Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą

Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą - ZielonaGospodarka.pl
30.05.2023 11:33
Strona główna Klimat, Edukacja Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą

Partnerzy portalu

Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ZMPSiŚ

Ognisko ptasiej grypy wykryto po niemieckiej stronie wyspy Uznam. W strefie obszaru zagrożonego znalazła się też lewobrzeżna część Świnoujścia. Zgodnie z informacjami służb weterynaryjnych, co najmniej do 12 czerwca obowiązywać będą obostrzenia dotyczące hodowli ptaków.

W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby zakaźnej w miejscowości Benz (na terenie powiatu Pomorze Przednie – Greifswald), powiatowy lekarz weterynarii w Świnoujściu ustanowił obszar objęty ograniczeniami w lewobrzeżnej części Świnoujścia. To część miasta, która położona jest na wyspie Uznam.

"Inspekcja Weterynaryjna rozpoczęła już wizyty w gospodarstwach, które zgłosiły hodowlę drobiu. Współpracujemy również ze strażą miejską i policją. Jeśli do 12 czerwca nie zaobserwujemy oznak rozprzestrzeniania się wirusa w Świnoujściu, obostrzenia zostaną zniesione" - przekazała Bożena Stalka, powiatowy lekarz weterynarii w Świnoujściu.

"Stosowanie zasad higieny i bioasekuracja w hodowli drobiu jest w stanie ustrzec przed rozprzestrzenianiem się wirusa grypy ptaków" – dodała.

Powiatowy lekarz weterynarii w Świnoujściu wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). W obszarze zagrożonym nakazuje się m.in. utrzymanie, karmienie i pojenie ptaków (drobiu) w pomieszczeniach zamkniętych, zabezpieczonych przed dostępem dzikich ptaków oraz oddzielenie od innych zwierząt gospodarskich.

Jak wskazano, należy też czyścić i odkażać zarówno środki transportu, jak i sprzęt wykorzystywanego do przewozu drobiu. Przed wejściami i wyjściami do gospodarstw utrzymujących drób, należy stosować maty dezynfekcyjne.

W przypadku zwiększonej zachorowalności lub znacznym obniżeniu produkcyjności utrzymywanych ptaków należy niezwłoczne poinformować powiatowego lekarza weterynarii w Świnoujściu.

W związku z zaistniałą sytuacją, zakazuje się wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa drobiu lub innych ptaków utrzymywanych w gospodarstwie oraz wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Hodowcy nie mogą też organizować targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone ptaki.

Bez zgody powiatowego lekarza weterynarii zakazuje się też przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, jaj wylęgowych oraz konsumpcyjnych. Zgoda musi być też na transport mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zagrożonym.misz/ mmu/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.