Wynik wyszukiwania - "cnn" - Wiadomości

Strażacy gaszą pożar składowiska z niebezpiecznymi odpadami w Siemianowicach Śląskich

Do 5 tys. mkw wzrosła powierzchnia pożaru składowiska w Siemianowicach Śląskich, jest nim objęte już całe składowisko – przekazała straż pożarna. Strażacy i lokalne władze apelują do okolicznych mieszkańców, by bez potrzeby nie wychodzili z domów i zamknęli okna.
10.05.2024

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Ocieplenie klimatu wpływa na zachowanie skorpionów

Do ponad 185 tys. ataków skorpiona na człowieka dochodzi rocznie w Brazylii - wynika z raportu opracowanego przez ministerstwo zdrowia tego kraju. Jako jeden z powodów nienotowanej dotąd liczby takich zdarzeń eksperci wskazują ocieplenie klimatu.
08.03.2024

Polskie szkoły świętują Call to Earth Day z CNN

Szkoły i organizacje z Polski wzięły udział w trzeciej edycji Call to Earth Day, której finał miał miejsce 28 listopada. W tym dniu na całym świecie podjęto działania mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej i zaangażowanie się w ochronę środowiska.
12.12.2023

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie.
23.11.2023

Z powodu smogu władze Delhi w Indiach będą wpuszczać do miasta połowę aut

Z powodu smogu władze liczącego ponad 20 milionów mieszkańców indyjskiego Delhi postanowiły w poniedziałek wprowadzić kolejne ograniczenia. W dni parzyste do miast będą mogły wjeżdżać tylko auta o parzystych numerach rejestracyjnych, do domów zostali odesłani również uczniowie liceów.
07.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Aktywiści klimatyczni zaatakowali farbą portugalskiego ministra środowiska

Grupa działaczy klimatycznych oblała farbą portugalskiego ministra środowiska Duarte Cordeiro podczas wtorkowej konferencji zorganizowanej w Lizbonie przez stację telewizyjną CNN Portugal. To kolejna w tym miesiącu akcja młodych aktywistów przeciwko osobom z rządu premiera Antonia Costy.
27.09.2023

Chińczycy chcą zbudować elektrownię jądrową w Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska rozważa chińską ofertę budowy elektrowni jądrowej w królestwie, poinformował w piątek „Wall Street Journal”.
25.08.2023

USA. Huragan Hilary może wywołać wielkie powodzie w Kalifornii

Władze Kalifornii ogłosiły w piątek pierwsze w historii ostrzeżenie przed nadejściem burzy tropikalnej oraz najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. Ma to związek z nadciągającym huraganem Hilary, który może być pierwszym takim cyklonem, który nawiedzi ten amerykański stan od 1939 roku.
19.08.2023

Uwaga Wodór! "Konkurs H2Idea - jak zainteresować dzieci i młodzież do czynnego udziału w przemianie energetycznej i ekologicznej naszego kraju" [ODCINEK 20]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Konkurs H2Idea - jak zainteresować dzieci i młodzież do czynnego udziału w przemianie energetycznej i ekologicznej naszego kraju" jest już w sieci!
05.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

"Magazynowanie energii przestało już być tylko tematem branżowym, takim, którym interesują się tylko energetycy. Dzisiaj o magazynowaniu energii mówią już wszyscy. Każdy, kto posiada, chociażby smartfon, zdaje sobie sprawę, że kwestia możliwości magazynowania energii i korzystania z niej wtedy gdy nie mamy dostępu do sieci, jest kwestią kluczową, przekładająca się na naszą mobilność oraz większą elastyczność."
27.06.2023

Zerowa emisja to "ćwiczenie PR", mówi CEO Qatar Airways

Uważa on, że zakładane cele dekarbonizacyjne dla sektora lotniczego na 2050 rok, nie są możliwe do osiągnięcia, a branża jest nierealistyczna w swoich koncepcjach.
11.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
09.06.2023

Nowy Jork był w środę najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie

Z powodu gęstego dymu napływającego z pożarów ponad 150 lasów w Kanadzie, w środę powietrze w Nowym Jorku było bardziej zanieczyszczone niż w jakimkolwiek innym dużym mieście na świecie. Ponad 75 mln ludzi we wschodnich stanach USA ostrzeżono przed złą jakością powietrza..
08.06.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

Digitalizacja + ESG = nowocześnie zarządzane budynki

Digitalizacja infrastruktury oraz redukcja wpływu na środowisko: dwa silne trendy, wskazujące najbliższe kierunki rozwoju w branży nieruchomości.
23.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
15.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

NEA: reaktory SMR działają w Rosji i Chinach, najbardziej zaawansowany zachodni projekt to NuScale

Rosja i Chiny to kraje najbardziej zaawansowane w pracach nad reaktorami SMR, pierwsze z nich już działają, wynika z zestawienia działającej przy OECD agencji energii jądrowej NEA. Według NEA najbardziej zaawansowany zachodni komercyjny projekt to VOYGR firmy NuScale
07.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak zmierzyć wodór? Aparatura kontrolno-pomiarowa w aplikacjach wodorowych

Aparatura kontrolno-pomiarowa jest kluczowym elementem każdej instalacji przemysłowej. Służy do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa oraz optymalizacji procesów przemysłowych. Jest też podstawą wszelkich układów rozliczeniowych.
26.04.2023

Raport: już prawie 40 proc. światowej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych i nuklearnych; to przełom, początek końca paliw kopalnych

Rok 2022 był przełomowy; rekordowa ilość energii elektrycznej została wyprodukowana ze źródeł odnawialnych, co oznacza początek końca paliw kopalnych. W 2023 roku zużycie węgla, ropy i gazu zacznie spadać - głosi raport think tanku Ember, cytowany w środę przez CNN.
14.04.2023

Australia. Upały doprowadziły do śmierci milionów ryb

Miliony martwych ryb znaleziono w zbiornikach wodnych niedaleko miasteczka Broken Hill w stanie Nowa Południowa Walia, w południowo-wschodniej części Australii; przyczyną masowego śnięcia ryb jest niski poziom tlenu w wodzie, spowodowany falą upałów - poinformowała w niedzielę amerykańska stacja CNN.
20.03.2023

Inwazja pasa gronorostów na Florydę. "Nigdy dotąd nie był tak wielki"

Media donoszą, że rekordowy Atlantycki Pas Gronorostów sięgający w tym roku 8,8 tys. km długości i ważący milion ton zbliża się do Florydy i Meksyku.
17.03.2023

CNN: rosyjscy hakerzy mieli dostęp do sieci sił zbrojnych w Europie, firm transportowych i energetycznych

Hakerzy powiązani z wywiadem wojskowym Rosji próbowali i w niektórych przypadkach udanie zinfiltrowali sieci używane przez siły zbrojne w Europie, firmy transportowe i energetyczne - podała w środę amerykańska stacja CNN, powołując się na dokument Microsoftu. Dotknięte atakiem miało być "mniej niż 15" podmiotów.
16.03.2023

12. edycja międzynarodowej konferencji Transport Week startuje już za trzy dni

Morska energetyka wiatrowa, cyberbezpieczeństwo w portach, inwestowanie w portach europejskich, zasilanie elektryczne statków z lądu (OPS) i definiowanie odpowiedzialności klimatycznej – to niektóre tematy zbliżającej się bardzo dużymi krokami 12. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie organizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 14-15 marca 2023 w Gdyni.
13.03.2023

Sprzeczne doniesienia dotyczące zgody Bidena na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy na Alasce

Pragnący zachować anonimowość urzędnik administracji Bidena zaprzeczył w sobotę doniesieniom mediów, że w przyszłym tygodniu Biały Dom ogłosi zgodę na kontrowersyjny projekt odwiertów ropy naftowej na Alasce. Sprzeciwiają się temu grupy ekologów i rdzennych Amerykanów.
11.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2030 roku moc instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru osiągnie poziom 2 GW. Do tego czasu ma powstać co najmniej 5 dolin, w których wodór będzie zarówno wytwarzany, jak i wykorzystywany. Czy w realizacji tego celu, jak to niestety często bywa, będziemy skazani wyłącznie na importowane technologie?
08.03.2023

Blisko 200 krajów przyjęło traktat ONZ o wodach międzynarodowych w celu ochrony życia morskiego

Blisko 200 krajów przyjęło "traktat o wodach międzynarodowych", mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie - informuje w poniedziałek serwis CNN.
06.03.2023

Rynek gazu: URE rozpoczyna konsultacje w sprawie punktów właściwych systemu przesyłowego

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską.
28.02.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Bartłomiej Kupiec przedstawia społeczności energetyczne jako jeden z fundamentów transformacji energetycznej [Odcinek 15]

Społeczności energetyczne to różne formy organizacji wspierające rozwój energetyki i angażujące społeczność. Mogą je tworzyć grupy obywateli lub grupy innych podmiotów, dla których energetyka nie jest głównym przedmiotem działalności. Jednym z głównych założeń transformacji energetycznej jest odejście od systemu scentralizowanego na rzecz energetyki rozproszonej, w której istotną częścią mają być lokalne społeczności energetyczne.
13.01.2023

USA: śmiertelne ofiary śnieżycy, pomoc nie dociera

Liczba ofiar śmiertelnych zimowej burzy wzrosła do 37 w hrabstwie Erie w stanie Nowy Jork. Ratownicy nie byli w stanie pomóc wszystkim zagrożonym, na ratunek próbowali przyjść zwykli ludzie.
29.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
19.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Światowe Forum Ekonomiczne: kluczowa rola biznesu w odbudowie strat w bioróżnorodności

Stan bioróżnorodności pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek w historii ludzkości, co podkopuje fundamenty naszych gospodarek, bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie i jakość życia. Kluczową rolę w odwróceniu tego trendu odgrywa biznes - oceniło w poniedziałek Światowe Forum Ekonomiczne, komentując trwający od zeszłego tygodnia w Kanadzie szczyt ONZ poświęcony bioróżnorodności - COP 15.
12.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 2]

Dzisiaj premiera najnowszego 10 odcinka podcastu Uwaga Wodór! - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL (część 2).
14.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 1]

Jak zbudowany jest samochód na wodór i czy mocno różni od pojazdu elektrycznego? Czy w niedalekiej przyszłości w mieście pojedziemy bezemisyjnymi „czerwonymi" autobusami? Czy na wakacje nad morze lub w góry zabierze nas pociąg z lokomotywą zasilaną ogniwami paliwowymi?O tym wszystkim opowiada Rafał Koziński, Lider zespołu fuel cell w firmie AVL. A jako że temat jest bardzo szeroki, a nasz gość z wielką pasją dzieli się swoją wiedzą, przygotowaliśmy aż dwa odcinki o elekoro- i wodoromobilności.
07.11.2022

CNN, Call to Earth: Światowej sławy biolożka morska Sylvia Earle wzywa do działań na rzecz ochrony oceanów

W specjalnym 30-minutowym programie przygotowanym w ramach Call to Earth Day, światowej sławy biolożka morska i oceanografka Sylvia Earle zabiera dziennikarkę CNN Sarę Sidner do swojego domu na Florydzie, aby opowiedzieć jej o działaniach na rzecz ochrony oceanów prowadzonych w Słonecznym Stanie Ameryki – obszarze, na którym przez dziesięciolecia zmagano się z katastrofami ekologicznymi, a któremu teraz zagraża gwałtowne podnoszenie się poziomu wód oceanicznych.
27.10.2022

Szkoła w Missouri skażona odpadami radioaktywnymi z czasów budowy pierwszej bomby atomowej

W szkole podstawowej w miejscowości Florissant w amerykańskim stanie Missouri odkryto niedopuszczalny poziom skażenia radioaktywnego. Jak ustalono, źródłem są odpady z lat 40. XX wieku, gdy trwały prace nad stworzeniem pierwszej bomby atomowej.
20.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
03.10.2022

Ambasador USA w Polsce i prezes PKN Orlen rozmawiali o partnerstwie w zakresie energii nuklearnej

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski i prezes PKN Orlen Daniel Obajtek rozmawiali o partnerstwie w zakresie energii nuklearnej i współpracy wzmacniającej bezpieczeństwo energetyczne regionu - poinformowały strony w środę.
15.09.2022

Mielizny na Renie. Żegluga śródlądowa pod presją zmian klimatycznych. Zagrożona także żegluga polska

W zeszłym miesiącu niemiecki Federalny Instytut Hydrologii ostrzegł, że przepływ wody na wodowskazie Kaub, położonym na zachód od Frankfurtu, osiągnął już zaledwie 45% średniego poziomu o tej porze roku. Sytuację na krótko poprawiły krótkotrwałe opady.
03.09.2022

Stan klęski żywiołowej w całym Oregonie z powodu pożaru

Pożar w południowo-zachodniej części Oregonu szybko się rozprzestrzenia na terenach wiejskich. Od soboty zwiększył się przeszło dwukrotnie i w niedzielę strawił ponad 3400 hektarów lasów i zarośli. Gubernator Kate Brown ogłosiła stan klęski żywiołowej w całym stanie.
29.08.2022

Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta Ziemi

Temperatura w Arktyce wzrasta cztery razy szybciej niż w pozostałej części Ziemi - wynika z opublikowanego w czwartek badania naukowców z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego, którzy przeanalizowali tendencje dotyczące poziomu temperatury za kołem podbiegunowym w latach 1979-2021.
12.08.2022

Woda z lodu, który stopniał na Grenlandii w jeden weekend, zapełniłaby ponad 7 mln basenów olimpijskich

Kilka dni nietypowo wysokich temperatur w północnej Grenlandii wywołało gwałtowne topnienie pokrywy lodowej wyspy; woda uwolniona w ten sposób tylko w miniony weekend wystarczyłoby do zapełnienia ponad 7 mln basenów olimpijskich - poinformowała stacja CNN.
21.07.2022

Kluczowe elementy infrastruktury wodorowej [WYWIAD]

Z każdym dniem przybywa informacji o innowacjach, finansowaniu i rozwoju technologii związanych z zielonym wodorem. Kluczowym punktem jest obecność odpowiedniej, i przede wszystkim bezpiecznej infrastruktury, która stanowi znaczącą część projektów. Do rozmowy dotyczącej wymagań instalacji zaprosiłam eksperta, współautora podcastu Uwaga Wodór! Jakuba Pikulskiego dyrektora STASTO Automation.
20.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN ORLEN S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy ORLEN?
08.07.2022

Ceny prądu a magazyn energii - czyli jak zaoszczędziliśmy przy wzroście cen

Jak w Grupie technologicznej Ase radzimy sobie ze wzrostem cen energii elektrycznej i paliwa? Robimy krok do przodu i inwestujemy w magazyn energii i własne moce wytwórcze.
10.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów [odcinek 6]

Dzisiaj premiera szóstego odcinka podcastu Uwaga wodór! O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Tomoho Umeda założyciela i prezesa firmy Hynfra.
02.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Osady ściekowe i odpady komunalne jako surowce do wytwarzania ekologicznych paliw. Farmy fotowoltaiczne i elektrolizery na wysypiskach śmieci. Ciepło miejskie wytwarzane bezemisyjnie, z wodoru. W Polsce powstają już pierwsze tego typu projekty w obszarach usług komunalnych. Gość najnowszego odcinka, inż. Wojciech Nowak, z pasją opowiada o tym w jaki sposób Grupa Veolia realizuje swoje hasło "odnawiamy zasoby świata".
09.05.2022

Już dziś! Studio Izba: Środa z wodorem

Już dziś, 20 kwietnia o godzinie 13:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu rozmów ”Środa z wodorem” organizowane przez Studio Izba i Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.
19.04.2022

Strategia BJiOR przyjęta przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.
14.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
11.04.2022

"300gospodarka": Timmermans: Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE

Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE - pisze w poniedziałek serwis "300gospodarka", cytując wiceprzewodniczącego KE Franza Timmermansa. Wiceszef KE nie wyklucza nałożenie embarga na import węglowodorów z Rosji.
28.03.2022

Pociąg napędzany wodorem od Siemens Mobility już w 2024 roku ruszy po niemieckich torach [WIDEO, GALERIA]

Pierwszy pociąg napędzany wodorem dla Bawarii nabiera kształtów. 15 marca przedstawiciele Siemens Mobility i Bayerische Regiobahn (BRB) podpisali umowę leasingową na innowacyjny prototyp w obecności ministra gospodarki Bawarii Huberta Aiwangera i ministra transportu Bawarii Christiana Bernreitera. Umowa jest kontynuacją listu intencyjnego podpisanego przez wszystkich uczestników w lipcu 2021 roku.
23.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
14.03.2022

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej

Zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zostało przywrócone - podał w niedzielę portal RBK-Ukraina, powołując się na informacje od Enerhoatomu, ukraińskiego koncernu obejmującego wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie.
13.03.2022

MAEA: utraciliśmy kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w Czarnobylu

Utraciliśmy kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni atomowej w Czarnobylu - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) we wtorek wieczorem.
09.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Czy zielony wodór uratuje świat?

Dzisiaj premierowy odcinek podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski rozmawiają o perspektywach rewolucji wodorowej.
20.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowy podcast o transformacji energetycznej, dekarbonizacji gospodarki i zrównoważonym rozwoju, czyli trendach które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu, w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i paliwo przyszłości.
16.12.2021

Udział w akcji CNN „Call to Earth Day” zadeklarowały już 152 kraje [VIDEO]

10 listopada będzie miał miejsce finał Call to Earth Day, inicjatywy CNN poświęconej ochronie przyrody, ekologii i zrównoważonemu rozwojowi, do której zaangażowały się szkoły i organizacje ze 152 krajów na całym świecie. Udział w akcji zadeklarowali również uczniowie i nauczyciele z Polski.
10.11.2021

CNN, „Call to Earth: Protectors of the Planet”: dokument o zaangażowanych w ochronę planety

W środę 10 listopada będzie miał miejsce finał Call to Earth Day, inicjatywy CNN poświęconej trosce o przyszłość naszej planety. W najbliższy weekend, 6 listopada, na platformie stacji dostępny będzie specjalny 30-minutowy dokument „Call to Earth: Protectors of the Planet” o pięciu osobach z całego globu, które pracują na rzecz ochrony świata przyrody. Program prowadzony przez Richarda Questa opowiada o pięciu projektach zrównoważonego rozwoju w Bangladeszu, Hongkongu, Peru, Wielkiej Brytanii i Rwandzie.
08.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

CNN zapowiada relacje ze szczytu klimatycznego COP26

W niedzielę 1 listopada w Glasgow rozpoczęła się konferencja klimatyczna ONZ – COP26. Stacja CNN zapowiedziała bieżące relacje wokół wydarzenia, które będzie udostępniać na wszystkich swoich platformach.
03.11.2021

Menlo Electric ogłasza przetarg na moduły o mocy 250 MW; „dystrybucja fotowoltaiki coraz bardziej przypomina trading surowcami”

Dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego Menlo Electric ogłosił przetarg na moduły o mocy 250 MW z dostawami w 2022 roku. Przetarg obejmuje szeroką gamę produktów, w tym moduły w czarnej ramie, bifacial i full black. Moduły będą oferowane instalatorom B2C i B2B w całej Europie Środkowej.
31.10.2021

CNN i Call to Earth Day – dzień poświęcony trosce o przyszłość naszej planety

CNN rusza z Call to Earth Day, dniem wyróżniającym działania na rzecz ochrony środowiska, ekologii i zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa ma skierować uwagę na tych, którzy inspirują do pozytywnych zmian oraz zachęcać do przyłączenia się do projektu poprzez podejmowanie własnych działań. Finał akcji odbędzie się 10 listopada, w ostatnim tygodniu szczytu klimatycznego COP26.
31.10.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Wsparcie rozwoju branży biometanu – nowe rozwiązania w nowelizacji ustawy OZE

Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska otrzymał wpis do wykazu prac Rady Ministrów.
22.10.2021

Panele fotowoltaiczne to nie wszystko – efektywne OZE potrzebują lokalnych magazynów energii

Na koniec maja 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wynosiła blisko 5 GW i nadal rośnie w bardzo szybkim tempie. W celu zapewnienia stabilnej podaży energii pochodzącej ze słońca czy wiatru, należy postawić na decentralizację sieci i budowę lokalnych magazynów energii. W pierwszej kolejności powinny one znaleźć zastosowanie w przemyśle, gdzie niezbędne jest zapewnienie ciągłości działania procesów przy jednoczesnym obniżeniu stopnia emisji CO2 z tzw. brudnych źródeł energii – co z kolei pozostaje jednym z wymogów Europ
15.10.2021

Samorządy o nowej mobilności

Trwa Kongres Nowej Mobilności w Łodzi, którego miastem patronackim jest Gdynia. To największe branżowe wydarzenie poświęcone elektromobilności, podczas którego odbywają się liczne warsztaty, posiedzenia grup roboczych oraz sesje pytań i odpowiedzi z interesariuszami rynku. Nie brakuje również debat. W panelu prezydenckim „Koalicja miast na rzecz czystego transportu” udział wzięła wiceprezydent Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.10.2021

Podaruj nowe życie przedmiotom - startuje Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu

Według badania Eurobarometru, 77% Europejczyków próbuje naprawiać swoje urządzenia przed zakupem nowych. Ta rewolucja nawyków konsumenckich idzie w parze ze zmianami przepisów, umożliwiających budowanie modelu gospodarki cyrkularnej. Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Związek Artystów Szkła chcą przybliżyć ten temat podczas niecodziennego festiwalu, już w najbliższą sobotę, 9 października.
07.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Długa na 10 km plama ropy, martwe ptaki i ryby po wycieku u wybrzeży Kalifornii

U wybrzeży południowej Kalifornii na zachodzie USA doszło do wycieku około 3 tys. baryłek ropy, która utworzyła długą na ponad 10 km plamę na oceanie. W niedzielę na plaży w mieście Huntington Beach znaleziono martwe ptaki i ryby. Burmistrz miasta Kim Carr określiła wydarzenie jako "potencjalną katastrofę ekologiczną".
04.10.2021

Rusza program „Agroenergia” - finansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych, wiatrowych oraz pomp ciepła

1 października 2021r. ruszy nabór w 1., wdrażanej przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW, części programu „Agroenergia”. Będzie ona dotyczyć dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 50 kW, w tym także instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej jako instalacji towarzyszącej zwiększającej autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia. Nabór w niej potrwa do wyczerpania
29.09.2021

Drugie życie asfaltów

„Asfalty do recyklingu” to realizowany przez LOTOS Asfalt i Politechnikę Warszawską projekt mający na celu wykorzystanie do nowej warstwy nawierzchni aż 30 proc. materiału z rozbiórki i remontów dróg. O postępach prac przedstawiciele obu podmiotów rozmawiali w pierwszej połowie września w siedzibie uczelni. Zakończenie tego projektu badawczo-rozwojowego zaplanowano na 2023 rok.
27.09.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje rozwiązania, które zwiększą udział OZE w krajowym systemie m.in. w zakresie biometanu i klastrów energii

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem „nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw”. Celem nowych rozwiązań jest przede wszystkim zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii. Mają za zadanie także dalszy wpływ na rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.
27.09.2021

Chiny zobowiązują się do zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych

Prezydent Xi Jinping ogłosił to podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zorganizowanego online, że zobowiązuje się do "zwiększenia wsparcia" dla ekologicznych i niskoemisyjnych projektów energetycznych w krajach rozwijających się.
26.09.2021

W październiku rozpocznie się masowa wymiana baterii w samochodach Chevrolet Bolt

Na początku tygodnia General Motors poinformował, że w połowie października rozpocznie wymianę baterii w pojazdach elektrycznych Chevrolet Bolt, które mogą wywołać pożar tych aut. W sierpniu koncern podjął decyzję o przekazaniu do napraw wszystkich pojazdów elektrycznych.
24.09.2021

W Katowicach od piątku Metropolitalne Dni Energii - o czystej energii

W Katowicach rozpoczną się w piątek Metropolitalne Dni Energii. Sobota będzie drugim, otwartym dla mieszkańców dniem wydarzenia poświęconego czystej energii. Na placu przed katowickim Spodkiem odbędą się pokazy, warsztaty i konkursy.
24.09.2021

Monitoring jakości powietrza z dronów – aplikacja UavMonitoring

W ramach współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. dotyczącej monitoringu jakości powietrza, przedstawiciele firmy SeaData oraz BGEO i Water Robotics 8 września gościli na terenach portowych. Mieli możliwość poznania specyfiki funkcjonowania portu a przy okazji przetestowali czujnik YetiAir do monitoringu stężeń pyłów PM10 i PM2.5 z dronów. Zaprezentowali również działanie aplikacji UavMonitoring.
23.09.2021

Zielony Tydzień w DCT. Troski o naszą planetę uczymy się w każdym wieku

Go Green Week, czyli Zielony Tydzień zorganizował DCT Gdańsk. Wydarzenia z nim związane trwały nie tylko na terenie terminala. Wsparcie finansowe na budowę i aranżację ekologicznego projektu w ogrodzie otrzymała podstawówka nr 61 z Gdańska.
23.09.2021

Międzynarodowy projekt CORAL w Porcie Gdańsk i w Porcie Elbląg będzie monitorować zanieczyszczenia

Projekt CORAL, realizowany przez firmę SeaData, BGEO (Hiszpania) i Water Robotics (Francja), to kompleksowa platforma stworzona z myślą o portach i marinach, składająca się z trzech elementów:
13.09.2021

Eneria wspomaga ciągłość działania Naftoportu

Rosnące zapotrzebowanie na morskie przeładunki ropy naftowej sprawiło, że Naftoport stał się kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dla zapewnienia ciągłości działania władze portu korzystają z rozwiązań Caterpillar.
08.09.2021

Amerykańskie miasta nieprzygotowane na zmiany klimatyczne

W ciągu dwóch tygodni dwie burze - Henri i Ida - pobiły rekordy opadów na północnym wschodzie USA. Według amerykańskich ekspertów Nowy Jork i inne miasta nie są przygotowane na zmiany klimatyczne.
07.09.2021

Polska innowacyjna! Instalacja łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi

24 sierpnia w Lublinie odbyła się premiera instalacji lameli – łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies. Jest to pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie. Za system automatyki do sterowania położeniem lameli względem pozycji Słońca odpowiada marka Somfy. Pierwszym klientem Saule został Aliplast.
25.08.2021

Nowatorska instalacja UcoPure w Lotosie

Pierwsza na świecie instalacja filtracyjnego oczyszczania UCO (frakcji parafinowej, hydrowaksu) dotarła do gdańskiej rafinerii 19 sierpnia br. To pilotażowa instalacja UCOPure, która w przyszłości przyczyni się do zwiększenia efektywności zakładu.
24.08.2021

PGNiG rozpoczęło wydobycie gazu ziemnego z niskim śladem węglowym

PGNiG Upstream Norway, wraz z Neptune Energy, Idemitsu Petroleum Norge oraz Sval Energi, uruchomiło produkcję węglowodorów ze złoża Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Inwestycja, która pozwoli PGNiG zwiększyć wydobycie gazu ziemnego o 0,2 mld m sześc. rocznie, wyróżnia się wyjątkowo niskim śladem węglowym.
23.08.2021

Afganistan to złoża surowców, minerałów i metali ziem rzadkich i szansa dla Chin

Zwycięstwo talibów w Afganistanie przypomniało ekspertom, że kraj ten mógłby się wzbogacić na posiadanych wielkich złożach surowców, minerałów i metali ziem rzadkich. Teraz pozostaną raczej niewykorzystane, a być może zainwestują w nie Chiny - podaje w czwartek CNN.
20.08.2021

Atlas Copco - zielone urządzenia na wynajem, czyste powietrze i tania eksploatacja

Kiedy firma Atlas Copco wprowadziła na rynek swoją pierwszą elektryczną sprężarkę przewoźną, holenderskie przedsiębiorstwo Arentis, które zajmuje się wynajmem sprzętu przemysłowego, nie wahało się wprowadzić jej do swojej floty. Firma Arentis oraz jej klient wyjaśniają, w jaki sposób elektryfikacja floty sprężarek przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i ograniczenia kosztów operacyjnych.
16.08.2021

Zorganizuj Dzień Zrównoważonej Energii w ramach UE - EUSEW

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii lub EUSEW odbędzie się w formacie cyfrowym w dniach od 25 do 29 października, a rejestracja zostanie otwarta we wrześniu. Imprezy odbędą się w całej Europie, a wyróżniające się innowacyjne projekty zostaną nagrodzone w dziedzinie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.
16.08.2021

Wody termalne dla samorządów

Wody termalne stanowią cenny surowiec wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki krajowej, cieszący się rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Dlatego też niezbędny jest stały rozwój ich wykorzystania. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podejmuje działania, aby wspierać podmioty zainteresowane wykorzystaniem potencjału wód termalnych w Polsce.
12.08.2021

Polska głównym beneficjentem Funduszu Modernizacyjnego

Udział Polski w Funduszu Modernizacyjnym wynosi 43,41 proc., co oznacza, że nasz kraj będzie głównym beneficjentem Funduszu i będzie dysponował wpływami ze sprzedaży co najmniej 119 mln uprawnień do emisji.
11.08.2021

Dixie największym pożarem w historii Kalifornii

W Kalifornii trwa największy pożar w historii tego stanu USA - poinformowała agencja AP. Do niedzieli pożar Dixie zdążył objąć obszar o powierzchni blisko 2 tys. km kw., czyli ponad dwa razy większy niż miasto Nowy Jork.
10.08.2021

Call to Earth trzeba chronić kalifornijskie lasy wodorostów przed jeżowcami „zombi”

W specjalnym dokumencie przygotowanym w ramach inicjatywy „Call to Earth” CNN bada, jak armia jeżowców purpurowych dziesiątkuje kalifornijskie lasy wodorostów. Stanowią one zagrożenie dla flory i fauny morskiej, od których są zależne, oraz niszczą zdolność oceanu do pomocy w walce ze zmianami klimatu.
06.08.2021

Zielona era morskiej energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa odgrywa obecnie kluczową rolę w energetycznym miksie. Jest czysta, niewyczerpana, stabilna, powtarzalna, a przede wszystkim wydajna. Dostarcza więcej energii niż fotowoltaika, wymaga mniej konserwacji, a instalacja farm wiatrowych jest stosunkowo prosta. W ciągu ostatnich 40 lat technologia w tym sektorze rozwinęła się w sposób spektakularny, znacznie bardziej niż inne źródła odnawialne - komentuje Marek Janiak, członek zarządu Dominion Polska.
03.08.2021

Mewo bada dno Bałtyku. Start kampanii geotechnicznej farm Baltica 2 i Baltica 3

Ważny moment dla polskiej branży offshore. Rozpoczęła się kampania geotechniczna morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3. Firma Mewo zakończyła pierwszy etap badania.
30.07.2021

Amerykański think tank: Chiny rozwijają potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek

Na zachodzie Chin powstaje kolejne pole silosów dla rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych – podała w środę stacja CNN, cytując amerykański think tank FAS. Według badaczy Pekin rozwija swój potencjał nuklearny szybciej niż kiedykolwiek.
29.07.2021

Francuski partner elektrowni jądrowej w Chinach: we Francji zostałaby wyłączona

Sytuacja w elektrowni jądrowej w mieście Taishan na południu Chin „nie jest kryzysowa”, ale gdyby siłownia znajdowała się we Francji, zostałaby już wyłączona – ocenił rzecznik francuskiej firmy EDF, która jest współwłaścicielem elektrowni, cytowany przez CNN.
23.07.2021

Lotos - ekologiczny asfalt zmniejsza zanieczyszczenie powietrza

Na początku lipca tego roku odbyło się spotkanie przedstawicieli konsorcjum badawczego projektu „Ekologiczne asfalty”. Zaprezentowano na nim postęp prac badawczych, których celem jest stworzenie drogowej nawierzchni asfaltowej, redukującej zanieczyszczenia atmosferyczne w obszarze pasa drogowego.
19.07.2021

Bałtyckie ryby trafiają na europejskie stoły - 27 czerwca światowym dniem rybołówstwa

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
25.06.2021

Rada naukowa ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej – ruszyła przy AMS

Organizacja konferencji naukowych i technicznych, współpraca z biznesem i administracją w zakresie budowy morskich farm wiatrowych – to główne zadania Rady Naukowej, która powstała przy Akademii Morskiej w Szczecinie. W skład rady weszli przedstawiciele szczecińskich uczelni i eksperci branżowi.
24.06.2021

Innowacyjny projekt szczecińskich naukowców i Enei Operator

Enea Operator, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński zaangażowane są w innowacyjny projekt naukowo-badawczy H2eBuffer.
23.06.2021

Nowoczesny kosz Seabin pojawił się w gdyńskiej marinie

Tuż przed wakacjami gdyńska marina zyskała nowoczesny kosz morski Seabin, który ma za zadanie zbierać pływające w wodzie śmieci. Oznacza to setki kilogramów mniej zanieczyszczeń w Bałtyku. To czwarte tego typu urządzenie w kraju.
22.06.2021

Awaria w chińskiej elektrowni atomowej niepokoi Paryż

„Awaria” w elektrowni atomowej w Taishan na południu Chin zaczyna bardzo niepokoić koncern energetyczny EDF, który jest jej konstruktorem i – jak się wydaje – niewiele mającym do powiedzenia współwłaścicielem.
16.06.2021

Czy Biden zawiesi umowy na odwierty naftowe w rezerwacie przyrody na Alasce?

Prezydent USA Joe Biden zamierza zawiesić dzierżawę obszarów federalnych pod działalność wydobywczą ropy i gazu w Arktycznym Narodowym Rezerwacie Przyrody na Alasce (ANWR). Potwierdził to we wtorek wysoki urzędnik administracji Stanów Zjednoczonych.
02.06.2021

Piwo o smaku... zmian klimatycznych

W USA powstało i zostało już wprowadzane na rynek, piwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nowy produkt, który ma nadzieję poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.
20.05.2021

Duńczycy dzięki Fundacji A.P. Moller będą mieli nowoczesny, pełnomorski statek badawczy

Darowizna w wysokości 50 mln DKK przekazana przez Fundacjię A.P. Moller, stała się kamieniem milowym w realizacji projektu budowy nowego oceanicznego statku badawczego w Danii.
26.04.2021

CNN: Norwegia, Kanada i Wielka Brytania nie są obrońcami klimatu

Wielka Brytania i Kanada zamierzają zredukować emisje CO2 do zera do 2050 roku, zaś Norwegia ma to osiągnąć do 2030 roku. Portal CNN twierdzi jednak, że kraje te przyczyniają się w znacznym stopniu do emisji gazów cieplarnianych na świecie oraz nie podejmują kroków, by faktycznie z tym skończyć.
17.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.