5 dobrych praktyk Ørsted w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

zk

20.04.2023 13:27 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Klimat, Edukacja 5 dobrych praktyk Ørsted w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Partnerzy portalu

5 dobrych praktyk Ørsted w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Realizacja wizji świata zasilanego wyłącznie przez odnawialne źródła energii wymaga zdecydowanych działań i ambitnych zobowiązań. Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej i jedna z najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie jest mocno zaangażowany w działania na rzecz społeczeństwa i klimatu również w Polsce. Dobrze pokazuje to opublikowany właśnie 21. Raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w którym znalazło się aż pięć praktyk Ørsted z zakresu ESG i sustainability.

Publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest największym w Polsce przeglądem inicjatyw z zakresu odpowiedzialności biznesu. Raport stanowi cenne źródło informacji o aktualnych działaniach firm, które wybierają drogę zrównoważonego rozwoju. Za cel stawia sobie też inspirowanie biznesu.

Niedawno opublikowana została kolejna edycja raportu: „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2022. Dobre praktyki”. Zaprezentowano w niej 1705 działań podjętych przez 272 firmy. Aby znaleźć się w publikacji, można było zgłosić maksymalnie 10 inicjatyw. Firma Ørsted zgłosiła ich 5. Wszystkie zostały pozytywnie zweryfikowane przez Komitet Merytoryczny złożony z przedstawicieli i przedstawicielek Forum Odpowiedzialnego Biznesu i umieszczone w raporcie.

– Raport pokazuje rosnące zaangażowanie Ørsted w obszarze zrównoważonego rozwoju w Polsce. Mam nadzieję, że nasze inicjatywy staną się – zgodnie z ideą publikacji – motywacją i inspiracją dla wielu przedsiębiorstw – podkreśla Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Offshore w Ørsted Polska, i dodaje – Polska jest dla Ørsted rynkiem o kluczowym znaczeniu. W naszym warszawskim biurze zatrudniamy już ponad 600 pracowników. Oprócz hubu informatycznego i finansowego w ubiegłym roku utworzyliśmy kolejne centrum kompetencyjne, które skupia specjalistów z dziedziny inżynierii, obsługujących zarówno polski rynek, jak i nasze globalne portfolio projektów morskich farm wiatrowych. Poprzez lokalne dobre praktyki Ørsted realizuje wizję świata zasilanego wyłącznie odnawialnymi źródłami energii i tym samym odpowiada na współczesne wyzwania klimatyczne i społeczne.

Dobre praktyki Ørsted w Polsce

Twórcy raportu – podobnie jak w poprzednich edycjach – pogrupowali dobre praktyki według 7 obszarów normy ISO 26000. Są nimi: ład organizacyjny, praktyki z zakresu pracy, prawa człowieka, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.

Zgłoszone i zakwalifikowane inicjatywy Ørsted obejmują działania z 2022 r. w ramach 3 obszarów.

Ład organizacyjny:
●    Współpraca z polskimi uczelniami na rzecz kształcenia przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej
●    Utworzenie Inżynieryjnego Centrum Kompetencji w Warszawie

Uczciwe praktyki operacyjne:
●    Dołączenie do programu Climate Leadership, organizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej:
●    Utworzenie Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju dla gminy Choczewo
●    Działania na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej w Wielkopolsce Wschodniej

Ørsted nie ustaje też w podejmowaniu kolejnych inicjatyw. Informacje o nich i działaniach ujętych w raporcie można znaleźć na orsted.pl w zakładce: Aktualności.  

Pełny raport dostępny jest tutaj: odpowiedzialnybiznes.plØrsted w Polsce
Ørsted jest obecny w Polsce od 10 lat. Zatrudnia obecnie około 500 osób. Polska jest dla Ørsted rynkiem o kluczowym znaczeniu. Oprócz zawiązania partnerstwa z ZE PAK, firma już znacząco inwestuje w morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego wraz z PGE. Ørsted i PGE wybudują Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Jest to największy w Polsce i jeden z pierwszych morskich projektów wiatrowych. Morska Farma Wiatrowa Baltica, powstająca w dwóch fazach (Baltica 2 i Baltica 3), wyprodukuje wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby pokryć zapotrzebowanie na energię prawie 4 mln polskich gospodarstw domowych. W zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych, pierwszy etap inwestycji – Baltica 3 (o mocy do 1 GW) zacznie wytwarzać energię około 2026 r., zaś drugi – Baltica 2 (o mocy ok. 1,5 GW) – ok. 2027 r.

Ørsted
Wizja Ørsted to świat oparty wyłącznie odnawialne źródła energii. Firma rozwija, buduje i obsługuje morskie oraz lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i elektrociepłownie opalane biomasą, a także dostarcza klientom nowoczesne produkty energetyczne. Ørsted uznano – po raz czwarty z rzędu – za najbardziej zrównoważoną firmę energetyczną na świecie, w rankingu Corporate Knights 2021, obejmującym 100 najbardziej zrównoważonych globalnych korporacji. Firma znajduje się także na CDP Climate Change A List potwierdzając tym samym swój status światowego lidera w działaniach na rzecz ochrony klimatu. Ørsted z siedzibą w Danii zatrudnia 6472 osób. Akcje firmy notowane są na giełdzie Nasdaq Copenhagen. W 2020 r. przychody grupy wyniosły 52,6 mld DKK (7,1 mld EUR).

Forum Odpowiedzialnego Biznesu i raport
Forum Odpowiedzialnego Biznesu to ekspercka, najdłużej działająca w Polsce organizacja zajmującą się tematyką CSR, ESG i zrównoważonego rozwoju. Forum zrzesza ekspertów i specjalistów z zakresu CSR i zrównoważonego rozwoju, którzy mogą być wsparciem w przygotowywaniu materiałów prasowych i audiowizualnych dotyczących zarówno tych zagadnień, jak i szeroko rozumianych zagadnień biznesowych, urbanistycznych i społecznych. Od 2002 roku organizacja cyklicznie publikuje raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, który jest przeglądem aktywności firm, zgłaszających swoje działania w zakresie ESG, CSR i zrównoważonego rozwoju. Raport podsumowuje też najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce, zawiera ponadto eksperckie artykuły i komentarze.Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.