Wzmożone cele redukcji emisji CO2 dla średnich i ciężkich samochodów ciężarowych. Komentarz eksperta

zg

18.12.2023 13:12
Strona główna Klimat, Edukacja Wzmożone cele redukcji emisji CO2 dla średnich i ciężkich samochodów ciężarowych. Komentarz eksperta

Partnerzy portalu

Wzmożone cele redukcji emisji CO2 dla średnich i ciężkich samochodów ciężarowych. Komentarz eksperta - ZielonaGospodarka.pl
mat. prasowe

Wyzwanie związane z redukcją emisji CO2 stanowi istotny aspekt wielu dyskusji publicznych. Jedną z branż, które mają w tej kwestii wiele do zrobienia jest niewątpliwie transport. Nad tym, jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a jednocześnie zminimalizować negatywne skutki tych zmian dla gospodarki debatowali w ostatnim czasie europosłowie.

W oparciu o najnowsze dane i po konsultacjach z ekspertami ds. środowiska, proponowane przez Parlament Europejski cele redukcji emisji CO2 dla średnich i ciężkich samochodów ciężarowych są ambitne i wyglądają następująco: 45% w latach 2030-2034, 65% w latach 2035-2039 i 90% od 2040 roku. Co te liczby oznaczają dla branży transportowej? Komentuje Krystian Koprowski, Senior Business Development Manager Central Europe w FM Logistic.

Wskazane przez Parlament Europejski redukcje mają umożliwić zminimalizowanie wpływu transportu ciężarowego na środowisko w stopniu niezbędnym dla osiągnięcia globalnych celów zrównoważonego rozwoju. Obecnie szacuje się bowiem, że samochody ciężarowe i autobusy odpowiadają za 25 proc. emisji CO2 w transporcie drogowym, więc każda redukcja tej wartości będzie miała wpływ na środowisko. Należy jednak pamiętać, że transport ciężarowy odgrywa kluczową rolę w globalnej gospodarce, umożliwiając przemieszczanie towarów na szeroką skalę. Ma też ogromny wpływ na ostateczną cenę wielu produktów. Lepiej więc, żeby branża ewoluowała, niż zderzyła się z ekologiczną rewolucją, bo mimo wpływu na środowisko, transport ciężarowy jest niezbędnym elementem globalnej gospodarki. 

Założone przez Parlament Europejski cele są osiągalne. Konieczna jest jednak modernizacja flot i wdrożenie innowacyjnych technologii i rozwiązań w dziedzinie pojazdów ciężarowych na ogromną skalę. Elektryczne ciężarówki, hybrydy plug-in, a także pojazdy napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi stanowią obiecujące alternatywy dla tradycyjnych silników spalinowych. Obecnie są one jednak nadal w fazie rozwoju, a ich skuteczność i powszechne użycie w transporcie dalekobieżnym wymaga dalszych badań i odpowiedzi na wiele pytań. Rozwój technologii baterii o większej pojemności, skuteczniejszych systemów ładowania oraz rozbudowa infrastruktury wspierającej pojazdy elektryczne są kluczowe dla sukcesu tych rozwiązań.

Równie istotną co technologia kwestią, jest ekonomia. Wdrożenie niskoemisyjnych rozwiązań w transporcie ciężarowym wymaga znaczących inwestycji. Patrząc na kondycję branży i problemy z jakimi w ostatnim czasie muszą mierzyć się przewoźnicy, nie wszyscy dadzą radę udźwignąć kolejne wydatki. Rządy i instytucje finansowe powinny więc, aktywnie wspierać przemysł transportowy, dostarczając środków na zakup nowoczesnych pojazdów, rozwijanie infrastruktury oraz prowadzenie badań nad jeszcze bardziej efektywnymi technologiami. Subsydia, ulgi podatkowe i dotacje mogą skutecznie zachęcić przedsiębiorstwa do większego inwestowania w bardziej zrównoważone floty pojazdów.

Wreszcie wymiana ciągników spalinowych na elektryczne lub wodorowe to jednak dopiero połowa sukcesu. Aby móc realnie wykorzystywać niskoemisyjne ciężarówki w transporcie drogowym, niezbędne jest stworzenie rozbudowanej infrastruktury ładowania i tankowania. Rządy i przedsiębiorstwa powinny współpracować w celu budowy stacji ładowania i tankowania na trasach transportowych, a także w strategicznych punktach logistycznych. Wspólne wysiłki, to kluczowy element, który umożliwi migrację flot pojazdów ciężarowych w kierunku bardziej zrównoważonych rozwiązań, jednocześnie zapewniając, że transport ciężarowy nadal spełniać będzie istotną rolę w globalnej gospodarce.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.