Na TGE symulacja niewypłacalności uczestnika rynku energii

zk

29.09.2021 10:55 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Na TGE symulacja niewypłacalności uczestnika rynku energii

Partnerzy portalu

Na TGE symulacja niewypłacalności uczestnika rynku energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) i Towarowa Giełda Energii (TGE) przeprowadziły symulację procedury w sytuacji niewypłacalności uczestnika rynku. Efektem będzie raport z wnioskami, który zostanie przedstawiony uczestnikom rynku - poinformowała TGE.

Jak podkreśliła Giełda, głównymi celami testów procedury postępowania w sytuacji wystąpienia przypadku naruszenia - niewypłacalności uczestnika rynku, jest przygotowanie członków izby na wypadek zaistnienia takiej sytuacji, a także weryfikacja regulacji IRGiT, a w konsekwencji zwiększenie poziomu bezpieczeństwa rozliczeń. Do testów przystąpiło 20 Członków IRGiT reprezentowanych przez 40 maklerów.

W ramach testów przeprowadzono symulację przypadku, w którym jeden z uczestników rynku nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań wynikających z zawartych transakcji. Zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązującymi w izbach rozliczeniowych, izba zobowiązana jest zamknąć pozycje takiego podmiotu w możliwie najkrótszym czasie, aby maksymalnie ograniczyć wpływ wahań rynkowych na wycenę portfela oraz zminimalizować potencjalne straty.

TGE zaznaczyła, że ograniczenie potencjalnych strat jest istotne zarówno dla IRGiT jako podmiotu zapewniającego bezpieczeństwo prowadzonych rozliczeń, jak i wszystkich uczestników rynku. W przypadku wystąpienia straty przewyższającej zabezpieczenie wniesione przez podmiot, wobec którego stwierdzono przypadek naruszenia, Izba wykorzystuje bowiem środki z Funduszu Gwarancyjnego, na rzecz którego wpłaty dokonywali wszyscy Członkowie Izby.

Założeniem działania IRGiT w trakcie testów było prowadzenie komunikacji w taki sposób, aby uczestnicy rynku byli świadomi powstałych ryzyk, a także wiedzieli, jakie kroki muszą podjąć celem ich mitygacji - poinformowała TGE. Testy zostały zakończone pomyślnie, a ich efekty oraz zebrane wnioski znajdą się w specjalnym raporcie, który zostanie zaprezentowany uczestnikom rynku podczas dedykowanego webinarium - zaznaczyła Giełda.

"Organizując symulację wystąpienia przypadku naruszenia, Izba nie tylko zastosowała międzynarodowe standardy dotyczące bezpieczeństwa rozliczeń, ale także postawiła na edukację uczestników rynku w zakresie zasad obowiązujących w skrajnych sytuacjach rynkowych" - podkreślił wiceprezes IRGiT Łukasz Goliszewski.

"Planujemy realizować testy co roku, modyfikować scenariusze, zbierać sugestie uczestników rynku, wyciągać wnioski i wdrażać je w ramach procedur z obszaru niewypłacalności. Można śmiało podsumować, że był to kolejny krok w kierunku stworzenia bezpieczniejszego rynku z udziałem IRGiT" – dodał Goliszewski.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.