Premier: ten, kto dobrze życzy polskiemu rolnictwu, powinien dziś zagłosować za pakietem unijnym

zk

04.05.2021 12:10 Źródło: PAP
Strona główna Ekobiznes, Ekoinnowacje EkoRolnictwo, BioŻywność Premier: ten, kto dobrze życzy polskiemu rolnictwu, powinien dziś zagłosować za pakietem unijnym

Partnerzy portalu

Premier: ten, kto dobrze życzy polskiemu rolnictwu, powinien dziś zagłosować za pakietem unijnym - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Ten, kto dobrze życzy polskiemu rolnictwu, powinien zagłosować dziś za całym pakietem unijnym; dzisiejsze głosowanie w Sejmie dotyczy nie tylko Funduszu Odbudowy, ale unijnych środków na polskie rolnictwo na kolejne siedem lat - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier spotkał się we wtorek z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Januszem Wojciechowskim. Na wspólnej konferencji po spotkaniu Morawiecki podkreślał wagę funduszy unijnych, które pomogą polskiemu rolnictwu. "A to też dlatego, że w procesie negocjacji, który zakończyliśmy parę miesięcy temu, udało się dla polskiego rolnictwa wypracować bezprecedensowe kwoty wsparcia" - dodał.

Jak podkreślał, droga do rozwoju Polski wiedzie przez polską wieś. "Chcemy - poprzez nasze programy, dla rolnictwa, dla polskiej wsi - wyrównywać szanse polskim rolników" - mówił. Jak dodał, chodzi m.in. o "twarde parametry finansowe", jakimi są na przykład dopłaty, które powinny być "na poziomie średniej unijnej".

Dodał, że chodzi także o specjalne programy, o których rozmawiał we wtorek z komisarzem Januszem Wojciechowskim. "Programy przetwórstwa rolnego, rolniczy handel detaliczny, skrócenie drogi od pola do stołu; skrócenie w taki sposób, żeby poprzez odpowiednie dopłaty ze strony państwa rolnik mógł rzeczywiście po dobrych dla siebie cenach sprzedawać produkty rolne najbliżej swojego miejsca zamieszkania" - mówił premier Morawiecki.

"Dlatego ten, kto dobrze życzy polskiemu rolnictwu, powinien dzisiaj zagłosować za całym pakietem unijnym dla polskiej wsi, dla polskiego rolnictwa" - powiedział szef rządu, dodając, że spełniony został cały szereg postulatów przedstawionych przez środowiska przedsiębiorców rolnych.

"Ja spotykałem się z przedsiębiorcami rolnymi, bardzo często zresztą rozmawiałem z nimi na temat tego, jakie są główne potrzeby dla polskiego rolnictwa, polskiej wsi. Wiele z tych elementów zostało uwzględnionych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na kolejną perspektywę. Pamiętajmy, dzisiejsze głosowanie w Sejmie to nie tylko Fundusz Odbudowy, to także środki unijne na polskie rolnictwo na kolejne siedem lat" - podkreślił premier.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Podstawą wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, którego ostateczną wersję polski rząd przesłał do Komisji Europejskiej w poniedziałek. We wtorek Sejm zajmie się projektem ustawy o ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która jest niezbędna do uruchomienia unijnego Funduszu.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24925,00 $ tona -0,27% 17 sie
 Cynk 3635,00 $ tona -6,22% 17 sie
 Aluminium 2414,00 $ tona -1,11% 17 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.