Jaworzno potwierdziło zakup nieruchomości przez spółkę ElectroMobility Poland

Jaworzno potwierdziło zakup nieruchomości przez spółkę ElectroMobility Poland - ZielonaGospodarka.pl
13.11.2023 16:17
Strona główna Transport, Elektromobilność Jaworzno potwierdziło zakup nieruchomości przez spółkę ElectroMobility Poland

Partnerzy portalu

Jaworzno potwierdziło zakup nieruchomości przez spółkę ElectroMobility Poland - ZielonaGospodarka.pl

Samorząd Jaworzna (Śląskie) w poniedziałek ostatecznie potwierdził zakup nieruchomości w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym przez spółkę ElectroMobility Poland (EMP) – poinformował prezydent miasta Paweł Silbert. Zapowiedział przystąpienie do uzbrajania terenu.

Pod koniec września br. na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi poinformowano o rozstrzygnięciu przetargu przeprowadzonego przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną i miasto Jaworzno, w efekcie którego właścicielem 117-hektarowej działki na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (JOG) za 128 mln zł ma zostać spółka ElectroMobility Poland (EMP). Na działce ma powstać fabryka samochodów elektrycznych Izera.

Następnie prezydent Jaworzna skierował wniosek do Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o wydanie pozytywnej opinii, czy podmiot ubiegający się o nabycie gruntu wypełnia m.in. zapisy specustawy, co do rodzaju prowadzonej działalności oraz celu przedsięwzięcia. Komisja zgodziła się 26 października.

W poniedziałek prezydent Silbert opublikował na swoim facebookowym profilu informację o finalizacji transakcji. „Dzisiaj (13 listopada) ostatecznie potwierdziliśmy zakup nieruchomości w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym przez ElectroMobility Poland. Z tego tytułu, na konto miasta Jaworzno wpłynęła kwota 128 mln zł” - poinformował.

„Co dalej? Spółka EMP zrealizuje prace związane z rozpoczęciem budowy fabryki samochodów elektrycznych. Gmina za pozyskane 100 mln zł z funduszy rządowych rozpocznie budowę sieci wod-kan oraz stacji uzdatniania wody na terenach po kopalni Jan Kanty. Kolejne 250 mln zł ze środków zewnętrznych, zostanie przeznaczonych na pełne uzbrojenie terenów inwestycyjnych JOG” – dodał.

Podziękował też partnerom, w tym KSSE i swoim współpracownikom, za „skuteczną realizację całego projektu”.

Oferta na zakup nieruchomości, złożona przez spółkę realizującą projekt polskiej marki samochodów elektrycznych Izera, była jedyną w postępowaniu przetargowym Jaworzna i KSSE. Jak informował wcześniej inwestor, po sfinalizowaniu nabycia terenu budowa zakładu ma ruszyć na początku 2024 roku. Uruchomienie produkcji polskiego elektryka planowane jest na grudzień 2025 r., a sprzedaż pierwszych aut w 2026 r. W fabryce Izery w Jaworznie zatrudnienie ma znaleźć docelowo ok. 2,5 tys. osób.

Zakład w procesie produkcyjnym ma wykorzystywać i odzwierciedlać osiągnięcia partnera technologicznego - chińskiej grupy motoryzacyjnej Geely. Koszt budowy fabryki szacowany jest na 6 mld zł.

Jaworznicki Obszar Gospodarczy obejmuje tereny położone w pobliżu Elektrowni Jaworzno III o łącznej powierzchni ponad 300 ha. Fabryka Izery zajmie obszar 117 ha. Obecnie realizowane są kolejne elementy planu rozwoju JOG, w tym uzbrajanie strefy w niezbędne media: wodę, kanalizację, prąd, gaz i drogi. Gmina pozyskała 100 mln zł ze środków rządowych na uzbrojenie wodno-kanalizacyjne terenu oraz 250 mln zł na budowę układu drogowego JOG.

Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 r. i była inicjatywą czterech polskich koncernów energetycznych: PGE, Energi, Enei oraz Tauronu. Obecnie większościowym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa – ma 90,8 proc. udziałów; pozostali akcjonariusze mają po 2,3 proc.

autor: Mateusz Babak

mtb/ mab/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.