Pierwszy publiczny lot VoloDrona firmy Volocopter zakończony sukcesem

zk

29.11.2021 14:48 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Transport, Elektromobilność Pierwszy publiczny lot VoloDrona firmy Volocopter zakończony sukcesem

Partnerzy portalu

Pierwszy publiczny lot VoloDrona firmy Volocopter zakończony sukcesem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Wspólny pokaz Volocopter i DB Schenker podczas Światowego Kongresu ITS 2021 w Hamburgu - elektryczny VoloDrone wykonuje swój pierwszy publiczny lot testowy.

Elektryczny Volodrone wzbił się w powietrze 12 października w trakcie tegorocznego Światowego Kongresu Inteligentnych Systemów Transportowych w Hamburgu (ITS World Congress 2021). To efekt współpracy DB Schenker z Volocopter, pionierem miejskiej mobilności powietrznej (UAM: Urban Air Mobility). Jej celem jest bezproblemowa integracja VoloDrone z logistycznym łańcuchem dostaw.

3-minutowy lot testowy wystartował o godz. 15:02 w homePORT Hamburg i osiągnął maksymalną wysokość 22 metrów. Dron wyposażony w skrzynię ładunkową przymocowaną do podwozia przeniósł ładunek wielkości europalety. Po pomyślnym lądowaniu, przesyłkę przejął rower towarowy. Dostarczył go do miejsca docelowego pod jednym z miejskich parkingów, kończąc w ten sposób całkowicie elektryczną, multimodalną dostawę na ostatniej mili.

"Ten pierwszy publiczny lot VoloDrone jest wyrazem wiodącej pozycji Volocoptera w branży UAM. Jesteśmy jedyną firmą UAM oferującą rozwiązania dla pasażerów i towarów, które latają w pełnej skali i publicznie na całym świecie" - mówi Florian Reuter, CEO Volocopter. "Nasz VoloDrone sprawi, że procesy logistyczne staną się bardziej solidne, wydajne i zrównoważone. DB Schenker jest nieocenionym partnerem w naszych staraniach, aby wykorzystać ogromny potencjał zastosowań logistycznych VoloDrone."

Erik Wirsing, Vice President Global Innovation at DB Schenker, komentuje: "Ten lot VoloDrone to publiczna demonstracja naszej udanej współpracy. Jest on również wyrazem imponujących postępów w realizacji mapy drogowej DB Schenker w zakresie innowacji i zrównoważonego rozwoju na rzecz czystszej logistyki. Firma Volocopter po raz kolejny udowodniła, że jest idealnym partnerem dla DB Schenker. Chcemy na nowo przemyśleć globalne łańcuchy dostaw i stworzyć nowy wymiar w transporcie i logistyce, jednocześnie ograniczając emisje spalin."  

Pokaz w Hamburgu odbył się w oparciu o statyczny proof of concept (PoC), który partnerzy przeprowadzili w lipcu tego roku w Stuttgarcie. W ten sposób opracowano blueprint dotyczący zastosowania VoloDrona w obiektach logistycznych na całym świecie. Podczas pierwszego publicznego lotu VoloDrone w Hamburgu, firmy Volocopter i DB Schenker zademonstrowały, w jaki sposób operacje z wykorzystaniem dronów mogą rozwinąć istniejącą infrastrukturę logistyczną. Dotyczy to transportu lądowego lub morskiego, tworząc tym samym zupełnie nowy wymiar łańcuchów dostaw i połączeń transportowych.

VoloDrone to bezzałogowy, w pełni elektryczny dron użytkowy. Został zaprojektowany do przenoszenia dowolnego z sześciu rozmiarów palet Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO). W grę wchodzą ładunki  o wadze do 200 kilogramów z możliwością dostawy na odległość do 40 kilometrów. Ten elektryczny statek pionowego startu i lądowania (eVTOL) może być przeznaczony do realizacji wymagających misji w różnych branżach. VoloDrone jest częścią bogatego portfolio floty UAM firmy Volocopter. Może być stosowany tam, gdzie transport konwencjonalnymi środkami transportu jest utrudniony. Oprócz statku do dystrybucji towarów firma dysponuje też pojazdami do transportu pasażerów (VoloCity i VoloConnect) w miastach.

UAM wykorzystuje innowacyjne maszyny aby dostarczać rozwiązania mobilne w metropoliach. Oprócz rozwoju swojej floty, Volocopter organizuje fizyczną (VoloPorts) i cyfrową (VoloIQ) infrastrukturę do wspierania tych usług. Mają one być uruchomione w ciągu najbliższych 2-3 lat. VoloIQ to cyfrowa platforma operacyjna. Będzie wspierać takie obszary ekosystemu jak Approved Maintenance Organisation (AMO), Continuing Airworthiness Management Organisation (CAMO), Flight Analytics, Vehicle Connectivity, Autonomous Operations.

Pierwszy lot VoloDrone'a odbył się w 2019 roku. Od tego czasu przeprowadzane są regularne testy na wielu lotniskach w Niemczech. Sam dron ma 9,15 metra średnicy, 2,15 metra wysokości i 600-kilogramową maksymalną masę startową (MTOW). VoloDron to w pełni elektryczny statek, umożliwi  autonomiczne operacje poza linią wzroku (BVLOS). 

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24187,00 $ tona -4,60% 29 wrz
 Cynk 2640,00 $ tona 3,17% 29 wrz
 Aluminium 2307,00 $ tona 3,41% 29 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.