Atak Stanów Zjednoczonych na Iran wywołał kolejny już w ciągu zaledwie 4 lat kryzys energetyczny. Conajmniej 60 krajów w tym Polska wdrożyło specjalne środki, które mają złagodzić jego skutki. Jak się okazało niektóre państwa radzą sobie z nim lepiej niż inne. Sprawdziliśmy jak świat radzi sobie w walce z kryzysem i które państwa są najbardziej odporne.
Już 20 kwietnia w Katowicach odbędzie się konferencja "ZIELONA ENERGIA DLA SAMORZĄDÓW - od strategii do niezależności", organizowana przez Fundację RE-Source Poland Hub. Wydarzenie to nowa, dedykowana platforma stworzona z myślą o jednostkach samorządu terytorialnego, które chcą świadomie i skutecznie zarządzać energią – od planowania zakupów i zamówień publicznych, po rozwój lokalnych źródeł OZE i budowanie niezależności energetycznej.
Grupa Energa przekroczyła 1 GW mocy OZE w źródłach wytwórczych i dalej konsekwentnie je rozwija. Zakończono budowę przyłącza dla realizowanej na Pomorzu farmy fotowoltaicznej PV Łosienice (gm. Kościerzyna) o mocy 39,9 MW. Prowadzona przez Energę Green Development inwestycja ma zostać oddana do użytkowania jeszcze w tym roku.
ORLEN uruchomił produkcję z kolejnych odwiertów na złożach gazu ziemnego – Jastrzębiec w województwie lubelskim oraz Sierosław w Wielkopolsce. Łącznie obie inwestycje dostarczą około 140 mln m³ gazu ziemnego w pierwszym roku i zapewnią stabilne wydobycie przez kolejnych kilkanaście lat. Projekty te przyczynią się do wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw surowca dla energetyki i przemysłu.
Evergreen Marine, jeden z największych operatorów kontenerowych na świecie, poinformował o zamówieniu sześciu ultra-wielkich kontenerowców o pojemności 24 000 TEU każdy. Jednostki powstaną w południowokoreańskiej stoczni Hanwha Ocean i będą należeć do największych statków tego typu na świecie. Inwestycja stanowi istotny element długoterminowej strategii dekarbonizacji armatora, zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Fińska spółka Posiva rozpoczęła próbny rozruch w podziemnym repozytorium Onkalo, pierwszym na świecie stałym składowisku wysokoaktywnego wypalonego paliwa jądrowego.
Przypominamy najciekawsze, najczęściej czytane teksty mijających dni. Wśród popularnych tematów dominowało OZE.
Prezentacja raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Jak rozwijać energetykę jądrową w Polsce? Rekomendacje w zakresie regulacji prawnych i mechanizmów wsparcia branżowego” odbyła się w czwartek przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Energii. Wnioski są jednoznaczne - trzeba wzmacniać projekty SMR, a strategia energetyczna powinna wychodzić poza rok 2040.
9 kwietnia aktywiści Greenpeace wspięli się na szyb kopalni Szczygłowice w Knurowie, alarmując o ogromnych, nielegalnych emisjach metanu. Ich zdaniem skala problemu przewyższa już wpływ elektrowni Bełchatów na klimat, a państwo nie reaguje na łamanie przepisów.
Gmina Potęgowo, od lat uznawana za lidera w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, wykonuje kolejny krok w stronę pełnej niezależności energetycznej. 7 kwietnia w Gdańsku podpisano list intencyjny inicjujący powstanie „Spółdzielni Energetycznej Potęgowo". To pionierskie przedsięwzięcie, realizowane we współpracy z firmą Energa Wytwarzanie S.A., ma stać się wzorcem nowoczesnego zarządzania energią dla całego kraju.
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Na transformację polskich systemów ciepłowniczych potrzeba ponad 460 mld zł do 2050 roku [EKSPERT]
Główne wyzwania w ciepłownictwie to dekarbonizacja i transformacja sektora
ArcelorMittal rezygnuje z inwestycji w zieloną stal w Niemczech. Zbyt wysokie koszty energii
Geotermia w centrum zielonej transformacji - szansa i wyzwanie dla ciepłownictwa systemowego
Ruszył nabór do NEON III – prawie 200 mln zł na innowacje dla przemysłu i klimatu