Warszawiacy chcą stref czystego transportu

zk

17.07.2023 06:58 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Transport, Elektromobilność Warszawiacy chcą stref czystego transportu

Partnerzy portalu

Warszawiacy chcą stref czystego transportu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Badanie przeprowadzone na zlecenie warszawskiego ratusza na reprezentatywnej grupie mieszkańców stolicy o strefie czystego transportu (SCT) pokrywa się z wynikami wcześniejszych sondaży na ten temat. Pokazuje ono, że 70 proc. Warszawian chciałoby powstania w mieście strefy ograniczającej możliwość wjazdu do niej najstarszym pojazdom, emitującym najwięcej zanieczyszczeń.

Temat stref czystego transportu na dobre pojawił się w polskich mediach i dyskusji publicznej w ostatnich kilku miesiącach, głównie za sprawa z decyzji władz Krakowa, i następnie Warszawy, zapowiadających ich powstanie w połowie przyszłego roku.

W Warszawie projekt SCT został przedstawiony w styczniu 2023 r. - wtedy ruszyły trwające trzy miesiące konsultacje społeczne. Strefa czystego transportu z ciekawostki, znanej głównie z zachodnioeuropejskich miast, stała się dla mieszkańców stolicy czymś bardziej realnym, co wkrótce pojawi się w ich okolicy.

Podczas kilku spotkań na żywo, jak i online Warszawianie przekazali ponad 3 tysiące uwag do projektu strefy. O ile proces ten dostarczył zespołowi pracującemu nad SCT wielu sugestii co do modyfikacji projektu, sam charakter konsultacji sprawił, że brały w nich udział przede wszystkim najbardziej zdeterminowane osoby, a przekrój ich poglądów na temat strefy niekoniecznie odzwierciedla rzeczywiste poparcie dla tej idei wśród mieszkańców.

Dlatego w połowie trwania konsultacji społecznych, Warszawa zleciła zrealizowanie badania opinii społecznej, w którym zapytano o stosunek do projektowanej strefy czystego transportu. Przeprowadziła je na przełomie marca i kwietnia 2023 r. agencja badawcza PBS na reprezentatywnej - ze względu na wiek, płeć i dzielnicę zamieszkania - grupie 1020 dorosłych mieszkańców i mieszkanek.

Strefa czystego transportu na większym obszarze?

Najważniejszym wnioskiem płynącym z wiosennego badania jest wysokie poparcie mieszkańców dla powstania strefy czystego transportu - 69 proc. respondentów było za utworzeniem strefy. 42 proc. badanych opowiedziało się za inicjatywą „zdecydowanie”, z kolei 28 proc. wskazało na odpowiedź „raczej tak”.

Co istotne, na sympatię wobec SCT istotnego wpływu nie ma preferowany sposób poruszania się po stolicy, gdyż poparcie dla tej koncepcji w grupie kierowców jest niemal równie wysokie jak wśród ogółu mieszkańców. Za powstaniem strefy opowiada się 68 proc. badanych posiadających samochód i aż 66 proc. kierowców jeżdżących autem regularnie.

Bardzo wysokie, bo sięgające 88 proc. jest także poparcie dla zaproponowanego w styczniu obszaru warszawskiej SCT, która miałaby objąć Śródmieście wraz z fragmentami przylegających dzielnic. Niemal połowa respondentów (46 proc.) chciałaby powiększenia strefy, z czego 26 proc. chciałoby rozciągnięcia jej na całe miasto.

Warszawianie konsekwentnie za czystym transportem

Urzędnikom warszawskiego ratusza zależało na zbadaniu opinii publicznej już po zaprezentowaniu projektu strefy i wywiązaniu się dyskusji na jej temat, jednak otrzymane wyniki korespondują z preferencjami mieszkańców znanymi już wcześniej.

W innym badaniu z grudnia 2022 r. przeprowadzonym przez Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych wspólnie z agencją badawczą Lata Dwudzieste 76 proc. respondentów stwierdziło, że jednym z działań miasta zbierającym do poprawy jakości powietrza powinno być utworzenie strefy ograniczającej możliwość wjazdu na jej obszar dla najbardziej zanieczyszczających pojazdów. 69 proc. badanych stwierdziło też, że taka strefa powinna z czasem obejmować coraz większy obszar miasta.

Z kolei w ogólnopolskim badaniu Research Collective przeprowadzonym latem 2022 r., aż 66 proc. respondentów mieszkających w Warszawie było za wprowadzeniem strefy. Warszawa była też miastem, gdzie największy odsetek badanych w Polsce (47 proc.) uznał, że główną przyczyną złego stanu powietrza w mieście jest transport drogowy.

Pełen raport z badania opinii mieszkańców Warszawy na temat strefy czystego transportu dostępny jest na stronie urzędu miasta: um.warszawa.pl


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.