Ekspert: Książka, którą powinien przeczytać Andrzej Duda

Strona główna Prawo, finanse Ekspert: Książka, którą powinien przeczytać Andrzej Duda

Partnerzy portalu

Ekspert: Książka, którą powinien przeczytać Andrzej Duda  - ZielonaGospodarka.pl

Czytając blisko pięćsetstronicową książkę Marcina Popkiewicza „Zrozumieć transformację energetyczną” nie trzeba być fizykiem jądrowym. Nie mam wątpliwości, że powinna to być lektura obowiązkowa dla młodzieży, która już za kilka lat będzie decydować o kształcie polityki energetycznej kraju, województwa lub gminy.

Zachęcony przez autora książki, miałem wielką pokusę pominąć blisko 150 stron z tego opasłego dzieła. Po lekturze wiele książek o kryzysie klimatycznym, wydawało mi się, że dobrze rozumiem skomplikowane mechanizmy rządzące naszym światem. Używając porównania do napełniania wanny, Marcin Popkiewicz bardzo plastycznie i barwnie wyjaśnia, dlaczego zwiększenie stężenia dwutlenku węgla w atmosferze i spalaniu paliw kopalnych, jako źródle emisji ,niszczy naszą planetę.

Dalej, używając metafory „statku kosmicznego Ziemia”, autor „Zrozumieć transformację energetyczną” prowadzi czytelników na spacer po luksusowych statku. Człowiek bardzo często zapomina, że wyjątkowość „statku kosmicznego” polega na tym, że Ziemi jest wyposażona jest w nieodnawialne zasoby nieodnawialne: ropa, węgiel, rudy metali lub złoża fosforu.

W drugiej części książki, autor analizuje możliwości „wykopania się z dziury, w której jesteśmy”. Bardzo ucieszyłem się, że Marcin Popkiewicz, analityk megatrendów i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowiska udowadnia na faktach i liczbach, że scenariusz systemu energetycznego dla Polski „100 proc. OZE” jest korzystny i możliwy. Oczywiście pod pewnymi warunkami.

Autor bestsellerów „świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i „Nauka o klimacie” prezentując założenia symulatora systemu energetycznego udowadnia, że w czasach kryzysu energetycznego, gospodarczego i militarnego w Europie zagrożonej przez reżim Władimira Putina, transformacja energetyczna powinna być absolutnym priorytetem dla odpowiedzialnych za politykę energetyczną kraju, województwa lub gminy. Transformacja energetyczna jest konieczna, aby powstrzymać globalny kryzys klimatyczny, poprawić fatalną jakość powietrza w Polsce i uniezależnić nasze państwo od spalania paliw kopalnych.

Analizując możliwości zmian w polskim systemie energetycznym, Marcin Pokiewicz prezentuje całą gamę argumentów za rozwojem wspólnot energetycznych. Operator będzie zarządzał energią w taki sposób, że będzie zmniejszał zapotrzebowanie na prąd, kiedy będą występować jego niedobory w sieci, a wzrostu zużycia, kiedy będzie go w bród. Transformacja energetyczna polegająca na tworzeniu spółdzielni/ klastrów energii będzie szczególnie korzystna dla obszarów wiejskich. Generacja prądu i ciepła lokalnie bez wątpienia obniży rachunki za energię w postaci eliminacji kosztów za przesył, a opłaty za energię pozostaną u lokalnego przedsiębiorcy, a nie będą transferowane np. za granicę.

„Zrozumieć transformację energetyczną” nie jest dystopijną wiją przyszłości. Marcin Popkiewicz w lekki i przyjemny sposób pozwala zrozumieć globalne trendy energetyczne i eksperymentować z różnymi scenariuszami uniezależnienia się od paliw kopalnych i zastąpienia ich źródłami energii, które nie skończą się za życia naszego i naszych dzieci, a z drugiej strony ich powszechne stosowanie nie doprowadzi do kolejnej katastrofy. Czytając najnowszą książkę Marcina Popkiewicza można zrozumieć, że 100 proc. miksu energetycznego Polski jest możliwe.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.