W Rzeszowie zakończył się pierwszy panel klimatyczny – wypracowano ponad 50 rekomendacji

W Rzeszowie zakończył się pierwszy panel klimatyczny – wypracowano ponad 50 rekomendacji - ZielonaGospodarka.pl
20.02.2024 12:45
Strona główna Klimat, Edukacja W Rzeszowie zakończył się pierwszy panel klimatyczny – wypracowano ponad 50 rekomendacji

Partnerzy portalu

W Rzeszowie zakończył się pierwszy panel klimatyczny – wypracowano ponad 50 rekomendacji - ZielonaGospodarka.pl

W poniedziałek odbyło się podsumowanie panelu, w którym udział wzięło w sumie 60 losowo wybranych mieszkańców Rzeszowa. Wspólnie zastanawiali się oni nad odpowiedzią na pytanie - Jak Rzeszów może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku? W czasie tego pierwszego Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego udało im się wypracować 51 rekomendacji.

W trakcie poniedziałkowego podsumowania obecna była w Rzeszowie minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska, która podkreśliła, że panel obywatelski to dobra praktyka, które powinna być realizowana w całym kraju.

„Panel obywatelski, co do swojej metodologii, doboru mieszkanek i mieszkańców, metody samej formuły panelu powoduje, że wypracowywane rozwiązania mają charakter reprezentatywny dla wszystkich obywateli i obywatelek miasta. Podjęliście się opracowania rekomendacji dla niezwykle ważnego tematu, dochodzenia do neutralności energetycznej opartej o dwa komponenty: energetyki i transportu” – dodała.

W ocenie Buczyńskiej, rzeszowscy paneliści wykazali się olbrzymią wiedzą.

Wśród ustalonych w trakcie panelu rekomendacji dla samorządu Rzeszowa znalazły się m.in. pozyskiwanie funduszy na inwestowanie w efektywność energetyczną, poszukiwanie innowacji w obszarze efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii oraz regulacje na rzecz budownictwa nisko- i zeroemisyjnego.

Natomiast, jeśli chodzi o rekomendacje w zrównoważonym transporcie wskazano m.in. na konieczność rozbudowy infrastruktury rowerowej, zachętę do korzystania z transportu publicznego czy zmianę w ofercie biletów komunikacji miejskiej.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przypomniał w swoim wystąpieniu, że w kampanii wyborczej zapowiadał przeprowadzenie zielonego panelu obywatelskiego.

„Chciałem by mieszkańcy i mieszkanki mogli w sposób wiążący wypowiedzieć się w sprawach ważnych dla całej naszej wspólnoty. Teraz, gdy Rzeszowski Panel Klimatyczny dobiegł końca, jestem szczęśliwy i dumny, że obywatele i obywatelki naszego miasta przyjęli moje zaproszenie i wzięli aktywny udział w kształtowaniu polityki klimatycznej” – powiedział.

Fijołek zapewnił, że wypracowane rekomendacje zostaną zrealizowane w najbliższym czasie. „Te propozycje znajdą swoje odzwierciedlenie w naszych działaniach, w tym m.in. w budżecie i konkretnych inwestycjach” – stwierdził prezydent Rzeszowa.

Stolica Podkarpacia jest uczestnikiem unijnej misji NetZeroCities. Program ten zakłada osiągnięcie neutralności energetycznej do 2030 r.

Autor: Wojciech Huk

huk/ mhr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.