Wynik wyszukiwania - "baterie" - Wiadomości

Dwie firmy zainteresowane wymianą baterii w starszych autobusach elektrycznych MPK w Krakowie

Dwie firmy przedstawiły oferty w przetargu na wymianę baterii w 20 starszych autobusach marki Solaris ogłoszonym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Modyfikacja ma na celu zwiększenie zasięgu pojazdów na jednym ładowaniu do co najmniej 150 kilometrów.
29.03.2024

Rusza produkcja kolejnych baterii w fabryce Green Cell pod Krakowem

Kolejne baterie Green Cell prosto z Polski trafią na rynki europejskie. Do produktów z kategorii e-bike wytwarzanych w podkrakowskiej Skawinie dołączą cztery modele baterii typu silverfish.
25.02.2024

Trina Storage dwukrotnie wyróżniona przez BloombergNEF

Badanie BNEF, którego wyniki opublikowano w raporcie Energy Storage System Cost Survey 2023, obejmuje łańcuch wartości związanych z magazynowaniem energii, w tym z integratorami magazynowania energii, dostawcami baterii, dostawcami systemów konwersji energii i nie tylko. W raporcie podkreślono znaczenie baterii w systemach magazynowania energii. Producenci baterii i dostawcy systemów magazynowania energii stale ulepszają wszystkie elementy systemu magazynowania energii.
29.01.2024

Umicore i PowerCo wybudują fabrykę akumulatorów do samochodów elektrycznych w Nysie

Na początku października Umicore i PowerCo ogłosiły utworzenie spółki IONWAY. Pierwszy zakład produkcyjny powstanie w Nysie, w sąsiedztwie istniejącego zakładu CAM firmy Umicore. Producent materiałów do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych zwiększy swoją obecnością znaczenie elektromobliności w Europie.
26.10.2023

W Pruszkowie ruszy fabryka baterii dla aut elektrycznych i magazynów energii

Impact Clean Power Technology z Grupy Grenevia w podwarszawskim Pruszkowie uruchomi w styczniu 2024 r. pierwszą linię produkcyjną w fabryce baterii na potrzeby pojazdów elektrycznych i magazynów energii - wynika z wtorkowej informacji inwestora.
12.09.2023

Jak dać drugie życie bateriom samochodów elektrycznych?

Kilka miesięcy temu Komisja Europejska wydała tzw. rozporządzenie bateryjne. To dokument, który nie tylko wpłynie na sposób produkcji akumulatorów i kontrolę zanieczyszczeń wytwarzanych w tym procesie, ale ma sprawić, że ich ślad węglowy będzie coraz mniejszy.
11.08.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
18.06.2023

Northvolt zakończył budowę fabryki w Gdańsku

Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii.
21.05.2023

Recykling akumulatorów litowo-jonowych w świetle prawa UE

Zgodnie z szacunkami unijnych agencji, do 2030 r. po drogach państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej: UE) będzie jeździć co najmniej 30 milionów pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że samochody elektryczne znacznie zmniejszą emisję gazów cieplarnianych w sektorze transportu drogowego. Elektryczne pojazdy wykorzystują baterie litowo-jonowe (dalej: baterie Li-on).
11.04.2023

PSPA: wartość polskiego sektora produkcji baterii sięgnęła 38 mld zł

W 2022 r. wartość polskiego sektora produkcji baterii litowo-jonowych sięgnęła 38 mld zł - podkreśla Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Aby utrzymać pozycję Polski w czołówce producentów, niezbędne są surowce, wykwalifikowane kadry i innowacyjność.
05.04.2023

Australijscy naukowcy pracują nad 3-krotnym wydłużeniem żywotności baterii w smartfonach

Ogniwa litowo-jonowe mogą być w urządzeniach mobilnych zastąpione znanym od nieco ponad dekady materiałem MXene. Naukowcy z Melbourne pracują nad technologią, która pomoże usuwać z takiej baterii warstwę rdzy tworzącą się w trakcie użytkowania telefonu. Dzięki temu jej żywotność może być nawet trzykrotnie dłuższa niż dzisiaj. Zdaniem naukowców to znacznie korzystniejszy ze względów środowiskowych i finansowych sposób niż recykling baterii. Liczą na to, że technologią zainteresują się producenci elektroniki i już za kilka lat idea
10.03.2023

Dzień Baterii. Umożliwiają rozwój technologiczny, ale wymagają uwagi

Corocznie 18 lutego obchodzony jest na świecie Dzień Baterii. To nie przypadek. Tego dnia urodził się włoski naukowiec i wynalazca Alessandro Volta. Właśnie jemu przypisuje się wynalezienie pierwszej baterii. Dziś trudno bez nich wyobrazić sobie smartfony, samochody i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Należy jednak pamiętać, że rozwój niesie też za sobą konsekwencje – dlatego warto mieć na uwadze bezpieczne unieszkodliwianie zużytych akumulatorów.
20.02.2023

Ford wykorzysta chińską technologię produkcji baterii do EV w amerykańskich fabrykach

Producent samochodów zapłaci za wykorzystanie technologii CATL do produkcji baterii litowo-żelazowo-fosforanowych, które, jak twierdzi, mają obniżyć koszty produkcji elektryków.
15.02.2023

Węgry wspierają rozwój fabryk baterii dla EV wśród nasilających się protestów

Rząd Węgier chwali się wielkimi zagranicznymi inwestycjami w sektorze baterii do samochodów elektrycznych, jednak w kraju nasilają się protesty przeciwko powstawaniu nowych zakładów. „Fabryki baterii pochłaniają ogromne ilości energii elektrycznej, której Węgrom obecnie brakuje” – mówią PAP liderzy protestujących ugrupowań.
04.02.2023

Polsko-singapurska fabryka baterii

Spółka firm Compremum, Durapower i Elmodis zacznie produkcję modułów jeszcze w tym roku, zanim ruszy docelowy zakład. Partnerzy negocjują finansowanie inwestycji wartej ok. 200 mln zł - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".
30.01.2023

Recykling baterii know-how

Chyba w każdym gospodarstwie domowym znajdują się urządzenia zasilane popularnymi “paluszkami”, które raz na jakiś czas należy wymieniać. Sama czynność raczej nie stanowi dla nikogo problemu, jednak często rodzi się wtedy pytanie, co właściwie zrobić ze zużyty akumulatorem? Schować do szuflady? A może zmieszać z resztą odpadów? Cóż, oba te pomysły nie należą do najlepszych.
10.01.2023

LG Energy Solution Wrocław do 2025 r. osiągnie maksymalne moce produkcyjne

Koreański producent baterii do aut elektrycznych LG Energy Solution Wrocław, który ma swoje zakłady w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia, do 2025 r. chce osiągnąć maksymalne moce produkcyjne. To największa fabryka baterii do aut elektrycznych w Europie.
26.10.2022

Solaris na Transexpo 2022 prezentuje najnowsze rozwiązania bateryjne

Podczas XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo, odbywających się w dniach 12-14 października 2022 w Kielcach, firma Solaris Bus & Coach prezentuje dwa pojazdy elektryczne. Jednym z nich jest flagowy model elektryczny producenta – Urbino 12 electric, drugim przegubowe Urbino 18,75 electric wyposażone w baterie nowej generacji o bardzo dużych pojemnościach.
12.10.2022

Eco-Bat S.r.l. zawiesi produkcję akumulatorów ołowiowych we Włoszech

Ecobat zdecydowało, że zakłady w Paderno i Marcianise przestaną produkować akumulatory ołowiowe. Produkcja zostanie zawieszona z dniem 1 października 2022 r.
01.09.2022

Produkcja EV jest bezpieczna - kanadyjskie surowce do produkcji samochodów zastąpią zagrożone dostawy

Rząd Kanady podpisał we wtorek porozumienie z Volkswagenem i Mercedesem w sprawie udostępnienia kanadyjskich surowców do produkcji samochodów elektrycznych tych firm. Inne źródła dostaw mogą być zagrożone.
24.08.2022

Papierowa bateria aktywowana kroplą wody może zmienić świat jednorazowej elektroniki!

Zespół naukowców z Empa opracował aktywowaną wodą jednorazową - papierową baterię. Naukowcy sugerują, że mogłaby ona zostać wykorzystana do zasilania szerokiej gamy elektroniki jednorazowego użytku o niskim poborze mocy - takiej jak inteligentne etykiety do śledzenia obiektów, czujniki środowiskowe i medyczne urządzenia diagnostyczne - a tym samym zminimalizować ich wpływ na środowisko. Badanie proof-of-principle zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.
15.08.2022

Elektryczny Tuk-Tuk od Audi

Elektryczny Tuk Tuk jest eksperymentem mającym na celu sprawdzenie zastosowania odnowionych akumulatorów e-Tron w pojazdach e-mobilnych o mniejszej mocy.
29.07.2022

Prezes Ferrari odrzuca wątpliwości dotyczące wydajności pojazdów elektrycznych

We wtorkowej rozmowie z CNBC CEO Ferrari rozwiał obawy, że nadchodząca elektryczna oferta firmy będzie miała gorsze osiągi. Prezes podkreślał, że luksusowy producent samochodów ma "głębokie zrozumienie" dynamiki pojazdu.
27.07.2022

Polish Battery Day. Jak utrzymać pozycję bateryjnego lidera?

Wartość eksportu akumulatorów trakcyjnych stanowi ponad 2% PKB Polski i w najbliższych latach przewidywany jest jej wzrost. By utrzymać wiodącą pozycję w Europie i na świecie, konieczne będzie utrzymanie dobrej koniunktury i warunków biznesowych dla tego obszaru. W równym stopniu potrzebne będzie rozwijanie innowacji w polskim ekosystemie elektromobilności. O tym, jak można to osiągnąć debatować będzie międzynarodowe grono ekspertów bateryjnych podczas Kongresu Nowej Mobilności 2022, największej konferencji poświęconej elektromob
19.07.2022

Audi i VW wchodzą w partnerstwo recyklingu baterii EV

Volkswagen (VW) i Audi nawiązały współpracę z Redwood Materials w celu recyklingu swoich akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV).
15.07.2022

Volkswagen buduje sześć fabryk baterii do EV

Volkswagen (VW) rozpoczął prace nad sześcioma nowymi europejskimi fabrykami baterii do pojazdów elektrycznych (EV).
13.07.2022

TIER Mobility i REMONDIS recyklują zużyte baterie e-hulajnóg w Polsce

Partnerstwo TIER Mobility i REMONDIS wspiera prawidłową utylizację baterii litowo-jonowych w 16 krajach w Europie, w tym również w Polsce. Metale szlachetne, takie jak kobalt, nikiel i mangan oraz inne materiały nadające się do recyklingu, m.in. tworzywa sztuczne, aluminium i elementy elektroniczne, są odzyskiwane i przekazywane do odpowiednich cykli surowcowych. Recykling jest ważnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozszerzenie globalnej współpracy z REMONDIS to kolejny krok TIER - pierwszej w 100 proc. neutralnej klim
07.07.2022

Biobaterie do przechowywania wodoru zrewolucjonizują rynek magazynowania?

Walka ze zmianami klimatu sprawia, że poszukiwanie neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla źródeł energii staje się coraz pilniejsze. Zielony wodór, który jest produkowany z wody przy pomocy energii odnawialnych, takich jak wiatr czy słońce, jest jednym z rozwiązań, w którym pokłada się nadzieje. Transport i przechowywanie tego wysoce wybuchowego gazu jest jednak trudne, dlatego naukowcy na całym świecie szukają rozwiązań chemicznych i biologicznych tego problemu.
04.07.2022

Posh pozyskuje 3,8 mln dolarów na automatyzację recyklingu baterii z EV

Startup z Doliny Krzemowej dąży do tego, aby demontaż baterii z EV był szybki, bezpieczny i skalowalny.
03.07.2022

W Norwegii ruszył największy zakład recyklingu zużytych baterii EV

Największy w Europie zakład recyklingu akumulatorów wykorzystywanych w samochodach elektrycznych rozpoczął działalność. O pierwszy operacjach poinformowała Hydrovolt, spółka joint venture szwedzkich firm Northvolt i Hydro.
23.05.2022

Sektor elektromobilności potrzebuje pracowników i rozwoju

Polski i europejski rynek producentów sektora elektromobilności potrzebuje kompetencji: zarówno jeśli chodzi o personel, jak i związanych z rozwojem technologii – uważa Paweł Swoboda z firmy BMZ Poland, wyspecjalizowanej w produkcji baterii litowo-jonowych.
05.04.2022

Elektryki szkodzą flamingom!

Akumulatory litowo-jonowe są kluczowym elementem pojazdów elektrycznych (EV), które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ świat stara się odchodzić od nieekologicznych samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym. Z kolei lit jest kluczowym pierwiastkiem, dzięki któremu samochody elektryczne mogą się poruszać – ale prowadzi to do zagrożenia niektórych gatunków flamingów.
05.04.2022

Odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Komitetu Bateryjnego Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych

W dniu 15 marca w Centrum Nowej Mobilności odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Komitetu Bateryjnego Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych - PSPA.
16.03.2022

MRiT: minister Piotr Nowak: musimy zbudować silny i odporny przemysł produkcji baterii w UE

Budowa silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii oraz wzmocnienie jego odporności poprzez zabezpieczenie dostaw surowców to główne tematy brukselskiego spotkania Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii (EBA), w którym brał udział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
24.02.2022

Napięcie pod kontrolą - zaglądamy do świata baterii

Baterie zasilają wiele urządzeń codziennego użytku. Dzięki nim działają m.in. piloty do telewizorów, laptopy, elektryczne szczoteczki do zębów, smartfony, zegarki, ale także rozruszniki serca. Napędzają też gdyńskie trolejbusy i autobusy. 18 lutego na całym świecie był obchodzony Dzień Baterii.
21.02.2022

W Halmstad powstanie zakład recyklingu baterii. Inwestycję wesprze rząd Szwecji

Szwedzka Agencja Energetyki udzieliła firmie Stena Recycling wsparcia finansowego w kwocie 70,7 mln koron szwedzkich (około 30 mln zł) na inwestycję w nowy zakład recyklingu baterii w Halmstad. Celem inwestora jest osiągnięcie pozycji jednego z wiodących europejskich graczy w dziedzinie recyklingu baterii litowo-jonowych.
20.02.2022

Sektor elektromobilności ma powody do zmartwień - ceny litu wzrosną o 50 proc. w 2022 roku

Producenci samochodów elektrycznych przygotowują się na ból głowy związany z kosztami produkcji, ponieważ cena litu wykorzystywanego w akumulatorach ma wzrosnąć o 50 proc. w ciągu roku – wskazują eksperci ośrodka analitycznego Rystad Energy.
30.01.2022

"Dagens Nyheter": "zielona inflacja" zagraża przejściu na gospodarkę niskoemisyjną

"Zielona inflacja", czyli znaczny wzrost cen minerałów wykorzystywanych do produkcji paneli słonecznych i baterii samochodowych, zagraża przejściu na gospodarkę niskoemisyjną - pisze w czwartek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".
13.01.2022

Biodegradowalna bateria może zrewolucjonizować rynek urządzeń elektronicznych

Uniwersytet Technologiczny Nanyang (NTU) w Singapurze opracował biodegradowalną baterię cynkową, cienką jak papier, która może zrewolucjonizować rynek baterii dla urządzeń elektronicznych. Recykling jest również łatwy, ponieważ gdy bateria się wyczerpie, wystarczy zakopać ją w ziemi i pozwolić na jej samoistny rozkład.
11.01.2022

Magazyny energii z Polski wzmocnią holenderską trakcję

Holenderska, państwowa spółka kolejowa ProRail wykorzysta magazyn energii wyprodukowany w Polsce, który pozwoli na zmagazynowanie nadmiaru energii w procesie hamowania rekuperacyjnego pociągu. Technologię dostarczy gigant technologiczny ABB, który posiada fabryki w Polsce.
07.01.2022

Naukowcy opracowali metodę ekstrakcji litu z wody morskiej

Naukowcy zaangażowani w realizację projektu KAUST opracowali bardziej opłacalną ekonomicznie metodę ekstrakcji litu z wody morskiej. Jest to niezbędny składnik akumulatorów zasilających pojazdy elektryczne, jednak gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na lit spowoduje wyczerpanie jego zasobów na lądzie już 2080 roku.
07.01.2022

Ford chce być drugim największym producentem EV na świecie

Ford chce zostać drugim co do wielkości producentem pojazdów elektrycznych (EV) na świecie w ciągu najbliższych dwóch lat – osiągając roczny poziom produkcji 600 000 sztuk.
13.12.2021

Nissan zainwestuje 15 miliardów euro w samochody elektryczne do 2026 roku

Japoński producent samochodów chce, aby samochody elektryczne stanowiły połowę jego produkcji już do 2030 roku.
10.12.2021

Inauguracja gdańskiej budowy przez Northvolt fabryki modułów bateryjnych

Za rok szwedzka firma Northvolt otworzy w Gdańsku nowoczesną fabrykę modułów bateryjnych. W środę na terenie budowy wbito pierwszą łopatę pod tę inwestycję. Koszt to 200 mln dolarów. Firma zatrudni 500 osób.
08.12.2021

GWM prezentuje pierwszą na świecie stację ładowania G-Charge Supercharging Station

3 listopada GWM zaprezentowało w Bangkoku w Tajlandii pierwszą na świecie stację ładowania G-Charge Supercharging Station. Jest to najnowsze zaprezentowane użytkownikom osiągnięcie spośród rozwiązań opartych na energii pozyskiwanej z nowych źródeł.
15.11.2021

CEVA Logistics jako pierwsza firma otrzymuje nowy certyfikat IATA CEIV Lithium Battery

Nowy certyfikat Center of Excellence for Independent Validators (CEIV) IATA jest gwarancją dla nadawców baterii litowych. CEVA, rozszerzając rozwiązania logistyczne w transporcie baterii dzięki doświadczeniu w branży motoryzacyjnej i technologicznej, wspiera rozwój nowego programu IATA CEIV Lithium Battery. Jako pierwsze certyfikat CEIV otrzymały oddziały CEVA w Amsterdamie i Hong Kongu
21.10.2021

BMW inwestuje w technologię ekologicznego pozyskiwania litu

Lilac Solutions opracowało technologię wymiany jonowej, która opiera się na ekstrakcji litu z naturalnych złóż solanki. Ma to znacznie poprawić wydajność, koszty oraz zrównoważony rozwój, a także obniżyć emisje.
17.10.2021

CATL liderem wysokiej jakości zrównoważonych procesów produkcji w branży akumulatorów

Zakład CATL w Ningde, który zapewnia ekstremalne możliwości produkcyjne oraz inteligentną optymalizację efektywności energetycznej wraz z zarządzeniem w czasie rzeczywistym, to pierwsza baza produkcyjna akumulatorów, która uzyskała to wyróżnienie.
29.09.2021

Nowe samochody elektryczne. Czy zasięg 1000 km i ładowanie w 10 minut są możliwe?

Chiński producent pojazdów elektrycznych GAC Aion zaprezentował swoją innowacyjną technologię ładowania. Firma twierdzi, że prędkość ładowania jest bliższa napełnianiu baku paliwa niż ładowaniu pojazdu elektrycznego. Z wersjami 3C i 6C zaprezentowanymi podczas Technology Day GAC Aion's nadchodzący Aion V EV może ładować się w błyskawicznym tempie bez uszkodzenia baterii.
26.08.2021

Baterie sodowo-jonowe CATL wyprą ze światowego rynku lit

Pierwsza generacja baterii sodowo-jonowych chińskiego giganta CATL wejdzie na rynek w 2023 roku. Jeśli firma nadrobi opóźnienie w gęstości energii, nowa technologia może stać się bardziej konkurencyjna niż rozwiązania oparte na licie.
17.08.2021

Powstała bateria do urządzeń przenośnych ładowana ludzkim potem

Naukowcy z Singapuru opracowali baterię ładowaną ludzkim potem, która ma zasilać przenośne urządzenia elektryczne: inteligentne zegarki czy czujniki monitorujące funkcje życiowe – podały w poniedziałek miejscowe media.
16.08.2021

CATL wprowadza na rynek swoją przełomową technologię, oferując pierwszą generację baterii sodowo-jonowych

Contemporary Amperex Technology Co., Ltd (CATL) pomyślnie przeprowadziła swoją pierwszą imprezę internetową „Tech Zone”, która odbyła się 29 lipca. Dr Robin Zeng, prezes CATL, zaprezentował podczas tego wydarzenia pierwszą generację baterii sodowo-jonowych firmy wraz z rozwiązaniem baterii akumulatorowej AB – które jest w stanie zintegrować ogniwa sodowo-jonowe i litowo-jonowe w jednym pakiecie.
30.07.2021

W ciągu najbliższych kilku lat będziemy wyrzucać na śmietnik 78 mln baterii dziennie

W obecnej dyskusji na temat problemu odpadów najczęściej przewija się wątek używania wszędobylskiego plastiku. Okazuje się, że e-odpady mogą być większym wyzwaniem przez wzgląd na materiały, z których są stworzone.
13.07.2021

BASF wybuduje zakład recyklingu baterii. Pilotaż ruszy już w 2023 roku

Niemiecki potentat chemiczny BASF zapowiedział budowę pilotażowego zakładu recyklingu baterii. Naukowcy chcą opracować technologię pozwalającą na całkowity odzysk surowców z baterii.
03.07.2021

Polskim przebojem eksportowym są baterie samochodowe i katalizatory

Naszym przebojem eksportowym są w ostatnim czasie baterie samochodowe i katalizatory. Tradycyjnie mocni jesteśmy w sprzedaży sprzętu elektronicznego, głównie telewizorów – powiedziała PAP Katarzyna Kowalska, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
20.06.2021

Do 2030 roku zapotrzebowanie na baterie wzrośnie 14-krotnie

Rozwój elektromobilności i odnawialnych źródeł energii sprawią, że do 2030 roku zapotrzebowanie na baterie wzrośnie 14-krotnie – prognozuje think tank Parlamentu Europejskiego. Dlatego unijne instytucje chcą poprawić regulacje dotyczące akumulatorów.
20.04.2021

Światowe firmy wstrzymują wydobycia głębinowe w związku z apelem środowiskowym

Google, BMW, AB Volvo Group i Samsung SDI to pierwsze światowe firmy, które podpisały się pod apelem World Wildlife Fund (WWF) o moratorium na wydobycie głębinowe. Prawdopodobnie zmniejszy to potencjalny rynek minerałów głębinowych pozyskiwanych dla samochodów i smartfonów.
07.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.