„Stop Smog” - Leniart zadeklarowała podjęcie działań zmierzających do wymiany tzw. kopciuchów

Strona główna EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura „Stop Smog” - Leniart zadeklarowała podjęcie działań zmierzających do wymiany tzw. kopciuchów
„Stop Smog” - Leniart zadeklarowała podjęcie działań zmierzających do wymiany tzw. kopciuchów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

zk

01.04.2021 Źródło: PAP

Kandydatka PiS na prezydenta Rzeszowa, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oceniła w czwartek, że należy jak najszybciej podjąć działania, które doprowadzą do wymiany tzw. kopciuchów w gospodarstwach domowych w mieście. Dodała, że właśnie ruszył program „Stop Smog”.

„Bez wątpienia – smog jest utrapieniem dla miasta Rzeszowa i z całą pewnością musimy robić wszystko, żeby ograniczyć jego występowanie w naszym kochanym mieście” - mówiła Leniart w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie. Jak dodała, jedną z możliwości jest korzystanie z programu „Czyste powietrze”, który jest wdrażany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

„Niestety, w Rzeszowie dotychczas z tego programu skorzystało niewiele - blisko 760 gospodarstw domowych, co oznacza, że około 9 tys. 200 +kopciuchów+ musi zostać jeszcze wymienionych” – zaznaczyła wojewoda. Zauważyła jednocześnie, że przy tym tempie realizacji tego programu na efekty będzie trzeba czekać wiele lat.

„Zatem jako kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa deklaruję, że należy przede wszystkim rozpocząć szeroką akcję informacyjną, która sprawi, że zdecydowanie szybciej uda nam się osiągnąć cel, którym będzie wymiana starych +kopciuchów+, czyli pieców na paliwo stałe, które niestety są źródłem smogu” – zadeklarowała Leniart.

Poinformowała też, że właśnie rozpoczęła się realizacja programu „Stop Smog”, który daje możliwość całkowitego sfinansowania wkładu własnego dla gospodarstw domowych.

„Warunkiem jest jednak to, że całą część administracyjną przejmie urzędujący samorząd. Zatem nowe wyzwanie dla kandydata na prezydenta i dla prezydenta, żeby przygotować odpowiedni wkład finansowy. Powinno się to nazywać funduszem antysmogowym, tak, ażeby także ci, którzy są najubożsi mieli szansę na skorzystanie z programu +Stop Smog+” – mówiła kandydatka na prezydenta.

Podkreśliła, że istnieją zatem dwa źródła finansowania, które umożliwiają poprawę jakości powietrza w mieście: program „Czyste powietrze” i program „Stop Smog”.

„Mówi się o tym, że ofiarami zanieczyszczonego powietrza w mieście jest około kilkuset osób rocznie, ale tak naprawdę skala strat spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem jest dużo większa. To przede wszystkim straty na naszym zdrowiu. Zatem uznajemy, że program służący wymianie +kopciuchów+ jest bardzo ważny i powinniśmy go realizować także z dużo większym zintensyfikowaniem, aniżeli dotychczas to było w Rzeszowie” – dodała. Leniart

Dotychczasowy prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zrezygnował z urzędu 10 lutego br. Zgodnie z opublikowanym już rozporządzeniem premiera wybory w mieście odbędą się 9 maja.

Wśród osób, które zgłosiły chęć kandydowania są m.in. wojewoda podkarpacka, popierana przez PiS Ewa Leniart, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, którego poparł Ferenc, poseł Konfederacji Grzegorz Braun, b. poseł Kukiz'15 Maciej Masłowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popierają m.in. PO, Lewica i PSL.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.