Tauron chce do końca I półrocza zamknąć reorganizację związaną z wydzieleniem aktywów do NABE

zk

26.05.2022 16:47 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Tauron chce do końca I półrocza zamknąć reorganizację związaną z wydzieleniem aktywów do NABE

Partnerzy portalu

Tauron chce do końca I półrocza zamknąć reorganizację związaną z wydzieleniem aktywów do NABE - ZielonaGospodarka.pl

Do końca czerwca Tauron chce zamknąć reorganizację związaną z wydzieleniem węglowych aktywów wytwórczych do NABE – poinformował prezes Taurona Paweł Szczeszczek. Na przełomie III i IV kw. powinna zostać zakończona wycena aktywów i wówczas mają być określane warunki ich zbycia.

Na czwartkowej konferencji wynikowej po I kw. br. prezes Szczeszczek uznał wydzielenie aktywów węglowych ze struktur grupy, pod kątem ich przekazania do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), za najważniejszy proces trwający obecnie w koncernie.

„Wszystkie prace w grupie prowadzone są zgodnie z założonymi harmonogramami. Przygotowania prowadzone są w dobrym tempie i nie ma obecnie sygnałów, aby przyjęty w tej sprawie harmonogram miał ulec przesunięciu. Do końca czerwca chcemy zamknąć w grupie Tauron wewnętrzną reorganizację związaną z przygotowaniem wydzielenia konwencjonalnych aktywów wytwórczych” – powiedział prezes.

„Przygotowaliśmy procesy zmiany własnościowej spółek serwisowych oraz opracowaliśmy zakres zmian i zasady funkcji wsparcia, w tym przejścia pracowników z Tauron Obsługa Klienta, Wsparcie Grupa Tauron odpowiednio do Tauron Wytwarzanie i Tauron Serwis” – dodał.

Równocześnie wyodrębniane są działalności niezwiązane z wytwórczymi aktywami węglowymi, np. nieruchomości pod farmy PV, pod inwestycje gazowe czy wodorowe. Działalność ta zostanie przeniesiona do nowej spółki Tauron Inwestycje, która powstanie w Grupie Tauron.

„Na przełomie III i IV kw. powinna zostać zakończona wycena aktywów i wówczas będziemy już określać warunki zbycia” – zasygnalizował prezes Taurona.

W połowie maja br. wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik poinformował o analizach poprzedzających wybór jednego z dwóch modeli wydzielenia aktywów węglowych do NABE. Decyzja o wyborze optymalnego modelu dla Skarbu Państwa zostanie podjęta po analizach prawnych i finansowych.

Pyzik mówił, że w pierwszym modelu Skarb Państwa nabywa od koncernów energetycznych akcje/udziały spółek nabywanych, a następnie konsoliduje je w ramach NABE (poprzez wniesienie na podwyższenie kapitału PGE GiEK).

Drugi, w którym następuje warunkowe nabycie akcji/udziałów spółek nabywanych przez PGE GiEK, pod warunkiem nabycia akcji PGE GiEK przez Skarb Państwa. Decyzja dotycząca wyboru modelu zostanie podjęta po analizach prawnych i finansowych przeprowadzonych przez zewnętrznych doradców oraz przedstawionych przez nich rekomendacjach.

Skarb Państwa planuje przejęcie kontroli kapitałowej nad spółkami z grup kapitałowych PGE, Enei, Energi oraz Tauron Polska Energia, w których zgromadzone zostaną wszystkie aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w elektrowniach zasilanych węglem kamiennym i brunatnym oraz ich konsolidację w ramach NABE - utworzonego w oparciu o nabywaną od PGE spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Proces zostanie poprzedzony reorganizacją wewnętrzną koncernów energetycznych, które w ramach swoich grup kapitałowych wskażą spółki, wokół których dokonają integracji aktywów związanych z wytwarzaniem energii z węgla. Zgodnie z harmonogramem, prace związane z reorganizacją koncernów oraz zapewnieniem spółkom nabywanym zdolności operacyjnej powinny zostać zrealizowane do końca II kwartału 2022 r.

Równolegle prowadzone są także rozmowy przedstawicieli strony rządowej oraz firm energetycznych ze stroną społeczną w zakresie wypracowania umowy społecznej dla sektora elektroenergetycznego.

Po wydzieleniu aktywów węglowych koncerny energetyczne skupią się na realizacji nisko i zeroemisyjnych inwestycji, a NABE będzie właścicielem aktywów węglowych.

Fot. depositphotos

C

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.