Wynik wyszukiwania - "glasgow" - Wiadomości

Plany redukcji emisji przerosły szkocki rząd

Szkocki rząd wycofał się w czwartek ze swojej sztandarowej obietnicy - redukcji emisji gazów cieplarnianych o 75 proc. do 2030 roku w stosunku do roku 1990, przyznając, że jej realizacja "jest poza zasięgiem".
19.04.2024

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w szczycie klimatycznym

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w odbywającym się w Dubaju międzynarodowym szczycie klimatycznym COP28 - informuje dziennik "The Guardian".
07.12.2023

Glasgow Airport Hydrogen Innovation Hub - zeroemisyjne lotniska coraz blizej

Konsorcjum kierowane przez lotnisko w Glasgow i firmę Ikigai, zajmującą się konsultingiem w zakresie zerowej emisji netto, ma przetestować zasadność budowy centrum produkcji, magazynowania i dystrybucji wodoru w szkockim porcie lotniczym.
23.05.2023

Elektromobilność - polska prasa pisała o niej już 100 lat temu

Historia elektromobilności jest starsza, niż motoryzacja oparta na silnikach spalinowych, choć będąca ważnym kierunkiem rozwoju transportu, jawi się jako nowa technologia. Już sto lat temu na łamach "Przeglądu technicznego" omawiano m.in. moc pojazdów elektrycznych czy kwestię wydajności i żywotności baterii. Pisano też o tendencji do wykorzystywanie pojazdów elektrycznych w ramach transportu publicznego w miastach Europy.
15.04.2023

Brytyjski sektor offshore wind chce współpracować z rybakami

Spółka SSE Renewables opublikowała raport, który przedstawia wizję firmy dotyczącą lepszego współistnienia sektora rybołówstwa z morskimi farmami wiatrowymi, zarówno w trakcie budowy jak i eksploatacji instalacji OZE.
30.01.2023

Kanada wstrzymuje od 2023 roku finansowanie międzynarodowych projektów w sektorze paliw kopalnych

Z początkiem 2023 roku rząd Kanady przestanie finansować międzynarodowe projekty związane z paliwami kopalnymi, czyli wydobyciem ropy naftowej, gazu i węgla – poinformował w czwartek minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson.
09.12.2022

Koalicja Klimatyczna: fundusz "strat i szkód" to krok w kierunku sprawiedliwszej polityki klimatycznej

Powstanie mechanizmu "strat i szkód", czyli kompensowania skutków negatywnych zjawisk pogodowych w państwach biedniejszych przez bogatsze, to istotny krok dzięki któremu międzynarodowa polityka klimatyczna może stać się bardziej sprawiedliwa - wskazała ekspertka Koalicji Klimatycznej Urszula Stefanowicz.
20.11.2022

Zwiększenie wykorzystania OZE nie przyniesie wystarczających rezultatów bez działań ograniczających zapotrzebowanie na energię [RAPORT Danfoss]

Nowa analiza opublikowana przez Danfoss podkreśla konieczność podjęcia natychmiastowych działań w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na energię. Prezydent i CEO firmy Danfoss, Kim Fausing, jest zdania, że zwiększenie poziomu wykorzystania źródeł odnawialnych nie przyniesie wystarczających rezultatów, jeśli nie ograniczymy naszego zapotrzebowania na energię.
16.11.2022

Dyrektor GIG: metan to dominujące zagrożenie, ale i cenne źródło energii

Metan to dominujące zagrożenie w polskich kopalniach, ale i cenne źródło energii – mówił w poniedziałek na konferencji Śląski Ład w Chorzowie dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach prof. Stanisław Prusek.
14.11.2022

Rozpoczął się szczyt COP27; wśród tematów pomoc krajom najbardziej zagrożonym kryzysem klimatycznym

Delegaci z blisko 200 krajów przybyli w niedzielę do Szarm el-Szejk w Egipcie na 27. konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu COP27, gdzie będą dyskutować m.in. o rekompensatach szkód związanych z globalnym ociepleniem dla biedniejszych krajów. Ten kontrowersyjny temat został umieszczony w porządku obrad po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia rozmów klimatycznych dekady temu.
06.11.2022

Moskwa powołała członków Młodzieżowej Rady Klimatycznej

- Bardzo cieszę się, że młodzi ludzie tak aktywnie włączyli się w działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska. Dziękuję ustępującemu zespołowi Młodzieżowej Rady Klimatycznej I kadencji i witam jej nowych członków – powiedziała minister klimatu i środowiska podczas uroczystego powołania II kadencji MRK, które miało miejsce 17 października 2022 r.
18.10.2022

Szczyt COP27 potrzebuje głowy Wielkiej Brytanii

Król Karol powinien uczestniczyć w szczycie COP27 - tak twierdzi prezydent COP26 Alok Sharma, po wydanym oświadczeniu przez Pałac Buckingham, że monarcha nie będzie obecny w Egipcie w przyszłym miesiącu.
10.10.2022

Klimat - jaki jest najszybszy sposób na spowolnienie globalnego ocieplenia

Na świecie padają rekordy temperatury. W czerwcu i lipcu fale upałów dotknęły mieszkańców USA, Japonii i Europy. Wysokie temperatury dotarły również na północ Norwegii, a nawet za koło podbiegunowe. W Polsce zanotowano rekordowy pomiar, który wynosił wg danych IMGW 38,3 stopnie Celsjusza. To jedna z najwcześniejszych fal upałów w historii Europy.
19.07.2022

Parlament Europejski decyduje o przyszłości transportu w Unii. Polskie firmy i organizacje apelują o głosowanie zgodnie z interesem ludzi, klimatu i polskiej gospodarki

8 czerwca Parlament Europejski zagłosuje w sprawie stanowiska w kwestii nowych standardów redukcji emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. To głosowanie kluczowe dla powodzenia polityki klimatycznej UE i przyszłości polskiej gospodarki. Posłanki i posłowie zdecydują czy w 2035 r. wprowadzić 100% redukcję emisji CO2 – a więc w praktyce przestawić europejską motoryzacją na sprzedaż tylko zeroemisyjnych samochodów. Polski biznes i organizacje pozarządowe apelują o wsparcie tej decyzji. Pomoże w rozwoju polskiej gospodarki
06.06.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o działaniach na rzecz klimatu

Podsumowanie wspólnych działań na rzecz klimatu na przestrzeni ostatnich 30 lat i perspektywa dalszego zaangażowania w kwestie Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (UNFCCC) to główne tematy spotkania „Sixth Ministerial on Climate Action”. W wydarzeniu, które odbyło się 31 maja 2022 r. w Sztokholmie, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
02.06.2022

Raport EDF: Główne koncerny naftowe odsprzedają warte miliardy dolarów aktywa zanieczyszczające środowisko

Dane nowego raportu Environmental Defense Fund (EDF) wskazują, że w miarę jak główne koncerny naftowe realizują cele klimatyczne, ich warte miliardy aktywa zanieczyszczające środowisko są odsprzedawane mniej rygorystycznym operatorom.
12.05.2022

Polski Elimen tworzy innowacyjne rozwiązania dla elektromobilności i energoelektroniki

Elimen idzie po miliony. Polska firma tworząca rozwiązania dla elektromobilności i energoelektroniki chce pozyskać kapitał na dalszy rozwój i ekspansję rynkową.
04.04.2022

Zielona transformacja jest tańsza niż trwanie przy paliwach kopalnych

Produkcja energii wciąż odpowiada za ok. 70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Bez natychmiastowych działań nie będzie możliwe ograniczenie tych emisji o połowę przed 2030 rokiem, co zaprzepaści szansę na powstrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.
16.03.2022

Miasta emitują więcej metanu, niż zakładano

Londyn, z powodu nieszczelności instalacji gazowych, wydziela o 1/3 więcej metanu, niż zakładano, a podobne problemy mają też inne metropolie. Metan to silnie działający gaz cieplarniany.
21.02.2022

Raport: Nie można wierzyć korporacjom w ich strategie „neutralności klimatycznej”; mało wiarygodne firmy z RFN

Korporacje często chwalą się, że są lub będą w przyszłości „neutralne dla klimatu”. Ale zamiast wielkich czynów, wszystko kręci się wokół marketingu i obietnic – wynika z raportu, do którego dotarł niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. I konstatuje, że w obietnice korporacji nie można wierzyć. Tygodnik ujawnia też, że firmy niemieckie także nie wypadły w tym raporcie dobrze.
16.02.2022

Prezes NFOŚiGW: w najbliższych latach w projekty energetyczne zainwestujemy 170-180 mld zł

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmienia swój charakter z działań ukierunkowanych stricte na ochronę przyrody na transformację energetyczną, na którą przeznaczymy w najbliższych latach 170-180 mld zł - mówi w wywiadzie dla PAP prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski.
10.01.2022

Kryzys klimatyczny wywoła turbulencje w gospodarce

To, jak bardzo zmiany klimatyczne zaszkodzą gospodarce zależy m.in. od tempa wdrażania działań na rzecz klimatu. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, z realizacją podjętych przez państwa zobowiązań bywa różnie.
07.01.2022

W. Brytania i zeroemisyjność: są cele, nie ma strategii

Wielka Brytania przy okazji konferencji klimatycznej COP26 podkreślała, że jako pierwsza z krajów wysoko rozwiniętych zadeklarowała osiągnięcie do 2050 r. zerowej emisji netto, i zachęcała, by inni poszli jej śladem. Tymczasem według ekspertów wcale się nie zbliża do tego celu.
02.01.2022

Biznes wdraża zmiany klimatyczne szybciej niż politycy. Finansowanie projektów nieekologicznych wkrótce stanie się niemożliwe

Ostatnie lata były najgorętsze od 1850 roku, a w klimacie już zaszły zmiany, które są zauważalne w niemal każdym rejonie Ziemi. Wiele z nich jest niemożliwych do odwrócenia w skali stuleci lub tysiącleci – wskazali naukowcy w ostatnim raporcie IPCC, czyli Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu.
23.12.2021

Erasmus+ stawia na edukację ekologiczną

Tylko w ciągu ostatnich 2 lat program Erasmus+ sfinansował w Polsce 521 projektów ekologicznych o łącznej wartości 23,5 miliona euro. Takie informacje płyną z raportu Narodowej Agencji Programu Eramsus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności zaprezentowanego podczas konferencji „Climate Law and Governence Day” odbywającej się w ramach Szczytu Klimatycznego COP26 w Glasgow. W kolejnych latach możliwości wsparcia projektów o profilu ekologicznym z programu Erasmus+ będą jeszcze większe.
10.12.2021

Wiceminister Dziadzio na 23. Światowym Kongresie Naftowym

„Cel: neutralność klimatyczna. Czy istnieje przyszłość dla ropy naftowej/paliw kopalnych?” to temat polskiej sesji ministerialnej podczas 23. Światowego Kongresu Naftowego. W wydarzeniu, które odbyło się 8 grudnia 2021 r., w Houston udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.
10.12.2021

Raport PKN Orlen: Cyfryzacja napędza dekarbonizację

Zmiany klimatyczne postępują. Zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach stał się takim samym kryterium oceny skuteczności biznesowej, jak wyniki finansowe. O tym, że digitalizacja może istotnie wspierać dążenia do redukcji emisji gazów cieplarnianych, mówi najnowszy raport przygotowany przez PKN ORLEN we współpracy z firmą Accenture pt. „Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji. Zrównoważony rozwój potrzebuje technologii cyfrowych”.
09.12.2021

Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej [WIDEO, ZDJĘCIA]

O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnie polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu. Organizatorzy chcą włączyć
07.12.2021

COP26 a gospodarka morska. Co z tego wynika?

W zeszłym miesiącu zakończył się szczyt klimatyczny COP26, którego efekty będą miały długofalowe skutki dla całego sektora morskiego. Nie ma poczucia triumfu, za to jest satysfakcja, że udało się wypracować zgodę, biorąc pod uwagę napięte stosunki geopolityczne.
06.12.2021

Inżynieria środowiskowa i efektywność energetyczna

Po raz pierwszy w historii ludzkości środowisko naturalne staje się większym priorytetem w społeczeństwie niż ekonomia. Dziś rzeczywiście pokazuje to aktualna polityka Unii Europejskiej, która przejawia się w niespotykanym w swoich rozmiarach kryzysie energetycznym. Czy jednak możemy pogodzić te dwa tak ważne aspekty naszego życia?
02.12.2021

DB Schenker rozpoczyna współpracę z Volta Trucks, aby szybciej zmienić flotę pojazdów miejskich na elektryczne

Już kilka dni po zakończeniu konferencji COP 26 w Glasgow nawiązanie ścisłej współpracy potwierdziły firmy DB Schenker, jeden z wiodących dostawców usług logistycznych na świecie i lider europejskiego transportu lądowego oraz Volta Trucks - wiodący producent i dostawca usług w zakresie innowacyjnych elektrycznych pojazdów użytkowych.
01.12.2021

MKiŚ: decyzje szczytu klimatycznego uwzględniają pojęcie sprawiedliwej transformacji

Sukcesem, jaki odnieśliśmy na szczycie klimatycznym w Glasgow, jest uwzględnienie pojęcia sprawiedliwej transformacji w kontekście polityki klimatycznej, co znalazło odzwierciedlenie w decyzjach tam podjętych - powiedział w środę w Sejmie Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister MKiŚ.
17.11.2021

Polacy przejechali ponad 10000 km samochodami elektrycznymi na COP26 w Glasgow

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) zrealizowała projekt The eMobi Road to COP26, czyli zeroemisyjną wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję w sprawie ustanowienia przez ONZ Światowego Dnia Elektromobilności. Wydarzenie zostało zainaugurowane 19 października 2021 r. przy udziale ministra i prezydenta COP24 w Katowicach - Michała Kurtyki.
17.11.2021

Zakończenie COP26

W dniach 31 października – 13 listopada 2021 r. w Glasgow odbyła się 26. sesja Konferencji Stron konwencji klimatycznej, wraz z 16. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto oraz 3. sesją Konferencji Stron Porozumienia paryskiego. W wydarzeniu udział wzięła delegacja Polski pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w Szczycie Liderów, oraz Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska.
17.11.2021

Winnicki: podpisanie deklaracji ws samochodów zeroemisyjnych to zdrada polskich interesów

To zdrada polskich interesów narodowych - tak podpisanie przez Polskę deklaracji zobowiązującej sygnatariuszy do przyspieszenia przejścia na samochody o zerowej emisji ocenił poseł Konfederacji Robert Winnicki. Poseł Dobromir Sośnierz uznał deklarację za kolejne "wariactwo klimatyczne".
16.11.2021

Tracz: będzie wspólny apel polityków i ekspertów do rządu o współdziałanie dla wdrożenia strategii Fit for 55

Wspólnie z ekspertami i politykami wystosujemy apel do rządu o współdziałanie ponad podziałami w celu lepszego wdrożenia strategii "Fit for 55"; Polska nie może być hamulcowym tej strategii - powiedziała w poniedziałek posłanka KO Małgorzata Tracz.
16.11.2021

EDP planuje zainwestować w 1,5 GW zielonego wodoru do 2030 r.

EDP wykonało kolejny ambitny krok i dołączyło do grona 28 wiodących spółek, które przyjęły na siebie zobowiązanie H2Zero podczas konferencji COP26. Realizacja tego zobowiązania oznacza przyspieszenie rozwoju technologii i produkcji zielonego wodoru do końca bieżącej dekady.
15.11.2021

Tuvalu rozczarowane zapisami porozumienia z COP26, boi się o swoją przyszłość

Minister spraw zagranicznych pacyficznego państwa Tuvalu Simon Kofe wyraził rozczarowanie ostatecznym porozumieniem przyjętym na szczycie COP26, oceniając, że nie zatrzyma ono globalnego ocieplenia i zagrozi przyszłości jego kraju – podała w poniedziałek agencja Reutera.
15.11.2021

Katastrofy klimatyczne wywołują już ponad trzykrotnie więcej przesiedleń niż konflikty

W ciągu 30 lat światowa produkcja żywności musi zwiększyć się o ponad połowę; przeszkodą będą m.in. zmiany klimatu – wynika z badania Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, które opublikowano przy okazji szczytu klimatycznego ONZ (COP26) w Glasgow.
15.11.2021

Trzaskowski: być może uda się osiągnąć neutralność klimatyczną Warszawy szybciej niż do 2050 r.

Podtrzymujemy naszą ambicję, żeby Warszawa była neutralna klimatycznie do roku 2050, być może nawet uda się to zrobić szybciej – powiedział w piątek Serwisowi Samorządowemu PAP prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W momencie nadania depeszy w Glasgow trwa konferencja klimatyczna ONZ (COP26).
15.11.2021

Johnson: porozumienie z Glasgow oznacza wybicie ostatniej godziny dla węgla

Zawarte na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 porozumienie całkowicie odmienia sytuację, bo "oznacza wybicie ostatniej godziny dla energetyki węglowej" - przekonywał w niedzielę brytyjski premier Boris Johnson.
15.11.2021

Ekolodzy o rezultatach COP26: daleko od potrzebnego przełomu

Mimo, że największe gospodarki podejmują kolejne działania na rzecz klimatu, to wciąż jest daleko od potrzebnego przełomu, który pozwoli zapobiec katastrofie - oceniają rezultaty COP26 organizacje ekologiczne. Doceniają jednak, że w końcowym dokumencie COP26 mówi się o odchodzeniu od węgla.
14.11.2021

Poziom gazów cieplarnianych w atmosferze bije kolejne rekordy

Wzrost obecności dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu w powietrzu nie wykazuje oznak spowolnienia, przyspieszając globalne ocieplenie, jak twierdzi Światowa Organizacja Meteorologiczna.
14.11.2021

Rzeczywistość transformacji energetycznej: produkcja paliw kopalnych będzie rosła co najmniej do 2040 roku

Pomimo celów Porozumienia Paryskiego i zobowiązań do osiągnięcia zerowej emisji netto, producenci paliw kopalnych są na dobrej drodze do znacznego zwiększenia produkcji w ciągu najbliższych 20 lat, ujawnia Production Gap Report.
14.11.2021

Katastrofy klimatyczne wywołują już ponad trzykrotnie więcej przesiedleń niż konflikty

Od 2008 r. ponad 318 mln ludzi na całym świecie zostało „uchodźcami klimatycznymi”; odpowiada to populacji Australii przesiedlanej co roku – wynika ze statystyk Centrum Monitorowania Przemieszczeń Wewnętrznych (IDMC). Katastrofy klimatyczne wywołują już ponad trzykrotnie więcej przesiedleń niż konflikty. Problematykę ludzi przymusowo przesiedlonych przez powodzie, wichury, trzęsienia ziemi lub susze poruszyło Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego przy okazji szczytu klimatycznego ONZ (COP26) w Glasgow.
13.11.2021

Badanie PE: światowa produkcja żywności musi zwiększyć się o połowę; przeszkodą zmiany klimatu

W ciągu 30 lat światowa produkcja żywności musi zwiększyć się o ponad połowę; przeszkodą będą m.in. zmiany klimatu – wynika z badania Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, które opublikowano przy okazji szczytu klimatycznego ONZ (COP26) w Glasgow.
13.11.2021

Kolejne porty morskie w Europie otwierają się na zielony wodór

Wodór jest odmieniany przez wszystkie przypadki w sektorze morskim. Kluczową rolę w transformacji energetycznej odegrają porty, na terenie których są już dziś rozwijane są węzły energetyczno-wodorowe. Władze kolejnych portów zadeklarowały rozwój projektów wodorowych.
12.11.2021

Szczyt klimatyczny COP26 może być przedłużony do niedzieli, bo nadal nie ma kompromisu

Trwająca w Glasgow ONZ-owska konferencja klimatyczna, która według planu powinna się zakończyć w piątek, może zostać przedłużona do niedzieli, aby dać negocjatorom więcej czasu na osiągnięcie porozumienia - podał w czwartek lokalny dziennik "The Glasgow Times".
12.11.2021

Watykan. Papież: w kwestii ochrony klimatu czas się kończy

W kwestii ochrony klimatu "czas się kończy" - napisał papież Franciszek w liście do katolików ze Szkocji, gdzie w Glasgow trwa konferencja klimatyczna COP26. Podkreślił, że nie można zmarnować tej okazji.
11.11.2021

COP26. USA i Chiny wydały wspólną deklarację o współpracy w sprawach klimatu

Stany Zjednoczone i Chiny nieoczekiwanie wydały w środę wieczorem podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow wspólną deklarację w sprawie zmian klimatu, zapewniając, że między nimi "jest więcej porozumienia niż rozbieżności".
11.11.2021

Szef COP26: postęp jest niewystarczający, premier Johnson wraca do Glasgow

Postęp nie jest wystarczający, a w niektórych kluczowych kwestiach wciąż pozostają duże rozbieżności - przyznał we wtorek przewodniczący ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 Alok Sharma. W środę do Glasgow powróci brytyjski premier Boris Johnson.
10.11.2021

Prezydent Macron zapowiada budowę reaktorów jądrowych typu EPR

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek w telewizyjnym orędziu do narodu budowę nowych reaktorów jądrowych typu EPR w najbliższych latach, by "inwestować w produkcję energii bezemisyjnej” i zrealizować zobowiązania podjęte podczas szczytu COP26.
10.11.2021

Analiza: złożone zobowiązania tylko nieznacznie ograniczą wzrost temperatury

Podjęte na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 zobowiązania do redukcji emisji metanu, rezygnacji z węgla i ochrony lasów zmniejszą globalne ocieplenie zaledwie o kilka dziesiątych stopnia - wynika z opublikowanej we wtorek analizy Climate Action Tracker.
10.11.2021

Inwestowanie w morską siłę roboczą przyszłości? Trwa najlepszy moment

Drugi inżynier Allan Dickson podczas Forum Zielonych Umiejętności Komisji Umiejętności Morskich (MSC) w ramach COP26 w Glasgow powiedział, że istnieje paląca potrzeba odbycia szkoleń w zakresie umiejętności i technologii przyjaznych dla środowiska.
10.11.2021

Miliardowi ludzi grożą ekstremalne upały przy globalnym wzroście temperatury o 2 st. C

Przy globalnym wzroście temperatury o 2 st. C miliard ludzi znajdzie się w strefie ekstremalnych, zagrażających życiu upałów – informuje we wtorek "The Guardian", przekazując ostrzeżenie narodowego serwisu meteorologicznego Wielkiej Brytanii, Met Office.
10.11.2021

Obama na COP26: wciąż nie zrobiliśmy wystarczająco w sprawie kryzysu klimatycznego

Świat zbiorowo i indywidualnie wciąż nie jest w stanie sprostać walce ze zmianami klimatycznymi - powiedział w poniedziałek podczas trwającej w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej były prezydent USA Barack Obama.
09.11.2021

Brytania przekaże 290 mln funtów ubogim krajom dotkniętym zmianami klimatu

Brytyjski rząd zadeklarował w poniedziałek przekazanie 290 mln funtów na pomoc biedniejszym krajom w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatu. Ale fakt, że ogłosił to indywidualnie sugeruje, iż nie ma na razie porozumienia wszystkich krajów wysoko rozwiniętych.
09.11.2021

Lobby przemysłu paliw kopalnych ma najwięcej delegatów na szczycie klimatycznym COP26

Lobby przemysłu związanego z paliwami kopalnymi ma więcej delegatów na trwającym w Glasgow szczycie klimatycznym COP26 niż jakiekolwiek państwo - przekazała w poniedziałek BBC, powołując się na analizę przeprowadzoną przez organizacje pozarządowe.
09.11.2021

Przejście na energooszczędne oświetlenie LED ograniczy emisje CO2

W ramach inicjatywy „Race to Zero”, zmierzającej do osiągnięcia zerowych emisji dwutlenku węgla, firma Signify wzywa światowych przywódców i liderów biznesu do szybszego przejścia na wydajne energetycznie, zintegrowane oświetlenie LED
08.11.2021

Chiny: mamy przed sobą długą drogę, jeśli chodzi o ochronę środowiska

Chiny mają przed sobą "długą drogę" w kwestii ochrony środowiska - oświadczyły w niedzielę władze w Pekinie. Ogłosiły także nowe plany dotyczące walki z zanieczyszczeniami powietrza i wody.
08.11.2021

Na wodach Irlandii powstanie 5 GW mocy zainstalowanej w wiatrakach do 2030 roku

Rząd Irlandii przedstawił nowy plan na rzecz energii i klimatu, w którym potwierdził cel realizacji projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5 GW do 2030 roku.
08.11.2021

Dziesiątki tysięcy osób uczestniczyły w Glasgow w marszu klimatycznym

Ok. 100 tys. osób - według organizatorów - przeszło w sobotę przez Glasgow, domagając się bardziej zdecydowanych działań w walce ze zmianami klimatu. Była to największa dotychczas manifestacja w trakcie odbywającej się w tym mieście konferencji klimatycznej COP26.
07.11.2021

Ile w deklaracjach polityków jest zielonej polityki, a ile zielonej farby?

Megatrend ekologiczny: pomiędzy niezbędnym krokiem cywilizacyjnym a międzynarodowym populizmem.
06.11.2021

W Glasgow młodzieżowy marsz klimatyczny, na jego czele Greta Thunberg

Ok. 10 tys. młodych ludzi uczestniczyło w piątek w Glasgow w marszu ulicami miasta, domagając się konkretnych działań w kwestii zapobiegania zmianom klimatu. Na jego czele idzie szwedzka aktywistka Greta Thunberg, inicjatorka szkolnych strajków klimatycznych.
06.11.2021

Ekolodzy krytykują deklarację polskiego rządu dot. odejścia od węgla w latach 40-tych

Ekolodzy krytykują deklarację polskiego rządu dot. odejścia od węgla w latach 40-tych. Fundacja ClientEarth Polska Prawnicy dla Ziemi ocenia, że Polska stawia się w pozycji kraju rozwijającego się, a przedstawiciele Koalicji Klimatycznej uważają m.in., że potrzebny jest plan odejścia Polski od węgla do 2030 r.
05.11.2021

Indonezja podała w wątpliwość swoje zaangażowanie w porozumienie o powstrzymaniu deforestacji

Czwartkowe wypowiedzi dwojga przedstawicieli rządu Indonezji w czwartek podały w wątpliwość zaangażowanie tego kraju na rzecz porozumienia ws. powstrzymania wylesiania do 2030 roku, zawartego we wtorek podczas szczytu klimatycznego COP26. Indonezję podano wówczas jako jednego z sygnatariuszy porozumienia.
05.11.2021

IEA: jeśli obietnice będą spełnione, wzrost temperatury nie przekroczy 1,8 st. C

Jeśli wszystkie nowe zobowiązania ogłoszone podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 zostaną zrealizowane, uda się zatrzymać wzrost temperatury na Ziemi w granicach 1,8 st. C - oceniła w czwartek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).
05.11.2021

MKiŚ: deklaracja odejścia Polski od węgla z COP26 spójna z naszą umową społeczną

Deklaracja odejścia Polski od węgla z COP26 jest potwierdzeniem naszej umowy społecznej - powiedział PAP rzecznik resortu klimatu Aleksander Brzózka. Doprecyzował, że w deklaracji znaleźliśmy się w grupie państw, które odejdą od węgla w latach 40-tych lub tak szybko, jak to będzie możliwe po tej dacie.
05.11.2021

MKiŚ: deklaracja odejścia Polski od węgla z COP26 spójna z naszą umową społeczną

Deklaracja odejścia Polski od węgla z COP26 jest potwierdzeniem naszej umowy społecznej - powiedział PAP rzecznik resortu klimatu Aleksander Brzózka. Doprecyzował, że w deklaracji znaleźliśmy się w grupie państw, które odejdą od węgla w latach 40-tych lub tak szybko, jak to będzie możliwe po tej dacie.
05.11.2021

Haniebne wyróżnienie Polski od organizacji pozarządowych: tytuł "Skamieliny Dnia" podczas COP26

Działacze ekologiczni przyznali w czwartek wieczorem ironiczną nagrodę "Skamieliny Dnia" polskiemu rządowi za złożenie zobowiązania do przyspieszenia rezygnacji z energetyki węglowej, a następnie wycofanie się z tej obietnicy .
05.11.2021

Von der Leyen leciała 50 kilometrów odrzutowcem, to "ekologiczny grzech"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która intensywnie promuje ochronę klimatu, pokonała latem prywatnym odrzutowcem dystans zaledwie 50 kilometrów. Czas przelotu z Wiednia do pobliskiej Bratysławy wyniósł 19 minut. Taki lot na krótkich dystansach to "ekologiczny grzech".
05.11.2021

MFiPR: Upowszechnianie wiedzy na temat zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprasza 8 listopada 2021 r. wszystkich zainteresowanych tematyką zmian klimatycznych, w szczególności przedstawicieli środowiska akademickiego na warsztat online „Upowszechnianie wiedzy na temat zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju”.
05.11.2021

Organizacje pozarządowe twierdzą, że nie mogą brać udziału w szczycie klimatycznym

Organizacje pozarządowe (NGOs) zarzucają organizatorom trwającej w Glasgow w Szkocji konferencji klimatycznej COP26, że nie mogą brać udziału w spotkaniach szczytu ONZ - przekazała w środę agencja AFP za reprezentantką NGO ActionAid International Teresą Anderson.
04.11.2021

Katowiccy samorządowcy za ustanowieniem Światowego Dnia Elektromobilności

Władze Katowic, które przed trzema laty były gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ, poparły w środę ideę ustanowienia Światowego Dnia Elektromobilności. Petycja w tej sprawie zostanie niebawem przekazana przedstawicielom ONZ podczas tegorocznego szczytu COP26 w Glasgow.
04.11.2021

450 wielkich firm finansowych deklaruje wspieranie zerowej emisji netto

450 globalnych firm finansowych, kontrolujących ok. 40 proc. światowych aktywów, zobowiązało się, że podejmie działania, by ograniczyć wzrost globalnego ocieplenia do 1,5 st. C - ogłoszono w środę podczas trwającej w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26.
04.11.2021

W czasie COP26 roztopiła się najdłużej utrzymująca się pokrywa śnieżna

Podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 roztopiła się najdłużej utrzymująca się pokrywa śnieżna w Wielkiej Brytanii - podała w środę stacja BBC. To ósmy taki przypadek w ostatnich 300 latach, ale piąty w ciągu ostatnich 18 lat, co - jak wskazują eksperci - jest widocznym dowodem na zmiany klimatu.
04.11.2021

Dania i USA apelują o zeroemisyjną żeglugę do 2050 roku

Dania i Stany Zjednoczone wezwały Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do wyznaczenia bardziej ambitnych celów w zakresie osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla (CO2) w sektorze żeglugi do 2050 roku.
04.11.2021

Delegat z Tonga na COP26: dla nas zmiany klimatu oznaczają, że znajdziemy się pod wodą

Dla mieszkańców Tonga czy innych wysp na Pacyfiku zmiany klimatyczne oznaczają, że znajdziemy się pod wodą – mówi w rozmowie z PAP Uili Loisi, członek delegacji Tonga uczestniczący w ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.
04.11.2021

Jerzy Buzek: pandemia Covid-19 nie może służyć za alibi do zaniechania prac na rzecz klimatu

Wpływ pandemii Covid-19 na gospodarki nie może w żadnym razie służyć za alibi do zaniechania prac na rzecz ochrony środowiska i klimatu - powiedział w rozmowie z PAP europoseł, prof. Jerzy Buzek (PO). Dodał, że sukces szczytu w Glasgow byłby dowodem na to, że wyciągnęliśmy wnioski z trudnej lekcji pandemii.
04.11.2021

Biden pochwalił postępy podczas COP26, ale zganił Chiny, Rosję i OPEC

Prezydent USA Joe Biden ocenił we wtorek, że światowym liderom udało się wiele osiągnąć podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, a Ameryka przewodziła w tej kwestii. Jednocześnie potępił Chiny i Rosję za bezczynność, zaś państwa OPEC obwinił za wysokie ceny energii.
04.11.2021

Jeff Bezos i Bill Gates obiecali znaczące fundusze na walkę ze zmianami klimatu

Założyciele firm Amazon, Jeff Bezos i Microsoft, Billa Gates ogłosili we wtorek podczas trwającej w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 znaczące wsparcie finansowe wysiłków na rzecz zatrzymania zmian klimatu.
04.11.2021

Ponad 40 państw uzgodniło przyspieszenie rozwoju czystych technologii

Ponad 40 państw uzgodniło we wtorek podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 zaproponowany przez Wielką Brytanię plan mający na celu przyspieszenie rozwoju przystępnych cenowo czystych technologii na całym świecie do 2030 r.
03.11.2021

CNN zapowiada relacje ze szczytu klimatycznego COP26

W niedzielę 1 listopada w Glasgow rozpoczęła się konferencja klimatyczna ONZ – COP26. Stacja CNN zapowiedziała bieżące relacje wokół wydarzenia, które będzie udostępniać na wszystkich swoich platformach.
03.11.2021

Rezerwat morski wokół Galapagos zostanie powiększony

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso ogłosił we wtorek, że zostanie powiększona powierzchnia obszaru morskiego dookoła wysp Galapagos, który będzie chroniony. Teraz obejmie 60 tys. km kw.
03.11.2021

Yutong wychodzi z propozycją inicjatywy prowadzącej do osiągnięcia zerowej emisji netto do roku 2050, aby pomóc światu zrealizować cele związane z emisją węglową

McGill's i Pelican nawiązują partnerstwo z Yutong, które ma zapewnić transport autobusowy cechujący się zerowym poziomem emisji, począwszy od pierwszego dnia konferencji COP26 w Glasgow.
03.11.2021

Johnson: to koniec "wielkiej masakry piłą łańcuchową" światowych lasów

Zawarte we wtorek przez ponad 110 krajów porozumienie w celu zatrzymania deforestacji oznacza koniec "wielkiej masakry piłą łańcuchową" światowych lasów - powiedział brytyjski premier Boris Johnson.
03.11.2021

Katar ograniczy emisje o 25 proc. do 2030 roku

Katar opracował nowy plan klimatyczny, którego celem jest rozwój technologii wychwytywania dwutlenku węgla, tak aby zmniejszyć intensywność emisji dwutlenku węgla przy produkcji LNG i ogólną wielkość emisji o 25 proc. do 2030 roku
03.11.2021

Prasa o konferencji klimatycznej w Glasgow: "bla26" i 400 odrzutowców

Bla26 - tak włoski dziennik “Il Manifesto” nazwał w tytule na pierwszej stronie konferencję klimatyczną ONZ COP26 w Glasgow, przywołując słowa aktywistki Grety Thunberg, która w ten sposób oceniła deklaracje światowych liderów. Aby ratować klimat, polecieli oni do Szkocji 400 odrzutowcami - dodaje prasa.
03.11.2021

Blisko 90 krajów chce obniżyć emisję metanu o 30 proc. do 2030 r.

Blisko 90 krajów świata przyłączyło się do inicjatywy USA i Unii Europejskiej mającej na celu zmniejszenie do 2030 roku emisji metanu o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2020 roku - informuje Reuters. Formalnie plan ma być ogłoszony we wtorek.
02.11.2021

Andruszkiewicz: nie zostawimy Polaków bez energii z dnia na dzień

Nie zostawimy Polaków na bruku, bez energii z dnia na dzień - powiedział we wtorek sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz. Dodał, że transformacja energetyczna musi być procesem rozłożonym na długie dekady.
02.11.2021

Premier: ścieżka dojścia do neutralności klimatycznej musi być sprawiedliwa

Potrzebujemy transformacji energetycznej, ale takiej, na której nie będą tracić zwykli ludzie - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że ścieżka dojścia do neutralności klimatycznej musi być sprawiedliwa.
02.11.2021

Uzgodniono porozumienie o powstrzymaniu wylesiania do 2030 r.

Liderzy ponad 100 państw, na terenie których znajduje się 85 proc. światowych lasów, zobowiążą się we wtorek do powstrzymania i odwrócenia procesu wylesiania do 2030 r. - ogłoszono w poniedziałek późnym wieczorem. To pierwsze porozumienie podczas trwającej w Glasgow konferencji COP26.
02.11.2021

W Glasgow korek odrzutowców, którymi na COP26 przybyli światowi przywódcy

Na lotnisku w Glasgow utworzył się w poniedziałek korek prywatnych odrzutowców, którymi światowi przywódcy i liderzy biznesu przybyli na szczyt klimatyczny COP26 - donosi "Daily Mail". Dodaje, że wśród osób, które wybrały ten emitujący wiele CO2 środek transportu, jest pouczający świat w kwestii klimatu prezes Amazona Jeff Bezos.
02.11.2021

Nowa polska minister klimatu Anna Moskwa przyjedzie w piątek do Pragi

Polska minister klimatu Anna Moskwa przyjedzie w piątek do czeskiej Pragi, zapowiedział na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow premier Czech Andrej Babisz. Jednym z tematów jej rozmów z czeskim ministrem środowiska Rchardem Brabcem ma być kopalni Turów.
02.11.2021

Australia obiecuje zerową emisję netto do 2050 r., Indie - do 2070 r.

Australia osiągnie zerową emisję netto gazów cieplarnianych do 2050 r., a Indie - do 2070 r. - zadeklarowali w poniedziałek podczas trwającej w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 premierzy tych krajów.
02.11.2021

Merkel na COP26: potrzebujemy radykalnych zmiany w sposobie życia

Ustępująca wkrótce kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w poniedziałek podczas ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow do radykalnych zmian w sposobie życia ludzi, co ma pomóc w walce z klimatem.
02.11.2021

Światowi przywódcy ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami bezczynności

Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł w poniedziałek, że w kwestii walki ze zmianami klimatu "świat jest minutę przed północą", a sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres dodał, że porażka w tych działaniach będzie "wyrokiem śmierci" dla wielu krajów rozwijających się.
02.11.2021

Zaledwie 0,5 proc. z 27 bilionów dolarów globalnych aktywów jest dostosowanych do Porozumienia Paryskiego.

Liczba ta spada do 0,2 proc., gdy pod uwagę brane są emisje z zakresu trzeciego lub łańcuchy dostaw.
02.11.2021

Biden: Wysokie ceny energii są dodatkowym impulsem do działań ws. zmiany klimatu

Wysokie i niestabilne ceny energii, które obecnie widzimy nie powinny być powodem do odejścia od czystej energetyki, ale wezwaniem do dodatkowych działań w tym kierunku - stwierdził w poniedziałek podczas konferencji COP26 w Glasgow prezydent USA Joe Biden. Oznajmił też, że Ameryka zamierza świecić przykładem.
02.11.2021

Morawiecki: jeśli Polska ma partycypować w ambitnych celach klimatycznych, musimy być zasilani w odpowiednie środki

Jeśli Polska ma partycypować w ambitnych celach klimatycznych, musimy być zasilani w odpowiednie środki; próba zabrania jakichkolwiek środków, będzie oznaczała, że szantaż polityczny z Brukseli dominuje nad osiąganiem celów klimatycznych - mówił w Glasgow premier Mateusz Morawiecki.
02.11.2021

Premier Johnson na COP26: w walce zmianami klimatu świat jest minutę przed północą

W kwestii zapobiegania zmianom klimatycznym "świat jest minutę przed północą", a przywódcy państw muszą "przejść od aspiracji do działań" - powiedział w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson w czasie trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26.
02.11.2021

Ipsos: 69 proc. Holendrów obawia się skutków zmian klimatu

Prawie siedmiu na dziesięciu Holendrów (69 proc.) martwi się globalnym ociepleniem i zmianami klimatu a prawie sześciu na dziesięciu (59 proc.) jest zaniepokojonych skutkami zmian klimatycznych dla Holandii - wynika z badania Ipsos przed szczytem COP26 w Glasgow.
02.11.2021

Johnson: jeśli COP26 okaże się fiaskiem, porozumienie paryskie się rozpadnie

Jeśli konferencja w Glasgow okaże się fiaskiem, wszystko będzie fiaskiem i porozumienie paryskie się rozpadnie - ostrzegł w niedzielę brytyjski premier Boris Johnson na zakończenie odbywającego się w Rzymie szczytu grupy G20.
01.11.2021

Szczyt G20 - porozumienie w sprawie klimatu, szczepień i migrantów

Na szczycie G20 w Rzymie zawarto porozumienie w sprawie klimatu - podały w niedzielę media za źródłami dyplomatycznymi. W dokumencie końcowym zapisano, że uczestnicy obrad wyznaczyli cel maksymalnego globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. W komunikacie mowa jest też o walce z pandemią i poszanowaniu praw migrantów.
01.11.2021

Thunberg na COP26: czasem trzeba rozgniewać ludzi, żeby wywrzeć wpływ

Czasem trzeba rozgniewać część ludzi, aby wywrzeć wpływ na odbiór społeczny - powiedziała w niedzielę Greta Thunberg, 18-letnia szwedzka aktywistka klimatyczna, która przybyła do Glasgow na rozpoczętą w tym mieście ONZ-owską konferencję klimatyczną COP26.
01.11.2021

W Glasgow rozpoczęła się ONZ-owska konferencja klimatyczna COP26

W Glasgow w niedzielę oficjalnie rozpoczęła się ONZ-owska konferencja klimatyczna COP26. Podczas 13 dni obrad ponad 25 tys. delegatów będzie się zastanawiać, w jaki sposób zatrzymać zmiany klimatyczne na Ziemi.
01.11.2021

Szef COP26: zatrzymanie wzrostu temperatury w granicach 1,5 st. C "bardzo, bardzo trudne"

Zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na Ziemi w granicach 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej będzie "bardzo, bardzo trudne" - przyznał w niedzielę Alok Sharma, przewodniczący rozpoczynającej się w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26.
01.11.2021

MKiŚ: Polska osiągnie neutralność klimatyczną w drugiej połowie wieku

Zgodnie z naszymi zobowiązaniami, Polska osiągnie neutralność klimatyczną w drugiej połowie obecnego wieku; będziemy się starać, by było bliżej 2050 roku – powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
31.10.2021

Drugi dzień szczytu G20: klimat w centrum obrad

Zmiany klimatyczne i konieczność ich zahamowania to główny temat obrad drugiego, ostatniego dnia szczytu przywódców G20 w Rzymie. W niedzielny poranek szefowie państw i rządów byli przy Fontannie di Trevi, gdzie wykonali tradycyjny gest rzucenia monetą, by wrócić do Wiecznego Miasta.
31.10.2021

Alarmujące dane: stężenie gazów cieplarnianych rośnie pomimo działań proklimatycznych

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała niepokojące dane dotyczące koncentracji emisji gazów w 2020 roku. Pomimo zamrożenia gospodarczego wywołanego COVID-19, emisje gazów wzrosły do rekordowego poziomu w 2020 roku.
31.10.2021

COP26 - wszyscy deklarują walkę ze zmianami klimatu, ale rozbieżności są szerokie

Choć uczestnicy rozpoczynającej się w niedzielę ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 zasadniczo zgadzają się, że zmiany klimatu mają miejsce, mają one związek z działalnością człowieka i trzeba je spróbować zatrzymać, co do tego jak to zrobić, są już rozbieżności.
31.10.2021

Brazylia podpisze w Glasgow kluczowe porozumienie w sprawie ochrony lasów

Brazylia, kraj, w którego granicach znajduje się 60 proc. Puszczy Amazońskiej, podpisze na Konferencji Klimatycznej COP26 w Glasgow porozumienie w sprawie ochrony lasów – zapowiedział w piątek oficjalny przedstawiciel tego kraju.
31.10.2021

1 listopada premier Morawiecki weźmie udział w szczycie klimatycznym ONZ COP26 w Glasgow

1 listopada premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w najważniejszej części COP26, czyli Szczycie Liderów - spotkaniu wysokiego szczebla głów państw i szefów rządów - poinformowało CIR. Premier poruszy kwestie związane z solidarnością, sprawiedliwą transformacją, tanią energią i czystym środowiskiem.
30.10.2021

Na COP26 przywódcy będą debatować, jak zatrzymać zmiany klimatu i kto za to zapłaci

Podczas rozpoczynającej się w niedzielę w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 przywódcy niemal wszystkich państw świata będą próbowali uzgodnić działania, które mają pozwolić na zatrzymanie coraz bardziej widocznych zmiany klimatu na Ziemi.
30.10.2021

Na COP26 przywódcy będą debatować, jak zatrzymać zmiany klimatu i kto za to zapłaci

Podczas rozpoczynającej się w niedzielę w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 przywódcy niemal wszystkich państw świata będą próbowali uzgodnić działania, które mają pozwolić na zatrzymanie coraz bardziej widocznych zmiany klimatu na Ziemi.
29.10.2021

Ulewy i podtopienia w Glasgow tuż przed początkiem szczytu COP26

Ulewne deszcze, które spadły w południowo-zachodniej Szkocji w środę wieczorem i w nocy ze środy na czwartek, spowodowały m.in. liczne podtopienia domów i ulic w Glasgow, gdzie w niedzielę zaczyna się ONZ-owska konferencja klimatyczna COP26.
29.10.2021

Chiny formalnie zaktualizowały w ONZ cele klimatyczne

Chiny zgłosiły do ONZ zaktualizowane krajowe cele klimatyczne (NDC), formalnie potwierdzając przed szczytem COP26 w Glasgow wcześniejsze zapowiedzi przywódcy kraju Xi Jinpinga w sprawie redukcji emisji – podały w czwartek agencje na podstawie rejestru ONZ.
29.10.2021

Nie będzie strajku szkockich kolei w czasie szczytu COP26

Nie będzie zapowiadanego strajku szkockich kolei podczas zaczynającego się w niedzielę ONZ-owskiego szczytu klimatycznego COP26. Linie ScotRail i związek zawodowy RMT poinformowały w środę wieczorem o osiągnięciu porozumienia płacowego.
29.10.2021

W ramach akcji "Alarm dla klimatu" w piątek zawyją miejskie syreny

W piątek, w południe w Warszawie zawyją syreny alarmowe - zapowiada w środę ratusz. Stolica włącza się do akcji społecznej "Alarm dla klimatu", której celem jest podkreślenie wagi nadchodzącego szczytu klimatycznego w Glasgow.
28.10.2021

Papież pobłogosławił auto elektryczne jadące z Polski na COP26 w Glasgow

Papież Franciszek pobłogosławił w środę samochód elektryczny nazwany "Laudato si'" na cześć jego ekologiczno-społecznej encykliki pod tym tytułem. Autem tym młodzi Polacy, Włosi i Indonezyjczycy wyruszyli z Polski i jadą do Glasgow, gdzie odbędzie się konferencja klimatyczna COP26.
28.10.2021

Turcja zaciągnęła 3,2 mld dolarów pożyczek na zielone inwestycje

Turcja podpisała porozumienia, dotyczące kredytów na łączną kwotę 3,2 mld dolarów, które zostaną przeznaczone na inwestycje w czystą energię - ogłosił w środę prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan.
28.10.2021

Prezydent COP26 ma nowy plan finansowania

Plan realizacji pokazuje, w jaki sposób kraje rozwinięte chcą zapewnić 100 miliardów dolarów rocznie na finansowanie związane z walką ze zmianami klimatu krajom rozwijającym się.
27.10.2021

Królowa jednak nie weźmie udziału w szczycie COP26 w Glasgow

Brytyjska królowa Elżbieta II jednak nie weźmie udziału w rozpoczynającym się w najbliższą niedzielę ONZ-owskim szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow - poinformował we wtorek wieczorem Pałac Buckingham.
27.10.2021

Biały Dom: klimat i podatki głównymi tematami drugiej podróży Bidena do Europy

Sprawy klimatu, paktu ws. minimalnej stawki podatkowej oraz koordynacji polityki ws. Iranu będą głównymi tematami nadchodzącej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Europie - zapowiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
27.10.2021

Australia zobowiązała się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku

Premier Australii Scott Morrison w imieniu swojego kraju zadeklarował osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku - poinformowała we wtorek agencja Reutera. Ponadto, premier zapowiedział, że Australia do roku 2030 ograniczy emisje o 35 proc. poniżej stanu z 2005 roku.
27.10.2021

Cisco zostaje partnerem szczytu klimatycznego COP26, aby wesprzeć inicjatywy na rzecz zrównoważonej przyszłości

Cisco ogłasza partnerstwo w ramach COP26, globalnej konferencji klimatycznej, która odbędzie się w Glasgow między 31 października, a 12 listopada 2021. Firma zapewni technologię, która umożliwi bezpieczne połączenie zarówno delegatom znajdującym się w Szkocji, jak i uczestnikom zdalnym korzystającym z Cisco Webex. Dzięki partnerstwu z rządem Zjednoczonego Królestwa narzędzie Legislate for Webex będzie wykorzystywane podczas kluczowych negocjacji prowadzonych przez światowych liderów, w trakcie COP26.
26.10.2021

Kanclerz Merkel pojedzie na szczyt klimatyczny do Glasgow

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uda się do Glasgow, aby wziąć udział w Światowej Konferencji Klimatycznej, która rozpocznie się tam 31 października - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert.
26.10.2021

Johnson wzywa Putina, by Rosja osiągnęła zerową emisję netto do 2050 r.

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w poniedziałek Władimira Putina do przyspieszenia o 10 lat celu, jakim jest osiągnięcie przez Rosję zerowej emisji netto dwutlenku węgla - poinformowało biuro Johnsona po jego rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji,
26.10.2021

Raport ONZ: koncentracja gazów cieplarnianych w 2020 roku osiągnęła rekordowy poziom

Koncentracja gazów cieplarnianych osiągnęła rekordowy poziom w 2020 roku - przekazała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), jedna z agend ONZ. Tempo wzrostu rocznej koncentracji dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4) i podtlenku azotu (N2O) było wyższe niż średnia z lat 2011-2020 - dodano.
26.10.2021

Parlament Europejski nalega na przyspieszenie działań na rzecz klimatu

Parlament Europejski nalega na przyspieszenie działań na rzecz klimatu na całym świecie oraz na to, by UE była światowym liderem w walce ze zmianami klimatu.
22.10.2021

Amerykański wywiad: zmiany klimatyczne przyczynią się do konfliktów i migracji

Zmiany klimatyczne zwiększą ryzyko geopolitycznych napięć, przyczynią się do powstawania konfliktów i zapaści państw, a także zwiększą migrację na całym świecie - wynika z zestawu analiz opublikowanych w czwartek przez amerykański wywiad, Pentagon oraz inne rządowe agencje.
22.10.2021

Premier Indii przyjedzie na COP26 w Glasgow

Premier Indii Narendra Modi weźmie udział w konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow - poinformowało w czwartek ministerstwo środowiska w Delhi. Indie są trzecim największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, a obecność na szczycie przedstawiciela tego kraju uważana jest za kluczową wobec niepewności, czy w Glasgow zjawi się przywódca Chin - wskazuje Reuters.
22.10.2021

Eksperci: Rosyjski szantaż energetyczny to test dla administracji Bidena ws. NS2

Eksperci nie mają wątpliwości, że rosyjski szantaż energetyczny wobec Europy w sprawie Nord Stream 2 jest testem dla polityki USA i amerykańsko-niemieckiej umowy. Źródło PAP zbliżone do administracji Joe Bidena przyznaje zaś, że otoczenie prezydenta powinno być wcześniej przygotowane na ruchy Putina i testowanie wiarygodności USA.
21.10.2021

Putin nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow

Prezydent Rosji Władimir Putin nie poleci do Glasgow na szczyt klimatyczny COP26 – poinformował w środę Kreml.
21.10.2021

Brytyjski rząd przedstawił plan osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.

Brytyjski rząd opublikował we wtorek "Strategię Zero Netto", czyli plan wyszczególniający, w jaki sposób Wielka Brytania chce zrealizować ogłoszone zobowiązanie, by do 2050 r. stać się krajem z zerową emisją netto gazów cieplarnianych.
20.10.2021

10 000 km bez emisji dla elektromobilności

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) rozpoczyna The eMobi Road to COP, czyli wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję o ustanowieniu Światowego Dnia Elektromobilności. W inauguracji wydarzenia, które odbyło się 19 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął minister Michał Kurtyka.
20.10.2021

Sprzątacze będą strajkować w czasie szczytu COP26 w Glasgow

Podczas pierwszego tygodnia ONZ-owskiego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, czyli w dniach 1-7 listopada, przeprowadzony zostanie strajk pracowników służb oczyszczania miasta - poinformował we wtorek związek zawodowy GMB.
20.10.2021

Minister Michał Kurtyka podczas debaty Perspektywy rozwoju elektromobilności. Priorytety polskie i brytyjskie

Kwestie rozwoju elektromobilności w Polsce i w Wielkiej Brytanii były głównym tematem debaty organizowanej przez redakcję Rzeczpospolitej, w której wzięli udział przedstawiciele rynku pojazdów zeroemisyjnych z obu krajów.
19.10.2021

Elektryki jadą na COP26, aby zwiększyć globalną świadomość

Uczestnicy szczytu i inicjatywy „Elektrycznej drogi na COP26” chcą pokazać, że pojazdy elektryczne są łatwe w obsłudze i tym samym wzywają do zakupu elektryków w Europie.
17.10.2021

UE będzie dążyć do wprowadzenia zakazu eksploatacji złóż w Arktyce

Unia Europejska będzie dążyć do wprowadzenia zakazu eksploatacji nowych złóż ropy, węgla i gazu w Arktyce, aby chronić region poważnie dotknięty skutkami zmian klimatu - wynika z komunikatu opublikowanego przez Komisję Europejską.
16.10.2021

Prezydent Łodzi: samorządowcy powinni uczestniczyć w kształtowaniu zobowiązań klimatycznych

Zielona transformacja może się powieść tylko wtedy, gdy władze lokalne i regionalne staną się partnerem światowych i krajowych przywódców; samorządowcy powinni uczestniczyć w kształtowaniu przyjmowanych zobowiązań klimatycznych – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.
15.10.2021

Premier Australii zapowiedział udział w szczycie COP26; według mediów nieobecny będzie przywódca Chin

Premier Australii Scott Morrison zapowiedział w piątek, że będzie uczestniczyć w konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow. Dziennik "The Times" podaje z kolei, że na szczycie nie pojawi się przywódca Chin Xi Jinping, o czym powiadomiono premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.
15.10.2021

Climate Transparency: szybko rośnie emisja CO2 w zamożnych państwach

Raport Climate Transparency 2021 wskazuje, że rośnie emisja dwutlenku węgla w najzamożniejszych krajach świata należących do G20, które odpowiadają za 75 proc. wypuszczonego do atmosfery CO2 – informuje w czwartek BBC.
15.10.2021

Europosłowie: wszystkie kraje G20 powinny być neutralne dla klimatu do 2050 r.

Wszystkie kraje G20 powinny być neutralne dla klimatu do 2050 r., potrzeba co najmniej 100 mld USD rocznie na finansowanie klimatu dla krajów rozwijających się, a okres potrzebny do przyspieszenia tempa działań na rzecz klimatu należy skrócić do pięciu lat – to niektóre z postulatów Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego.
13.10.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska

Pakiet Fit for 55, strategia leśna, COP26 i ceny energii w Europie to główne tematy Rady ds. Środowiska (ENVI), w której uczestniczył wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Posiedzenie odbyło się 6 października 2021 r. w Luksemburgu.
08.10.2021

Greenpeace wzywa do wprowadzenia unijnego zakazu reklam paliw kopalnych

Greenpeace i inne grupy ekologiczne wezwały w poniedziałek do wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu reklam i sponsorowania przez firmy naftowe i gazowe, porównując je do szkodliwych promocji tytoniu.
04.10.2021

USA i UE zobowiązują się do 30 proc. redukcji emisji metanu do 2030 roku

Poparcie dla inicjatywy Global Metan Pledge wyraziły również Wielka Brytania, Argentyna, Ghana, Indonezja, Irak, Włochy i Meksyk. Kraje zobowiązały się do zmniejszenia emisji metanu o co najmniej 30 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 2020 roku.
28.09.2021

Prezydent Sisi wyraził zainteresowanie organizacją szczytu COP27

Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi oficjalnie zadeklarował w poniedziałek, że jego kraj jest zainteresowany organizacją oenzetowskiego szczytu klimatycznego COP27 w 2022 roku.
21.09.2021

Von der Leyen w orędziu: wyzwaniami dla UE są pandemia, klimat, migracja i obronność

Zwiększenie tempa szczepień przeciw Covid-19, wzmocnienie gospodarki, lepsza współpraca między krajami unijnymi w sektorze obronności, większe zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatu i rozwiązanie problemu nielegalnej migracji to niektóre z głównych wyzwań dla UE, o których w orędziu mówiła szefowa KE Ursula von der Leyen.
16.09.2021

Aktywiści przejdą 500 mil z Londynu do Glasgow na szczyt COP26.

W ubiegłą sobotę członkowie stowarzyszenia rozpoczęli 500-milowy marsz z Tower Hill w Londynie do Glasgow, gdzie w listopadzie odbędzie się COP26, aby wezwać światowych przywódców do podjęcia większych wysiłków na rzecz ochrony planety i przeciwdziałania zmianom klimatu.
15.09.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.