Wrocław obchodzi Światowy Dzień Bioróżnorodności kampanią "Dzikie w mieście"

zk

22.05.2021 13:39 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia, Ochrona środowiska Wrocław obchodzi Światowy Dzień Bioróżnorodności kampanią "Dzikie w mieście"
Wrocław obchodzi Światowy Dzień Bioróżnorodności kampanią "Dzikie w mieście" - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Promowanie pozytywnych praktyk, które będą wspierały zwierzęta w miastach i eliminowały sytuacje konfliktowe z ludźmi – to cel nowej kampanii informacyjnej "Dzikie w mieście", organizowanej przez urząd miasta i wrocławskie zoo.

Kampania wystartowała w piątek, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności, przypadającego 22 maja.

– Nasza kampania to odpowiedź na pytania, obawy i wątpliwości mieszkańców. Łączymy siły z ZOO, by jednym głosem zachęcić do życia w mieście w zgodzie z dzikimi zwierzętami. Ich obecność na terenach zurbanizowanych nie jest niczym nowym. W ramach kampanii podpowiemy również, jak można pomagać im w przypadkach, gdy są ranne i cierpią – tłumaczyła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miasta Wrocławia.

Inicjatorzy kampanii wskazują, że zwierzęta coraz częściej znajdują w miastach dogodne warunki do życia. Znajdują resztki żywności, które nie trafiły do kontenerów czy schronienie na niezagospodarowanych terenach.

Zwracają też uwagę, że szczególnym czasem w życiu miejskiej fauny okazał się okres lockdownu. Zmniejszona intensywność życia ludzi spowodowała większą aktywność zwierząt w miastach. W centrum Wrocławia pojawiały się dziki, sarny, lisy czy dzikie ptaki, nie zawsze mile wdziane przez mieszkańców.

Z danych urzędu miasta wynika, że z roku na rok interwencji z udziałem dzikich zwierząt we Wrocławiu jest coraz więcej. Z zeszłym roku zanotowano ich 991 – o niespełna 40 proc. więcej niż w 2019 r. W odpowiedzi na to Wydział Środowiska i Rolnictwa uruchomił pogotowie interwencyjne ds. dzikich zwierząt. Całodobowo infolinię obsługuje Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM Małgorzata Demianowicz wyjaśniła, że infolinię tę uruchomiono przede wszystkim na potrzeby nagłych zdarzeń.

– Miasto jest pełne zagrożeń dla dzikich zwierząt. Zwierzę w mieście może ucierpieć – na przykład wpadając pod samochód. Zgłaszajmy sytuacje, w których zwierzę jest ranne i trzeba udzielić mu pomocy lub stanowi zagrożenie. Jeśli to zwykłe spotkanie z dzikim w mieście – dajmy mu odejść i nie wchodźmy sobie w drogę – mówiła.

Organizatorzy nowej kampanii tłumaczą, że jej celem jest pogodzenie interesu obu stron i wzajemne zrozumienie. Ma ona także podpowiedzieć tym mieszkańcom miast, którzy chcą wspierać florę i faunę, jak to robić dobrze i odpowiedzialnie.

– Chcemy zmienić perspektywę i sposób patrzenia na przyrodę w mieście. To nie zwierzęta są niechcianymi gośćmi w mieście, ale to my, wraz ze stale powiększającymi się miastami, wkraczamy na ich terytoria. Razem jesteśmy elementami jednej całości, dzięki której świat wciąż się kręci i tak musimy to zacząć postrzegać – przekonywał prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.

W ramach kampanii "Dzikie w mieście" zoo uruchomi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, podczas których eksperci opowiedzą, jak mądrze dokarmiać zwierzęta, co robić, gdy spotkamy się oko w oko z dzikiem oraz jak unikać zapraszania dzikich zwierząt na nasze osiedla i posesje. Kampania ma też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie powinno się betonować i projektować pod linijkę wszystkich miejskich przestrzeni. Akcji towarzyszyć będą filmy zrealizowane przez zoo oraz wystawa.

Miasto będzie dystrybuowało ulotki i plakaty, które trafią m.in. do działkowców czy rad osiedli. Ważnym elementem kampanii będzie również informacja, z jakimi służbami i w jakich sytuacjach się kontaktować, gdy napotkamy dzikie zwierzę lub ranne i wymagające pomocy.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43142,00 $ tona 0,81% 27 sty
 Cynk 3648,00 $ tona 0,11% 27 sty
 Aluminium 3106,00 $ tona 0,45% 27 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.