Plenerowa wystawa w Warszawie dokumentuje kryzys klimatyczny w krajach Grupy Wyszehradzkiej

Plenerowa wystawa w Warszawie dokumentuje kryzys klimatyczny w krajach Grupy Wyszehradzkiej - ZielonaGospodarka.pl
12.04.2024 14:10
Strona główna Klimat, Edukacja Plenerowa wystawa w Warszawie dokumentuje kryzys klimatyczny w krajach Grupy Wyszehradzkiej

Partnerzy portalu

Plenerowa wystawa w Warszawie dokumentuje kryzys klimatyczny w krajach Grupy Wyszehradzkiej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP Media Room

Do 2 czerwca 2024 r. na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie 11 fotografów z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej prezentuje swoje prace, obrazujące zmiany klimatyczne w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Wystawa „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” powstała przy współpracy Polskiej Agencji Prasowej z ambasadą Królestwa Niderlandów.

Projekt „Wizualizacja Kryzysu klimatycznego” powstał dzięki agencjom fotograficznym: NOOR Images z Holandii oraz Slovak Press Photo ze Słowacji. Wystawa jest zwieńczeniem półrocznych warsztatów dla twórców wizualnych z Czech, Węgier, Polski i Słowacji, prowadzonych pod kierunkiem holenderskiego fotoreportera Kadira von Lohuizena z Noor Images, laureata World Press Photo.

„Ambasady Królestwa Niderlandów na całym świecie powinny wspierać działania wszędzie tam, gdzie możemy zrobić coś dla polepszenia klimatu. Pomyśleliśmy, że to doskonały projekt, ponieważ poprzez obrazy pokazuje, co oznaczają zmiany klimatyczne. Myślę, że to uświadamia ludziom, czym te zmiany są, ponieważ dla wielu z nich wciąż jest to tylko nic nie mówiący termin” - wskazała Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów podczas uroczystego otwarcia wystawy 10 kwietnia.

Katarzyna Liebrecht, product manager projektu, kierownik archiwum fotograficznego PAP, wyjaśniła, że z inicjatywą stworzenia projektu wizualizacji zmian klimatycznych, wspólnego dla czterech państw z Grupy Wyszehradzkiej, wystąpiły agencje fotograficzne: NOOR Images z Holandii i Slovak Press Photo.

„Wierzymy, że fotografia ma moc w przekazywaniu informacji. Dlatego było nam bardzo miło, że do tego projektu została zaproszona Polska Agencja Prasowa, ponieważ dla nas jest to bardzo ważny temat” - podkreśliła Katarzyna Liebrecht.

Fotografie zebrane na wystawie dokumentują m.in. odradzanie się mokradeł na Dunaju, zniszczone lasy w Czechach, suszę na Węgrzech, jak również historie naukowców, których eksperymenty pomagają zrozumieć wpływ zmian klimatu na nasze życie.

„Każdemu z twórców udało się pokazać na zdjęciach walkę z kryzysem klimatycznym i, co ciekawe, to nie są drastyczne zdjęcia, ale obrazy, które w delikatny, naturalny sposób uświadamiają nam, że to co widzimy na co dzień, to jest właśnie ten kryzys klimatyczny” - zaznaczyła Katarzyna Liebrecht.

Polskę na wystawie „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” reprezentują prace Kingi Wrony, dr Rafała Siderskiego i Tomasza Stabińskiego.

Kinga Wrona zajmuje się fotografią dokumentalną, poprzez którą bada relacje człowieka i natury w kontekście zmian klimatycznych, klęsk żywiołowych i degradacji środowiska. Dr Rafał Siderski jest artystą wizualnym, skupionym na człowieku i przyrodzie. Tomasz Stabiński to fotograf i niezależny filmowiec, który do projektu wybrał temat związany z życiem pszczół.

Organizatorami wystawy „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” są fundacja NOOR i fundacja Slovak Press Photo przy wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech i w Polsce oraz wsparciu finansowemu Funduszu Wyszehradzkiego.

Wystawę można oglądać na skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie od 10 kwietnia do 2 czerwca 2024 roku.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.