Prezes PGE o przejęciu PKP Energetyka: dobre uzupełnienie grupy PGE

jb

28.12.2022 22:00 Źródło: PAP
Strona główna Transport, Elektromobilność Prezes PGE o przejęciu PKP Energetyka: dobre uzupełnienie grupy PGE

Partnerzy portalu

Prezes PGE o przejęciu PKP Energetyka: dobre uzupełnienie grupy PGE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGE

PKP Energetyka to nowoczesna spółka po restrukturyzacji, dobrze uzupełniająca portfolio Grupy PGE - ocenia prezes PGE Wojciech Dąbrowski. PGE za 1,9 mld zł kupuje PKP Energetyka - głównego dostawcę i dystrybutora prądu dla kolei od amerykańskiego funduszu.

Jak poinformował w środę Dąbrowski na konferencji prasowej, 4 kwietnia 2023 r., po uzyskaniu zgody UOKiK, PGE zamierza zamknąć transakcję zakupu za 1,913 mld zł od amerykańskiego funduszu CVC Partners 100 proc. udziałów PKPE Holding, który kontroluje m.in. spółkę PKP Energetyka. W środę na transakcję wyraziła zgodę Rada Nadzorcza PGE. Jak podała PGE, cena została określona w oparciu o wartość przedsiębiorstwa, ustaloną na 31 marca 2022 r. na 5,944 mld zł, z czego 3,8 mld zł stanowią inwestycje zrealizowane od 2016 r.

PKP Energetyka odpowiada za dystrybucję 4 TWh energii elektrycznej rocznie, wykorzystuje 21,5 tys. km linii energetycznych, dysponuje sześcioma centrami sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników. Eksploatuje 814 podstacji trakcyjnych i kabin, 6213 stacji energetycznych oraz 70 pociągów sieciowych. Spółka zatrudnia 4,2 tys. pracowników.

Kluczowymi klientami PKP Energetyka są przedsiębiorstwa kolejowe. Spółka ma m.in. koncesje na obrót energią elektryczną i jej dystrybucję, pełniąc rolę Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Firmom działającym na rynku kolejowym dostarcza energię elektryczną na cele trakcyjne - do napędu pociągów prowadzonych trakcją elektryczną, oraz nietrakcyjne, takie jak zasilanie urządzeń zabezpieczenia ruchu pociągów, urządzeń ogrzewania rozjazdów, budynków dworcowych, oświetlenia peronów i terenów kolejowych itp. Zgodnie z aktualnym planem rozwoju w zakresie działalności dystrybucyjnej, udział klientów kolejowych w przychodach spółki sięga 80 proc. W związku z realizacją Krajowego Programu Kolejowego przez PKP PLK, PKP Energetyka realizuje program modernizacji układów zasilania sieci trakcyjnej, którego wartość w perspektywie 2021-2025 wynosi ponad 4 mld

Jesienią 2015 r. PKP Energetyka została sprzedana przez rząd Ewy Kopacz funduszowi CVC Partners za 1,965 mld zł, co po korekcie o dług spółki dało 1,41 mld zł.

Jak mówił w środę prezes PGE, od tego czasu właściciel zainwestował w PKP Energetyka 3,8 mld zł, a PGE skontrolowało te inwestycje i uznało ich kwoty. Podkreślił, że w 2016 r. PKP Energetyka miała niecałe 100 mln zł zysku operacyjnego, a dziś jest to ok. 700 mln zł.

Na transakcję składa się zapłata 1,9 mld zł w gotówce i przejęcie 4 mld zł długu, więc - jak wskazał Dąbrowski - "właściwie płacimy za inwestycję" i "kupujemy spółkę zmodernizowaną, po restrukturyzacji, nowoczesną, z profesjonalną kadrą, stabilnym rynkiem, dobrze uzupełniającą portfolio PGE". PKP Energetyka ma też program transformacji energetycznej Zielona Kolej, spójny z celami PGE - zauważył. Celem tego programu jest 85 proc. energii z OZE w sieci trakcyjnej w 2030 r., a docelowo - 100 proc.

Jak podkreślił Dąbrowski, dla PGE przejęcie PKP Energetyka to wzrost wolumenu sprzedaży energii elektrycznej o 11 proc., przychodu o 3 mld zł rocznie, EBITDA o prawie 9 proc., oraz otwiera perspektywę wejścia na rynek kolejowy.

"Cieszę się, że dystrybucja energii elektrycznej dla całego transportu kolejowego wraca w polskie ręce. Będziemy dalej rozwijać spółkę w kierunku niskoemisyjnej gospodarki. Naszą ambicją będzie zasilanie zieloną energią transportu kolejowego" - mówił Dąbrowski. Jak dodał PGE opracowuje plan synergii biznesowych po przejęciu, ale nie ma jeszcze konkretnego pomysłu na inkorporację PKP Energetyka do segmentu dystrybucji.

Jak podkreślił w komunikacie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, "rząd Prawa i Sprawiedliwości od siedmiu lat repolonizuje kluczowe spółki, inwestuje i wzmacnia polską gospodarkę". "Nabycie PKP Energetyka przez Grupę PGE to niezwykle ważny moment dla polskiego sektora energetycznego i dla całej polskiej gospodarki. Naprawiamy zaniedbania Platformy Obywatelskiej, która dopuściła do odsprzedaży spółki zagranicznemu inwestorowi. PKP Energetyka znowu staje się polska. Ogromny potencjał PKP Energetyka, szczególnie w zakresie dystrybucji energii sprawi, że PGE Polska Grupa Energetyczna umocni swoją pozycję w tym segmencie. To niezmiernie ważne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. (...) Przed spółką sukces, który przełoży się na korzyści dla milionów Polaków” – stwierdził Sasin.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oświadczył podczas konferencji, że jest to "wydarzenie bardzo ważne dla polskiej kolei". Jak mówił, rządy PO miały "nihilistyczną filozofię wyprzedawania wszystkiego, także aktywów, które zawsze powinno kontrolować państwo". Jak dodał minister, "zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że spółka może stać się własnością podmiotu, który będzie realizował politykę odmienną od oczekiwanej". Adamczyk podkreślił, że już od roku 2014 PiS podnosiło bezzasadność sprzedaży PKP Energetyka, i dobrze, że kupującym okazał się "rozsądny i solidny partner, z którym PGE mogło uzgodnić warunki sprzedaży".

Wiceminister aktywów Maciej Małecki podkreślał z kolei, że "strategiczna spółka wraca pod polskie skrzydła", a dzięki transakcji "infrastruktura krytyczna polskiej kolei znów będzie w obszarze polskiego Skarbu Państwa". Polska kolej potrzebuje stabilnego dostępu do energii elektrycznej, w polskim interesie jest żeby infrastruktura krytyczna polskiej kolei była w polskich rękach - mówił Małecki.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.