Wynik wyszukiwania - "ford" - Wiadomości

Eksperci: tundra i tajga najbardziej ucierpią w wyniku zmian klimatycznych

Lasy tajgi i tundra mogą najbardziej ucierpieć w następnych 500 latach z powodu zmian klimatu - pokazują najnowsze międzynarodowe badania. Naukowcy udowadniają, że właśnie w te rejony będzie migrować wiele gatunków w najbliższych dekadach i stuleciach.
08.04.2024

Światowa premiera na Nordic EV Summit - Ekoenergetyka rozszerza działalność na skandynawskim rynku ładowania pojazdów elektrycznych

Ekoenergetyka rozszerzyła swoją obecność na skandynawskim rynku infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, wprowadzając na rynek innowacyjny system ładowania, dostosowany do potrzeb operatorów punktów ładowania (CPO) w regionie o jednych z najwyższych na świecie wskaźników przyjęcia pojazdów elektrycznych.
04.04.2024

Kolejny raz Stoen Operator wspiera ukraiński sektor energetyczny

Od dwóch lat nie ustają rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Stoen Operator realizuje kolejną formę pomocy i wspiera ukraińskich operatorów sieci elektroenergetycznych specjalistycznym sprzętem do odbudowy sieci.
15.02.2024

Naukowcy przetestowali rozwiązania dla przyszłych elektrowni termojądrowych

Fizycy z Europy, w tym - z Polski, zakończyli serię eksperymentów z użyciem deuteru i trytu w urządzeniu fuzyjnym Joint European Torus (JET) w Wielkiej Brytanii. W ramach tych prac zbadali procesy syntezy jądrowej i techniki kontroli w warunkach podobnych do tych, jakie będą panowały w przyszłych elektrowniach termojądrowych.
23.11.2023

Zmiany klimatu pogorszą jakość piwa, ale polepszą – wina

Globalne ocieplenie ujemnie wpływa na jakość i smak piwa, natomiast ciepłe lata i mokre zimy dają lepsze roczniki win - o ile nie brakuje wody. Informują o tym naukowcy na łamach „Nature Communications” oraz " iScience".
13.10.2023

Gebrüder Weiss stawia na ekologiczne samochody transportowe

Firma logistyczna chce wykorzystać dziesięć własnych e-vanów do dostarczania towarów zamówionych online do klientów w stolicy Węgier. Od 2024 roku przyjazne dla klimatu przewozy będą oferowane także w innych węgierskich miastach. Zamówiono także dziesięć kolejnych pojazdów.
09.10.2023

Ekotrend szuka inwestora dla swojej wyjątkowej technologii produkcji II generacji biopaliw

Polska firma Ekotrend, dysponująca wyjątkową na skalę światową technologią produkcji II generacji biopaliw w oparciu o katalityczną depolimeryzację biomasy, szuka partnera do dalszego rozwoju i międzynarodowej ekspansji. Oferuje unikalny know-how, nowoczesny zakład produkcyjny gotowy do produkcji oraz własne centrum badawczo-rozwojowe biopaliw II generacji.
29.09.2023

Już 1000 samochodów elektrycznych InPost w Polsce

Grupa InPost, lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie, powiększyła swoją ekologiczną flotę elektrycznych samochodów do 1000 pojazdów. Firma w ramach strategii dekarbonizacji sukcesywnie powiększa flotę ekologicznych aut dostawczych, a także samochodów frachtowych. Ekologiczna flota InPost obejmuje też 15 ciągników siodłowych z napędem LNG. To kolejny krok w kierunku zmniejszania emisji CO2 w transporcie. W 2022 roku blisko 30 mln paczek trafiło do adresatów za pośrednictwem auta EV InPost.
20.09.2023

Trzeci naukowiec zrezygnował z udziału w Grupie Roboczej ds. Antropocenu. W tle spór o znaczenie wpływu człowieka na środowisko

Prof. Erle Ellis, geograf z University of Maryland, Baltimore County (UMBC), zrezygnował z członkostwa w Grupie Roboczej ds. Antropocenu. Uważa, że proponowana przez ten zespół definicja antropocenu jest nienaukowa i szkodliwa.
10.09.2023

SCE 2023 przedstawia chińskie innowacje w obszarze inteligentnych połączonych pojazdów napędzanych nowymi źródłami energii

Targi 2023 Smart China Expo (SCE 2023) odbywają się w dniach 4-6 września w ośrodku wystawienniczym Chonquing International Expo Center, a tematyka tegorocznej edycji obejmuje inteligentne połączone pojazdy napędzane nowymi źródłami energii i cyfrowe Chiny, zgodnie z informacjami przekazanymi podczas zorganizowanej niedawno konferencji prasowej.
05.09.2023

Telewizja, radio i CB mogą utrudniać ptakom orientację

O ile transmisje radiowe, telewizyjne oraz CB radio mogą zakłócać magnetyczny zmysł ptaków, to częstotliwość fal radiowych stosowanych przez sieci komórkowe jest na to zbyt wysoka - informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
04.09.2023

Nowatorska farba chroni przed zimnem i gorącem

Nowego typu farba, która może mieć różne kolory zatrzymuje ciepło. Może więc chronić przed zimnem i upałami budynki, pociągi czy ciężarówki – twierdzą autorzy wynalazku.
16.08.2023

Ekspert Klastra Wodorowego: Potrzebne tańsze i dostępne materiały do produkcji elektrolizerów

Skala w jakiej muszą być wybudowane elektrolizery na potrzeby produkcji wodoru do roku 2050 i później wymaga poszukiwań rozwiązań nad obniżką kosztów ich produkcji. Zidentyfikowano też krytyczne materiały przeznaczone do budowy elektrolizerów wody jak również potencjalne ograniczenia ich dostaw w przyszłości. Dlatego KE opracowała Critical Material Act -rozporządzenie ustanawiającego ramy na potrzeby zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych - którego projekt został przyjęty przez Radę EU 23 czerwca 20
02.08.2023

Od 2024 ograniczenia w ruchu samochodów spalinowych w miastach. Sprawdź datę ważności swojego auta

Decydując się na zakup używanego samochodu, bierzemy pod uwagę aspekty takie jak budżet, przebieg pojazdu, jego typ, historię czy stan techniczny. Jednak czy analizujemy jak długo posłuży on nam w mieście - z dostępem do wszystkich dzielnic? Strefy bezemisyjne stają się coraz popularniejsze. Już od 1 lipca 2024 roku do Warszawy i Krakowa zawitają Strefy Czystego Transportu, a w ślad za nimi na pewno zaczną iść kolejne miasta. Eksperci autobaza.pl uczulają na przemyślane zakupy „nowych - starych” pojazdów.
27.07.2023

Aktywistki klimatyczne zakłóciły koncert muzyki klasycznej w londyńskiej Royal Albert Hall [WIDEO]

Dwie aktywistki klimatyczne z grupy Just Stop Oil wdarły się w piątek wieczorem na scenę w czasie pierwszego koncertu w ramach The Proms, słynnego festiwalu muzyki klasycznej, który co roku latem odbywa się w londyńskiej Royal Albert Hall.
16.07.2023

Budimex Mobility uruchomił w Bydgoszczy pierwsze punkty ładowania samochodów elektrycznych

Spółka wchodząca w skład Grupy Budimex oddała 27 stacji do ładowania samochodów elektrycznych do dyspozycji mieszkańcom Bydgoszczy. Kolejne słupki z logo lidera rynku budowlanym zostaną uruchomione już wkrótce w Poznaniu i Szczecinie, a następnie w Gorzowie Wielkopolskim.
12.06.2023

Zielona transformacja do 2050 roku może wygenerować dla światowej gospodarki ponad 10 bilionów dolarów

Przemysł związany z wprowadzaniem zielonej transformacji do 2050 roku ma przynieść światowej gospodarce dodatkowe 10,3 biliona dolarów, co stanowiłoby równowartość 5,2% światowego PKB, jak tak wynika z raportu „The Global Green Economy. Wykorzystanie szansy” sporządzonego przez specjalistów z Oxford Economics oraz firmy Arup. Raport prezentuje jednocześnie nowe spojrzenie na to, jakie konkretne działania podjąć w celu zbudowania polityki, która będzie efektywna zarówno ekologicznie, jak i gospodarczo.
12.05.2023

W Zgorzelcu powstała pierwsza polska platforma dla pojazdów elektrycznych – EAGLE! [GALERIA]

Polskie pojazdy elektryczne, to nie tylko idea, ale wręcz konieczność. Wobec narastającego kryzysu paliwowego, dostawcze elektryki to właściwa alternatywa, tym bardziej, gdy będą napędzane energią zieloną. Akurat w Zgorzelcu, dzięki działalności Zgorzeleckiego Klastra Efektywności Energetycznej (ZKlaster), energii zielonej jest pod dostatkiem. Dlatego nie dziwi fakt, że właśnie w tym mieście, w ramach Huba Innowacji, spółka Innovation AG stworzyła pierwszą polską platformę dla pojazdów elektrycznych.
27.03.2023

Przed polskimi dostawcami części motoryzacyjnych trudny zwrot w kierunku zeroemisyjności. Dostępność i koszt zielonej energii będą decydujące dla ich przyszłości

Producenci samochodów będą w najbliższym czasie decydowali o tym, gdzie będą lokowane produkcje nowych generacji zeroemisyjnych pojazdów. Część marek motoryzacyjnych przestawi się na nie jeszcze przed 2035 rokiem, czyli graniczną datą wyznaczoną przez UE. Jeśli produkcja nowych pojazdów elektrycznych i wodorowych będzie lokowana w Polsce, to oznacza wyzwania dla krajowych dostawców części i podzespołów, z których połowa dziś produkuje na potrzeby napędów spalinowych. Kolejnym dużym wyzwaniem może się okazać dostępność zielonej en
20.03.2023

Rosnąca liczba elektryków na drogach wymaga nowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Wyzwaniem są m.in. sposób gaszenia pożarów i warunki techniczne w garażach [WIDEO]

Na koniec stycznia br. w Polsce było zarejestrowanych już łącznie 67,1 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta i – jak szacuje PSPA – w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy już poziom 100 tys. sztuk rocznie. Ponieważ jednak wciąż są one jeszcze nowością na rynku, postępowania z nimi uczą się zarówno ich użytkownicy, jak i odpowiednie służby, w tym straż pożarna. Kwestie gaszenia pożarów elektryków stają się tematem odpowiednich wytycznych. Statystyki pokazują, że do takich zdarzeń do
28.02.2023

Rynek gazu: URE rozpoczyna konsultacje w sprawie punktów właściwych systemu przesyłowego

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską.
28.02.2023

Zanieczyszczone powietrze a zdrowie płodu

Każde dodatkowe 10 µg/m3 cząstek stałych PM 2,5 w powietrzu może zwiększać ryzyko urodzenia martwego dziecka o ponad 10 proc. - wskazuje nowe badanie. Zanieczyszczone powietrze może szkodzić niemal od momentu poczęcia.
21.02.2023

Ford wykorzysta chińską technologię produkcji baterii do EV w amerykańskich fabrykach

Producent samochodów zapłaci za wykorzystanie technologii CATL do produkcji baterii litowo-żelazowo-fosforanowych, które, jak twierdzi, mają obniżyć koszty produkcji elektryków.
15.02.2023

Młodzież aktywnie edukuje o OZE. Zaczyna od najmłodszych.

Europa od dłuższego czasu zmaga się z kryzysem energetycznym. Wśród rozwiązań, które mogą pomóc często pojawia się tematyka energii odnawialnej i energetyki jądrowej. Według badań CBOS z 2022 r., poparcie wśród Polaków dotyczące tego ostatniego źródła energii wzrosło aż 75 proc. Organizatorzy największej w Polsce olimpiady projektów społecznych „Zwolnieni z Teorii” zauważają zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wśród młodzieży. W ramach programu „Energia w nauce” młodzi ludzie realizują w swoich miastach akcje edukacyjne
30.01.2023

Energetyka wiatrowa na morzu i lądzie nie może ignorować cyberzagrożeń

Firmy działające w sektorze energetyki wiatrowej nie mogą ignorować zagrożeń dla obszaru cyberbezpieczeństwa – przekonują eksperci norweskiej firmy konsultingowej DNV.
05.01.2023

Instytut ds. zmian klimatu Uniwersytetu Tsinghua oraz Azjatycki Bank Rozwoju wspólnie wzywają do wdrażania dobrych praktyk w zakresie rozwiązań opartych na przyrodzie w Azji

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 27) w Egipcie zakończyła się mniej niż trzy tygodnie przed startem 15. Konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (CBD COP15) w Monrealu. Agendy traktatów ONZ w zakresie zmian klimatu i bioróżnorodności są coraz bardziej zbieżne. Odzwierciedla to coraz większą świadomość związków pomiędzy tymi dwoma kwestiami i potrzebę wprowadzania zintegrowanych rozwiązań.
12.12.2022

Zielona transformacja spowalnia - w UK rząd wydał zgodę na budowę pierwszej od 35 lat nowej kopalni węgla

Brytyjski rząd ostatecznie wydał w środę zgodę na budowę budzącej duże kontrowersje, pierwszej od 35 lat głębinowej kopalni węgla - mimo że rok temu Wielka Brytania jako gospodarz szczytu klimatycznego COP26 wzywała inne kraje, by "odesłać węgiel do historii".
08.12.2022

Antarktydzie składowiskiem plastiku - syntetyczne włókna są wszędzie

W wodzie, powietrzu, osadach i lodzie Antarktydy można znaleźć pochodzące z ubrań, sztuczne włókna. Krystalicznie czysty niegdyś kontynent staje się składowiskiem mikroplastiku - ostrzegają specjaliści.
29.11.2022

InPost rozbudowuje zeroemisyjną flotę we współpracy z Arval

InPost, wiodąca platforma dostaw dla e-commerce w Europie i Arval Service Lease Polska z Grupy BNP Paribas, lider rynku wynajmu długoterminowego i zrównoważonej mobilności, zawarły kolejną długoterminową umowę najmu elektrycznych samochodów dostawczych. Flota firmy kurierskiej wzbogaci się m.in. o 100 aut marki Ford E-Transit.
22.11.2022

Elektryki to 40 proc. mniej pracy

Dyrektor Forda powiedział, że produkcja pojazdów elektrycznych (EV) będzie wymagała o 40 proc. mniej pracowników niż produkcja ich benzynowych lub dieslowskich odpowiedników, a firma jest "całkowicie wymyślana na nowo".
21.11.2022

W. Brytania. Pierwszy na świecie lot samolotu transportowego zasilanego biopaliwem

Brytyjski samolot transportowy RAF Voyager, który jest wojskową wersją Airbusa A330, wykonał pierwszy na świecie w przypadku samolotów tej wielkości lot przy użyciu wyłącznie biopaliwa lotniczego - poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
19.11.2022

EDF Renewables buduje magazyn energii o mocy 50MW

EDF Renewables buduje w Coventry magazyn energii o mocy 50MW - dzięki temu miasto Midlands stanie się drugim w Wielkiej Brytanii, w którym powstanie Energy Superhub.
07.11.2022

Wieloryby pochłaniają codziennie miliony cząstek mikroplastiku

Analiza zanieczyszczeń i żywieniowych zwyczajów waleni pokazuje, że zwierzęta te, jednego dnia zjadają z pokarmem nawet 10 mln cząstek mikroplastiku. Nie wiadomo jeszcze, jakie są tego skutki.
06.11.2022

BOŚ prezentuje panelistów konferencji „Idea-Biznes-Klimat”

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa będzie gościem specjalnym zbliżającej się konferencji „Idea-Biznes-Klimat”, organizowanej przez Bank Ochrony Środowiska. Znane są już także nazwiska wszystkich pozostałych gości i ekspertów, którzy wezmą udział w wydarzeniu. Konferencja odbędzie się 27 października w Radisson Collection Hotel w Warszawie. Debaty i dyskusje będzie można śledzić również przez Internet.
24.10.2022

Carlton Power uzyskuje zgodę na budowę pierwszego hubu wodorowego w Manchesterze

Carlton Power uzyskał od władz lokalnych Trafford Council pozwolenie na budowę pierwszego hubu wodorowego w Manchesterze.
07.10.2022

Rynek ładowania elektryków wzrośnie siedmiokrotnie do końca dekady

Europejski rynek infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych wzrośnie niemal siedmiokrotnie do końca tej dekady, wynika z analiz Bain & Company. Do dynamicznego rozwoju branży przyczyni się realizacja ambitnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej oraz chęć zmniejszenia uzależnienia od dostaw rosyjskich surowców.
06.10.2022

Ekologicznie bezbolesny poród z podtlenkiem azotu

Anestezjolożka, która podczas porodu własnego dziecka stosowała system „crackingu” podtlenku azotu zapewnia, że technologia jest łatwa w użyciu. Opisuje też pozytywne odczucia wynikające ze zmniejszenia wpływu na środowisko na łamach pisma „Anesthesia Reports”.
22.09.2022

Wczesny kontakt z zanieczyszczonym powietrzem wpływa na mikroorganizmy jelitowe i zdrowie dziecka

Narażenie na zanieczyszczenia środowiska w okresie niemowlęcym zmienia mikrobiom jelitowy i może zwiększać ryzyko chorób – informuje pismo „Gut Microbes”.
08.09.2022

Nowy model GWM POER debiutuje podczas Chengdu Motor Show 2022

W dniu 26 sierpnia świeżutki model pickupa Shanhai POER (przeznaczonego na rynek chiński), stworzony przez GWM POER, zadebiutował podczas targów motoryzacyjnych Chengdu Motor Show 2022, ciesząc się dużym zainteresowaniem.
06.09.2022

Woda w wino, a węgiel w.. cukier. Nowe plany Coca-Cola

Czy wychwycony dwutlenek węgla można zamienić w cukier? Coca-Cola uważa, że tak - i nawiązała współpracę z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, aby urzeczywistnić ten pomysł.
26.08.2022

Jaką rolę odegrają strefy czystego transportu w polskich miastach?

Utworzenie w Berlinie Umweltzone czyli strefy czystego transportu spowodowało odmłodzenie floty samochodowej i w kilka lat obniżyło emisje cząstek stałych z pojazdów o 50%. Dzisiaj, kiedy przed tym krokiem stoją polskie metropolie, strefy postrzegane są nieco szerzej - jako część polityki klimatycznej oraz niezbędny element w budowie nowoczesnego miasta.
24.08.2022

USA: Ustawa klimatyczna to duży krok naprzód w walce ze zmianą klimatu

Podpisana w zeszłym tygodniu ustawa Inflation Reduction Act jest pierwszym w historii USA znaczącym krokiem legislacyjnym w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, który ma pomóc Ameryce w spełnieniu jej zobowiązań klimatycznych. Jak mówi PAP ekonomista Danny Cullenward, ustawa przyspieszy energetyczną transformację, choć jej efekty są trudne do przewidzenia.
22.08.2022

W. Brytania. Ostrzeżenie na prawie 50 plażach po zrzucie ścieków do morza

Na prawie 50 plażach w Anglii i Walii obowiązują ostrzeżenia o zanieczyszczeniu po tym, jak w czasie trwających od poniedziałku ulewnych deszczy jedna z firm wodociągowych zrzuciła do morza nieoczyszczone ścieki - podała w środę organizacja Surfers Against Sewage.
17.08.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
17.08.2022

Statek do obsługi morskiej farmy wiatrowej z krajowej stoczni. Tylko w USA i Chinach?

Stocznia St Johns Shipbuilding z Florydy rozpoczęła budowę statku do transportu załogi. To efekt gwarantowania interesów amerykańskiego przemysłu stoczniowego wynikającego z ustawy Jones Act. Statek będzie bowiem obsługiwał morską farmę wiatrową Vineyard Wind 1 na Atlantyku.
27.07.2022

CATL i Ford wspólnie promują EV

CATL i Ford nawiązują międzynarodową współpracę strategiczną obejmującą dostawy akumulatorów w Ameryce Północnej, Europie i Chinach. Obie firmy zamierzają wspólnie poszukiwać nowych możliwości biznesowych na całym świecie, promując tym samym światową sprzedaż pojazdów elektrycznych.
22.07.2022

Naukowcy o ociepleniu oceanów: zagraża morskiej bioróżnorodności

Ocieplenie wody stwarza zagrożenie dla 70 proc. najbardziej bogatych w życie partii oceanów. Jedna z przyczyn jest taka, że żyjące w tych miejscach gatunki są słabo przystosowane do zmian temperatury.
22.07.2022

Pierwsi na świecie pracownicy offshore otrzymali certyfikaty dzięki szkoleniom z wykorzystaniem VR

Ważny przełom w branży morskiej energii wiatrowej oraz pierwszych w Stanach Zjednoczonych projektów morskiej energii wiatrowej.
19.07.2022

Jedna z największych transakcji na rynku PV - Famur sprzedaje portfel projektów solarnych za 750 mln zł

Należący do Grupy FAMUR Projekt Solartechnik (PST) pozyska łącznie do 750 mln zł w zamian za portfel 184 MW wybudowanych projektów solarnych. Kupującym jest spółka Spoleto, należąca do międzynarodowego niezależnego producenta energii Alternus Energy Group (Alternus). To jedna z największych wartościowo transakcji w historii branży PV w regionie CEE.
28.06.2022

Prezes Forda wieszczy "ogromną" wojnę cenową w sektorze elektromobilności

Prezes Forda Jim Farley uważa, że branża pojazdów elektrycznych jest przygotowana na nadchodzącą wojnę cenową. Producenci samochodów już wkrótce będą rywalizować o sprzedaż samochodów elektrycznych w cenie poniżej 25 tys. dolarów.
12.06.2022

Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza może podnieść plony

Gdyby udało się zredukować globalne zanieczyszczenie powietrza tlenkami azotu, plony mogłyby wzrosnąć w niektórych regionach nawet o 28 proc. – informuje pismo „Science Advances”.
06.06.2022

Parlament Europejski decyduje o przyszłości transportu w Unii. Polskie firmy i organizacje apelują o głosowanie zgodnie z interesem ludzi, klimatu i polskiej gospodarki

8 czerwca Parlament Europejski zagłosuje w sprawie stanowiska w kwestii nowych standardów redukcji emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. To głosowanie kluczowe dla powodzenia polityki klimatycznej UE i przyszłości polskiej gospodarki. Posłanki i posłowie zdecydują czy w 2035 r. wprowadzić 100% redukcję emisji CO2 – a więc w praktyce przestawić europejską motoryzacją na sprzedaż tylko zeroemisyjnych samochodów. Polski biznes i organizacje pozarządowe apelują o wsparcie tej decyzji. Pomoże w rozwoju polskiej gospodarki
06.06.2022

Ekokonopie - o uprawie i przyszłości rynku [WYWIAD, WIDEO, GALERIA]

Konopie przemysłowe, niepsychoaktywny kuzyn konopi, mogą być wykorzystywane do produkcji praktycznie w każdej gałęzi gospodarki, od żywności po włókno, biodegradowalne materiały budowlane i biopaliwa. Jeden z produktów ubocznych konopi, kannabidiol (CBD), zyskał ogromną popularność, ponieważ ludzie odkryli, że CBD może być stosowany w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Według najnowszego badania Forbes Health przeprowadzonego przez OnePoll wśród 2000 dorosłych Amerykanów, 60 proc. z nich spróbowało tego produktu. Ludzie używaj
19.05.2022

M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1 pisze nową historię Rajdowych Mistrzostw Świata FIA WRC

Po 25 latach królowania na odcinkach specjalnych kilka generacji samochodów klasy WRC przeszło do rajdowej historii. Od tego roku zastąpiły je auta klasy Rally1 – takie, jak m.in. M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1, wyposażona w napęd hybrydowy typu plug-in, który na energii elektrycznej zapewnia jej zasięg ok. 5 km.
06.05.2022

Clear Hydrogen UK planuje produkcję 5 mln kg wodoru dziennie z wykorzystaniem podmorskich złóż ropy

Brytyjska spółka Clear Hydrogen UK chce uruchomić produkcję czystego wodoru dzięki technologii Proton Technologies. Umożliwia ona produkcję surowca, a jednocześnie charakteryzuje się najmniejszym wpływem środowisko i generuje najniższe koszty wytwarzania.
26.04.2022

Polscy samorządowcy wizytują europejskie strefy czystego transportu

Strefy Czystego Transportu stają się faktem. Niektóre miasta w Polsce zapowiedziały ich wdrożenie, w innych prowadzone są już konsultacje społeczne w tym zakresie. PSPA we współpracy z polskimi samorządami chce promować najlepsze praktyki wdrażania stref. Dlatego organizuje wyjazd studyjny samorządowców do miast w Europie, w których strefy z sukcesem funkcjonują.
25.04.2022

Coraz więcej elektryków z drugiej ręki - raport autobaza.pl

Wojna w Ukrainie, wciąż zerwane łańcuchy dostaw czy brak półprzewodników – to główne czynniki obecnej sytuacji na rynku motoryzacji. W I kwartale 2022 r. na rynku było aż o 20% mniej ofert samochodów używanych niż w analogicznym okresie w przedpandemicznym 2019 r. – wynika z najnowszych danych autobaza.pl.
19.04.2022

Porty nad Morzem Celtyckim otwierają się na morską energetykę wiatrową

Niemiecki koncern RWE nawiązał współpracę z największym brytyjskim operatorem portowym, Associated British Ports (ABP) oraz największym brytyjskim portem energetycznym - Port of Milford Haven. Partnerstwo ma na celu stworzenie nowej infrastruktury portowej wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Celtyckim, w szczególności technologii floating.
06.04.2022

Northvolt planuje budowę niemieckiej gigafabryki i recyklingu akumulatorów EV

Firma Northvolt ogłosiła we wtorek, że zamierza zbudować trzecią gigafabrykę w niemieckiej dolinie czystej energii, oraz ma nadzieję, że pierwsze baterie zostaną wyprodukowane już w 2025 roku.
24.03.2022

Zrównoważony ekosystem edukacji klimatycznej – potrzebny od zaraz! [ZDJĘCIA]

Kryzys energetyczny, ekonomiczny, wojna na Ukrainie czy kolejne fale pandemii Covid-19, spowodowały, że zarówno kwestie klimatyczne, jak i edukacyjne zeszły na dalszy plan. Świat jednak stoi w obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i to od najmłodszych pokoleń zależy, jak będzie wyglądać w przyszłości.
01.02.2022

Rajdowe MŚ - inauguracja nowej hybrydowej ery w Monte Carlo

W weekend w rajdowych mistrzostwach świata, które zainauguruje runda w Monte Carlo, rozpocznie się nowa era. Najszybsze obecnie samochody WRC zostaną zastąpione przez auta kategorii Rally1, wyposażone w napęd hybrydowy.
21.01.2022

Ford chce być drugim największym producentem EV na świecie

Ford chce zostać drugim co do wielkości producentem pojazdów elektrycznych (EV) na świecie w ciągu najbliższych dwóch lat – osiągając roczny poziom produkcji 600 000 sztuk.
13.12.2021

Czterech gigantów motoryzacyjnych nie podpisało zobowiązania do sprzedaży wyłącznie pojazdów o zerowej emisji

Czterech największych producentów samochodów na świecie – Volkswagen, Toyota, Renault-Nissan i Hyundai-Kia – nie podpisało zobowiązania podjętego na COP26, aby do 2035 roku sprzedawać wyłącznie samochody o zerowej emisji.
06.12.2021

Stowarzyszenie 2000-Watt Smart Cities Association, ACTUAL oraz Peace Innovation Institute nawiązują współpracę z miastami z całego świata, aby przyspieszyć dekarbonizację

Stowarzyszenie 2000-Watt Smart Cities Association, ACTUAL oraz Peace Innovation Institute w Hadze nawiązują współpracę z miastami na całym świecie, aby pomóc im przyspieszyć dekarbonizację. Na początku I kw. 2022 r. organizacje te zaprezentują pierwsze studium przypadku, które posłuży za przykład dla miast na całym świecie.
16.11.2021

Winnicki: podpisanie deklaracji ws samochodów zeroemisyjnych to zdrada polskich interesów

To zdrada polskich interesów narodowych - tak podpisanie przez Polskę deklaracji zobowiązującej sygnatariuszy do przyspieszenia przejścia na samochody o zerowej emisji ocenił poseł Konfederacji Robert Winnicki. Poseł Dobromir Sośnierz uznał deklarację za kolejne "wariactwo klimatyczne".
16.11.2021

Kolejne porty morskie w Europie otwierają się na zielony wodór

Wodór jest odmieniany przez wszystkie przypadki w sektorze morskim. Kluczową rolę w transformacji energetycznej odegrają porty, na terenie których są już dziś rozwijane są węzły energetyczno-wodorowe. Władze kolejnych portów zadeklarowały rozwój projektów wodorowych.
12.11.2021

Polska wśród sygnatariuszy deklaracji o przejściu na samochody zeroemisyjne

24 państwa rozwinięte, w tym Polska, a także władze 39 miast i regionów oraz sześciu producentów samochodów podpiszą w środę na COP26 deklarację zobowiązującą sygnatariuszy do przyspieszenia przejścia na pojazdy o zerowej emisji, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego - ogłosił brytyjski rząd.
10.11.2021

Ford inwestuje 230 milionów funtów w fabrykę pojazdów elektrycznych w Merseyside

Zakład w Halewood, wspierany przez rząd Wielkiej Brytanii, będzie miejscem produkcji elektrycznych zespołów napędowych dla europejskich pojazdów elektrycznych (EV) Forda.
08.11.2021

Global Carbon Project: emisja CO2 na świecie powróciła do poziomu sprzed pandemii

Emisja CO2 na świecie wróciła do poziomu notowanego przed pandemią Covid-19 – pokazuje raport organizacji Global Carbon Project. W 2021 r. emisja CO2 wyniesie 36,4 Gt i będzie o 4,9 proc. większa niż w roku poprzednim - szacuje organizacja.
06.11.2021

Pivot Power, Wärtsilä i EDF uruchomiły akumulatorowy system magazynowania energii o mocy 50 MW

Projekt realizowany wspólnie przez Pivot Power, Wärtsilä i EDF ma na celu zapewnienie większej elastyczności i wsparcie brytyjskiej sieci energetycznej.
31.10.2021

Wsparcie rozwoju branży biometanu – nowe rozwiązania w nowelizacji ustawy OZE

Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska otrzymał wpis do wykazu prac Rady Ministrów.
22.10.2021

Badania: koncerny Total i Elf lobbowały przeciwko redukcji emisji

Badania francuskich i amerykańskich naukowców pokazują, że francuskie koncerny Total i Elf, podobnie jak amerykańskie firmy, starały się w przeszłości zatrzeć prawdę o wpływie człowieka na globalne ocieplenie i lobbowały przeciwko redukcji emisji. Obecnie odnawialne źródła energii stanowią 0,2 proc. działalności Total Energies – pisze w środę dziennik „Le Monde”.
20.10.2021

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny w sercu Krakowa

2 dni spotkań, 30 prelegentów z całego świata, wystąpienia, dyskusje, warsztaty, pokazy artystyczne i wiele innych aktywności czeka na uczestników Carbon Footprint Summit 2021, który startuje 8 października w Hali Cracovia. To już druga edycja krakowskiego szczytu klimatycznego, którego celem jest integracja środowisk nauki, technologii, aktywizmu i biznesu dla wspólnego działania na rzecz klimatu.
30.09.2021

Rusza program „Agroenergia” - finansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych, wiatrowych oraz pomp ciepła

1 października 2021r. ruszy nabór w 1., wdrażanej przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW, części programu „Agroenergia”. Będzie ona dotyczyć dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 50 kW, w tym także instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej jako instalacji towarzyszącej zwiększającej autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia. Nabór w niej potrwa do wyczerpania
29.09.2021

Blisko połowa nowych samochodów elektrycznych w Polsce w portfelu ARC Europe Polska

49 proc. nowych samochodów elektrycznych w Polsce jest pod ochroną assistance firmy ARC Europe Polska (dawniej Starter24), wynika z raportu Samar. Co więcej, 7 na 10 najpopularniejszych marek elektryków sprzedawanych w Europie jest obsługiwanych przez Grupę ARC Europe. Powód?
28.09.2021

Monitoring jakości powietrza z dronów – aplikacja UavMonitoring

W ramach współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. dotyczącej monitoringu jakości powietrza, przedstawiciele firmy SeaData oraz BGEO i Water Robotics 8 września gościli na terenach portowych. Mieli możliwość poznania specyfiki funkcjonowania portu a przy okazji przetestowali czujnik YetiAir do monitoringu stężeń pyłów PM10 i PM2.5 z dronów. Zaprezentowali również działanie aplikacji UavMonitoring.
23.09.2021

Kajima i Griffin Real Estate przejmują dewelopera w sektorze odnawialnych źródeł energii

Współpraca ma na celu rozbudowę portfolio PAD-RES o mocy przekraczającej obecnie 500 MW.
15.09.2021

Firmy przenoszą siedziby poza Kalifornię. Przyczyną m.in. wysokie koszty energii

Eksperci Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda wskazują na nowy trend, który pojawił się wśród przedsiębiorstw w Kalifornii. Firmy masowo przenoszą swoje siedziby poza granicę stanu. Na delokalizację tych podmiotów wpływa polityka podatkowa, prawo, koszty pracy, koszty postępowania sądowego, a także wysokie koszty energii i mediów.
13.09.2021

Polska głównym beneficjentem Funduszu Modernizacyjnego

Udział Polski w Funduszu Modernizacyjnym wynosi 43,41 proc., co oznacza, że nasz kraj będzie głównym beneficjentem Funduszu i będzie dysponował wpływami ze sprzedaży co najmniej 119 mln uprawnień do emisji.
11.08.2021

Call to Earth trzeba chronić kalifornijskie lasy wodorostów przed jeżowcami „zombi”

W specjalnym dokumencie przygotowanym w ramach inicjatywy „Call to Earth” CNN bada, jak armia jeżowców purpurowych dziesiątkuje kalifornijskie lasy wodorostów. Stanowią one zagrożenie dla flory i fauny morskiej, od których są zależne, oraz niszczą zdolność oceanu do pomocy w walce ze zmianami klimatu.
06.08.2021

Biden: do 2030 r. połowa produkowanych w kraju samochodów będzie elektryczna

Prezydent USA Joe Biden podpisał w czwartek rozporządzenie promujące rozwój produkcji samochodów elektrycznych. Dokument ten zakłada, że do 2030 roku pojazdy elektryczne będą stanowić połowę produkowanych w kraju samochodów.
06.08.2021

Zielona era morskiej energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa odgrywa obecnie kluczową rolę w energetycznym miksie. Jest czysta, niewyczerpana, stabilna, powtarzalna, a przede wszystkim wydajna. Dostarcza więcej energii niż fotowoltaika, wymaga mniej konserwacji, a instalacja farm wiatrowych jest stosunkowo prosta. W ciągu ostatnich 40 lat technologia w tym sektorze rozwinęła się w sposób spektakularny, znacznie bardziej niż inne źródła odnawialne - komentuje Marek Janiak, członek zarządu Dominion Polska.
03.08.2021

Cedo zobowiązuje się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku

- Fabryka i biura Cedo w Wielkiej Brytanii oraz jej biura w Paryżu i Mönchengladbach obecnie korzystają w 100% z energii ze źródeł odnawialnych; - Do 2030 r. firma osiągnie neutralność klimatyczną we wszystkich swoich oddziałach na świecie; - Fabryka Cedo w Wielkiej Brytanii osiągnęła cel polegający na całkowitym wyeliminowaniu odpadów przemysłowych trafiających z niej na wysypiska śmieci.
28.07.2021

Technologia UK Power Networks zwiększy niezawodność dostaw energii

Duży projekt mający na celu zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej do domów i firm w Bedfordshire i Cambridgeshire osiągnął kamień milowy. W przyszłości pozwoli na podłączenie większej ilości zeroemisyjnych źródeł energii.
16.07.2021

Shell ujawnia plany dotyczące wielkoskalowej instalacji CCS

Proponowany projekt Polaris CCS miałby być zlokalizowany w kompleksie Scotford w pobliżu Edmonton i wychwytywać dwutlenek węgla z rafinerii i zakładów chemicznych.
14.07.2021

Szef MSZ Niemiec: rozmowy z USA na temat Nord Stream 2 są na dobrej drodze

Rozmowy Niemiec ze Stanami Zjednoczonymi ws. gazociągu Nord Stream 2 są na dobrej drodze - ocenił przebywający z wizytą w USA szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, cytowany w środę przez agencję dpa. "W ostatnich tygodniach wykonano wiele prac przygotowawczych i myślę, że w wielu kwestiach zbliżyliśmy się do siebie" - powiedział.
14.07.2021

Norwedzy decydują się najczęściej na zakup Tesli

Samochód elektryczny Model 3 marki Tesla był najczęściej wybieranym pojazdem ekologicznym w Norwegii. W czerwcu odnotowano najwięcej rejestracji tych modeli samochodów, pozostawiając w daleko w tyle inne marki.
07.07.2021

Bałtyckie ryby trafiają na europejskie stoły - 27 czerwca światowym dniem rybołówstwa

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
25.06.2021

Kanada: Trwa wycinka pierwotnego lasu; sąd dał zgodę na usuwanie protestujących

W Kolumbii Brytyjskiej nasilają się protesty przeciwko wycince starodrzewu należącego do Indian Pacheedaht. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcie gigantycznego pnia starego drzewa wiezionego na przyczepie na autostradzie; to świerk, który trafił do tartaku przygotowującego drewno na instrumenty.
29.05.2021

Piwo o smaku... zmian klimatycznych

W USA powstało i zostało już wprowadzane na rynek, piwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nowy produkt, który ma nadzieję poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.
20.05.2021

Ciepło z głębi ziemii – projekt SURF przyszłością energetyczną

W najgłębszej nieczynnej kopalni złota w zachodniej Dakocie Południowej, w Ameryce Północnej, prawie 600 km przestrzeni stało się podziemnym ośrodkiem badawczym Sanford. Przestrzeń Sanford Lab, czyli SURF jest obecnie wykorzystywana w 27 projektach badawczych, od biologii po geologię, jak opisano w artykule z Pacific Northwest National Laboratory.
26.04.2021

3M zmniejszy zużycie tworzyw sztucznych w trosce o środowisko

Z okazji Światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia, firma 3M, globalny lider w dziedzinie innowacji i produkcji, zobowiązała się do redukcji zużycia plastiku wytwarzanego z ropy naftowej. Do 2025 roku firma chce osiągnąć nowy cel w zakresie zrównoważonego rozwoju: zmniejszyć poziom wykorzystania tworzyw sztucznych opartych na źródłach kopalnych o 56 tys. ton metrycznych.
23.04.2021

The Estée Lauder Companies i Eastman podpisują list intencyjny z zamiarem przyspieszenia działań w zakresie zrównoważonych opakowań

ELC włącza produkty Eastman Renew do swojej oferty opakowań z zamiarem osiągnięcia celów dotyczących zrównoważonych opakowań do 2025 r.
30.03.2021

Dwuipółmilionowy hybrydowy Fiat 500 z fabryki w Tychach

2,5 mln egzemplarzy Fiata 500 wyprodukowała w minionych 14 latach fabryka Fiat Chrysler Automobiles w Tychach, będąca obecnie częścią koncernu Stellantis. W poniedziałek z linii produkcyjnej zjechał dwuipółmilionowy egzemplarz tego auta, trafiającego do odbiorców w ponad stu krajach świata.
22.03.2021

Iran łamie umowę nuklearną i wzbogaca uran

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do 5 proc. w swojej podziemnej fabryce w Natanz za pomocą zaawansowanych wirówek IR-4 - napisała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w raporcie. To kolejne pogwałcenie umowy nuklearnej z 2015 roku.
17.03.2021

Prace nad nową ustawą o elektromobilności na finiszu

To, jakie efekty przyniesie wprowadzenie w miastach stref czystego transportu, do których nie będą mogły wjeżdżać auta najbardziej zanieczyszczające powietrze, pokazał przykład wiosennego lockdownu.
01.03.2021

Amerykańscy giganci motoryzacyjni zwiększają nakłady na pojazdy elektryczne

Najważniejsze amerykańskie firmy motoryzacyjne zakończyły 2020 r. ze średnio lepszymi wynikami, niż spodziewane przez analityków. General Motors i Ford zapowiadają zwiększenie nakładów na samochody elektryczne w 2021 r., co oznacza zaostrzenie konkurencji dla Tesli.
12.02.2021

Zanieczyszczone powietrze jest jak taksówka dla koronawirusa

Według danych z USC, udostępnionych w rządowym serwisie Otwarte Dane, w ubiegłym roku w Polsce zmarło w sumie ponad 486 tys. osób. W 2019 roku zgonów było ok. 409 tys., czyli o 77 tys. mniej. – Polacy muszą sobie uświadomić, że w ubiegłym roku umarła największa liczba osób od II wojny światowej nie tylko ze względu na koronawirusa, lecz również z powodu smogu – mówi pulmunolog, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka. Jak wskazuje, pandemia nie przez przypadek najszybciej rozprzestrzenia się w regionach uprzemysłowionych, z najbardziej
25.01.2021

10 klimatycznych i pogodowych zdarzeń rekordowego 2020 roku

Rok 2020 z wielu powodów był nieprzewidywalny i anormalny. Pandemia COVID-19 wpłynęła na życie ludzi na całym świecie, ale ekstremalne zdarzenia klimatyczne i pogodowe również były dotkliwie. Przyjrzyjmy się najważniejszych z nich.
21.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.