Alfa Laval przyspiesza transformację paliwową dzięki systemowi FCM Methanol na statkach napędzanych metanolem

kw

21.08.2023 12:04
Strona główna Transport, Elektromobilność Alfa Laval przyspiesza transformację paliwową dzięki systemowi FCM Methanol na statkach napędzanych metanolem

Partnerzy portalu

Alfa Laval przyspiesza transformację paliwową dzięki systemowi FCM Methanol na statkach napędzanych metanolem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Alfa Laval

Alfa Laval stoi na czele transformacji paliwowej w przemyśle morskim dzięki swoim rozwiązaniom, wiedzy i doświadczeniu w zakresie wykorzystania metanolu. Ostatni projekt oparty na metanolu dla chińskiego armatora obejmuje instalację Alfa Laval FCM Methanol – systemu zasilania paliwem o niskiej temperaturze zapłonu (LFSS) na pokładzie czterech statków z silnikami WinGD. Projekt ten jest przełomowym osiągnięciem nie tylko dla Alfa Laval, ale także dla armatora, stoczni i projektanta silników. Pierwsze systemy zasilania silników metanolem zostały opracowane przez Alfa Laval wspólnie z firmą MAN już w 2014 roku. Od tego czasu, jak informuje Andrzej Smoleński – Dyrektor Działu Morskiego Alfa Laval Polska, systemy Alfa Laval zasilania metanolem zostały zainstalowane na kilkunastu statkach.   

Wspólne wysiłki na rzecz wykorzystania metanolu w przyszłości


Alfa Laval osiągnęła kolejny znaczący kamień milowy w swojej podróży związanej z wykorzystaniem metanolu, zdobywając zamówienie na system FCM Methanol (LFSS) dla czterech ogromnych kontenerowców budowanych przez chińską stocznię. Nowa seria statków będzie wyposażona w dwusuwowy silnik metanolowy WinGD i czterosuwowe silniki metanolowe Wärtsilä. Rozwiązanie FCM Methanol będzie pracować z silnikami głównymi WinGD i silnikami pomocniczymi Wärtsilä. Dostawy systemu FCM Methanol rozpoczną się w 2024 roku.

Doświadczenie Alfa Laval w zakresie przetwarzania metanolu, silna sieć serwisowa i wsparcie posprzedażowe, w połączeniu ze ścisłą współpracą z armatorem i stocznią, sprawiły, że nasza firma stała się oczywistym wyborem dla tego projektu.

- Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani do dostarczenia systemów zasilania paliwem na bazie metanolu dla tych pionierskich statków napędzanych tym nośnikiem energii - mówi Viktor Friberg, Dyrektor ds. morskich systemów separacji i zasilania w paliwo w Alfa Laval. - Ten projekt jest przykładem naszego zaangażowania we wprowadzanie paliw alternatywnych do branży żeglugowej. Postrzegamy ścisłą współpracę z kluczowymi interesariuszami, takimi jak armatorzy, stocznie, projektanci silników i firmy inżynieryjne, jako sposób na osiągnięcie znaczącego postępu w kierunku dekarbonizacji.

Sprawdzona technologia i bogate doświadczenie


Alfa Laval jest liderem w realizacji programu dekarbonizacji poprzez ciągłe doskonalenie swojego technologicznego know-how w opracowywaniu nowych rozwiązań w zakresie przejścia na metanol już od 2014 roku. Udowodnione doświadczenie firmy w zakresie systemów zasilania paliwem i kompleksowe zrozumienie właściwości metanolu jako paliwa żeglugowego odegrały kluczową rolę w tym projekcie.

Dzięki zaawansowanym technologiom i efektywnej automatyzacji, Alfa Laval FCM Methanol bezpiecznie dostarcza metanol w granicach natężenia przepływu, ciśnienia, temperatury i parametrów filtracji określonych przez producenta silnika. Ze względu na możliwość dostosowania do dowolnej konstrukcji silnika i zbiornika, umożliwia realizację dostaw LFSS "pod klucz" zapewniając łatwą instalację.

Przełomowy projekt z pionierskimi rozwiązaniami


Projekt charakteryzuje się kilkoma nowatorskimi rozwiązaniami, demonstrując zaangażowanie branży w podjęcie wspólnej odpowiedzialności za dekarbonizację. Po raz pierwszy chiński armator zamówił statki przystosowane do przetwarzania metanolu. Jest to również pierwszy raz, kiedy stocznia buduje takie statki, a WinGD dostarcza silniki do statków napędzanych metanolem. Ponadto, Alfa Laval po raz pierwszy dostarczy spersonalizowany system zasilania paliwem metanolowym, dostosowując swój projekt FCM Methanol do wymagań tych silników, co również stanowi kamień milowy dla firmy.

Aby dowiedzieć się więcej o Alfa Laval FCM Methanol i podejściu Alfa Laval do metanolu jako paliwa, odwiedź: www.alfalaval.com/methanolasfuel

Alfa Laval jest światowym liderem w dziedzinie wymiany ciepła, separacji odśrodkowej i transportu płynów, działającym w obszarach energetyki, przemysłu morskiego oraz żywności i wody, oferującym swoją wiedzę, produkty i usługi dla szerokiego zakresu branż w około 100 krajach. Firma jest zaangażowana w optymalizację procesów, tworzenie odpowiedzialnego wzrostu i napędzanie postępu, wspierając klientów w osiąganiu ich celów biznesowych i celów zrównoważonego rozwoju.

Innowacyjne technologie Alfa Laval są ukierunkowane na oczyszczanie, rafinację i ponowne wykorzystanie materiałów, promując bardziej odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych. Przyczyniają się do poprawy efektywności energetycznej i odzysku ciepła, lepszego uzdatniania wody i zmniejszenia emisji. W ten sposób Alfa Laval nie tylko przyczynia się do sukcesu swoich klientów, ale także do ochrony ludzi i planety. Każdego dnia czynimy świat lepszym.

Alfa Laval zatrudnia 20 300 pracowników. Roczna sprzedaż w 2022 r. wyniosła 52,1 mld SEK (ok. 4,9 mld EUR).

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.