Transformacja energetyczna

Partnerzy portalu

Najnowsze wiadomości

1695 artykułów
Energetyka, OZE

Świat kontra kryzys energetyczny. Wiemy kto radzi sobie najlepiej

Atak Stanów Zjednoczonych na Iran wywołał kolejny już w ciągu zaledwie 4 lat kryzys energetyczny. Conajmniej 60 krajów w tym Polska wdrożyło specjalne środki, które mają złagodzić jego skutki. Jak się okazało niektóre państwa radzą sobie z nim lepiej niż inne. Sprawdziliśmy jak świat radzi sobie w walce z kryzysem i które państwa są najbardziej odporne.

15.04.2026, 06:45
Energetyka, OZE

20 kwietnia w Katowicach konferencja "Zielona Energia dla Samorządów - od strategii do niezależności"

Już 20 kwietnia w Katowicach odbędzie się konferencja "ZIELONA ENERGIA DLA SAMORZĄDÓW - od strategii do niezależności", organizowana przez Fundację RE-Source Poland Hub. Wydarzenie to nowa, dedykowana platforma stworzona z myślą o jednostkach samorządu terytorialnego, które chcą świadomie i skutecznie zarządzać energią – od planowania zakupów i zamówień publicznych, po rozwój lokalnych źródeł OZE i budowanie niezależności energetycznej.

14.04.2026, 12:47
Energetyka, OZE

Kolejna farma solarna i Energa ma ponad 1 GW w OZE

Grupa Energa przekroczyła 1 GW mocy OZE w źródłach wytwórczych i dalej konsekwentnie je rozwija. Zakończono budowę przyłącza dla realizowanej na Pomorzu farmy fotowoltaicznej PV Łosienice (gm. Kościerzyna) o mocy 39,9 MW. Prowadzona przez Energę Green Development inwestycja ma zostać oddana do użytkowania jeszcze w tym roku.

14.04.2026, 11:36
Energetyka, OZE

ORLEN zwiększa krajowe wydobycie gazu ziemnego

ORLEN uruchomił produkcję z kolejnych odwiertów na złożach gazu ziemnego – Jastrzębiec w województwie lubelskim oraz Sierosław w Wielkopolsce. Łącznie obie inwestycje dostarczą około 140 mln m³ gazu ziemnego w pierwszym roku i zapewnią stabilne wydobycie przez kolejnych kilkanaście lat. Projekty te przyczynią się do wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw surowca dla energetyki i przemysłu.

14.04.2026, 09:44
Transport, Elektromobilność

Evergreen zamówił gigantyczne kontenerowce. Napędzane LNG

Evergreen Marine, jeden z największych operatorów kontenerowych na świecie, poinformował o zamówieniu sześciu ultra-wielkich kontenerowców o pojemności 24 000 TEU każdy. Jednostki powstaną w południowokoreańskiej stoczni Hanwha Ocean i będą należeć do największych statków tego typu na świecie. Inwestycja stanowi istotny element długoterminowej strategii dekarbonizacji armatora, zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

14.04.2026, 09:17
Energetyka, OZE

Finlandia rozpoczyna próbny rozruch w pierwszym na świecie stałym składowisku odpadów nuklearnych Onkalo

Fińska spółka Posiva rozpoczęła próbny rozruch w podziemnym repozytorium Onkalo, pierwszym na świecie stałym składowisku wysokoaktywnego wypalonego paliwa jądrowego.

10.04.2026, 14:27
Klimat, edukacja

TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 10.04.2026

Przypominamy najciekawsze, najczęściej czytane teksty mijających dni. Wśród popularnych tematów dominowało OZE.

10.04.2026, 08:24
Energetyka, OZE

PIE: jak rozwijać w Polsce atom. Ważny raport

Prezentacja raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Jak rozwijać energetykę jądrową w Polsce? Rekomendacje w zakresie regulacji prawnych i mechanizmów wsparcia branżowego” odbyła się w czwartek przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Energii. Wnioski są jednoznaczne - trzeba wzmacniać projekty SMR, a strategia energetyczna powinna wychodzić poza rok 2040.

09.04.2026, 11:29
Energetyka, OZE

Metanowe emisje w śląskich kopalniach. Aktywiści protestują na szybie Szczygłowic

9 kwietnia aktywiści Greenpeace wspięli się na szyb kopalni Szczygłowice w Knurowie, alarmując o ogromnych, nielegalnych emisjach metanu. Ich zdaniem skala problemu przewyższa już wpływ elektrowni Bełchatów na klimat, a państwo nie reaguje na łamanie przepisów.

09.04.2026, 08:32
Energetyka, OZE

Gmina Potęgowo na drodze do energetycznej niezależności. Powstaje Spółdzielnia Energetyczna

Gmina Potęgowo, od lat uznawana za lidera w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, wykonuje kolejny krok w stronę pełnej niezależności energetycznej. 7 kwietnia w Gdańsku podpisano list intencyjny inicjujący powstanie „Spółdzielni Energetycznej Potęgowo". To pionierskie przedsięwzięcie, realizowane we współpracy z firmą Energa Wytwarzanie S.A., ma stać się wzorcem nowoczesnego zarządzania energią dla całego kraju.

08.04.2026, 14:06

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.