 2020 r. przekroczyły 30 mld euro rocznie, co oznacza, że każda rodzina w RFN dopłaca do OZE 1,5 tys. euro rocznie – powiedział prof. Andrzej Strupczewski podczas konferencji o energetyce jądrowej w Senacie.
05.04.2022

Northvolt planuje budowę niemieckiej gigafabryki i recyklingu akumulatorów EV

Firma Northvolt ogłosiła we wtorek, że zamierza zbudować trzecią gigafabrykę w niemieckiej dolinie czystej energii, oraz ma nadzieję, że pierwsze baterie zostaną wyprodukowane już w 2025 roku.
24.03.2022

Niemcy zmieniły kierunek rozwoju sektora lądowej energetyki wiatrowej

Niemiecki Urząd Regulacji Energetyki (Bundesnetzagentur) ogłosił wyniki ostatniej aukcji w zakresie lądowej energetyki wiatrowej. Po prawie dwóch latach, w których nie było wystarczającej liczby zgłoszeń, była to druga z kolei aukcja, gdzie z kolei było zbyt dużo chętnych. Nie jest to jedyna dobra wiadomość dla energetyki wiatrowej w Niemczech. Wzrosła liczba wydawanych pozwoleń. A nowy rząd chce zwiększyć skalę budowy nowych elektrowni wiatrowych na lądzie.
21.03.2022

Niemiecki gigant chemiczny ASF kontynuuje działalność w Rosji

Niemiecki lider branży chemicznej BASF będzie nadal zaopatrywał Rosję w swoje produkty, mimo pierwotnej zapowiedzi o wstrzymaniu dostaw. Spółka nie będzie podejmować jedynie nowych przedsięwzięć biznesowych.
21.03.2022

Niemiecki minister gospodarki: Niemcy powinny do końca br. uniezależnić się od rosyjskiego węgla

Minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że chciałby, aby do końca roku Niemcy stały się niezależne od importu węgla z Rosji. Z każdym dniem dostawy rosyjskiego węgla się zmniejszają – zapewnił minister w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS). Większe trudności mogą wiązać się z odcięciem się od dostaw rosyjskiego gazu.
14.03.2022

FDP: Gazprom ma oddać magazyny gazu w Niemczech

Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom powinien zrezygnować z magazynów gazu w Niemczech - powiedział niemieckiej agencji prasowej DPA Michael Kruse, rzecznik grupy parlamentarnej FDP ds. polityki energetycznej.
12.03.2022

Morawiecki: uwolnimy się od rosyjskich surowców, Niemcy popełniły błąd z NS2

Jest wielka determinacja, żeby uniezależnić się od surowców rosyjskich - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek na briefingu w trakcie nieformalnego szczytu UE.
11.03.2022

Niemieckie ministerstwa nie rekomendują przedłużania pracy elektrowni jądrowych

Niemieckie ministerstwa środowiska (BMUV) oraz gospodarki i ochrony klimatu (BMWK) nie rekomendują przedłużania pracy elektrowni jądrowych - poinformowało BMUV. Oba resorty oceniły, że nie przyczyniłoby się to znacząco do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego.
09.03.2022

Szwedzki dziennik ujawnił, że kampania PR utorowała drogę gazociągowi Nord Stream

Intensywna kampania PR, w którą zaangażowani byli czołowi gracze rekrutowani bezpośrednio ze szwedzkich urzędów państwowych oraz świata biznesu, utorowała drogę do wydania zgody przez Szwecję na budowę gazociągu Nord Stream - pisze w poniedziałek "Dagens Nyheter".
07.03.2022

Niemcy: To był dobry moment, żeby wstrzymać Nord Stream 2

Wstrzymanie budowy gazociągu NS2, który miał dostarczać dodatkowy gaz z Rosji do Niemiec, nastąpiło we właściwym momencie - oznajmił w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
03.03.2022

Niemiecki minister gospodarki zapowiada „potrojenie wysiłków” w celu osiągnięcia celów klimatycznych

Działania podjęte dotąd przez Niemcy w celu ochrony klimatu są niewystarczające – ocenił minister odpowiedzialny za gospodarkę i ochronę klimatu Robert Habeck (Zieloni) po przeprowadzeniu bilansu założeń i osiągnięć klimatycznych. Dodał, że aby osiągnąć cele klimatyczne, należy „przyspieszyć i potroić wysiłki”.
12.01.2022

„Nanoczekoladki” innowacyjnym magazynem wodoru

Bezpieczne magazynowanie wodoru to jedno z największych wyzwań związanych z tym obiecującym paliwem. Nanocząstki o strukturze czekoladki mogą być rozwiązaniem tego problemu – informują naukowcy na łamach pisma „ACS Nano”.
04.01.2022

Ekspert o Nord Stream 2: jeszcze nie wszystko stracone, walka ma sens

Gazociąg Nord Stream 2 będzie borykać się z poważnymi problemami prawnymi w 2022 roku - przewiduje w rozmowie z PAP analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell. Oprócz tego projekt mogą "wykończyć" sankcje europejskie i amerykańskie za jakąkolwiek rosyjską zbrojną interwencję na Ukrainie - dodaje.
01.01.2022

Niemcy chcą przyśpieszyć realizację projektów offshore wind – pomoże Wind Power Booster

Niemiecki operator Tennet w ramach koncepcji "Wind Power Booster" proponuje kilka działań, które umożliwią włączenie do sieci energetycznej 6 GW mocy zainstalowanej w morskich instalacjach wiatrowych w 2032 roku, a nie w 2035, czyli trzy lata wcześniej niż przewidywał to plan rozwoju sieci.
03.11.2021

Czy Nord Stream 2 docelowo osłabi UE?

Gazociąg Nord Stream 2 łączący Rosję z Niemcami po dnie Bałtyku to projekt polityczny, który docelowo wpłynie na osłabienie Unii Europejskiej, twierdzi we wtorek hiszpański dziennik online “El Independiente”.
13.10.2021

Lasy pochłaniają tylko 3 proc. rocznej krajowej emisji CO2

W Niemczech lasy zmagazynowały w 2019 r. około 8,3 mln ton węgla więcej niż w roku poprzednim. Odpowiada to 30,6 mln ton dwutlenku węgla - wynika z nowych danych federalnego Urzędu Statystycznego, które przytacza „Der Spiegel”.
07.10.2021

Szef VW: przyszłość należy do samochodów autonomicznych

Szef koncernu Volkswagen Herbert Diess oświadczył w niedzielę, że przyszłość należy do samochodów autonomicznych (bez kierowcy), a nie tylko elektrycznych. W Europie era silników spalinowych ma zakończyć się w 2035 r.
06.09.2021

PKN Orlen: rebranding stacji benzynowych Star w Niemczech

Do końca roku PKN Orlen będzie dysponował w Niemczech 14 stacjami benzynowymi pod własną marką - poinformował w czwartek prezes spółki Daniel Obajtek przy okazji rebrandingu jednej ze stacji pod Berlinem. Orlen ma w Niemczech prawie 600 stacji pod marką Star.
02.09.2021

Niemieckie ministerstwo rolnictwa zapowiada słabsze zbiory, wskazuje na zmiany klimatu

Zbiory zbóż, warzyw i owoców w Niemczech będą w tym roku poniżej średniej. Żniwa były utrudnione przez częste deszcze i burze – wynika z raportu ministerstwa rolnictwa w Berlinie, o którym pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Resort wskazuje, że rolnictwo musi dostosować się do zmian klimatu.
27.08.2021

IMGW: Chmura dymu po wybuchu w Leverkusen powinna ominąć Polskę

Jak pokazują prognozy trajektorii cząstki, czyli przemieszczania się powietrza, powietrze znad rejonu eksplozji i pożaru w Niemczech kieruje się bardziej na północ, w kierunku Bałtyku, a to oznacza, że powinno ominąć Polskę - poinformował IMGW w zaktualizowanej informacji.
28.07.2021

W Niemczech powstanie wielkoskalowa instalacja morska do produkcji zielonego wodoru

RWE, Shell, Gasunie i Equinor podpisały list intencyjny w sprawie ściślejszej współpracy w ramach projektu AquaSector, którego celem jest budowy pierwszej w Niemczech wielkoskalowej instalacji morskiej do produkcji zielonego wodoru.
26.07.2021

Niemcy utrzymają dotacje dla osób, którzy kupią samochód elektryczny przed 2026 rokiem

Jak informują portale branżowe, w Niemczech termin obowiązywania większej premii za zakup samochodów elektrycznych zostanie przedłużony do końca 2025 roku. Już niebawem na niemieckich drogach będzie się poruszało ponad milion pojazdów z napędem elektrycznym.
20.07.2021

Na miejscu elektrowni węglowej powstanie instalacja do produkcji zielonego wodoru

Niemcy zamknęli kolejną elektrownię węglową i to zaledwie sześć lat po jej otwarciu. Obiekt może jednak zyskać drugie życie. Ma tam powstać instalacja do produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem nadwyżki energii elektrycznej pozyskiwanej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych.
13.07.2021

Niemcy chcą rozwijać technologie ładowania indukcyjnego pojazdów

Tesvolt, niemiecki producent systemów magazynowania energii idzie o krok dalej. Wraz ze spółką Stercom Power Solutions, w której jest udziałowcem, chce rozwijać technologie ładowania indukcyjnego samochodów elektrycznych, ale nie tylko.
10.07.2021

Niemcy rozważają ograniczenia na autostradach w celu walki ze zmianami klimatu

Środowisko międzynarodowe poszukuje wielu środków, które umożliwią skuteczną redukcję emisji dwutlenku węgla (CO2) oraz innych zanieczyszczeń do powietrza. Niemcy idą o krok dalej – rozważają ograniczenie prędkości na autostradzie do 130 km/h w celu walki z ze zmianami klimatu.
08.07.2021

Powiew nadziei w energetyce wiatrowej Niemiec. Rozstrzygnięto majowe aukcje OZE

Energetyka wiatrowa w Niemczech zmaga się z problematycznym wyhamowaniem inwestycji. Winna jest biurokracja, ale także zbyt późne ogłoszenie aukcji OZE. Podano wyniki majowej aukcji. Branża ostrzega przed pojawieniem się luki w rozwoju produkcji zielonej energii.
16.06.2021

Niemcy: "Skala transportu nielegalnych odpadów z Brandenburgii do Polski jest znaczna"

Śledczy z krajowego urzędu policji kryminalnej Brandenburgii (LKA) podejrzewają, że na terenie dawnej kopalni żwiru w Beeskow w powiecie Odra-Szprewa składowano nielegalne odpady i że prowadzono stamtąd wywóz odpadów do Polski - pisze dziennik "Tagesspiegel".
12.06.2021

Nowe cele rządu Merkel zwiększają redukcję dwutlenku węgla i udział zielonej energii

Niemiecki rząd planuje przyspieszyć ekspansję energii wiatrowej i słonecznej do 2030 roku w ramach programu ochrony klimatu i przedstawił projekt nowej ustawy.
07.06.2021

NordLink połączył Norwegię i Niemcy. Kabel podwodny umożliwi wymianę energii z OZE

W maju otwarto połączenie międzysystemowe NordLink o mocy 1400 MW oraz długości 623 km. Kabel podmorski HVDC łączy dwa punkty – Adger w Norwegii oraz Szlezwik-Holsztyn w Niemczech.
31.05.2021

Organizacja ekologiczna składa pozew przeciwko dalszej budowie Nord Stream 2

Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła pozew przeciwko dalszej budowie gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2, aby zapobiec jego ukończeniu - poinformował tygodnik "Spiegel". Minister obrony zapowiedziała, że wykorzystanie rurociągu może zależeć "od zachowania Rosji".
14.04.2021

Phytonics stworzył folię poprawiającą wydajność paneli fotowoltaicznych

Niemieccy naukowcy z firmy Phytonics, po ponad siedmiu latach prac badawczo-rozwojowych wprowadzili na rynek folię antyrefleksyjną do paneli fotowoltaicznych.
02.04.2021

Niemcy: nigdy nie obumarło tak wiele drzew w lasach i tak szybko jak w 2020 roku

Z raportu rządu federalnego na temat stanu lasów wynika, że nigdy wcześniej w Niemczech nie obumarło tak wiele drzew w tak szybkim tempie, jak w roku 2020. Lasy w RFN są w najgorszym stanie od czasu rozpoczęcia badań w 1984 roku.
22.03.2021

Niemcy: szybki internet, odejście od węgla i... ograniczenie prędkości na autostradach

Szybszy internet, bezemisyjne autobusy, infrastruktura neutralna dla klimatu. Ochrona środowiska będzie istotną częścią programu wyborczego partii Zielonych. Przewodniczący: Annalena Baerbock i Robert Habeck przedstawili projekt programu w piątek w Berlinie - pisze portal SPIEGEL.
19.03.2021

Niemcy: cel w zakresie ochrony klimatu na rok 2020 osiągnięto ze sporą pomocą... pandemii

Niemcy zrealizowały swój cel w zakresie ochrony klimatu na 2020 rok. 40,8 proc. mniej emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z 1990 r. nawet nieznacznie przekracza założenia przyjęte w ustawie o ochronie klimatu. Nie byłoby to jednak możliwe bez blokad związanych z pandemią koronawirusa.
16.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.