Minister Buda: rozwiązania dot. bezpośrednich linii energetycznych w najbliższym czasie na posiedzeniu rządu

zk

22.11.2022 13:31 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse Minister Buda: rozwiązania dot. bezpośrednich linii energetycznych w najbliższym czasie na posiedzeniu rządu

Partnerzy portalu

Minister Buda: rozwiązania dot. bezpośrednich linii energetycznych w najbliższym czasie na posiedzeniu rządu - ZielonaGospodarka.pl

Razem z minister klimatu Anną Moskwą pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi bezpośrednich linii energetycznych, będzie to w najbliższym czasie przedmiotem prac Rady Ministrów i parlamentu - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Minister rozwoju wziął we wtorek udział w otwarciu konferencji poświęconej porozumieniom sektorowym na rzecz rozwoju energii odnawialnej.

"Pracujemy razem z minister Anną Moskwą nad rozwiązaniami dotyczącymi linii bezpośredniej. To w najbliższym czasie będzie przedmiotem prac Rady Ministrów i parlamentu. Będziemy dynamicznie w tym procesie to rozwiązanie propagować" - oświadczył Buda.

"Sama linia bezpośrednia w zasadzie determinuje i wiąże energię odnawialną z magazynowaniem energii na potrzeby przedsiębiorstw. Tylko wtedy stabilnie będzie można dostarczać energię do zakładu produkcyjnego w powiązaniu z magazynami energii" - dodał szef MRiT.

Linia bezpośrednia to połączenie instalacji OZE, np. farmy wiatrowej bezpośrednio z odbiorcą, zazwyczaj przemysłowym.

We wrześniu resort rozwoju, prezentując elementy pakietu wsparcia dla firm dotkniętych kryzysem energetycznym, zapowiedział przyspieszenie budowy bezpośrednich linii energetycznych. Przekazał wówczas, że planowane zmiany w przepisach obejmują m.in.: doprecyzowanie definicji linii bezpośredniej i wyjaśnienie, że może być do niej podłączony również odbiorca podłączony jednocześnie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).

Linia bezpośrednia – zgodnie z informacją MRiT - ma być wyłączona z obowiązku uzyskiwania zgody prezesa URE w trzech przypadkach: gdy dostarcza wyłącznie energię z OZE, gdy budowa linii bezpośredniej ma miejsce na nieruchomości, do której podmiot występujący o pozwolenie posiada tytuł prawny, a linia zaopatrywać będzie wyłącznie instalacje do niego należące lub instalacje podmiotów od niego zależnych oraz gdy linia bezpośrednia dostarcza energię do instalacji lub odbiorcy nieprzyłączonego do KSE.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.