Możliwe 50 mln zł wsparcia dla trzech projektów dot. transportu publicznego w tym na e-autobusy

zk

03.12.2021 16:55 Źródło: PAP
Strona główna Transport, Elektromobilność Możliwe 50 mln zł wsparcia dla trzech projektów dot. transportu publicznego w tym na e-autobusy

Partnerzy portalu

Możliwe 50 mln zł wsparcia dla trzech projektów dot. transportu publicznego w tym na e-autobusy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Jherico Agulay/Unsplash

Decyzją ministerstwa funduszy i polityki regionalnej trzy nowe projekty, zwiększające atrakcyjność transportu publicznego w woj. lubuskim, mogą otrzymać łącznie 50 mln zł wsparcia – poinformował departament komunikacji i promocji funduszy europejskich tego resortu.

Fundusze dedykowane są dla projektów Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. Przyznanie dodatkowych pieniędzy unijnych dla inwestycji ogłosił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

„Wspieramy rozwój transportu publicznego. Taka forma podróżowania stanowi atrakcyjną alternatywę dla używania samochodów osobowych, szczególnie w codziennych dojazdach do pracy czy szkoły” - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister Buda.

25 mln zł z dodatkowej puli z Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczone jest na dofinansowanie nowego zadania realizowanego przez Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wlkp. Chodzi o zakup dodatkowych sześciu tramwajów.

„Nowoczesny transport zbiorowy to większy komfort podróżowania, a dla mieszkańców miast mniejsze zanieczyszczenie powietrza, co przekłada się na poprawę komfortu życia” – dodał wiceminister.

Jak przekazano w komunikacie, w Gorzowie Wlkp. realizowane są obecnie trzy projekty z dofinansowanie UE o łącznej wartości prawie 354 mln zł, w tym dofinansowanie unijne to ponad 194 mln zł. Inwestycje obejmują przebudowę linii tramwajowych, modernizację zajezdni, zakup taboru tramwajowego i autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania.

25 mln zł dodatkowych środków z funduszy europejskich mogą otrzymać także dwa nowe projekty, które poprawią jakość transportu zbiorowego w aglomeracji zielonogórskiej.

Za te pieniądze zamontowane będą panele fotowoltaiczne na dachu wiaty zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze. Dzięki temu rozwiązaniu energia do ładowania autobusów elektrycznych będzie zielona – pochodząca z odnawialnego źródła energii.

Drugi projekt, który może otrzymać wsparcie unijne to budowa inteligentnego systemu transportowego. Obejmuje ona przebudowę wybranych sygnalizacji świetlnych i ich dostosowanie do działania miejskiego systemu sterowania ruchem. W ramach inwestycji autobusy zostaną doposażone w nadajniki, umożliwiające nadanie priorytetu dla komunikacji zbiorowej.

Jak przekazano w komunikacie, obecnie na terenie Zielonej Góry realizowane są dwa projekty ze wsparciem z Programu Infrastruktura i Środowisko o łącznej wartości prawie 332 mln zł, a dofinansowanie UE wynosi prawie 213 mln zł.

Inwestycje te obejmują kompleksową budowę centrum przesiadkowego, zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania, dostosowanie zajezdni oraz przebudowę pętli i peronów przesiadkowych na potrzeby nowego taboru oraz rozbudowę systemu informacji pasażerskiej.

Nowe projekty muszą jeszcze przejść proces identyfikacji i oceny w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko - zaznaczono w komunikacie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.