Rząd ma zająć się nowelą dot. tworzenia i funkcjonowanie grup producentów rolnych

zk

29.06.2021 09:22 Źródło: PAP
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoRolnictwo, BioŻywność Rząd ma zająć się nowelą dot. tworzenia i funkcjonowanie grup producentów rolnych

Partnerzy portalu

Rząd ma zająć się nowelą dot. tworzenia i funkcjonowanie grup producentów rolnych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Doprecyzowanie niektórych obowiązujących przepisów dotyczących tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych zakłada projekt noweli ustawy autorstwa MRiRW, którym we wtorek ma się zająć rząd. Planuje się zmniejszenia obowiązkowej ilości produktów, które członek grupy ma sprzedać grupie.

Zgodnie z harmonogramem, rząd we wtorek ma się zająć projektem ustawy o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw oraz niektórych innych ustaw. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Występuje potrzeba wdrożenia koniecznych zmian w zakresie rozwiązań ustawowych regulujących proces tworzenia i funkcjonowanie grup producentów rolnych i ich związków oraz organizacji producentów – napisano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jak wskazano, zmiana ustawy z 15 września 2000 roku o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw – ma na celu doprecyzowanie niektórych obecnie obowiązujących przepisów dotyczących tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych i jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez podmioty zaangażowane w proces ich tworzenia i przez same grupy producentów, a także przez podmioty prowadzące nadzór nad ich działalnością.

Autorzy projektu proponują, wprowadzenie zmiany zmierzających do m.in. do zmniejszenia – obowiązkowego poziomu wielkości wyprodukowanych przez członka grupy producentów rolnych produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona, jaka musi zostać sprzedana do grupy, z co najmniej 80 proc. do co najmniej 70 proc. przy jednoczesnym objęciu tym obowiązkiem co najmniej 90 proc. producentów zrzeszonych w grupie (zamiast 100 proc. które obowiązują obecnie).

Ponadto, proponuje się wprowadzenie 90-dniowego terminu na wydanie przez dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR decyzji o uznaniu grupy oraz zatwierdzeniu planu biznesowego i dokonania wpisu grupy do rejestru grup, co wynika z konieczności sprawdzenia przez ARiMR wymogów kwalifikowalności, weryfikacji i zatwierdzenia planu biznesowego oraz przeprowadzenia kontroli na miejscu przed uznaniem.

Kolejna zmiana ma na celu wydłużenie terminu na złożenie przez grupę producentów rolnych wniosku o zatwierdzenie zmian w planie biznesowym w terminie nie późniejszym niż 60 dni przed zakończeniem danego roku działalności grupy.

Natomiast w ustawie z 11 września 2015 roku ustawodawca proponuje zmianę, polegającą na przyznaniu prezesowi ARiMR kompetencji do stwierdzania nieważności decyzji w sprawie spełniania przez grupy producentów rolnych warunków określonych w ustawie z 15 września 2000 roku, wydanych przed dniem wejścia w życie ustawy z 11 września 2015 roku Zmiany te mają na celu dostosowanie obowiązujących regulacji do aktualnego stanu prawnego dotyczącego uznawania oraz sprawowania nadzoru nad grupami producentów rolnych, oraz obowiązujących przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego w zakresie właściwości organów w postępowaniu nieważnościowym.

Kolejne zmiany dotyczą ustawy z 11 marca 2004 roku o organizacji niektórych rynków rolnych. Zdaniem autorów noweli wynikają one z potrzeby szczegółowego określenia ram prawnych pozwalających członkom organizacji producentów na zachowanie demokratycznej kontroli nad jej działalnością.

W ustawie z 20 lutego 2015 roku o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego zaproponowano wprowadzenie zmiany mającej na celu umożliwienie dyrektorowi OR ARiMR zawieszenie postępowania w sprawie przyznania wsparcia finansowego w ramach działania "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" objętego PROW 2014–2020.

Inna zmiana ma dotyczyć ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Proponuje się w niej m.in. dodanie przepisów upoważniających dyrektora OR ARiMR, właściwego ze względu na siedzibę organizacji producentów, do zatwierdzania zmian w planie biznesowym, na wniosek tej organizacji, wraz z określeniem elementów, jakie taki wniosek powinien zawierać, i niezbędnych załączników do niego dołączanych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.