Finlandia przygotowuje terminal LNG, nie wyklucza inwestycji w FSRU

Strona główna Energetyka, OZE BioPaliwa, Biogaz Finlandia przygotowuje terminal LNG, nie wyklucza inwestycji w FSRU

Partnerzy portalu

Finlandia przygotowuje terminal LNG, nie wyklucza inwestycji w FSRU - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Hamina LNG

Terminal LNG Hamina w Finlandii rozpocznie działalność komercyjną w październiku 2022 roku, po zakończeniu prac wykończeniowych i fazy rozruchu. Finlandia, we współpracy z Estonią, planuje również wydzierżawienie pływającego terminalu LNG (FSRU).

Operatorem terminalu jest spółka Hamina LNG Oy, joint venture fińskich spółek Hamina Energy, Wärtsilä oraz estońskiej firmy energetycznej Alexela.

W komunikacie operator poinformował o zawarciu umowy z Viafin Process Piping na wykonanie prac wykończeniowych w terminalu LNG w Haminie. Po ich zakończeniu rozpocznie się faza rozruchu. Uruchomienie instalacji do wykorzystania komercyjnego zaplanowano na październik. Viafin Process Piping jest zaangażowana w projekt od samego początku i była odpowiedzialna za wykonanie instalacji mechanicznych poza zbiornikiem.

- Dzięki tej współpracy możemy zapewnić, że terminal będzie gotowy w zaplanowanym terminie - mówi Kalevi Mattila, prezes zarządu Hamina LNG Oy.

Jak twierdzi firma, jest to jedyny terminal LNG w Finlandii podłączony do systemu przesyłowego gazu ziemnego w tym kraju.

W momencie uruchomienia terminalu do fińskiej sieci gazowej po regazyfikacji będzie trafiało ok. 3 TWh paliwa rocznie. Hamina LNG poinformowała o planach rozbudowy zdolności regazyfikacyjnych instalacji. Oprócz dostaw rurociągami istnieje możliwość transportu LNG transportem drogowym – ok. 3 TWh rocznie.

Terminal LNG Hamina ma otworzyć możliwości importu gazu z różnych kierunków zwiększając bezpieczeństwo dostaw oraz stabilności cen paliwa. Co więcej, już w tym roku możliwe jest podwojenie zdolności dostaw za pomoc gazociągów. W kolejnym etapie możliwe jest dalsze jej zwiększenie do poziomu ok. 7 TWh rocznie. Dzięki temu terminal będzie mógł lepiej odpowiadać na zmiany zachodzące na rynku gazu.

Finlandia, we współpracy z Estonią, planuje również wydzierżawienie pływającego terminalu LNG (FSRU). Będzie on zlokalizowany na wybrzeżu fińskim w bezpośrednim sąsiedztwie sieci przesyłowej gazu ziemnego. Ma to być element uniezależnienia się od dostaw gazu rosyjskiego.

Fiński operator sieci przesyłu gazu Gasgrid oraz jego estoński odpowiedni Elring mają wspólnie prowadzić negocjacje warunków dzierżawy statku terminalu LNG. Większość udziałów w spółce, która będzie operatorem jednostki, ma pozostać w rękach Gasgrid lub Finlandii.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.