Rzecznik rządu: ustawa wiatrakowa będzie procedowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu

zk

16.01.2023 13:01 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Rzecznik rządu: ustawa wiatrakowa będzie procedowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu

Partnerzy portalu

Rzecznik rządu: ustawa wiatrakowa będzie procedowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Ustawa wiatrakowa będzie procedowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, jesteśmy wrażliwi na tym punkcie, żeby wiatraki nie były stawiane bez odpowiedniego ładu przestrzennego.

Pytany podczas poniedziałkowej konferencji o ustawę wiatrakową, rzecznik rządu ocenił, że projekt ustawy w tej sprawie "jest zdrowym kompromisem". "Ustawa wiatrakowa będzie (procedowana - PAP) na kolejnym posiedzeniu Sejmu" - wskazał. "Z naszej strony jest determinacja, by faktycznie na przyszłym posiedzeniu Sejmu ten projekt procedować" - podkreślił.

Rzecznik rządu przypomniał, że "wyszła ona w pierwotnym zakresie z rządu". "Później były pewne poprawki do tej ustawy, która m.in. zakłada partycypację mieszkańców w zyskach czy źródle energii pochodzącej z wiatraków". Według Müllera to jeden z argumentów, który może przekonać do tych rozwiązań Solidarną Polskę.

Zwrócił uwagę, że etap prac parlamentarnych zakłada możliwość składania poprawek. "Jesteśmy bardzo wrażliwi na tym punkcie, żeby wiatraki nie były stawiane w taki sposób, jak to miało miejsce wiele lat temu - bez odpowiedniego ładu przestrzennego, bez odpowiedniej odległości pomiędzy gospodarstwami domowymi" - zaznaczył.

Jak dodał, "z tego powodu kilka lat temu zmodyfikowaliśmy te przepisy, że tego typy niedogodności dla mieszkańców powodowały, że lokalne społeczności - czasami słusznie - sprzeciwiały się tego typu inwestycjom". "Musimy zachować zdrowy rozsądek" - podkreślił Müller.

W ocenie rzecznika rządu "w toku prac parlamentarnych jeszcze jakieś poprawki się pojawią" do projektu ustawy.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu w połowie lipca br. 13 grudnia br. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu nowelizacji. Wyjaśniono, że polega ona na dodaniu rozwiązań umożliwiających partycypację lokalnej społeczności w korzyściach, jakie niesie lokalizacja na danym terenie elektrowni wiatrowej.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.