Coraz więcej kobiet w branży offshore

04.11.2021 08:49 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Coraz więcej kobiet w branży offshore

Partnerzy portalu

Coraz więcej kobiet w branży offshore - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Globalna średnia kobiet pracujących w morskiej energetyce wiatrowej wynosi 21 proc., a dla regionu Azji i Pacyfiku liczba ta wynosi 15 proc. Tak wynika z nowego raportu Brytyjskiej Izby Handlowej w Tajpej, która dokonała przeglądu reprezentacji kobiet w sektorze energii odnawialnej.

Jednak to Tajwan jest liderem, gdzie 26 proc. pracowników sektora stanowią kobiety. Ponadto, wiele kobiet pracuje na wysokich stanowiskach – 95 proc. tajwańskich firm z branży morskiej energetyki wiatrowej zatrudnia kobiety na stanowiskach kierowniczych, a 60 proc. na stanowiskach dyrektorskich.

– Tajwan aktywnie rozwija morską energetykę wiatrową i pozytywnie reaguje na zmiany klimatu w ostatnich latach – podało Tajwańskie Ministerstwo Spraw Gospodarczych.

Z wywiadów przeprowadzonych w ramach badania wynika, że Tajwan charakteryzuje się wysokim poziomem akceptacji dla kobiet zajmujących stanowiska kierownicze, co przyczyniło się do zwiększenia ich liczby w porównaniu z resztą świata.

Inny punkt widzenia

Badanie ma na celu zainicjowanie zmiany w sposobie myślenia reszty świata oraz zwiększenie liczby kobiet obejmujących stanowiska w branży.

– Cieszymy się, że widzimy wysoki udział kobiet w tej dziedzinie, dzięki czemu tajwański przemysł morskiej energetyki wiatrowej jest bardziej zróżnicowany i innowacyjny – poinformowali przedstawiciele ministerstwa.

W badaniu podkreślono, że nawet na Tajwanie liczba kobiet w branży offshore jest wciąż bardzo niska, co jeszcze bardziej uwypukla problem, z jakim boryka się sektor na całym świecie.

– Dekadę temu tajwańska branża morskiej energetyki wiatrowej dopiero raczkowała i była powszechnie zdominowana przez mężczyzn. Aż do dziś, kiedy to wiele osób postrzegało ten sektor jako nieodpowiedni dla kobiet – oznajmiła Marina Hsu, przewodnicząca Taiwan Offshore Wind Industry Association.

W raporcie wezwano do zwiększenia edukacji kobiet w zakresie technologii i inżynierii, większej promocji rozwoju kariery zawodowej w morskiej energetyce wiatrowej dla kobiet oraz poprawy polityki wspierania kobiet posiadających rodziny.

– Z dumą możemy powiedzieć, że wszystkie nasze firmy członkowskie angażują się we wspieranie i zachęcanie kobiet do dołączenia do sektora energetyki wiatrowej. Obecnie wielu wybitnych liderów tajwańskiej branży morskiej energetyki wiatrowej to kobiety – dodała przewodnicząca.

Wydanie raportu nastąpiło po ostatnich rozmowach handlowych pomiędzy Wielką Brytanią a Tajwanem.

– Nastąpiła zmiana w udziale kobiet w Tajwańskim sektorze offshore, ale nie możemy na tym poprzestawać, powinniśmy wiedzieć, że zawsze jest praca do wykonania, aby zainspirować, przyciągnąć i zatrzymać więcej kobiet w tej branży – podsumowała Marina Hsu.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25612,00 $ tona -1,78% 26 wrz
 Cynk 2507,00 $ tona 0,16% 26 wrz
 Aluminium 2194,00 $ tona 0,55% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.