EKG 2023: samorządy chcą uczestniczyć w transformacji energetycznej, ale brakuje narzędzi [WIDEO]

EKG 2023: samorządy chcą uczestniczyć w transformacji energetycznej, ale brakuje narzędzi [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
12.05.2023 08:22
Strona główna Energetyka, OZE EKG 2023: samorządy chcą uczestniczyć w transformacji energetycznej, ale brakuje narzędzi [WIDEO]

Partnerzy portalu

EKG 2023: samorządy chcą uczestniczyć w transformacji energetycznej, ale brakuje narzędzi [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP/S. Leszczyński

Badania pokazują, że samorządy i mieszkańcy chcą uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej, jednak brakuje odpowiednich narzędzi regulacyjnych i bodźców finansowych – ocenił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego prof. Piotr Szymański z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Ekspert, który wziął udział w panelu poświęconym działaniom samorządów w zakresie transformacji energetycznej, zwrócił uwagę na szereg barier i problemów, które utrudniają ten proces.

„Jak patrzymy na programy, które zostały uruchomione, możliwości legislacyjne, możliwości tworzenia klastrów energetycznych, to widać, że samorządy ochoczo podpisywały porozumienia w tym zakresie. W 2017 r. wiele tych umów zostało podpisanych. Niestety wiele inicjatyw ma charakter nieaktywny” – wskazał prof. Szymański.

Jego zdaniem wynika to z braku wsparcia, w tym przede wszystkim bodźca finansowego, który pozwoliłby rozwijać tego typu przedsięwzięcia.

Wśród barier utrudniających tworzenie wspólnot energetycznych ekspert wymienił też niewdrożenie dwóch dyrektyw unijnych w tym zakresie.

„Długo czekaliśmy na prosumenta zbiorowego, wciąż nie mamy prosumenta wirtualnego. Wiele programów w tym zakresie jest opóźnianych, co wiąże się z napięciami politycznymi między polskim rządem i UE, a to niesie konsekwencje dla możliwości finansowania tego typu projektów. To też generuje niesprawiedliwości transformacyjne” – mówił podczas panelu prof. Szymański.

Ekspert zwrócił także uwagę na skutki takich programów jak "Mój Prąd", który z jednej strony doprowadził do dynamicznej rozbudowy rynku indywidualnych prosumentów i producentów energii, a z drugiej strony wykluczył mieszkańców budynków wielorodzinnych.

„Te instalacje są dodatkowo często przewymiarowane i w efekcie zabrakło miejsca w sieci na magazynowanie energii przez innych potencjalnych użytkowników” – zauważył naukowiec.

Zdaniem prof. Szymańskiego w samorządach istnieje duży potencjał do tego, żeby bilansować zużycie energii między różnymi instytucjami. Wskazał, że zupełnie inny profil zużycia mają spółdzielnie mieszkaniowe, a inny szkoły, przedszkola, instytucje miejskie, aquaparki czy zajezdnie.

„Integrując te instytucje, tworząc klastry energetyczne i takie agregatory energii, które zarządzają tym systemem z perspektywy całego miasta możemy uzyskać wiele pozytywnych efektów w postaci obniżenia kosztów energii dla mieszkańca i dla samorządu, zmniejszając jednocześnie obciążenie sieci energetycznej” – tłumaczył profesor.

Dodał przy tym, że na tego typu przedsięwzięcia Unia Europejska udostępniła dodatkowe 350 mld euro w ramach inicjatywy REPowerEU.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.