Inbalance grid, czołowy twórca i dostawca technologicznych rozwiązań w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych w krajach bałtyckich wkracza do Polski. Do końca tego roku zainstaluje 240 punktów ładowania na terenie całego kraju i zapowiada prawdziwą rewolucję w obszarze polskiej infrastruktury elektromobilności. Obecnie, niewystarczająca liczba punktów ładowania jest jednym z głównych czynników, dla których Polacy rezygnują z kupowania elektryków.
Ciepłownię wykorzystującą w 100 proc. odnawialne źródła energii otwarto w środę w Lidzbarku Warmińskim. Instalacja składająca się z pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz systemu magazynów ciepła będzie dostarczać ciepłą wodę i ogrzewać większość budynków pobliskiego osiedla Astronomów.
Pomorskie i Dania mają wiele wspólnego. Łączy nas Bałtyk. O tym, jak rozwijać morską energetykę wiatrową oraz jak chronić nasze morze rozmawiali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Ole Toft, ambasador Danii w Polsce.
Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) i partner tytularny ORLEN Neptun kontynuują swoją misję ułatwiania dostępu do najnowszej wiedzy i praktyk związanych z morską energetyką wiatrową poprzez organizację kolejnej edycji Akademii Offshore. Najbliższe spotkanie odbędzie się 27 czerwca 2024 roku w Gdańsku.
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE zmienia ciepłownictwo w kierunku nisko- i zeroemisyjnym. Nowoczesne elektrociepłownie, wykorzystujące gaz ziemny do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła, wsparte instalacjami OZE, to zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i realna poprawa jakości powietrza w miastach. Jest to możliwe dzięki redukcji średnio o ponad 90% tlenków siarki i tlenków azotu oraz o około 40% dwutlenku węgla. Dekarbonizacja źródeł ciepła wyeliminuje prawie całkowicie emisję pyłów.
Transformacja sektora energetycznego sprawia, że wzrasta udział odnawialnych źródeł energii, w tym energii wiatrowej. Inwestycje w rozwój infrastruktury stają się elementem światowej geopolityki, a wraz z turbinami napędzanymi wiatrem kręci się biznes.
Polenergia buduje blisko 40 nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych o łącznej mocy prawie 7 MW. Największa polska prywatna grupa energetyczna postawi gęstą sieć punktów ładowania przy Autostradzie A2, która pozwoli między innymi na zasilanie elektrycznych ciężarówek. W sieci Polenergii pojawią się też pierwsze ultraszybkie stacje o mocy 400 kW, wyposażone w kable chłodzone cieczą. Po oddaniu inwestycji do użytkowania Grupa będzie dysponowała liczbą ponad 70 stacji ładowania z planem budowy kilkudziesięciu kolejnych.
Południowokoreańskie wojsko oskarżyło w środę Koreę Północną o wysłanie przez silnie ufortyfikowaną granicę między państwami co najmniej 150 balonów, które posłużyły do zrzucenia ulotek propagandowych, a także worków ze śmieciami i fekaliami. Kilka dni temu Pjongjang ostrzegał, że zrzuci na sąsiada "stertę śmieci".
Polsko-japoński zespół pracuje nad reaktorem chemicznym, który przekształcałby dwutlenek węgla wytwarzany przez małe kotły w metan nadający się do użytku jako paliwo – informuje „Journal of CO2 Utilization”.
Grupa PGE opublikowała zgodne z wcześniejszymi szacunkami wyniki finansowe za I kwartał 2024 roku. Znacząco wzrosły w tym czasie nakłady inwestycyjne, których wysokość przekroczyła 2 mld zł. Dalszy rozwój i możliwości finansowania kolejnych projektów OZE mocno ogranicza jednak segment energetyki konwencjonalnej, który stanowi dla grupy coraz większe obciążenie. – To potwierdza konieczność wydzielania tego segmentu i zmiany jego struktury właścicielskiej – podkreśla prezes Grupy PGE Dariusz Marzec.
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Miał 1200 lat, a Robin Hood szukał pod nim cienia. W Lesie Sherwood obumarł Dąb Major
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza