POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Zełenski: rząd ma ułatwić instalowanie paneli słonecznych

Zełenski: rząd ma ułatwić instalowanie paneli słonecznych - ZielonaGospodarka.pl
21.06.2024 09:17
Strona główna Energetyka, OZE Zełenski: rząd ma ułatwić instalowanie paneli słonecznych

Partnerzy portalu

Zełenski: rząd ma ułatwić instalowanie paneli słonecznych - ZielonaGospodarka.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił w czwartek rządowi przygotowanie warunków ułatwiających instalację paneli słonecznych. Mieszkańcy Ukrainy są codziennie pozbawieni przez wiele godzin prądu po rosyjskich atakach, które zniszczyły elektrownie.

"Bardzo konkretnym zadaniem jest wspieranie w jak największym stopniu ludzi i społeczności oraz robienie wszystkiego, co możliwe, aby uniemożliwić rosyjskim terrorystom osiągnięcie przez nich celów. Życie w Ukrainie musi się toczyć i dotyczy to w szczególności dostaw energii" - napisał Zełenski na Telegramie. 

Prezydent określił pięć głównych zadań dla rządu.

"Po pierwsze, rząd został poinstruowany, aby natychmiast przedstawić program stymulujący instalację urządzeń dla energii słonecznej i magazynowania energii na Ukrainie; najbardziej korzystny program" - zaznaczył Zełenski. Drugim zadaniem jest plan ukończenia budowy wszystkich struktur ochronnych dla sektora energetycznego, z wyraźnym terminem dla każdego obiektu.

Trzecie zadanie polega na zapewnieniu wszystkim obiektom publicznym i administracyjnym oraz obiektom infrastruktury krytycznej alternatywnych źródeł energii. "W tym celu rząd, administracja regionalna i lokalna, przedsiębiorstwa energetyczne i wszyscy zaangażowani muszą współpracować, aby zapewnić, że Ukraina rozpocznie sezon grzewczy przygotowana zarówno na poziomie każdej społeczności jak i całego kraju" - oświadczył prezydent.

Jako czwartą kwestię Zełenski określił prace nad stworzeniem nowych źródeł wytwarzania energii i nowych zdecentralizowanych mocy energetycznych. Piątym zadaniem dla rządu jest aktywne stymulowanie budowy nowych mocy bilansujących dla sektora energetycznego.

"Oczywiście na dzisiejszym spotkaniu przedstawiono sprawozdania i instrukcje dotyczące elementu bezpieczeństwa, a mianowicie ochrony obiektów energetycznych przed rosyjskimi atakami i sabotażem. W tym zakresie również prowadzone są prace" - podkreślił prezydent.

Jak pisze Reuters, władze w Kijowie twierdzą, iż rosyjskie ataki od marca pozbawiły Ukrainę połowy mocy produkcyjnych energii i wymuszają ciągłe przerwy w dostawie prądu. Moskwa natomiast uważa, że obiekty energetyczne są uzasadnionym celem wojskowym i że niektóre ataki były odwetem za ukraińskie ataki na terytorium Rosji.

Ukraińska prywatna spółka energetyczna DTEK oświadczyła, że jedna z jej elektrowni została poważnie uszkodzona w wyniku, jak obliczono, już siódmego ataku rosyjskiego od 22 marca. W piątek harmonogramy przerw w dostawie prądu będą obowiązywać w Ukrainie przez cały dzień - przekazała służba prasowa DTEK. 

Z Kijowa Iryna Hirnyk 

ira/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.