Höegh LNG i Aker BP tworzą strategiczne partnerstwo na rzecz rozwiązań w zakresie transportu i składowania CO2

gm

04.09.2023 14:06 Źródło: Höegh LNG
Strona główna Odpady, Recykling Utylizacja odpadów, spalarnie śmieci Höegh LNG i Aker BP tworzą strategiczne partnerstwo na rzecz rozwiązań w zakresie transportu i składowania CO2

Partnerzy portalu

Höegh LNG i Aker BP tworzą strategiczne partnerstwo na rzecz rozwiązań w zakresie transportu i składowania CO2 - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Höegh LNG

Höegh LNG i Aker BP zawarły strategiczne partnerstwo w celu opracowania w pełni kompleksowej oferty transportu i składowania CO2 (CCS) dla przemysłowych emitentów w Europie Północnej. Umowa ma łączyć mocne strony, wiedzę i technologie obu firm w celu stworzenia silnego łańcucha wartości dla CCS na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, który obejmuje gromadzenie, transport i bezpieczne zatłaczanie CO2 w celu stałego składowania w podmorskich zbiornikach.  

Współpraca obejmuje rozwój techniczny, w ramach którego Höegh LNG stanie na czele dalszego rozwoju swojej koncepcji pływających jednostek magazynowania CO2 (FCSO) umożliwiających oczyszczanie i agregację CO2 z wielu emitorów w kluczowych węzłach eksportowych. Takie jednostki umożliwią oferowanie opłacalnych rozwiązań również mniejszym emitentom, którzy w przeciwnym razie nie byliby w stanie samodzielnie opracować rozwiązań. Skroplony CO2 będzie transportowany tankowcami CO2 Shuttle Tankers pod niskim ciśnieniem, co zapewni większą zdolność transportową i niższy koszt jednostkowy CO2 ze względu na skalę. Aker BP będzie kierować rozwojem morskich instalacji zatłaczających i identyfikować odpowiednie podmorskie zbiorniki do magazynowania CO2.

- Höegh LNG z zadowoleniem przyjmuje możliwość połączenia sił z Aker BP i dostarczenia wielkoskalowego, kompleksowego łańcucha wartości CCS dla emitentów przemysłowych przed 2030 rokiem. Wspólnie zapewnimy wiodące na rynku rozwiązania w zakresie dekarbonizacji przy niskich kosztach jednostkowych, przyczyniając się do transformacji energetycznej w Europie - zaznaczył dyrektor generalny Höegh LNG Erik Nyheim.

- Oczekujemy, że CCS odegra kluczową rolę w przejściu na niskoemisyjną przyszłość energetyczną. To partnerstwo odzwierciedla nasze ambicje w zakresie rozwoju rozwiązań CCS poprzez połączenie mocnych stron Aker BP w zakresie zrozumienia podpowierzchniowego i rozwoju projektów na dużą skalę z wiedzą techniczną Höegh LNG w sektorze LNG - powiedział dyrektor generalny Aker BP Karl Johnny Hersvik.

Obie firmy stawiają także na rozwój komercyjny. W związku z nim Höegh LNG i Aker BP będą współpracować w celu odblokowania potencjalnych nowych możliwości biznesowych w zakresie rozwiązań transportu i magazynowania CO2 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym dla CO2 wychwytywanego z wielu zidentyfikowanych emiterów przemysłowych w Europie Północno-Zachodniej.

Zawierając tę umowę, Aker BP i Hoegh LNG współpracują jako partnerzy strategiczni w celu opracowania rozwiązań transportu morskiego i zatłaczania CO2.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.