Wynik wyszukiwania - " kryzys klimatyczny" - Wiadomości

Jednorazowe e-papierosy wśród najbardziej niebezpiecznych produktów dla środowiska

Jednorazowe e-papierosy należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych dla środowiska produktów – powiedział PAP prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dlatego regulacje prawne zakazujące ich sprzedaży są konieczne - podkreślił.
28.04.2024

Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland

Zmiana klimatu to największe wyzwanie, przed jakim stoi dziś ludzkość. W nowym raporcie eksperci i ekspertki Fundacji Climate Strategies Poland alarmują: samo raportowanie klimatyczne, które staje się standardem, nie przekłada się ani na redukcję emisji, ani na konkurencyjność klimatyczną firm. Tymczasem, jeśli biznes, który odpowiada za ponad 70 proc. emisji, chce budować konkurencyjność klimatyczną i ograniczać negatywny wpływ na klimat, musi jak najszybciej nauczyć się wyciągać wnioski z raportów ESG.
15.04.2024

Aktywiści klimatyczni blokują mosty w Warszawie

Stołeczna policja zabezpiecza warszawskie mosty w związku z blokadami, które zapowiedzieli aktywiści klimatyczni z organizacji "Ostatnie Pokolenie". Kierowcy mogą napotkać utrudnienia - poinformowała policja.
15.04.2024

Plenerowa wystawa w Warszawie dokumentuje kryzys klimatyczny w krajach Grupy Wyszehradzkiej

Do 2 czerwca 2024 r. na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie 11 fotografów z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej prezentuje swoje prace, obrazujące zmiany klimatyczne w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Wystawa „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” powstała przy współpracy Polskiej Agencji Prasowej z ambasadą Królestwa Niderlandów.
12.04.2024

Schneider Electric Innovation Summit ogłasza nowe współprace i innowacje

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, podczas Innovation Summit w Paryżu, podkreślił potrzebę natychmiastowych działań i współpracy w celu przyspieszenia transformacji energetycznej oraz w odpowiedzi na kryzys klimatyczny.
08.04.2024

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
13.03.2024

Z kopalni na wiatrak - zielone miejsca pracy czekają na górników

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research.
28.02.2024

Eksperci PAN apelują o powszechną edukację klimatyczną

Edukacja klimatyczna nie jest oddzielną domeną wiedzy wymagającą wprowadzenia nowego przedmiotu szkolnego. Przeciwnie – musi być realizowana w ścisłym związku z już istniejącym programem szkolnym – zwrócił we wtorek uwagę Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
27.02.2024

Davos za nami. Kluczowe wnioski dla klimatu prosto ze Szwajcarii

Za nami 54. edycja Światowego Forum Ekonomicznego, podczas której zebrani w szwajcarskim Davos liderzy z całego świata reprezentujący różnorakie sektory spotkali się, aby wypracować nowe rozwiązania dla wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Jednym z tematów agendy tegorocznego spotkania było zagadnienie klimatu oraz transformacji energetycznej.
09.02.2024

Łańcuch dostaw na zielono. Bez łańcucha dostaw nie ma transformacji energetycznej

Corocznie oddawane do użytku są kolejne instalacje wytwarzające zieloną energię, jednakże wraz z sukcesami idą również potencjalne zagrożenia. Światowe Forum Ekonomiczne pochyliło się nad tą kwestią w swojej najnowszej analizie poświęconej relacji między łańcuchem dostaw a transformacją energetyczną.
26.12.2023

W Pradze na zdjęciach artystów z Europy Środkowej można zobaczyć kryzys klimatyczny

„Wizualizacja kryzysu klimatycznego” - to nazwa plenerowej wystawy prac 11 fotografików z krajów Europy Środkowej, która jest prezentowana w Pradze. Wśród organizatorów jest Polska Agencja Prasowa. Po Pradze wystawa trafi do Warszawy.
25.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Według raportu The Lancet zmiana klimatu nadal będzie pogarszać nasze zdrowie

Prognozy zawarte w opublikowanym dzisiaj raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające ze zmiany klimatu. Naukowcy szacują m.in., że do połowy tego stulecia nastąpi prawie pięciokrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych falami upałów. Apelują o pilne działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
15.11.2023

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w firmach. Świadomość klimatyczna wciąż jednak jest niewystarczająca

W biznesie, wśród menedżerów i kadry zarządzającej, cały czas rośnie świadomość wyzwań klimatycznych i środowiskowych, do czego przyczyniają się m.in. globalne i unijne regulacje. – Ta świadomość cały czas jest jednak zbyt mała w stosunku do wyzwań – ocenia Maria Krawczyńska-Kaczmarek, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
02.11.2023

Sanda Ojiambo: świat osiąga temperaturę wrzenia; transformacja energetyczna musi mieć priorytet

Świat osiąga temperaturę wrzenia, bijąc w ostatnich miesiącach rekordy średnich globalnych temperatur; nadszedł czas, żeby świat nadał priorytet transformacji energetycznej – przekonywała podczas katowickiej konferencji PRECOP 28 zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ Sanda Ojiambo.
05.10.2023

ESG szansą na budowanie konkurencyjności

Dlaczego przedsiębiorstwa powinny systematycznie monitorować i oceniać swój wpływ na środowisko? Jakie korzyści może to przynieść zarówno w kontekście zrównoważonego rozwoju, jak i konkurencyjności na rynku? Na te i inne istotne pytania w kwestii ESG odpowiadali uczestnicy debaty, zorganizowanej 26 września 2023 roku przez firmę CHEP oraz GS1 w Kinie Kinogram, zlokalizowanym w przestrzeniach Fabryki Norblina w Warszawie.
04.10.2023

Aktywiści klimatyczni zaatakowali farbą portugalskiego ministra środowiska

Grupa działaczy klimatycznych oblała farbą portugalskiego ministra środowiska Duarte Cordeiro podczas wtorkowej konferencji zorganizowanej w Lizbonie przez stację telewizyjną CNN Portugal. To kolejna w tym miesiącu akcja młodych aktywistów przeciwko osobom z rządu premiera Antonia Costy.
27.09.2023

Carlsberg Polska nowym członkiem komitetu sterującego UN Global Compact

Carlsberg Polska został sygnatariuszem największej na świecie organizacji skupiającej zrównoważony biznes – United Nations Global Compact Poland. Jako członek komitetu sterującego UNGC firma będzie aktywnie uczestniczyła w inicjatywach podejmowanych przez organizację, biorąc udział w wyspecjalizowanych programach oraz dzieląc się swoimi doświadczeniami. Pierwszym z programów, do których Carlsberg Polska przystąpił jest Climate Positive, w ramach którego powstał raport “GOZ w opakowaniach”.
06.09.2023

Silne kobiety są fundamentem zielonej transformacji

Tylko wolne, świadome i posiadające równe prawa dziewczęta i kobiety mają siłę by walczyć o lepszy, bardziej zrównoważony świat. Emancypację i równość kobiet od 17 lat wspiera Fundacja RAJA-Danièle Marcovici. Dzięki jej działaniom dziewczęta i kobiety na całym świecie otrzymują narzędzia do walki o równość i lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.
05.09.2023

Turcja. Nieustępujące fale gorąca zagrażają zasobom wodnym trzech prowincji kraju

Nieustępujące fale gorąca zagrażają zasobom wodnym w trzech prowincjach Turcji: Stambułowi, Izmirowi i Ankarze - podaje we wtorek dziennik "Daily Sabah".
15.08.2023

Klimatolog: tylko zmiany systemowe uratują nas przed katastrofą

Osobiste postawy wobec zmian klimatycznych i prywatne działania podejmowane w związku z nimi świadczą o świadomości danej osoby i gotowości do zmian na większą skalę, jednak same wiele nie zmienią. Potrzebne są regulacje i zasadnicze zmiany na wyższym szczeblu. Bez zmian systemowych nie przetrwamy - uważa klimatolog prof. Szymon Malinowski.
04.08.2023

Coraz więcej deweloperów oferuje zielone produkty

Coraz więcej firm deweloperskich oferuje zielone produkty. Dzięki unijnym regulacjom zrównoważonych inwestycji będzie coraz więcej.
31.07.2023

Coraz więcej osób cierpi na depresję klimatyczną [WIDEO]

Według specjalistów z WHO zmiany, jakie zachodzą w klimacie, mogą się stać jednym z największych zagrożeń dla naszego życia i zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Gwałtowne zjawiska pogodowe, walka z dotkliwymi skutkami suszy czy rekordowe dodatnie temperatury w środku zimy powodują, że rośnie w nas uczucie lęku i przygnębienia, które może działać destrukcyjnie. Towarzyszą temu często obawy o przyszłość, zdrowie i los następnych pokoleń, a także o dobytek i o pracę. Aktywistka klimatyczna Wiktoria Jędroszkowiak uważa,
19.07.2023

Fortum zazieleni swoją energią szedzką stal H2 Green Steel

H2 Green Steel i Fortum podpisały ramową umowę dotyczącą dostaw bezemisyjnej energii elektrycznej na potrzeby działalności H2 Green Steel w północnej Szwecji.
30.03.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

Przemysł motoryzacyjny przekroczy cele Porozumienia Paryskiego o 75 proc.

Przemysł motoryzacyjny może przekroczyć cel 1,5°C w zakresie globalnego ocieplenia określony w Porozumieniu Paryskim o 75 proc., jeśli nie zostaną podjęte żadne działania.
09.02.2023

Miasto w Ontario ogłosiło kryzys klimatyczny, a następnie zatwierdziło budowę elektrowni gazowych

Pomimo ogłoszenia stanu zagrożenia klimatycznego i wezwania do wycofania produkcji energii elektrycznej z gazu ziemnego, rada miasta Windsor w kanadyjskiej prowincji Ontario zatwierdziła budowę dwóch nowych elektrowni gazowych, które znacząco zwiększą emisje CO2 - poinformował dziennik "Toronto Star".
18.01.2023

Czy polski biznes jest i chce być eko?

Niemal jeden na czterech respondentów ocenia, że w jego pracy nie podejmuje się żadnych działań w tym kierunku, przy czym podejście to widoczne jest przede wszystkim wśród osób zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach (do 9 osób).
08.01.2023

Ekspert: Książka, którą powinien przeczytać Andrzej Duda

Czytając blisko pięćsetstronicową książkę Marcina Popkiewicza „Zrozumieć transformację energetyczną” nie trzeba być fizykiem jądrowym. Nie mam wątpliwości, że powinna to być lektura obowiązkowa dla młodzieży, która już za kilka lat będzie decydować o kształcie polityki energetycznej kraju, województwa lub gminy.
07.12.2022

Zrównoważony ekosystem edukacji klimatycznej – potrzebny od zaraz! [GALERIA]

Jak skutecznie i praktycznie uczyć o klimacie? Jak zachęcać młodych ludzi do uważności wobec tego, co ich otacza, nie wzbudzając lęku i strachu, ale zmotywować do rozwiązywania problemów środowiskowych podczas projektów szkolnych i później, kiedy wejdą w dorosłość i rozpoczną swoją ścieżkę zawodową?
05.12.2022

Microsoft: Centra danych umożliwiające postępy w cyfryzacji, zwracają się w stronę OZE

Jesteśmy świadkami dwóch olbrzymich zmian, które zachodzą jednocześnie: cyfryzacji większości procesów, określanej często czwartą rewolucją przemysłową oraz zwrotu w kierunku energii odnawialnej, napędzanego przez kryzys klimatyczny i inne wydarzenia o globalnym zasięgu.
25.11.2022

Czy dobro dzieci to priorytet dla polityków? Rodzice dla Klimatu sprawdzają

Największym zagrożeniem dla zdrowia i życia naszych dzieci jest lekceważenie skutków kryzysu klimatycznego, utraty bioróżnorodności i bezprecedensowego zanieczyszczenia środowiska. Wiedzą o tym członkowie ruchu Rodzice dla Klimatu, którzy w trosce o swoje własne dzieci i bezbronne dzieci na całym świecie oczekują od polityków pilnych i ambitnych działań będących adekwatną odpowiedzią na postępujące zagrożenia. W piątek 18 listopada, w ostatni dzień szczytu klimatycznego COP27, współorganizują w Senacie posiedzenie pod hasłem „Dzi
16.11.2022

Ekspert: COP27 - Panie Andrzeju, Pan się nie boi!

Udział Prezydenta Andrzeja Dudy w 27. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu #COP27 okazał się wielkim przypałem.
14.11.2022

Zdrowie i życie seniorów coraz bardziej zagrożone przez kryzys klimatyczny

W poniedziałek, 14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. To właśnie seniorzy należą do grup najbardziej narażonych na skutki zmiany klimatu — wynika z nowego raportu Koalicji Klimatycznej. Nasilanie się ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowanych zmianą klimatu oraz rosnąca liczba osób w wieku senioralnym są jednym z największych wyzwań sektora ochrony zdrowia w Polsce. Potrzebne są pilne działania władz publicznych.
14.11.2022

UNICEF: Kryzys klimatyczny uderza w najmłodszych

Wysokie temperatury i fale upałów dotykają około 559 milionów dzieci na całym świecie. Do połowy obecnego stulecia niemal każde dziecko na Ziemi będzie musiało mierzyć z następstwami globalnego ocieplenia. Wnioski najnowszego raportu UNICEF są dramatyczne – bez względu na to, który scenariusz emisji gazów cieplarnianych zrealizujemy, ich efekty najmocniej odczują najmłodsi.
08.11.2022

Pomorscy urzędnicy zdają egzamin z klimatu...na 2+

2+ - to ocena z wiedzy na temat zmian klimatu, jaką otrzymałaby reprezentatywna grupa urzędników z Pomorza.
08.11.2022

Branża budowlana w Polsce na początku zielonych przemian. Celem jest ograniczanie śladu węglowego, ale też odpadów

Budownictwo i nieruchomości odpowiadają za ok. 1/3 globalnych emisji gazów cieplarnianych, dlatego minimalizowanie śladu węglowego w tym sektorze ma istotne znaczenie dla łagodzenia skutków zmian klimatu. Branża już to dostrzegła, dlatego coraz więcej działających w niej firm obiera kierunek zrównoważonego rozwoju, który wymuszają również oczekiwania klientów i najemców. – Na tle europejskim jesteśmy w Polsce dopiero na początku tej drogi – mówi Krzysztof Dudek, prezes firmy Altaterra Polska.
04.11.2022

Ørsted i WWF działają rzecz ochrony klimatu i różnorodności biologicznej oceanów

Ta pionierska współpraca między WWF a Ørsted ma przyspieszyć wdrażanie rozwiązań na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, które zwiększą różnorodność biologiczną oceanów i pomóc osiągać cele dla klimatu i różnorodności biologicznej na skalę globalną.
28.10.2022

Wojna na Ukrainie przyspieszyła rozwój fotowoltaiki w Europie

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Statkraft powodem ekspansji energii słonecznej i jej dynamicznego wzrostu w Europie, są głównie zwiększone ambicje w zakresie wykorzystania energii odnawialnej oraz konieczność zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu.
27.10.2022

Zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ: zbliżamy się do katastrofy klimatycznej

Zbliżamy się do katastrofy klimatycznej; klimatyczny kryzys dotyka już całą ludzkość – mówiła do uczestników rozpoczętej we wtorek w Katowicach konferencji PRECOP 27 zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ, dyrektor wykonawcza UN Global Compact Sanda Ojiambo.
18.10.2022

Komitet Regionów: kryzys energetyczny nie może podważać globalnych ambicji klimatycznych UE

Unijni samorządowcy wezwali państwa członkowskie i Radę UE do jednoznacznego poparcia pełnego zaangażowania władz samorządowych we wdrażanie porozumienia paryskiego. Zapis taki miałby się znaleźć w konkluzjach nadchodzącego szczytu klimatycznego ONZ (COP27).
12.10.2022

Pierwszy hackathon dla zielonej energii już wkrótce

Już 21 października we Wrocławiu odbędzie się otwarty hackathon GO Green - Energy Efficiency Solutions, organizowany przez Centrum R&D Viessmann. Jego celem jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania służącego lepszemu zarządzaniu i wykorzystaniu energii odnawialnej w gospodarstwach domowych.
06.10.2022

EUSEW: Czy Europa uniezależni się od surowców z Rosji?!

– Od lat pracujemy nad niezależnością i dywersyfikacją źródeł energii. Najistotniejszym aspektem niezależności energetycznej jest zrównoważony rozwój. Potrzebujemy więcej lokalnych OZE. Potrzebujemy większej efektywności i oszczędności energii, niższego zużycia, żeby jak najlepiej wykorzystać nasze zasoby – podkreśliła Ditte Juul Jørgensen, Dyrektor Generalna ds. Energii w Komisji Europejskiej, w rozmowie z TOGETAIR podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW), który odbywa się w Brukseli w dniach 26-30 września.
29.09.2022

Ośmioro aktywistów klimatycznych aresztowano po proteście w parlamencie

Ośmioro aktywistów ekologicznych z organizacji Extinction Rebellion (XR) zostało w piątek aresztowanych po proteście, który przeprowadzili w budynku brytyjskiego parlamentu. Jego uczestnicy przykleili się do siebie wokół fotela spikera Izby Gmin oraz przykuli do bramy.
03.09.2022

Stężenie gazów cieplarnianych i poziom morza osiągnęły kolejne rekordy w 2021

Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze, globalny poziom mórz i zawartość ciepła w oceanach osiągnęły rekordowe wartości w 2021 roku - wynika z opublikowanego w środę corocznego raportu o stanie klimatu amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA). Miniony rok był też jednym z sześciu najcieplejszych lat w historii pomiarów.
01.09.2022

Ukraina liderem zielonej transformacji w Europie?

Zielona transformacja powojennej Ukrainy jest drogą do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i szansą na ożywienie gospodarcze. Jest też niezbędna do integracji z Unią Europejską, a przy przewidywanej skali odbudowy, Ukraina mogłaby stać się europejskim liderem w zielonej transformacji, piszą autorzy raportu „Zielona odbudowa. Powojenna zielona transformacja Ukrainy” - Krzysztof Bocian, Dominika Jędrzejczak, Krzysztof Kobyłka i Olha Stohnushenko, analitycy WiseEuropa.
21.07.2022

Ponad połowa Polaków uważa obecne działania dla klimatu za niewystarczające. Firmy mogą wspierać konsumentów w świadomych klimatycznie wyborach

– Najlepszym momentem na działania dla klimatu jest tak naprawdę wczoraj, drugim najlepszym jest dzisiaj, a najgorszym – jutro. Powinniśmy zakasać rękawy i wziąć się do pracy – mówi Jacek Hutyra, doradca ds. strategii klimatycznej w Orange Polska. Jak podkreśla, walka ze zmianami klimatu wymaga regulacji i rozwiązań systemowych, kształtowanych przez rządy i instytucje międzynarodowe, oraz zaangażowania biznesu, który ma największe możliwości działania i redukowania swojego wpływu na środowisko. Każdy konsument swoimi wyborami i d
12.07.2022

Dlaczego ekologiczny zapał nieco przygasa? [BADANIE]

Prawie połowa Polaków przyznaje, że sytuacja ekologiczna na świecie jest zła i konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań w celu jej poprawy. Co trzeci Polak w zasadzie nie wie, co myśleć o zmianach klimatu i innych zagadnieniach środowiskowych - wynika z cyklicznego badania “Postawy ekologiczne Polek i Polaków” przeprowadzonego dla Blue Media.
08.07.2022

Łódź. Biolodzy UŁ badają, gdzie kryzys klimatyczny będzie mniej dotkliwy dla przyrody

Zespół naukowców z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego bada, czy są miejsca, gdzie kryzys klimatyczny będzie mniej dotkliwy dla przyrody oraz jak zlokalizować ostoje, które zapewnią przetrwanie gatunkom.
26.06.2022

Kongres 590: jeśli KGHM chce pozostać liderem rynku, musi mieć stabilne źródło energii

Energetyka jądrowa od kilkudziesięciu lat zapewnia pewność dostaw bezpiecznej, bezemisyjnej energii elektrycznej - nadszedł czas na uruchomienie SMR-ów w Polsce - stwierdzili uczestnicy debaty „Czy energetyka jądrowa może powstrzymać kryzys klimatyczny”, która odbyła się podczas Kongresu 590.
24.06.2022

22 czerwca rusza 7. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich” [WIDEO]

Tym razem Kongres 590 połączy tematy dotyczące Polski oraz krajów Trójmorza w debatach na temat zacieśniania relacji gospodarczych i politycznych, a przede wszystkim wzmacniania bezpieczeństwa wszystkich państw w regionie. Dyskusja będzie miała wymiar globalny. Udział w niej wezmą międzynarodowi eksperci, którzy od lat zajmują się analizowaniem największych wyzwań współczesnego świata. Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
19.06.2022

Rosyjska agresja pogłębia kryzys klimatyczny nie tylko w Ukrainie. Zmusi jednak Zachód do szybszej rezygnacji z paliw kopalnych

Dodatkowa emisja CO2, wygenerowana w wyniku wojny w Ukrainie, w ciągu roku sięgnie ok. 695 mln ton. To więcej, niż wyniesie planowana redukcja emisji w państwach UE w latach 2022–2025 – obliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Szybkie zakończenie rosyjsko-ukraińskiej wojny jest więc kluczowe również dla powodzenia zielonej transformacji w Europie.
09.06.2022

Parlament Europejski odrzucił sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami

Europosłowie odrzucili na sesji plenarnej w Strasburgu sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami. W efekcie trzy projekty wchodzące w skład pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55) odesłano do komisji ochrony środowiska naturalnego PE.
09.06.2022

Czas na ekoinnowacje: drewniane wieże turbin wiatrowych! [GALERIA]

Stora Enso i Modvion, specjalizująca się w technologii drewna, współpracują nad wprowadzeniem tego surowca jako materiału wykorzystywanego do budowy wież turbin wiatrowych. Celem współpracy jest zademonstrowanie szerokich możliwości wykorzystania drewna w tych wymagających konstrukcjach.
28.05.2022

Niemcy rozszerzają ekspansję OZE jako alternatywę dla rosyjskiego gazu

W Europie rośnie presja, by całkowicie zaprzestać korzystania z rosyjskich węglowodorów. Cała Unia szuka rozwiązań w postaci odnawialnych źródeł energii. Zieloną ekspansję zapowiedziały właśnie Niemcy.
11.04.2022

Coraz więcej ekologicznych innowacji. Czy rozwiążą problem zmian klimatu?

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) działający przy ONZ, globalne ocieplenie postępuje zdecydowanie szybciej, niż się spodziewano. Współczesny świat liczy na wsparcie technologii w rozwiązaniu problemów klimatycznych, a europejskie start-upy działające w sektorze ekotech zyskują coraz większe finansowanie.
25.02.2022

Badanie: na świecie rządy przyznają rocznie 1,8 bln USD firmom szkodzącym środowisku

Rządy państw na całym świecie przyznają rocznie co najmniej 1,8 bln dolarów subsydiów przedsiębiorstwom, których działalność ma szkodliwy wpływ na środowisko - wynika z opublikowanego w czwartek raportu sieci organizacji zajmujących się ochroną środowiska, Business for Nature.
18.02.2022

Kraje G20 muszą zwiększyć poziom zielonych inwestycji o 140 proc.

Nowy raport UNEP i WEF stwierdza, że ​​jest to niezbędne działanie, aby cele klimatyczne zostały osiągnięte do 2050 roku.
05.02.2022

AGH, SGH i Uniwersytet Wrocławski tworzą Międzyuczelnianą Akademię Klimatu

3 lutego br. trzy uczelnie – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Uniwersytet Wrocławski – zawarły umowę dotyczącą powstania wyjątkowej w skali kraju Międzyuczelnianej Akademii Klimatu – konsorcjum studiów podyplomowych.
04.02.2022

Zrównoważony ekosystem edukacji klimatycznej – potrzebny od zaraz! [ZDJĘCIA]

Kryzys energetyczny, ekonomiczny, wojna na Ukrainie czy kolejne fale pandemii Covid-19, spowodowały, że zarówno kwestie klimatyczne, jak i edukacyjne zeszły na dalszy plan. Świat jednak stoi w obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i to od najmłodszych pokoleń zależy, jak będzie wyglądać w przyszłości.
01.02.2022

Kryzys klimatyczny wywoła turbulencje w gospodarce

To, jak bardzo zmiany klimatyczne zaszkodzą gospodarce zależy m.in. od tempa wdrażania działań na rzecz klimatu. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, z realizacją podjętych przez państwa zobowiązań bywa różnie.
07.01.2022

Niemcy. Protest obrońców klimatu przeciwko zamykaniu elektrowni atomowych

W sobotę w Berlinie odbył protest w obronie energetyki jądrowej. Niemcy do końca przyszłego roku planują zamknąć ostatnie sześć działających w ich kraju elektrowni jądrowych. Protest zorganizowali obrońcy klimatu m.in. z polskiej fundacji FOTA4Climate. Do protestujących dołączył klimatolog James Hansen.
14.11.2021

II dzień EFNI: rozmowy o transformacji energetycznej, klimacie i technologii

W Sopocie trwa Europejskie Forum Nowych Idei. Drugiego dnia imprezy uczestnicy forum dyskutowali między innymi o transformacji energetycznej, zmianach klimatycznych i technologii.
22.10.2021

Europosłowie: wszystkie kraje G20 powinny być neutralne dla klimatu do 2050 r.

Wszystkie kraje G20 powinny być neutralne dla klimatu do 2050 r., potrzeba co najmniej 100 mld USD rocznie na finansowanie klimatu dla krajów rozwijających się, a okres potrzebny do przyspieszenia tempa działań na rzecz klimatu należy skrócić do pięciu lat – to niektóre z postulatów Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego.
13.10.2021

Konferencja Ekosfera o aktualnych wyzwaniach środowiskowych dla Polski

Polski Ład, transformacja energetyczna, zrównoważona gospodarka zasobami wodnymi, ekoprojektowanie, a także rola samorządów w kontekście zmian klimatu to tylko niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone podczas konferencji EkoSfera, organizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podczas targów POLECO.
12.10.2021

Marcin Żółtek, TFI PZU: zielone inwestowanie to maksymalizacja zysku w perspektywie długofalowej

Inwestując w sposób zgodny z zasadami zielonego ładu, staramy się zidentyfikować zagrożenia dla dochodowości firm płynące z tego, że korzystają ze środowiska w sposób nieodpowiedzialny. Te wybory mają na celu maksymalizację dochodowości w perspektywie długofalowej, ponieważ pewne modele biznesowe są nie do utrzymania na dłuższą metę - powiedział w trakcie debaty podczas Kongresu 590 Marcin Żółtek, wiceprezes zarządu TFI PZU.
06.10.2021

Śląski Ruch Klimatyczny złożył projekt uchwały o alarmie klimatycznym dla Katowic

Projekt uchwały o alarmie klimatycznym dla Katowic wraz z listą ok. 500 podpisów osób popierających tę inicjatywę złożyli w czwartek w urzędzie miasta przedstawiciele Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Zakłada on m.in. osiągnięcie przez Katowice zerowych emisji CO2 do 2050 roku.
01.10.2021

P-TECC: USA odpowiedzą na wyzwania kryzysu klimatycznego

Stany Zjednoczone odpowiedzą na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym; USA traktują je jako szansę na największe w historii inwestycje - deklarowali przedstawiciele amerykańskiej administracji podczas forum biznesowego konferencji P-TECC w Warszawie.
23.09.2021

Grupa VELUX oraz Schneider Electric zawiązują rozszerzone partnerstwo – celem przyspieszona dekarbonizacja

Grupa VELUX wybrała firmę Schneider Electric do stworzenia strategii przyspieszonej dekarbonizacji, która umożliwi sprawną realizację zobowiązania „Lifetime Carbon Neutral” („Dożywotniej Neutralności Węglowej”). Rozszerzone partnerstwo bazuje na zapowiedzianych już wcześniej usługach doradczych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej.
22.09.2021

Kajima i Griffin Real Estate przejmują dewelopera w sektorze odnawialnych źródeł energii

Współpraca ma na celu rozbudowę portfolio PAD-RES o mocy przekraczającej obecnie 500 MW.
15.09.2021

Biznes chce zielonej kolei

Postępujące zmiany klimatu skłaniają firmy do poszukiwania bardziej ekologicznych form transportu towarów. Emisyjność jest kryterium, które biznes coraz częściej bierze pod uwagę planując łańcuchy logistyczne. Z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) dla Fundacji ProKolej wynika, że to właśnie w transporcie kolejowym przedsiębiorcy z różnych branż upatrują największych szans na ograniczenie śladu węglowego.
07.09.2021

Coraz częstsze anomalie pogodowe stanowią problem dla kraju

Według raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), działającego przy ONZ, działalność ludzi spowodowała wzrost globalnej średniej temperatury o ok. 1˚C w stosunku do okresu sprzed epoki przemysłowej.
02.09.2021

Koreański parlament uchwalił ustawę o neutralności klimatycznej do 2050 roku

Parlament Korei Południowej uchwalił ustawę zobowiązującą kraj do obniżenia emisji dwutlenku węgla o ponad 35 proc. przed 2030 rokiem i osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 do roku 2050 – podała w środę agencja Yonhap.
02.09.2021

Szczyt COP26 może przynieść nowe rozwiązania dla powstrzymania zmian klimatycznych

– Zjawiska wywołane przez zmiany klimatyczne są bardzo niebezpieczne. To są m.in. pożary, które pustoszą południe Europy, ale równie dobrze mogą pustoszyć i Polskę – mówi fizyczka atmosfery, dr Joanna Remiszewska-Michalak.
24.08.2021

Plastik w oceanie? Starbucks i Ocean Conservancy chcą z tym walczyć

Zanieczyszczenie plastikiem jest powszechnym zjawiskiem, które dotyka w dużej mierze obszary morskie. Szczególnie przedmioty jednorazowego użytku mogą wyrządzić nieodwracalne szkody w tych delikatnych ekosystemach. To dlatego tysiące ludzi podjęło zobowiązanie Ocean Conservancy do zmniejszenia ilości odpadów w swoim codziennym życiu poprzez pominięcie słomki i odłożenie sztućców.
07.08.2021

Szwajcarska policja usuwa aktywistów klimatycznych protestujących w Zurychu

Policja szwajcarska rozpoczęła w poniedziałek usuwanie aktywistów klimatycznych z centrum dzielnicy finansowej Zurychu po zablokowaniu przez nich wejść do banków. Ekolodzy protestują przeciwko finansowaniu projektów związanych z paliwami kopalnymi, które niszczą środowisko.
02.08.2021

Energia wiatrowa to niewykorzystany potencjał. Światowi liderzy wzywają G20 do intensyfikacji działań na rzecz klimatu

Dyrektorzy generalni i stowarzyszenia większości światowego przemysłu energetyki wiatrowej w liście otwartym wezwali kraje G20 do zwiększenia ambicji w zakresie realizacji międzynarodowych celów klimatycznych poprzez wykorzystanie znacznie większego potencjału energii wiatrowej niż przewidują to obecne plany.
20.07.2021

Niedobory wody znacząco wpływają na światowy przemysł

Duże firmy z różnych sektorów są coraz bardziej zaniepokojone kosztami i dostępnością ostatecznego źródła odnawialnego na świecie - wody.
05.07.2021

COP26: Microsoft głównym partnerem szczytu klimatycznego

W zeszłym roku producent systemów operacyjnych i innych rozwiązań technologicznych, przedstawił szczegółowy plan obniżenia emisji dwutlenku węgla do 2030 roku i usunięcia całego dwutlenku węgla wyemitowanego od momentu założenia do 2050 roku.
28.06.2021

Fala upałów dotarła na północny zachód USA

Upały sięgające 100 st. Fahrenheita (37,8 st. Celsjusza) ogarnęły północny zachód USA.Tak temperaturę zanotowano w sobotę w Seattle, w stanie Waszyngton a w Portland, w sąsiednim stanie Oregon jeszcze wyższą - 103 st. F (39,4 st. C).
27.06.2021

Ørsted przyspiesza z inwestycjami w odnawialne źródła energii i deklaruje ich pozytywny wpływ na bioróżnorodność

Przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii i ich budowa w sposób zrównoważony dla środowiska – taką receptę na kryzys klimatyczny proponuje Ørsted, globalny lider rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, dysponujący dzisiaj łącznie 12 GW mocy ze źródeł odnawialnych.
08.06.2021

Stratofsfera zmniejsza się z prędkością 100 metrów na 10 lat. Czy warstwa ozonowa zniknie?

Stratosfera z roku na rok się zmniejsza – alarmują naukowcy. Tymczasem to w niej znajduje się warstwa ozonowa, chroniąca nas przed promieniowaniem UV. Jej zubożenie może nieść za sobą zwiększenie liczby zachorowań na poważne choroby skóry, takie jak czerniak czy łuszczyca. Konsekwencją zmian może być także zakłócenie działania urządzeń wykorzystujących komunikację radiową i satelitarną. Aby zapobiec ubytkowi kolejnego kilometra stratosfery do 2080 roku, ludzkość musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
28.05.2021

Zmiany klimatyczne są ogromnym zagrożeniem, ale i szansą dla biznesu. Coraz więcej dużych firm uwzględnia je w swoich strategiach

Kryzys klimatyczny z jednej strony wyłonił nową kategorię ryzyk dla biznesu, a z drugiej wymusił na firmach zmiany w ich modelu działalności i zarządzania. Zrównoważony rozwój zaczął odgrywać coraz większą rolę w strategii przedsiębiorstw, zwłaszcza tych dużych. Ze względu na skalę swojej działalności w nadchodzących latach mogą one odegrać decydującą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i rozwiązywaniu związanych z tym globalnych problemów.
27.05.2021

Rekordowy poziom CO2, metanu i sześciofluorku siarki w atmosferze. Bez zmian czeka nas katastrofa klimatyczna

– Pandemia to mały problem, z którym ludzkość da sobie radę wcześniej czy później. Będą kolejne pandemie, na które musimy być przygotowani, a metody, które stosujemy, dają nadzieję, że poradzimy sobie z kolejnymi. Natomiast są znacznie większe problemy – zmiany klimatu uderzą w znacznie większą grupę osób i będą miały znacznie bardziej drastyczne konsekwencje niż pandemia COVID-19.
24.05.2021

Piwo o smaku... zmian klimatycznych

W USA powstało i zostało już wprowadzane na rynek, piwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nowy produkt, który ma nadzieję poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.
20.05.2021

Coraz więcej firm przestawia się na zieloną energię i ograniczanie emisji CO2

Kryzys klimatyczny i zrównoważony rozwój odgrywają coraz ważniejszą rolę w strategii dużych firm. Ze względu na skalę swojej działalności będą one mieć w nadchodzących latach decydującą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i rozwiązywaniu związanych z tym globalnych problemów.
11.03.2021

Sekretarz generalny NATO: zmiany klimatyczne powodują, że świat jest mniej bezpieczny

Zmiany klimatyczne powodują, że świat staje się mniej bezpieczny - napisał w środę na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem z Johnem Kerrym, wysłannikiem prezydenta USA ds. zmian klimatu.
10.03.2021

Greenpeace zrywa mediacje z PGE GiEK

Greenpeace poinformował PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. o woli „zakończenia mediacji" w związku ze złożonym w marcu ub.r. pozwem Greenpeace przeciwko PGE GiEK - podała rzeczniczka firmy Sandra Apanasionek. Greenpeace zapowiada, że spór wróci na salę sądową.
25.02.2021

Przełomowy wyrok we Francji: państwo skazane za niedociągnięcia w walce ze zmianami klimatu

Po raz pierwszy w historii Francji sąd w Paryżu uznał, że państwo winne jest „karalnych niedociągnięć, nie dotrzymując zobowiązań w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych". Organizacje ekologiczne określają wyrok trybunału administracyjnego, jako „historyczny”.
03.02.2021

Społeczność UJ zawiązała inicjatywę w reakcji na kryzys klimatyczny

Społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego zawiązała inicjatywę KlimatUJ. To reakcja na kryzys klimatyczno-ekologiczny. Pracownicy naukowi i studenci przedstawili władzom uczelni petycję, w której domagają się przyjęcia strategii klimatycznej.
19.01.2021

Czysty węgiel nie istnieje?

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wezwała dziś producentów i dystrybutorów węgla typu „ekogroszek” do zaprzestania stosowania tej nazwy. Zdaniem Fundacji, określanie jakiegokolwiek węgla jako produktu ekologicznego to greenwashing, czyli świadome wprowadzanie konsumentów w błąd.
14.01.2021

Już prawie 80 proc. Polaków uważa zagrożenia środowiskowe za poważne

Zdaniem 97,5 proc. klimatologów za kryzys klimatyczny odpowiada człowiek. Świadomość społeczna tego faktu jest coraz większa: tylko 3 na 100 Polaków nie dostrzega niszczącego wpływu człowieka na środowisko – wynika z nowej edycji raportu „Ziemianie atakują”.
21.12.2020

"Już dzisiaj doświadczamy katastrofalnych zmian klimatycznych, które kosztują życie ludzi"

Mimo że w ostatnich latach wiele mówi się o zmianach klimatycznych i ich poważnych konsekwencjach, walka z tym zjawiskiem wciąż nie jest wystarczająco radykalna. Według IPCC uniknięcie czarnego scenariusza jest wciąż możliwe. – Niezbędne jest jednak ograniczenie konsumpcji, zmiana nawyków transportowych, stylu życia, sposobu zaspokajania swoich podstawowych potrzeb i bardziej solidarnościowe podejście do zasobów – wskazuje reportażysta Filip Springer.
14.12.2020

Do walki ze zmianami klimatu potrzebne zaangażowanie całych społeczeństw

Zdaniem ponad 70 proc. badanych w długoterminowej perspektywie zmiany klimatu są tak samo poważnym kryzysem jak COVID-19. Pandemia wpłynęła na postrzeganie kwestii klimatycznych i ich wpływu na jakość życia i zdrowia. Jednocześnie pokazała też, że systemy społeczne, gospodarcze i polityczne nie są zaprojektowane tak, aby umożliwić odpowiednią reakcję na tego typu zagrożenia.
10.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.