Energia fal - kluczowa w redukcji kosztów w hybrydowych systemach OZE

zk

17.10.2022 06:38
Strona główna Energetyka, OZE Energia fal - kluczowa w redukcji kosztów w hybrydowych systemach OZE

Partnerzy portalu

Energia fal - kluczowa w redukcji kosztów w hybrydowych systemach OZE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Jednostka UniWave200 w Grassy Bay - King Island (źródło: Wave Swell Energy)

Nowe badania wykazały, że względna przewidywalność i spójność energii fal może odegrać istotną rolę w poprawie niezawodności i stabilności, przy jednoczesnej redukcji kosztów w sieci zasilanej energią odnawialną.

Raport sporządzony dla Wave Swell Energy przez australijską agencję naukową, Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), wykazał, że konwertery energii falowej wnoszą znaczącą wartość do przyszłego systemu energetycznego, gdy są stosowane obok zasobów wiatru i fotowoltaiki, które są bardziej zmienne i nieciągłe niż to źródło.

Firma Wave Swell Energy właśnie zakończyła udaną 12-miesięczną próbę swojego prototypu UniWave200 wykorzystującego energię fal u wybrzeży King Island na Tasmanii, gdzie urządzenie dostarczało energię elektryczną do mikrosieci na wyspie i przekroczyło oczekiwania dotyczące wydajności.

W ramach nowych badań CSIRO zbadało korzyści ekonomiczne, jakie oferują konwertery energii fal poprzez poprawę niezawodności dostaw energii elektrycznej w różnych warunkach atmosferycznych.

Badanie wykazało, że przewidywalność i spójność energii fal może przynieść korzyści biznesowe i  w zastosowaniach hybrydowych poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na magazynowanie energii i wygładzenie niespójnej dostępności związanej z wiatrem i fotowoltaiką.

Ostatnia prosta do dekarbonizacji

Modelowanie wielodniowych przerw w dostawach wykazało na przykład, że wdrożenie kombinacji energii słonecznej, morskiej energii wiatrowej i energii fal, w połączeniu z magazynowaniem w akumulatorach, wymagałoby mniej niż połowy nakładów inwestycyjnych w porównaniu z systemem składającym się wyłącznie z energii słonecznej, morskiej energii wiatrowej czy magazynowania.

W porównaniu z hybrydą składającąej się tylko z energii słonecznej i wiatru na lądzie, model obejmujący energię fal wymagałby jednej trzeciej nakładów.

Dyrektor generalny Wave Swell Energy, Paul Geason, z zadowoleniem przyjął wyniki badań, oświadczając, że energia fal przybyła i jest gotowa przyczynić się do globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji.

- Mamy coraz bardziej zaawansowane narzędzia, które mogą dokładnie przewidzieć fale i ich wielkość w danej lokalizacji - powiedział Geason.

- Badania CSIRO pokazują, że wody Australii mogą uzupełniać wiatr i słońce, aby zapewnić niezawodne dostawy energii w różnych warunkach pogodowych, pomagając obniżyć cenę energii elektrycznej w sieci, która jest coraz bardziej zależna od nieciągłych źródeł odnawialnych - kontynuował dyrektor.

Geason dodał, że tak jak Australia stała się światowym liderem innowacji w dziedzinie energii słonecznej, tak samo jest teraz u progu boomu na energię fal, z technologią Wave Swell Energy stojącą w gotowości do uwolnienia potencjału światowych oceanów.

Naukowcy ocenili i wytypowali trzy reprezentatywne lokalizacje w Wiktorii i Południowej Australii, które zostały wybrane ze względu na charakterystykę fal, bliskość infrastruktury przesyłowej i oddzielenie od parków morskich.

Badanie opiera się na wcześniejszych danych i analizach, że południowe wybrzeże Australii zapewnia warunki falowe, które mogą przyczynić się do znacznej części dostaw energii odnawialnej w tym kraju.

Uzyskane dane pokazują, że energia fal może pomóc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na technologie, które mogą dostarczyć gwarantowane ilości energii elektrycznej, ponieważ elektrownie węglowe i gazowe są wycofywane, zgodnie z wynikami.

Podczas całorocznych prób na King Island, konwerter Uniwave200 firmy Wave Swell Energy dostarczał energię elektryczną do mikrosieci na wyspie, uzupełniając energię wiatrową, słoneczną i z magazynów energii.

Geason opisał wyspę funkcjonującą jak działające laboratorium, demonstrujące potencjał różnych technologii energii odnawialnej współpracujących ze sobą w celu zapewnienia nieprzerwanych dostaw dla domów, firm i przemysłu, niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy wieje wiatr.

- Nasza pilotażowy projekt demonstracyjny na King Island udowodnił, że energia fal może dostarczać energię w różnych warunkach pogodowych, zwiększając niezawodność i stabilność, a jednocześnie zmniejszając koszty gwarantowania dostaw energii. Wiemy, że wiatr i słońce mogą produkować ogromne ilości taniej energii, ale rozwój technologii uzupełniających, w tym energii fal i obszaru magazynowania, będzie kluczem do odblokowania największych korzyści - dodał

- Słońce nie zawsze świeci, a wiatr nie zawsze wieje, ale fale są przewidywalne i pomogą wypełnić te luki - podsumował Geason.

Źródło: Wave Swell Energy, techtimes.com, offshore-energy.biz

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 29225,00 $ tona -1,06% 2 lut
 Cynk 3349,00 $ tona -2,62% 2 lut
 Aluminium 2572,00 $ tona -1,46% 2 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.