Oszczędność paliwa i czasu - Google Maps wprowadza nową funkcję

bk

13.09.2022 10:31
Strona główna Transport, Elektromobilność Oszczędność paliwa i czasu - Google Maps wprowadza nową funkcję

Partnerzy portalu

Oszczędność paliwa i czasu - Google Maps  wprowadza nową funkcję - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Kierowcy mogą wybrać w Google Maps trasę zoptymalizowaną pod kątem niższego zużycia paliwa, co pomoże nie tylko zaoszczędzić pieniądze na paliwie, ale jednakowo zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Google wprowadza w Europie nową funkcję, która ma pomóc kierowcom jeździć w sposób zrównoważony, a jednocześnie oszczędzać pieniądze dzięki swoim mapom.

Dzięki ekologicznemu trasowaniu kierowcy mogą wybrać w Google Maps trasę zoptymalizowaną pod kątem niższego zużycia paliwa, co pomaga zaoszczędzić pieniądze na paliwie i ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Mapy będą teraz wyświetlać nie tylko najszybszą, ale także najbardziej ekologiczną trasę, umożliwiając kierowcom w 40 europejskich krajach sprawdzenie względnej oszczędności paliwa i różnicy czasu między tymi dwoma trasami.

Kierowcy będą mogli określić typ silnika swojego pojazdu – tj. benzynowy, wysokoprężny, hybrydowy lub elektryczny – dzięki czemu podawana trasa będzie dostosowana do rodzaju paliwa, które chcą zaoszczędzić.

Technologia ta jest możliwa dzięki sztucznej inteligencji (AI), która identyfikuje wszystkie możliwe trasy i oblicza zużycie paliwa dla każdej z nich, w oparciu o historyczne i bieżące wzorce ruchu drogowego, oraz pozostałe parametry.

Pojazdy drogowe odpowiadają za prawie trzy czwarte emisji dwutlenku węgla w transporcie i są jednym z największych emiterów gazów cieplarnianych na świecie.

Google wprowadził tę nową funkcję, aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu i dać ludziom więcej możliwości wyboru tras, tak, aby miały  pozytywny wpływ na środowisko.

Szacuje się, że od momentu uruchomienia w USA i Kanadzie nowa funkcja pomogła już w usunięciu ponad pół miliona ton węgla – co odpowiada wycofaniu z ruchu 100 000 samochodów napędzanych tradycyjnymi, wysokoemisyjnymi paliwami.

Dane zostały dostarczone przez Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej Departamentu Energii USA (NREL) oraz Europejską Agencję Środowiska (EEA).

– Ekologiczne wyznaczanie tras w Google Maps nie tylko przenosi paliwooszczędną technologię NREL z laboratorium na drogę, ale ma ogromny potencjał, aby znacznie obniżyć emisję i zaoszczędzić kierowcom pieniądze – to coś, co jest dobre zarówno dla ludzi, jak i dla planety – powiedział Jeff Gonder, Center for Integrated Mobility Sciences w NREL.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 30300,00 $ tona 1,25% 25 sty
 Cynk 3439,00 $ tona 0,56% 25 sty
 Aluminium 2605,00 $ tona 0,42% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.