Repowering farm wiatrowych - korzyści dla wszystkich

zk

30.11.2022 20:15
Strona główna Energetyka, OZE Repowering farm wiatrowych - korzyści dla wszystkich

Partnerzy portalu

Repowering farm wiatrowych - korzyści dla wszystkich  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ANTRO GROUP

Co się dzieje, gdy turbiny wiatrowe osiągają kres swojej żywotności? Coroczna konferencja WindEurope "End of Life Issues and Strategies" (EoLIS2022) prezentuje najnowsze trendy w zakresie repoweringu, likwidacji, demontażu i recyklingu turbin wiatrowych. Najnowsze dane pokazują korzyści płynące z tych działań.

Dzięki podjęciu takich działań można prawie trzykrotnie zwiększyć moc farmy wiatrowej przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby turbin o jedną czwartą, a wszystko to w tym samym miejscu. To sytuacja korzystna dla bezpieczeństwa energetycznego, lokalnych społeczności i różnorodności biologicznej.

W dniach 1-2 grudnia europejski przemysł wiatrowy spotyka się w Gandawie na seminarium WindEurope's End-of-Life Issues and Strategies (EoLIS2022). Wydarzenie to skupia się na wszystkich aspektach turbin wiatrowych osiągających koniec okresu eksploatacji. Organizacja podkreśla potrzebę przyjęcia przez rządy strategii repoweringu i ustaleń przejściowych w celu wsparcia przedłużenia okresu eksploatacji farm wiatrowych.

Wiele europejskich lądowych farm wiatrowych zbliża się do końca okresu eksploatacji: 14 GW z istniejących europejskich farm wiatrowych działa już od ponad 20 lat, a 78 GW będzie działać do 2030 roku. Dania, Hiszpania i Portugalia mają relatywnie najstarsze floty wiatrowe. Ich przeciętna turbina wiatrowa ma ponad 12 lat. Niemcy mają największą moc zainstalowaną, która potencjalnie mogłaby zostać zmodernizowana.

Istnieją wyraźne różnice pomiędzy krajami pod względem liczby projektów modernizacyjnych. Do tej pory w Europie zmodernizowano 170 farm wiatrowych, z czego ponad połowę na terenie Niemiec.

Najwięcej projektów modernizacyjnych realizuje obecnie Holandia. Inne kraje muszące wzmocnić swoją pozycję: Hiszpania, Włochy i Dania potrzebują bardziej spójnych strategii, aby czerpać korzyści z repoweringu.

Mniej turbin więcej energii

Deweloperzy większości farm wiatrowych, których okres eksploatacji dobiega końca, decydują się obecnie na "jakąś" formę przedłużenia okresu eksploatacji, często ze względu na brak ram prawnych dotyczących ponownego zasilania.

Nowe dane zaprezentowane na konferencji EoLIS2022 pokazują, że przeciętnie repowering zmniejsza liczbę turbin w farmie wiatrowej o jedną czwartą, jednocześnie zwiększając moc zainstalowaną farmy o współczynnik 2,7 i trzykrotnie zwiększając jej produkcję energii elektrycznej.

- Repowering to gra typu win-win-win. Najstarsze farmy wiatrowe znajdują się zazwyczaj na najlepszych terenach wiatrowych, ale mają najmniej wydajne turbiny. Ich modernizacja pozwala na najlepsze wykorzystanie tych terenów. Można potroić moc przy zmniejszeniu ilości turbin o jedną czwartą. A społeczności lokalne przyjmują to z zadowoleniem, zwłaszcza że już dostrzegły korzyści ekonomiczne wynikające z posiadania farmy wiatrowej - mówił Giles Dickson, dyrektor WindEurope.

W celu przyspieszenia rozwoju energetyki wiatrowej, na ostatnim spotkaniu ministrów energii uzgodniono środki nadzwyczajne mające na celu przyspieszenie wydawania pozwoleń na projekty odbudowy mocy do maksymalnie sześciu miesięcy. Ponadto oceny oddziaływania na środowisko muszą obecnie uwzględniać jedynie dodatkowe oddziaływania w porównaniu z pierwotną farmą wiatrową.

EoLIS2022 koncentruje się również na zrównoważonym rozwoju i cyrkularności w łańcuchu dostaw energii wiatrowej. Im więcej turbin wycofujemy z eksploatacji, tym ważniejszy staje się recykling. 90 procent turbiny wiatrowej jest już w pełni zdatne do recyklingu.

Nadal wyzwaniem są łopaty. Jednak branża ciężko nad tym pracuje. Producenci turbin ustalili cele dotyczące łopat w pełni nadających się do recyklingu. Pierwsza na świecie łopata nadająca się do recyklingu została zainstalowana w tym roku przez Siemens Gamesa w technologii RecycleBlade© na niemieckiej morskiej farmie wiatrowej.


Źródło: WindEurope, Spanish Wind Energy Association,EoLIS2022

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.