Wynik wyszukiwania - "eu ets" - Wiadomości

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
01.05.2024

20 lat Polski w UE z perspektywy transformacji sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

CIECH poprawia notę w ratingu CDP, konsekwentnie realizując swoją strategię ESG

CIECH S.A., dzięki konsekwentnej transformacji w stronę zrównoważonego rozwoju, podnosi swoją ocenę w globalnym ratingu Carbon Disclosure Project (CDP), jednym z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w zakresie ESG. Rating służy do monitorowania i raportowania informacji o wpływie spółek na środowisko. Ocena dla chemicznej grupy w kategoriach „ochrona klimatu”, odnoszącej się do emisji CO2 i transformacji energetycznej, i „zarządzanie zasobami wodnymi” wzrosła o jeden stopień – do poziomu C.
23.02.2024

Przymiarki do dekarbonizacji – raport z sytuacji polskich firm przemysłowych

Jest motywacja – wszyscy badani chcą się dekarbonizować – ale tylko 30 proc. przeszło do etapu wprowadzania zmian lub ma opracowaną strategię i wybranych dostawców. Firma DUON właśnie udostępniła raport, opracowany wraz z Instytutem badawczym Keralla Research, który pokazuje, jak z wyzwaniem dekarbonizacji radzą sobie polskie firmy przemysłowe – co je zachęca do zmiany, a co skutecznie hamuje na tej ścieżce?
23.01.2024

CIECH dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym śledzi na bieżąco emisje CO2 i zużycie energii

CIECH, jeden z największych producentów sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, korzysta z analityki biznesowej i oprogramowania Business Inteligence do śledzenia na bieżąco emisji CO2. Za pomocą specjalnie przygotowanego narzędzia Dashboard ESG, działającego w chmurze obliczeniowej, Grupa gromadzi, zarządza, przetwarza i analizuje dane, mające zobrazować efekty licznych projektów związanych z transformacją energetyczną oraz realizacją zobowiązań określonych w strategii ESG.
22.01.2024

Sytuacja branży chemicznej w obliczu zaostrzającej się polityki klimatycznej

Bez realnego uszczelnienia granic UE branża chemiczna może sobie nie poradzić w rywalizacji z tanim, nieekologicznym importem - ostrzegł prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński. Dodał, że bardzo ważny dla rozwoju branży chemicznej w Polsce jest też dopływu środków unijnych.
02.01.2024

Nowa Lewica podpisuje się pod Manifestem 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty podpisał się w poniedziałek pod Manifestem 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu. "Obecnie polityka klimatyczna w Polsce nie istnieje. Polska w ten sprawie ma naprawdę dużo do zrobienia" - stwierdził wicemarszałek Sejmu.
25.09.2023

Damen dostarczy system szczelin powietrznych do Amisco w celu zmniejszenia emisji CO2

Holenderski koncern ogłosił pierwszą sprzedaż swojego systemu komory powietrznej (Damen Air Cavity System, DACS) firmie Amisco. Mając ambicję stania się najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie, Damen opracował DACS, aby wspierać operatorów morskich w ich wysiłkach na rzecz zmniejszenia zużycia paliwa i ograniczenia emisji CO2.
20.07.2023

Moskwa: złożyliśmy kolejne trzy skargi do TSUE

Złożyliśmy kolejne trzy skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - poinformowała w poniedziałek wieczorem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
18.07.2023

KE chce, aby wpływy z systemu EU ETS stały się nowym dochodem własnym Unii Europejskiej; Polska się temu sprzeciwia

Komisja Europejska chce, aby wpływy finansowe z systemu handlu uprawnieniami do emisji EU ETS stały się nowym dochodem własnym Unii Europejskiej. Polska się temu sprzeciwia – przekazało PAP źródło unijne.
26.06.2023

Przed dalszymi podwyżkami cen energii trwale zabezpieczy jedynie transformacja energetyczna

Transformacja polskiej energetyki to jedyny sposób, by trwale ustabilizować ceny energii w naszym kraju. Eksperci są zgodni, że konieczne jest konsekwentne budowanie mocy w źródłach odnawialnych oraz w energetyce jądrowej. Umożliwi to systematyczne odchodzenie od wytwarzania energii ze źródeł kopalnych, a więc uniezależnienie od wahań cen surowców i kosztów emisji CO2.
27.05.2023

Polacy są za przyspieszeniem transformacji energetycznej. Tylko co trzeci ocenia jej tempo jako wystarczające

Jedna trzecia Polaków ocenia, że tempo transformacji energetycznej kraju jest wystarczające – wynika z badania agencji YOTTA dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Oczekiwania co do konieczności jej przyspieszenia, zdaniem ekspertów, wynikają z obserwowanych od ponad roku skutków zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz embarga na rosyjskie surowce. Badani są podzieleni w kwestii tego, kto powinien w największym stopniu sfinansować proces zielonej transformacji – Polska we własnym zakresie czy Unia Europejska. Branża energety
25.05.2023

Reforma ETS: Co cięcia emisji oznaczają dla europejskich przedsiębiorstw?

Trwająca reforma systemu ETS to ważny element ograniczania przez Unię Europejską emisji gazów i drogi do neutralności klimatycznej kontynentu. W ramach wdrażanych przepisów całkowicie zniesione mają być bezpłatne uprawnienia, a do systemu ETS włączono po raz pierwszy gazy z sektora morskiego.
17.05.2023

Państwa członkowskie dają zielone światło dla kluczowych dyrektyw i rozporządzeń pakietu Fit for 55

Rada UE, czyli państwa członkowskie Wspólnoty, zaaprobowały we wtorek kluczowe dyrektywy i rozporządzenia pakietu Fit for 55, które w ubiegłym tygodniu przegłosował Parlament Europejski. Są to konkretne akty prawne ukierunkowane na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku (w porównaniu z rokiem 1990) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
25.04.2023

Solidarna Polska: rozszerzenie ETS na budownictwo i transport, to będzie gigantyczna drożyzna

Rozszerzenie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) na budownictwo i transport będzie oznaczało gigantyczna drożyznę. ETS to spekulacyjny i szkodliwy system, który wpłynie na każdego z nas - ocenił w niedzielę rzecznik prasowy Solidarnej Polski Jacek Ozdoba.
23.04.2023

O. Semeniuk-Patkowska: wyjście z systemu ETS zaburzyłoby relacje państw członkowskich

Wyjście z systemu ETS zaburzyłoby już i tak bardzo trudne relacje, które występują po stronie państw członkowskich - powiedziała w środę w Studiu PAP wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.
20.04.2023

Moskwa: Polska nie poprze żadnego z aktów prawnych, które zostały we wtorek przyjęte przez PE

Polska nie poprze w Radzie UE żadnego z aktów prawnych, które zostały we wtorek przyjęte przez Parlament Europejski wz. z "Fit for 55" - zapowiedziała w rozmowie z portalem i.pl minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
19.04.2023

Parlament Europejski przyjął kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55"

W pierwszym czytaniu przyjęto kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55", które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku (w porównaniu z 1990 rokiem) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy XXI wieku. W głosowaniu została przyjęta m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołano także Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).
18.04.2023

Europejski Zielony Ład: Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji CO2 z transportu morskiego dzięki zrównoważonym paliwom

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę, które zwiększa wkład sektora transportu morskiego w osiągnięcie ogólnounijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku oraz w osiągnięcie w 2050 roku neutralności klimatycznej.
27.03.2023

Przedstawiciel PreZero Przewodniczącym 3. Komitetu – Odzysk energii w Europejskiej Federacji Gospodarki Odpadami FEAD

Szymon Cegielski, Członek Zarządu PreZero Zielona Energia i Dyrektor ITPOK w Poznaniu został wybrany na Przewodniczącego 3. Komitetu – Odzysk energii w Europejskiej Federacji Gospodarki Odpadami FEAD. Na to stanowisko został zarekomendowany przez Polską Izbę Gospodarki Odpadami (PIGO).
21.03.2023

Baltic Ports for Climate - zdecydowane podejście do ambitnych celów

Pierwsza edycja Baltic Ports for Climate odbyła się dziś podczas konferencji Transport Week 2023 w Gdyni. Wydarzenie, będące nową inicjatywa Baltic Ports Organization (BPO), zorganizowane we współpracy z Actia Forum i z udziałem blisko 100 uczestników skupiło się na podejściu portów bałtyckich do odpowiedzialności wobec zmian klimatu.
15.03.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Dekarbonizacja transportu morskiego w świetle prawa UE

Unia Europejska (dalej: EU) wyznaczyła sobie ambitne cele w zakresie dekarbonizacji sektora transportu morskiego. Transport morski pozostawał jak dotąd jedynym sektorem, w którym UE nie podjęła żadnych konkretnych zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (ang. European Maritime Safety Agency, EMSA) z 2021 roku, transport morski odpowiada za 13,5 proc. wszystkich emisji gazów
05.02.2023

Macron: musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2

Jeżeli do 2030 r. chcemy osiągnąć nasze cele klimatyczne musimy podwoić wysiłki w ograniczaniu emisji CO2 - ogłosił prezydent Francji Emmanuel Macron. Zaznaczył, że Francja wyemitowała w 2022 r. 410 mln ton CO2, a do 2030 r. planuje ograniczyć tę ilość do 270 mln ton.
30.01.2023

Tobiszowski: szybsze zmniejszanie puli uprawnień do emisji CO2 zabójcze dla gospodarki

Zakładane w ramach reformy unijnego systemu ETS szybsze niż dotąd zmniejszanie puli uprawnień do emisji CO2 może być zabójcze dla gospodarki – ocenił europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski. Jego zdaniem reforma ETS w zakładanej formie grozi pogłębieniem kryzysu energetycznego.
27.01.2023

Emisje z żeglugi wejdą w zakres systemu EU ETS

Rada Europy i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie propozycji pakietu Fit for 55. Tym samym od 2025 emisje ze statków różnego typu będą włączane w zakres systemu EU ETS.
21.12.2022

W Brukseli porozumienie w sprawie reformy ETS i utworzenia Społecznego Funduszu Klimatycznego

Reprezentująca Radę UE (państwa członkowskie) czeska prezydencja i Parlament Europejski osiągnęły w weekend wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego systemu handlu emisjami CO2. Zostaną nimi objęte żegluga morska, budynki i transport drogowy. Zdecydowano również o utworzeniu Społecznego Funduszu Klimatycznego, aby wspierać znajdujące się w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe i firmy.
19.12.2022

Ważą się losy nowych taryf za prąd na 2023 rok. Dziś spodziewana jest decyzja prezesa URE

Do 17 grudnia br. prezes Urzędu Regulacji Energetyki powinien zatwierdzić nowe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej, aby mogły one zacząć obowiązywać od początku stycznia. Jednak duża część gospodarstw domowych w ogóle ich nie odczuje. Dzięki rozwiązaniom osłonowym wdrożonym przez rząd cena netto prądu dla tych, które nie przekroczą określonego limitu zużycia, zostanie zamrożona na poziomie cen tegorocznych. Natomiast za energię zużytą ponad limitem w 2023 roku będzie obowiązywać cena maksymalna na poziomie 693 zł za MWh.
16.12.2022

Ceny prądu na 2023 rok – co wpływa na decyzję prezesa URE?

W najbliższych dniach Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdzi taryfy na energię elektryczną na 2023 rok. Dzięki wprowadzonym przez rząd cenom maksymalnym dla odbiorców końcowych już od wielu tygodni wiemy, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 ceny prądu nie przekroczą 693 zł/MWh dla gospodarstw domowych i 785 zł/MWh dla samorządów, odbiorców wrażliwych i małych oraz średnich przedsiębiorców. Dodatkowo cena netto prądu dla gospodarstw domowych, które nie przekroczą określonego limi
15.12.2022

Top 100 osób sprzyjających dekarbonizacji żeglugi. Polka w czołówce decydentów

Ursula von der Leyen, Magda Kopczyńska, Frans Timmermans i Adina Vălean z Komisji Europejskiej znalazły się na czołowych pozycjach „Lloyd's List Top 100 People in Shipping for 2022”. Decyzje podjęte przez trzech komisarzy i dyrektora działu mobilności i transportu odcisnęły piętno na żegludze międzynarodowej, które będzie trwało przez co najmniej dwa lata – uzasadniają swoją decyzję eksperci, którzy projektowali ranking ludzi mających decydujący wpływ na zmiany w globalnym transporcie morskim w najbliższym okresie.
12.12.2022

Żegluga wzywa unijnych ustawodawców do poszerzenia zakresu systemu handlu emisjami (ETS)

W liście otwartym do decydentów UE przedstawiciele interesów sektora morskiego domagają się, by w ETS dla transportu morskiego uwzględnić cały cykl życia paliw - od pozyskania surowców, przez etap produkcji, na spalaniu skończywszy.
26.11.2022

Od przyszłego roku mechanizmy na rynku energii będą mieć ograniczony wpływ na rachunki odbiorców prądu. Będą jednak decydować o tempie transformacji energetycznej

Przyjęta przez rząd tarcza solidarnościowa spowoduje, że od 2023 roku mechanizmy kształtujące ceny energii na rynku hurtowym będą mieć mniejsze niż do tej pory przełożenie na wysokość rachunków gospodarstw domowych i tzw. odbiorców wrażliwych. – Pozostają jednak kluczowe dla takich uczestników rynku jak producenci i sprzedawcy energii elektrycznej – mówi Angelina Bartosik z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Pośrednio będą więc mieć wpływ na tempo prowadzonych przez te podmioty inwestycji w transformację energetyczną.
18.11.2022

Rachunek za energię tworzy nawet kilkanaście pozycji. Część z nich możemy obniżyć, zmniejszając zużycie prądu

Wartość zużytej energii to tylko część kwoty widniejącej na rachunku za prąd. Składa się na niego nawet kilkanaście pozycji, m.in. opłaty dystrybucyjne i podatki. – Część z nich to koszty stałe, ale większość to opłaty zmienne, zależne od naszego zużycia energii. To oznacza, że im mniej prądu zużyjemy, tym te kwoty będą niższe i tym niższa będzie ostateczna wartość rachunku – mówi Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
19.10.2022

Premier Morawiecki w Pradze: proponujemy nałożyć maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2; to zmniejszy ceny prądu w Europie

Mechanizm ograniczania cen energii elektrycznej zaproponowany w 2014 r. nie zadziałał; proponujemy nałożyć maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2, co zmniejszy ceny prądu w Europie - mówił w Pradze premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że polityka energetyczna UE była realizowana pod dyktando Niemiec. W czwartek w Pradze odbywa się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC), na który przybyli przywódcy 44 europejskich państw.
07.10.2022

Skąd się biorą hurtowe ceny energii?

Wyznaczanie ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii, czyli jak działa mechanizm ceny krańcowej.
27.09.2022

Premier: ponaglam KE do pilnych działań ws. cen energii

Ponaglam Komisję Europejską do pilnych działań ws. cen energii, należy obniżyć ceny stawek ETS oraz zmienić sposób kalkulacji cen energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że we wtorek będzie rozmawiał na ten temat z premierem Czech, które przewodniczą obecnie Radzie UE.
06.09.2022

Premier: obniżenie stawek ETS to najprostszy sposób obniżenia cen energii

Domagam się od Komisji Europejskiej realnych działań mających na celu obniżenie cen energii w Europie. Obniżenie stawek systemu handlu emisjami CO2 to najprostsze rozwiązanie; niech KE skończy z polityką, która jeszcze dokłada ciężarów - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
05.09.2022

Müller: zmiany w ustalaniu ceny krańcowej i w opłatach za emisję CO2 mogą ulżyć obywatelom Europy

Zmiany w polityce ustalania ceny krańcowej oraz w opłatach, związanych z polityką klimatyczną UE mogą ulżyć obywatelom Europy w kwestii wysokich cen energii - powiedział w środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
31.08.2022

Szefowa KE: potrzebujemy systemu handlu emisjami, żeby zmniejszać emisje dwutlenku węgla

Potrzebujemy unijnego systemu handlu emisjami ETS, żeby zmniejszać emisje dwutlenku węgla; to CO2 powoduje zmiany klimatyczne - oznajmiła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Kopenhadze na spotkaniu premierów państw regionu Morza Bałtyckiego.
31.08.2022

Macron z zainteresowaniem przyjął propozycję Morawieckiego dot. zamrożenia kosztów emisji CO2

Prezydent Francji Emmanuel Macron z "bardzo dużym zainteresowaniem" przyjął propozycję premiera Mateusza Morawieckiego dot. zamrożenia kosztów emisji CO2 na poziomie 30 euro za tonę - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. To jest też element bezpieczeństwa energetycznego Europy - dodał.
30.08.2022

Raport: OZE i efektywność energetyczna to najlepsza droga do rezygnacji importu energii spoza UE

OZE i efektywność energetyczna to najlepszy sposób uniezależnienia się od dostaw surowców spoza UE i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego - ocenia think-tank WiseEuropa. Wydatki na zeroemisyjną transformację polskiej energetyki szacuje na 200-300 mld euro do 2050 r.
30.08.2022

Morawiecki chce zamrożenia kosztów emisji CO2

Chcę, aby koszty emisji CO2 w systemie handlu emisjami EU ETS zostały zamrożone na dwa lata na poziomie 30 euro za tonę - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Paryżu, przed rozmowami z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
30.08.2022

Morawiecki: chcę zamrożenia kosztów emisji CO2 na poziomie 30 euro za tonę

Chcę, aby koszty emisji CO2 w systemie handlu emisjami EU ETS zostały zamrożone na dwa lata na poziomie 30 euro za tonę - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Paryżu, przed rozmowami z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
29.08.2022

Europosłanka PiS Wiśniewska: unijny handel emisjami przyczynia się do nakręcania inflacji

Zamiast stymulować rozwój niskoemisyjnej gospodarki, unijny system handlu prawami do emisji (ETS) w gruncie rzeczy przyczynia się do nakręcania inflacji w UE - mówi w rozmowie z PAP eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska. Komentuje w ten sposób bijące rekordy ceny praw do emisji, wynikające ze zwiększania przez niektóre państwa Unii udziału węgla w miksie energetycznym.
26.08.2022

Małecki: zawieszenie ETS byłoby radykalnym krokiem do obniżenia cen energii w polskich domach

Chcemy zawiesić Europejski System Handlu Emisjami (ETS); domagamy się tego na forum Unii Europejskiej - mówił we wtorek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Byłby to radykalny krok do obniżenia cen energii elektrycznej w polskich damach i w firmach - dodał.
02.08.2022

Czy będzie kompromis dekarbonizacyjny żeglugi? Wodór, metanol czy amoniak - co wybierze branża?

Amoniak, metanol i wodór są wykorzystywane jako „czystsze paliwa”, które mają przyczynić się do dekarbonizacji żeglugi. Na drodze do ich upowszechnienia stoją jednak poważne bariery.
02.08.2022

Prezes Taurona: to nie spółki energetyczne ani rząd odpowiadają za wzrost cen energii

To nie spółki energetyczne ani polski rząd odpowiadają za wzrost cen energii – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Taurona Paweł Szczeszek. Wskazał na wojnę w Ukrainie wraz z wojną gospodarczą, w której kluczowe są rosyjskie surowce energetyczne.
27.07.2022

Posłowie apelują o wpisanie cementowni na listę sektorów energochłonnych

Cena prądu jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na konkurencyjność branży cementowej. Dlatego też posłowie, zrzeszeni w Parlamentarnym Zespole ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, przychylają się do apelu o wpisanie tego sektora - podobnie jak stalowego, nawozowego czy chemicznego - na listę przedsiębiorstw energochłonnych, które w związku z sytuacją rynkową mogą ubiegać się o rekompensaty kosztów pośrednich, w tym także energii elektrycznej.
20.07.2022

Innowacje NCBR dla zielonego ciepłownictwa

Dzięki innowacjom, które powstają pod skrzydłami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rachunki za ogrzewanie mogą znacząco zmaleć, a marnowanie ogromnych ilości ciepła zostanie zakończone. Nowoczesne ciepłownie, elektrociepłownie czy biogazownie, których prototypy przygotowują już wykonawcy, to nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne i dla środowiska, lecz także większe bezpieczeństwo energetyczne Polski. Ich realizacja możliwa jest dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
15.07.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

Premier Morawiecki w "FT": zielona transformacja nie może osłabiać bezpieczeństwa UE

Zielona transformacja nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa europejskiego, które może wymagać nawet tymczasowego powrotu do tradycyjnych źródeł energii, jak węgiel - przekonuje premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w poniedziałek w "Financial Times".
05.07.2022

Parlament Europejski opóźnia decyzję o wprowadzeniu węglowego podatku granicznego - CBAM

W zaskakującym głosowaniu, członkowie Parlamentu Europejskiego odrzucili szereg propozycji ustaw w ramach pakietu Fit for 55, w tym stanowisko Zgromadzenia w sprawie negocjacji dotyczących wprowadzenia Carbon Border Adjustment Mechanism - podatku węglowego od importowanych towarów i energii elektrycznej.
20.06.2022

Parlament Europejski odrzucił sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami

Europosłowie odrzucili na sesji plenarnej w Strasburgu sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami. W efekcie trzy projekty wchodzące w skład pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55) odesłano do komisji ochrony środowiska naturalnego PE.
09.06.2022

Europejski system handlu emisjami, który obejmuje ponad 10 tys. elektrowni i fabryk, czeka reforma

Celem unijnego systemu handlu emisjami (ETS) jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla pochodzących z przemysłu. EU pracuje nad aktualizacją systemu ETS, która dostosuje go do podwyższonych celów w zakresie redukcji emisji.
09.06.2022

Europosłanka Kloc: głosowanie w sprawie tzw. cła od śladu węglowego ważne dla Polski

Stawką planowanego niebawem w europarlamencie głosowania nad tzw. cłem od śladu węglowego jest konkurencyjność unijnego - w tym także polskiego - przemysłu - oceniła w poniedziałek europosłanka PiS Izabela Kloc. To będzie ważne głosowanie zwłaszcza dla Polski - oceniła.
06.06.2022

Polski Komitet Energii Elektrycznej reprezentując krajową elektroenergetykę walczy o zieloną i tanią energię dla odbiorców

Rada Zarządzająca Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej („PKEE”) przyjęła podsumowanie działalności za rok 2021.
31.05.2022

Prof. Ruszel: Przejściowy renesans węgla i reforma EU ETS remedium na kryzys [WIDEO]

Trwająca w całej Europie transformacja energetyczna wymaga stabilnych dostaw energii, które w coraz większym stopniu są od wielu miesięcy zabezpieczane przez zwiększone wykorzystanie węgla. Dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego Polski kluczowe znaczenie mają dostępność krajowego węgla i przewidywalne koszty jego produkcji.
24.05.2022

O zielonej przyszłości przemysłu cementowego

Kilka dni po powołaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, delegacja Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) odwiedziła Parlament Europejski, gdzie toczą się prace nad pakietem „Fit for 55”. Obejmuje on między innymi zmiany w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) oraz wprowadzenie tzw. cła węglowego, czyli Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM). Ich kształt ma fundamentalne znaczenie dla konkurencyjności sektora cementowego, stalowego czy nawozowego.
20.05.2022

Tauron za taką reformą systemu ETS, która nie spowoduje wzrostu cen uprawnień i cen energii

Proponowane w ramach reformy unijnego systemu ETS zaostrzenie wskaźników i limitów może prowadzić do wzrostu cen uprawień do emisji CO2, wpływając tym samym na ceny energii - ostrzegają przedstawiciele Taurona. Jego prezes Paweł Szczeszek postuluje, by reformę poprzedziły dogłębne analizy.
19.05.2022

Polska chce przyspieszyć derusyfikację energetyki UE

Niezależnie od tego, co dzieje się na Wschodzie, nie zakładamy dużych zmian w strategii energetycznej w kontekście wykorzystania gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej – wskazała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
09.05.2022

Minister Moskwa: Polska zaproponuje Radzie UE rodzaj "rosyjskiego ETS"

Polska będzie proponować na najbliższej Radzie UE projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2 - poinformowała we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z komisarz ds. energii Kadri Simson.
27.04.2022

EKG – spotkanie prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego z Kadri Simson, komisarz do spraw energii UE

Zmiany definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie m.in. kotłów elektrodowych do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych były tematem dwustronnych rozmów Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE z Kadri Simson, komisarz UE do spraw energii podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Instytucje europejskie są w kluczowym momencie prac nad reformami pakietu Fit for 55, które koncentrują się nie tylko na elektroenerge
26.04.2022

Rezolucja Energetyczna 2022: należy inwestować w węgiel, zreformować ETS

Szybkie uniezależnienie się od rosyjskiej ropy i gazu, reforma unijnego systemu handlu emisjami ETS oraz inwestowanie w technologie wykorzystania węgla, jako paliwa przejściowego w transformacji - to niektóre postulaty podpisanej w Katowicach Rezolucji Energetycznej 2022.
22.04.2022

PGE ma pomysł na reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2

Trzy uzupełniające się pomysły na reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 przedstawiła właśnie PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Reforma ta jest – wg władz spółki – niezbędna do ograniczenia spekulacji na rynku ETS oraz sprawiedliwej dekarbonizacji Europy.
13.04.2022

PGE: szereg propozycji dla ustabilizowania rynku uprawnień do emisji CO2

Poprawa monitoringu i nadzoru, ograniczenie transakcji finansowych, dodatkowe mechanizmy stabilizacji rynku proponuje największa polska spółka energetyczna PGE w ramach reformy EU-ETS - system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
12.04.2022

PGE: Jak zmienić unijny system ETS, aby wspierał transformację energetyczną?

PGE Polska Grupa Energetyczna od dłuższego czasu zwraca uwagę na potrzebę reformy rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2. Ostatnie wahania cen i niedobory uprawnień wskazują, że unijny system ETS przestaje motywować wytwórców energii do inwestowania w odnawialne źródła energii.
11.04.2022

PGE zabiega w Parlamencie Europejskim o korzystne zapisy reformy dot. ETS

Polska Grupa Energetyczna zabiega w Parlamencie Europejskim o korzystne zapisy w unijnym prawie dotyczącym systemu handlu uprawnieniami do emisji EU ETS. „Chodzi o wprowadzenie mechanizmów ograniczających dostęp do rynku ETS dla instytucji finansowych, co chroniłoby go przed spekulacją” – mówi w rozmowie z PAP prezes spółki Wojciech Dąbrowski. Miałoby to przełożyć się na spadek ich cen.
07.04.2022

KE przyznała ponad miliard euro na innowacyjne projekty na rzecz transformacji klimatycznej UE

Komisja Europejska podpisała umowy o udzielenie dotacji w wysokości 1,1 mld euro ze środków funduszu innowacyjnego unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na realizację siedmiu wielkoskalowych projektów. W pierwszych 10 latach realizacji projekty mają doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o ponad 76 megaton równoważnika CO2.
01.04.2022

Lotos Petrobaltic planuje zrealizować pierwszy projekt CCS na Morzu Bałtyckim

Jednym z największych wyzwań stojących przez państwami członkowskimi Unii Europejskiej jest niewątpliwie kryzys klimatyczny i konieczne, aby mu przeciwdziałać: transformacja energetyczna oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
01.04.2022

Finansowanie transformacji energetycznej w Polsce w obecnej sytuacji geopolitycznej

„Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy naftowej, węgla i gazu. […] Im szybciej przejdziemy na odnawialne źródła energii i wodór w połączeniu z większą efektywnością energetyczną, tym szybciej staniemy się naprawdę niezależni i będziemy panować nad systemem energetycznym” – powiedziała na początku marca przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Konflikt w Ukrainie i sankcje wobec Rosji zmusiły Komisję Europejską do rewizji dotychczasowej strategii transformacji energetycznej.
31.03.2022

Oszczędność energii to nie tylko pieniądze [GALERIA]

Ceny prądu to efekt splotu nakładających się na siebie niekorzystnych czynników ekonomicznych i politycznych. Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej twierdzą, że w dającej się przewidzieć przyszłości trudno się spodziewać powstrzymania wzrostu cen energii elektrycznej, nie mówiąc już o ich spadku. Racjonalnym rozwiązaniem jest więc oszczędne gospodarowanie energią tak, by obniżyć jej zużycie.
31.03.2022

Magazynowanie energii przy jej odnawialnych źródłach – zwiększenie udziału OZE, alternatywne nośniki energii.

Europa postawiła sobie bardzo ambitne cele dekarbonizacji gospodarki i od wielu lat przestawia się systematycznie na odnawialne źródła energii (OZE). Należy jednak przypuszczać, że dynamika tej zmiany się zwiększy z uwagi na tragiczne wydarzenia w Ukrainie. Udział OZE w zasilaniu sieci elektroenergetycznych wszystkich krajów Europy będzie wzrastał. Nieuchronnie wraz ze zwiększonym udziałem OZE pojawią się nowe wyzwania i problemy, a zarazem szanse dla inwestorów z branży energetycznej.
18.03.2022

MKiŚ: Minister Moskwa o przyszłości polityki energetycznej na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii

Bezpieczeństwo energetyczne w kontekście wojny w Ukrainie, polityka klimatyczno-energetyczna, w tym ceny energii i kwestie gazu, to główne tematy rozmów na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii. W wydarzeniu, które odbyło się 28 lutego 2022 r. w Brukseli, udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
01.03.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński w Brukseli o cenach energii i systemie ETS

Rosnące ceny energii i system handlu emisjami to główne tematy rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z przedstawicielami Komisji Europejskiej: Kimem Jorgensenem - szefem gabinetu Komisarz Margrethe Verstager, Michaelem Hagerem - szefem gabinetu Komisarza Valdisa Dombrovskisa, Diederikiem Maartenem Samsomem - szefem gabinetu Fransa Timmermansa, Maciejem Gołubiewskim - szefem gabinetu Komisarza Janusza Wojciechowskiego oraz Kurtem Vandenberghe - członkiem gabinetu Przewodniczącej KE Ursuli von de
25.02.2022

Premier: kolejny raz przedstawię Radzie Europejskiej nasze postulaty dot. rynku handlu ETS

Po raz kolejny na Radzie Europejskiej przedstawię nasze postulaty, by wyeliminować z rynku handlu ETS wszystkie instytucje spekulujące tym instrumentem - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, który przebywał przy polsko-białoruskiej granicy.
17.02.2022

MKiŚ: spotkanie minister Anny Moskwy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem

Reforma systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), pakiet Fit for 55, w tym w szczególności kwestie związane z ciepłownictwem to główne tematy poruszone podczas spotkania Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Rozmowy odbyły się 14 lutego 2022 r. w Brukseli.
15.02.2022

Minister klimatu: mamy wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie

Mamy bardzo duże wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie. Pomimo podjęcia stosownych działań pojawia się ciągły deficyt uprawnień - mówiła w trakcie spotkania z Fransem Timmermansem szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.
14.02.2022

Niespełna co piąty Polak jest świadomy, z czego wynikają ceny energii [GALERIA]

Koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 mają obecnie największy udział w kosztach produkcji energii elektrycznej. Tymczasem jako główną składową ceny wytworzenia prądu wskazuje je tylko 17% Polaków. Co czwarty badany uważa, że głównym składnikiem ceny energii są koszty surowców, niewielu mniej wymienia akcyzę i inne podatki oraz marżę sprzedawcy i producenta. W rzeczywistości akcyza i marża stanowią razem zaledwie 2% ceny prądu.
07.02.2022

Kloc: unijne cło od śladu węglowego spełni swoją rolę, jeśli będzie uzupełnieniem ETS

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, spełni swą rolę tylko wtedy, gdy będzie w stanie uzupełnić istniejące mechanizmy zapobiegania ucieczce emisji w ramach ETS - ocenia europosłanka Izabela Kloc.
04.02.2022

Minister Piotr Nowak: zielona transformacja nie może szkodzić gospodarkom UE

Zielona transformacja nie może szkodzić gospodarkom UE – podkreślał minister rozwoju i technologii Piotr Nowak podczas wizyty w Brukseli. Omawiano tam pakiet Fit for 55 oraz jego wpływ na przemysł, szczególnie motoryzacyjny – przekazał w czwartek resort.
28.01.2022

Raport: gaz i spekulacje najsilniej wpłynęły na ceny CO2 w grudniu 2021

Ceny gazu, ale i działania spekulacyjne miały największy wpływ na rynek uprawnień do emisji CO2 i rekordowe ceny oraz silne wahania na nim - ocenia Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami w raporcie z rynku CO2 za grudzień 2021 r.
20.01.2022

Mateusz Morawiecki spotka się w środę z premierem Łotwy; wśród tematów polityka energetyczna UE

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w środę w Warszawie z premierem Łotwy Artursem Kriszjanisem Karinszem; szefowie rządów omówią m.in. kwestie polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
14.01.2022

Steinhoff: Na handlu prawami do emisji CO2 Polska zarobiła w zeszłym roku 25 mld zł. To nie system ETS jest problemem, ale uzależnienie od węgla

– Nie chciałbym, żebyśmy tkwili w przekonaniu, że w Polsce wszystko byłoby idealnie, gdyby nie Unia ze swoją polityką klimatyczno-energetyczną – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.
12.01.2022

PKEE: nie mamy wpływu na ceny prądu, ale na wysokość rachunków już tak

Wzrost cen prądu wynika z obiektywnych czynników, na które firmy energetyczne nie maja wpływu - podkreśla Polski Komitet Energii Elektrycznej. Wskazuje wzrost cen uprawnień do emisji CO2, wzrosty na cenach surowców energetycznych oraz rosnące zapotrzebowanie na energię w związku z ożywieniem gospodarczym. Indywidualni odbiorcy mogą jednak zredukować dotkliwość podwyżek, zmniejszając zużycie prądu.
10.01.2022

Ziobro: musimy odrzucić pakiet klimatyczny - prąd będzie tańszy o 60 proc.

Polska musi odrzucić unijny pakiet klimatyczny, wtedy rachunki za prąd spadną o 60 proc. - oświadczył minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Ocenił, że za "szaleńczą politykę klimatyczną" UE odpowiada Europejska Partia Ludowa, na czele której stoi Donald Tusk.
03.01.2022

Morawiecki w Euractiv: UE potrzebuje głębokiej reformy systemu handlu emisjami

Unia Europejska stoi przed kluczowymi decyzjami. Obecna koncepcja unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) jest błędna. Konieczne jest przeprowadzenie głębokiej reformy systemu – pisze w artykule opublikowanym na portalu Euractiv premier Mateusz Morawiecki.
03.01.2022

Analitycy: Fit for 55 może w niewystarczającym stopniu ograniczyć wzrost globalnej temperatury

Pakiet Fit for 55 może w niewystarczającym stopniu przyczynić się do ograniczenia wzrostu globalnej temperatury do 1,5 st. C - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
31.12.2021

PKEE: Cała Europa zmaga się z podwyżkami cen energii. Głównymi powodami unijna polityka klimatyczna i handel emisjami

Inflacja i rosnące ceny energii w coraz większym stopniu drenują kieszenie Polaków. W ramach walki z drożyzną i przyjętej na początku grudnia tarczy antyinflacyjnej rząd zniósł jednak akcyzę na energię elektryczną sprzedawaną gospodarstwom domowym i obniżył stawkę VAT na energię z 23 na 5 proc.
27.12.2021

Ziobro: oczekujemy od premiera starań o zawieszenie aktualnej polityki unijnej ws. emisji CO2

Wprowadzenie drakońskich ograniczeń w produkcji CO2 uderza w gospodarkę unijną, a zwłaszcza w Polskę; oczekujemy od premiera, by podjąć ten temat i zmierzać do zawieszenia aktualnego kształtu polityki unijnej - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
10.12.2021

NFOŚiGW: 13 grudnia ruszy nabór dla OSD na modernizację linii energetycznych

13 grudnia rozpocznie się pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych m.in. z modernizacją linii energetycznych dla operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) - podał w piątek NFOŚiGW. Budżet pierwszego naboru to 100 mln zł.
03.12.2021

Minister Anna Moskwa na posiedzeniu Rady UE ds. Energii

Pakiet „Fit for 55”, a także ceny energii elektrycznej i gazu to główny temat obrad podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Energii. W wydarzeniu, które odbyło się 2 grudnia 2021 r. w Brukseli, udział wzięli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński. Minister Moskwa odbyła też szereg spotkań bilateralnych, w tym m.in. z komisarz ds. energii UE Kadri Simson.
03.12.2021

Minister Moskwa w Katowicach: Prace nad mechanizmem CBAM okazją do dyskusji nad całym systemem ETS

Rola CBAM, czyli węglowego granicznego mechanizmu dostosowawczego, w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski to główny temat IV Konferencji Programowej „Śląski Ład”. W debacie, która odbyła się 29 listopada 2021 r. w Katowicach, udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
30.11.2021

Spotkanie ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej ws. energetyki jądrowej

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, wraz ze słowackim sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Karolem Galkiem oraz wiceministrem Republiki Czeskiej ds. Przemysłu i Handlu, złożył wizytę w Paks na Węgrzech. Spotkanie odbyło się na zaproszenie Ministra Jánosa Süli odpowiedzialnego za planowanie, budowę i uruchomienie dwóch nowych bloków w Elektrowni Jądrowej w Paks, w ramach trwającej prezydencji Węgier w Grupie Wyszehradzkiej. Wydarzenie odbyło się 18 listopada 2021 r.
22.11.2021

Przyjęcie Polityki Klimatycznej przez Zarząd KGHM Polska Miedź S.A.

Zaostrzająca się polityka klimatyczna UE, w szczególności Europejski Zielony Ład oraz pakiet Fit for 55, ma decydujący wpływ na warunki funkcjonowania polskiego przemysłu.
17.11.2021

Moskwa: nie będzie rewolucji w ministerstwie; skupimy się m.in. na atomie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skupia się m.in. na legislacji związanej z atomem, wodorem i negocjacjach ws. Fit for 55 - powiedziała PAP szefowa tego resortu Anna Moskwa. W resorcie nie będzie rewolucji - zapewniła.
13.11.2021

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na Radzie UE ds. Energii

26 października 2021 r. w Luksemburgu odbyła się nadzwyczajna Rada UE ds. Energii, która poruszała temat wzrostu cen energii i gazu w Europie. W posiedzeniu udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
28.10.2021

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na Radzie UE ds. Energii

26 października 2021 r. w Luksemburgu odbyła się nadzwyczajna Rada UE ds. Energii, która poruszała temat wzrostu cen energii i gazu w Europie. W posiedzeniu udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
27.10.2021

Kurtyka: UE musi pilnie zareagować na bezprecedensowy wzrost cen energii

Sprawdzenie czy Gazprom nie nadużywa swojej pozycji, obowiązkowe magazynowanie gazu, reforma systemu ETS, a także ochrona zagrożonych ubóstwem energetycznym - to zdaniem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki pilne działania, jakie UE musi podjąć w reakcji na bezprecedensowy wzrost cen energii w Unii.
19.10.2021

KE przedstawiła propozycje działań w związku ze wzrostem cen energii

Komisja Europejska zaprezentowała w środę zestaw propozycji dotyczących reagowania na wzrost cen energii. Wśród pomysłów jest m.in. częściowe płacenie rachunków osób szczególnie dotkniętych kryzysem oraz tymczasowe obniżenie stawek podatkowych.
14.10.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska

Pakiet Fit for 55, strategia leśna, COP26 i ceny energii w Europie to główne tematy Rady ds. Środowiska (ENVI), w której uczestniczył wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Posiedzenie odbyło się 6 października 2021 r. w Luksemburgu.
08.10.2021

Czy energia elektryczna to luksus, na który mogą sobie pozwolić nieliczni?

14 lipca Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny FIT FOR 55. Jakie są jego założenia? Co to oznacza dla Unii Europejskiej, dla Polski, dla świata? W skrócie – do roku 2030 emisje gazów cieplarnianych mają być zmniejszone o 55 proc. (względem emitowanych w roku 1990), natomiast do roku 2050 – zmniejszone do zera. Czy Komisja Europejska stawia sobie ambitne cele? Wyjaśnia Michał Tomczyński, Kierownik Zespołu Procesowego – Energetyka w ILF Consulting Engineers Polska.
02.08.2021

Grupa PGE największym płatnikiem podatków w Polsce

Grupa PGE w ubiegłym roku była największym płatnikiem podatków w Polsce. Według analizy przeprowadzonej przez Business Insider Polska, Grupa PGE w 2020 r. wpłaciła blisko 11 mld zł do budżetu Państwa. Była to kwota o ponad 50 proc. większa w porywaniu z ubiegłym rokiem.
28.07.2021

Skutkiem zielonej transformacji lotnictwa, będą drogie bilety

Lotnictwo czeka ekologiczna rewolucja. Propozycje Komisji Europejskiej w ramach pakietu Fit for 55 zakładają m.in. opodatkowanie paliwa lotniczego, które do tej pory było zwolnione z opłat, wycofywanie darmowych uprawnień do emisji CO2 i większy udział w napędzie niskoemisyjnych paliw. Alternatywą dla tradycyjnego napędu mogłoby być paliwo syntetyczne lub biopaliwo. Przyszłością lotnictwa mogą też stać się samoloty elektryczne lub hybrydowe.
26.07.2021

Pakiet Fit for 55 ma doprowadzić do wzrostu cen CO2 do 90 EUR do 2030 roku

Pakiet Fit for 55 doprowadzi do wzrostu cen CO2 do 90 euro do 2030 roku, przy czym wzrost cen spodziewany jest zwłaszcza w drugiej połowie dekady - wynika z analizy Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).
25.07.2021

Analitycy: redukcja emisji w UE sięgnie14 proc. dzięki m.in. granicznemu podatkowi węglowemu

Redukcja emisji w krajach unijnych dzięki częściowemu zniesieniu darmowych uprawnień i wprowadzeniu tzw. granicznego podatku węglowego wyniesie 14 proc. w 2030 r., a w reszcie świata – 0,3 proc.- stwierdzili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
24.07.2021

Tylko szybka transformacja energetyczna pozwoli uniknąć wzrostu cen energii wobec nowej polityki UE

Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii.
21.07.2021

Ostre unijne projekty ustaw o neutralności klimatycznej

Komisja Europejska przyjęła pakiet 12 projektów ustaw dotyczących klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i podatków, które mają pomóc w osiągnięciu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku i tym samym uczynić Europę neutralną klimatycznie do 2050 roku.
20.07.2021

Rekordy cen emisji CO2 uderzają w polski przemysł i energetykę

Ceny uprawnień do emisji CO2 pobiły w ubiegłym tygodniu rekord, osiągając prawie 59 euro za tonę. Jeszcze na początku 2018 roku były na poziomie kilku euro. Stały, wyraźny wzrost bezpośrednio przekłada się na podwyżki cen energii i dotkliwie odczuwają go przedsiębiorstwa, zwłaszcza duzi, przemysłowi odbiorcy energii.
16.07.2021

UE stawia coraz ambitniejsze cele i przyspiesza tempo walki ze zmianami klimatycznymi

14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet zmian w przepisach, które pozwolą zrealizować nowe, bardziej ambitne cele klimatyczne, m.in. redukcję do 2030 roku emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. względem 1990 roku. Proponowane w pakiecie Fit for 55 regulacje obejmują m.in. reformę handlu uprawnieniami do emisji czy wprowadzenie tzw. cła węglowego na niektóre kategorie produktów sprowadzanych spoza UE.
15.07.2021

PIE: włączenie transportu i budownictwa do EU ETS to koszt ponad 1 bln euro dla gospodarstw domowych

Wprowadzenie opłat za emisję dwutlenku węgla w sektorach transportu i budynków mieszkalnych doprowadziłoby do ogromnych kosztów dla gospodarstw domowych w krajach Wspólnoty, szacowanych na 1 112 miliardów euro w latach 2025–2040 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
25.06.2021

Tysiące pracowników straci pracę po odejściu Czech od węgla. Szansa w OZE i atomie

Odejście Czech od węgla może spowodować utratę 25 tys. miejsc pracy - twierdzą eksperci Association for International Affairs. Szansą na stworzenie nowych miejsc pracy upatruje się w rozwoju odnawialnych źródeł energii.
04.06.2021

Zieloni: Fundusz Modernizacyjny mógł być dostępny wcześniej; MKiŚ: to nieprawda

Fundusz Modernizacyjny mógł być dostępny w Polsce już od początku tego roku, ale resort klimatu i środowiska spóźnił się z przygotowaniem ustawy - uważają Zieloni. To nieprawda, fundusz nie działa jeszcze w żadnym państwie – odpowiada MKiŚ.
27.05.2021

Kurtyka: dzięki Funduszowi Modernizacyjnemu przyspieszymy transformację energetyki

Dzięki realizacji inwestycji przy wsparciu Funduszu Modernizacyjnego mamy szansę na przyspieszenie transformacji sektora energetycznego, szczególnie ciepłownictwa, które wymaga dużych nakładów finansowych – podkreślił w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.05.2021

KOBiZE: objęte systemem EU ETS emisje CO2 Polski w 2020 r. spadły o 6,84 proc.

Sumaryczna emisja CO2 objęta systemem EU ETS spadła w 2020 roku o 6,84 proc. w stosunku do roku 2019 – poinformował Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami w raporcie za kwiecień 2020 roku.
18.05.2021

Przemysł cementowy w Polsce podąża droga neutralności klimatycznej

Od 2021 roku branża cementowa w Polsce staje przed nowymi wyzwaniami. Właśnie rozpoczęła trzy dekady przemian w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Zmaga się także z problemami, które - oprócz pandemii COVID-19 - występują w otoczeniu biznesowym m.in. rosnące koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, rosnące ceny energii i brak ich rekompensat czy rosnący lawinowo import cementu do Polski spoza Unii Europejskiej. „Po niższej sprzedaży spowodowanej długą i mroźną zimą, rok 2021 może zakończyć się 1,8% spadki
29.04.2021

PGE apeluje w Brukseli o sprawiedliwą rewizję systemu ETS i większe środki na transformację energetyczną

Wiceprezes zarządu PGE ds. regulacji Wanda Buk wspólnie z wiceministrem klimatu Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim wzięli udział w międzynarodowej konferencji EnergyPost.eu, poświęconej roli systemu EU ETS w polityce klimatycznej Unii Europejskiej do 2030 roku. Tematem debaty była nadchodząca rewizja unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).
22.03.2021

JSW uruchomiła stronę internetową poświęconą metanowi

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) uruchomiła stronę internetową poświęconą metanowi i jego gospodarczemu wykorzystaniu w zakładach spółki. JSW, w której kopalniach w ub. roku przy eksploatacji węgla wydzieliło się 362,8 mln m sześc. tego gazu, wykorzystuje go do produkcji prądu, ciepła i chłodu.
19.03.2021

Droga do globalnej dekarbonizacji

Deklaracje kolejnych państw dotyczące neutralności klimatycznej pomagają w rozwoju niskoemisyjnych technologii we wszystkich sektorach gospodarki. I nieuchronnie, choć powoli, prowadzą do tego, że paliwa kopalne tracą na znaczeniu.
15.02.2021

PGE apelowała w Brukseli o sprawiedliwy rozdział kosztów transformacji energetycznej

Przedstawiciel PGE wziął udział w seminarium dot. nadchodzącej reformy EU ETS i bardziej sprawiedliwego rozdziału kosztów transformacji, zorganizowanym przez brukselski think-tank ERCST. W debacie pn. „Preparing for the review of the EU ETS – use and division of revenues & reflections on the December EUCO conclusions” uczestniczyło ponad 200 osób, m.in. wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński, wiceprezes PGE ds. regulacji Wanda Buk oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, organizacji ekologicznych i przemysłu.
25.01.2021

Solidarna Polska: nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 niesie większe koszty dla Polski

Drastyczne i nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 niesie większe koszty dla polskiej gospodarki i milionów Polaków - napisano w uchwale Zarządu Solidarnej Polski. Ugrupowanie wyraziło dezaprobatę dla uzgodnionego na szczycie UE nowego celu klimatycznego.
14.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.