Damen dostarczy system szczelin powietrznych do Amisco w celu zmniejszenia emisji CO2

rk

20.07.2023 13:22 Źródło: Damen
Strona główna Transport, Elektromobilność Damen dostarczy system szczelin powietrznych do Amisco w celu zmniejszenia emisji CO2

Partnerzy portalu

Damen dostarczy system szczelin powietrznych do Amisco w celu zmniejszenia emisji CO2 - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Damen

Holenderski koncern ogłosił pierwszą sprzedaż swojego systemu komory powietrznej (Damen Air Cavity System, DACS) firmie Amisco. Mając ambicję stania się najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie, Damen opracował DACS, aby wspierać operatorów morskich w ich wysiłkach na rzecz zmniejszenia zużycia paliwa i ograniczenia emisji CO2.

Damen zamontuje swój produkt na statku towarowym Amisco Danita w Tallinie w Estonii. DACS to system swoistego "smarowania" powietrzem, powstały w wyniku współpracy pomiędzy Damen i Uniwersytetem Technologicznym w Delft (TU Delft). Utrzymuje on cienką warstwę powietrza nad płaskim dnem kadłuba statku, zmniejszając opór w wodzie, a tym samym opór i tarcie. W rezultacie poprawia się wydajność statku, a zużycie paliwa spada nawet o 15%. Ma to być proste rozwiązanie dla operatorów statków, zarówno tych nowo budowanych, jak i już istniejących, w celu zapewnienia zgodności z przepisami, takimi jak Wskaźnik Istniejący Efektywności Energetycznej (Energy Efficiency eXisting ship Index, EEXI) i Wskaźnik Intensywności Emisji CO2 (CII), a także Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).

- Jesteśmy dumni, że możemy wprowadzić tę technologię na rynek. Redukcja emisji ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszej branży, a DACS jest praktycznym rozwiązaniem, które może naprawdę wiele zmienić - podkreślił Rutger van Damen, kierownik sprzedaży w Damen Green Solutions


Dzięki DACS zainstalowanemu na Danicie, Amisco ma osiągnąć ocenę CII niezbędną do kontynuowania działalności na Morzu Bałtyckim w obliczu nowych, bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących emisji. Jednocześnie znaczna redukcja zużycia paliwa ma pozwolić na szybki zwrot z inwestycji.

- Cieszymy się, że możemy współpracować z Damen i wdrożyć tę nową technologię w celu zmniejszenia naszych emisji. System ten jest dla nas przełomowy, pozwalając nam obniżyć zużycie paliwa i zmniejszyć emisję CO2 naszej obecnej floty. Stanowi to początkową fazę naszego ciągłego zaangażowania w dostarczanie wartości naszym partnerom za pośrednictwem naszej istniejącej floty, przy jednoczesnym wspólnym minimalizowaniu wpływu na środowisko w całym łańcuchu dostaw - powiedział dyrektor generalny Amisco Allan Noor.

Podczas weryfikacji wyników oszczędności paliwa Damen był wspierany przez stowarzyszenie klasy IACS, RINA. RINA odegrała kluczową rolę w weryfikacji imponujących wyników oszczędności paliwa osiągniętych dzięki technologii Damen i dokładnie zbadała zasadę działania systemu smarowania powietrzem. Dzięki ekspertyzie i rygorystycznej ocenie RINA, Damen otrzymał niezależne potwierdzenie znacznych oszczędności paliwa uzyskanych dzięki wdrożeniu systemu smarowania powietrzem Damen. Współpraca ta jeszcze bardziej wzmocniła wiarygodność i niezawodność technologii DACS.

- Wspieranie Damen i Amisco w stosowaniu technologii takiej jak system DACS jest zaszczytem dla RINA. Optymalizacja zużycia paliwa ma ogromne znaczenie zarówno dla istniejących statków, jak i nowych konstrukcji, a współpraca w branży jest drogą do znalezienia nowych rozwiązań - zaznaczył starszy dyrektor ds. handlu morskiego w RINA Pino Spadafora.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.