Wynik wyszukiwania - "lng" - Wiadomości

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
13.04.2024

Bolloré Logistics Italy nabywa ciężarówki na biopaliwo LNG

Bolloré Logistics Italy coraz bardziej angażuje się w zrównoważone rozwiązania. Uzyskała wyłączność na korzystanie z dwóch ciężarówek na biopaliwo od swojego partnera, Grupy Alha, wiodącej włoskiej firmy w sektorze ładunków lotniczych, świadczącej usługi obsługi ramp i magazynów, a także krajowego i międzynarodowego transportu drogowego.
04.04.2024

Czechy kolejnym krajem oferującym czyste biopaliwo HVO100

Czechy dołączyły do Austrii i Słowacji, gdzie w ostatnich miesiącach pojawiła się możliwość zatankowania biopaliwa HVO100. Zrównoważona alternatywa dla konwencjonalnego diesla jest dostępna na nowej, samoobsługowej stacji benzynowej Eurowag w pobliżu miejscowości Jihlava, ok. 150km od granicy z Polską.
11.03.2024

Ministerstwo Przemysłu będzie się zajmowało surowcami energetycznymi

Ministerstwo Przemysłu, które powstaje od 1 marca 2024 r., będzie zajmowało się górnictwem i hutnictwem, ale również atomem, ropą naftową i gazem; będzie się zajmowało surowcami energetycznymi - przekazała w piątek w Katowicach szefowa MP Marzena Czarnecka.
18.02.2024

RDOŚ w Gdańsku wydał decyzję środowiskową dotyczącą budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał w środę postanowienie o nadaniu natychmiastowej wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku - poinformowała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).
15.02.2024

Orlen: w 2023 r. terminal LNG przyjął 4,66 mln ton skroplonego gazu

Do terminala LNG w Świnoujściu w 2023 r. dotarły 62 dostawy skroplonego gazu, to o cztery więcej niż w 2022 - podał we wtorek Orlen, który jest jedynym użytkownikiem terminala, należącego do operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu. Dodał, że łącznie w ubiegłym roku dostawy LNG drogą morską wyniosły ok. 4,66 mln ton.
02.01.2024

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Jest unijne porozumienie ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.
09.12.2023

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

W Polsce wzrasta liczba stacji tankowania CNG i LNG

Do końca roku spółka PGNiG Obrót Detaliczny będzie obsługiwać już 40 stacji CNG (sprężonego gazu ziemnego) będzie obsługiwać. Na przestrzeni ostatniego roku spółka zyskała aż 23 takie ogólnodostępne stacje. Powiększy się też sieć stacji tankowania skroplonego gazu ziemnego LNG.
23.11.2023

Greenpeace protestuje przeciwko terminalowi LNG w Niemczech

Na Bałtyku, w rejonie wyspy Rugia, aktywiści Greenpeace prowadzą protest przeciwko powstającemu tam rurociągowi terminalu skroplonego gazu LNG. Akcja protestacyjna prowadzona jest pod wodą, biorą w niej udział nurkowie – poinformował portal dziennika „Ostsee Zeitung”. Informacje o prowadzonej akcji potwierdziła w środę rzeczniczka policji.
02.11.2023

PSG zbada możliwości dystrybucji wodoru w swojej sieci gazowej

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Mławie projekt badawczo-rozwojowy mający m.in. sprawdzić jaki wpływ na istniejącą sieć gazową ma mieszanina gazu ziemnego i wodoru - poinformowała w środę spółka. Projekt będzie realizowany do końca 2027 roku.
11.10.2023

Equinor włącza się do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Zielona rewolucja w shippingu nabiera tempa. 6,5 tys. statków na paliwa alternatywne w 2025 r.

Badanie Clarksons Green Technology Tracker z maja wskazuje, że armatorzy przeznaczyli znaczną kwotę inwestycji tonażowych w niskoemisyjne technologie. Statki z silnikami przystosowanymi do stosowania dwóch lub trzech rodzajów paliw są coraz powszechniej zamawiane przez operatorów i stanowią obecnie 48% całkowitego portfela zamówień.
06.09.2023

Greenpeace apeluje o konsultacje dt. niemieckiego terminala LNG. Wzywa do nich także polski rząd

Greenpeace domaga się przeprowadzenia transgranicznej oceny wpływu na środowisko planowanego na Morzu Bałtyckim niemieckiego terminalu do importu LNG. Pismo w tej sprawie trafiło do Sekretarz Komitetu Wdrożeniowego Konwencji z Espoo Elisabeth Losasso. Terminal, który ma importować około 38 mld m3 gazu rocznie będzie największym tego typu obiektem w Europie. Inwestycja jest planowana u wybrzeży Rugii, 100 km od granicy Polski. Organizacja liczy na to, że polski rząd poprzez apel i włączy się w proces konsultacji tej inwestycji.
22.07.2023

Reforma ETS: Co cięcia emisji oznaczają dla europejskich przedsiębiorstw?

Trwająca reforma systemu ETS to ważny element ograniczania przez Unię Europejską emisji gazów i drogi do neutralności klimatycznej kontynentu. W ramach wdrażanych przepisów całkowicie zniesione mają być bezpłatne uprawnienia, a do systemu ETS włączono po raz pierwszy gazy z sektora morskiego.
17.05.2023

Gazterm 2023: zapewnić bezpieczeństwo Polakom przed kolejnym sezonem grzewczym

Zmiany regulacyjne na europejskim rynku gazu były jednym z tematów 26. Konferencji Gazterm w Międzyzdrojach. Dyskusję zdominowała sprawa zapewnienia Polakom odpowiedniej ilości gazu przed nowym sezonem grzewczym.
17.05.2023

Zwrot na rynku LNG. Nadwyżka surowca i spadek cen

Ostatnie tygodnie przyniosły zmianę sytuacji na rynku LNG, z problemu zapełnienia magazynów gazu przed sezonem grzewczym do obecnej nadwyżki surowca i spadku cen. To zaskoczenie dla analityków, którzy jeszcze niedawno przewidywali problemy z dostawami. Obecnie ceny gazu znajdują się na najniższym poziomie od niemal dwóch lat.
14.05.2023

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę. powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.05.2023

Grupy ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminala LNG w Niemczech

Po wybuchu wojny na Ukrainie Niemcy rozpoczęli realizację przyspieszonych projektów budowy terminali LNG na bazie FSRU (pływające jednostki), aby zabezpieczyć dostawy gazu dla gospodarki dotychczas uzależnionej od taniego surowca importowanego z Rosji. Grupy ekologiczne domagają się wstrzymania budowy infrastruktury LNG u wybrzeży Rugii i Lubmina.
19.03.2023

Morawiecki: staliśmy się gwarantem bezpieczeństwa dla naszego regionu

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu i.pl pytany był o politykę bezpieczeństwa energetycznego.
12.03.2023

Wojna na Ukrainie - wywoła boom rynku LNG

Wojna na Ukrainie spowoduje eksplozję rynku skroplonego gazu ziemnego (LNG).
21.02.2023

Nasze magazyny gazu napełnione w ok. 90 proc.

Nasze magazyny gazu ciągle są napełnione w ok. 90 proc. - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gazu dzisiaj mamy w nadmiarze - dodała.
28.01.2023

Niemieccy ekolodzy złożyli skargę ws. nowego pływającego terminala LNG

Niemiecka grupa ekologów Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła skargę przeciwko koncesji na eksploatację nowego pływającego terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Wilhelmshaven w północno-zachodniej części Niemiec, argumentując, że związany z terminalem zrzut chloru jest szkodliwy dla środowiska - informuje w środę agencja Reutera. Nowy terminal zmniejsza uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii.
11.01.2023

Orlen: rekordowa liczba dostaw LNG

Aż 58 ładunków LNG odebrała w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Grupa ORLEN w 2022 roku. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łączny wolumen dostaw do Świnoujścia wyniósł 4,4 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca.
04.01.2023

W 2022 r. Gaz-System przesłał do odbiorców 17,5 proc. mniej gazu niż rok wcześniej

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System przesłał w całym 2022 r. do odbiorców o 17,5 proc. gazu mniej niż w 2021 r. - wynika z danych publikowanych przez operatora. Przesył do odbiorców wyniósł nieco ponad 16 mld m sześc.
02.01.2023

Bogata w złoża gazu Holandia jest zmuszona do importowania surowca zza granicy

Pomimo posiadania największych w Europie złóż, kraj musi importować ten surowiec. Wydobycie z Groningenveld w północnej prowincji Groningen zostało zredukowane ze względu na osiadanie gleby nad polem i trzęsienia ziemi.
18.12.2022

Uruchomiono pierwszy w Niemczech terminal LNG

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zainaugurował w sobotę w Wilhelmshaven pracę pierwszego w Niemczech terminalu skroplonego gazu ziemnego. Dzięki temu i innym terminalom LNG zaopatrzenie energetyczne Niemiec ma stać się niezależne od rurociągów z Rosji.
17.12.2022

Zmniejszenie zapotrzebowania przemysłu gazy kopalne w Europie - Jakie są kolejne kroki?

Po inwazji Rosji na Ukrainę, zaburzenia na globalnym rynku energii spowodowały gwałtowny wzrost cen energii w UE. Jest to widoczne w krajach europejskich, które były szczególnie uzależnione od dostaw rosyjskiego gazu do ogrzewania mieszkań i produkcji przemysłowej.
10.10.2022

Media: obecny wzrost zapotrzebowania UE na gaz skroplony może doprowadzić do jego nadprodukcji

Zdolności do importu gazu skroplonego (LNG) przez Unię Europejską mogą do 2025 roku wzrosnąć o 42 proc. UE stara się jednocześnie zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz poprzez m.in. wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych, co może w przyszłości doprowadzić do spadku zapotrzebowania na LNG we Wspólnocie i jego nadpodaży na rynkach światowych - ocenił na łamach portalu The Conversation prof. Michael Bradshaw, specjalista od globalnych rynków energii.
04.10.2022

PGNiG: do zielonej gospodarki dojedziemy na błękitnym paliwie

W perspektywie najbliższych 20-30 lat nie ma innej, osiągalnej technologii, która byłaby w stanie zastąpić gaz na drodze do zeroemisyjnej gospodarki – powiedział dr Robert Perkowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w PGNiG SA podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu. Tematem przewodnim wydarzenia było bezpieczeństwo dostaw energii w dobie transformacji.
30.09.2022

Ostsee. Ruszyła budowa piątego pływającego terminala LNG w Niemczech

We wtorek rozpoczęła się budowa kolejnego terminala pływającego nad Bałtykiem. Deutsche Ostsee to piąte takie przedsięwzięcie w Niemczech, ale pierwsze w całości finansowane przez prywatne konsorcjum. Za budowę FSRU odpowiedzialny jest ToalEnergies.
22.09.2022

Gdyński startup stawia na wodór

Pionierskie rozwiązania to coś, co charakteryzuje firmy z PPNT Gdynia. Jedna z nich przeprowadziła po raz pierwszy w Polsce szkolenie dla osób, które ubiegają się o zaświadczenie uprawniające do napełnianiem zbiorników paliwowych wodorem. Eksperci uznają wodór za substancję napędową przyszłości.
11.08.2022

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu. Spółka zamierza wykorzystywać go jako substytut gazu ziemnego i biododatek, który pomoże koncernowi zrealizować Narodowy Cel Wskaźnikowy - poinformował PAP dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak.
25.06.2022

Analitycy: skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów

Skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów tego surowca - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków PIE nawet w przypadku pełnego zapełnienia magazynów w UE, problemem jest ograniczona przepustowość interkonektorów pomiędzy krajami członkowskimi.
25.06.2022

Naftohaz i Symbio Infrastructure zawierają umowę w zakresie dostaw kanadyjskiego niskoemisyjnego LNG i zielonego wodoru do Ukrainy

Państwowa spółka akcyjna Naftohazu Ukrainy zawarła umowę z kanadyjskim deweloperem energetycznym Symbio Infrastructure („Symbio”) na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG) i zielonego wodoru w stanie ciekłym (LH2) z prowincji Quebec w Kanadzie.
14.06.2022

Włochy. Komisarz UE: z planu odbudowy także środki na pomoc w dostępie do gazu LNG

Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni powiedział w sobotę, że państwa UE będą mogły wykorzystać środki z krajowych planów odbudowy, by wzmocnić swoje możliwości użytkowania skroplonego gazu LNG. To jeden ze sposobów uniezależnienia się krajów Unii od rosyjskiego surowca.
04.06.2022

Gaz-System: interkonektor ze Słowacją ruszy latem

Uruchomienie połączenia systemów gazowych Polski i Słowacji jest planowane latem tego roku, nie ma jednak jeszcze decyzji, kiedy na aukcjach zostaną zaoferowane zdolności przesyłowe tego interkonektora - poinformował PAP polski operator Gaz-System.
15.05.2022

Hiszpania wysyła gaz do Europy przy maksymalnej przepustowości

Od kwietnia dwa gazociągi z Hiszpanii do Francji, Larrau i Irun, pracują przy maksymalnej przepustowości - wynika z danych firmy zarządzającej rurociągami Enagas, na którą powołał się dziennik „ABC”. W kwietniu wyeksportowano nimi do Europy o ponad 172 proc. więcej gazu niż w marcu, jednak zdolności przesyłowe tych transpirenejskich połączeń są ograniczone.
14.05.2022

Dotarł pierwszy transport LNG realizowany czarterowanym przez PGNiG statkiem

Do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął tankowiec Maran Gas Apollonia z ładunkiem ponad 65 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To pierwsza dostawa zrealizowana statkiem wyczarterowanym przez GK PGNiG, a zarazem pierwszy ładunek, jaki Grupa odebrała od amerykańskiego Venture Global LNG, z którym ma podpisane wieloletnie umowy na zakup skroplonego gazu ziemnego.
14.05.2022

Portugalia. Rząd przyjął regulację ograniczającą wzrost cen gazu ziemnego

Rząd Portugalii zatwierdził w piątek przepisy hamujące wzrost cen gazu ziemnego służącego do produkcji prądu. Regulacja, jak sprecyzował socjalistyczny gabinet Antonio Costy, służy redukcji szybko rosnących kosztów zużycia energii elektrycznej przez klientów indywidualnych oraz firmy.
14.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enmaro: Wspieramy rozwój offshore wind i zielonego wodoru

Enmaro to jedna z polskich firm związanych z sektorem offshore wind, działających także poza granicami Polski. Wraz z rozwojem OZE zwiększa się zapotrzebowanie na usługi dotyczące zielonego wodoru. Enmaro upatruje szanse dla siebie także w sektorze LNG. Dlaczego? Zapraszamy do lektury kolejnego tekstu z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”. Na pytania ZielonaGospodarka.pl odpowiada Dariusz Rudziński, dyrektor handlowy Enmaro.
05.05.2022

Polsko-litewski gazociąg GIPL oficjalnie otwarty

„Gazociąg GIPL jest przykładem europejskiej solidarności. Potrzebujemy więcej takich połączeń w całej Unii, a mniej partykularnych interesów” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas ceremonii otwarcia gazociągu łączącego Polskę z Litwą. W wydarzeniu, które odbyło się 5 maja 2022 r. na Litwie, uczestniczyli również m.in. Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, unijna komisarz ds. energii Kadri Simson oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
05.05.2022

Projekt ustawy terminalowej wraca do sejmowej komisji

Projekt ustawy terminalowej został w środę ponownie skierowany do sejmowej Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Posłowie podczas drugiego czytania zgłosili do niego poprawki.
28.04.2022

Przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski. Komentarze polityków

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Temat na bieżąco komentują politycy.
27.04.2022

Finlandia przygotowuje terminal LNG, nie wyklucza inwestycji w FSRU

Terminal LNG Hamina w Finlandii rozpocznie działalność komercyjną w październiku 2022 roku, po zakończeniu prac wykończeniowych i fazy rozruchu. Finlandia, we współpracy z Estonią, planuje również wydzierżawienie pływającego terminalu LNG (FSRU).
24.04.2022

Ukraina. Minister energii: jesteśmy gotowi udostępnić swoje podziemne magazyny gazu dla strategicznych rezerw UE

Ukraina jest gotowa udostępnić swoje podziemne magazyny dla strategicznych rezerw gazu Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę na Facebooku minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko.
26.03.2022

Projekt konkluzji szczytu UE: Unia ma pilnie pracować na wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru

Unia Europejska będzie pilnie pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru - taki zapis znajduje się w projekcie konkluzji na rozpoczynający się w czwartek szczyt UE, do którego dotarła PAP.
22.03.2022

Gaz jak w kalejdoskopie. Konflikt rosyjsko-ukraiński a LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na globalny handel surowcami energetycznymi, którego istotnym elementem jest LNG. Wskutek rosyjskiej agresji, rynek gazu zmienił się jak w kalejdoskopie, zaś w obliczu nieprzewidywalności Kremla, Zachód dostrzegł potrzebę poszukiwania alternatywnych dostaw LNG.
14.03.2022

Woźniak: w ciągu 3-5 lat Unia Europejska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział w niedzielę w Polsat News były prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2022

Müller: terminal LNG i Baltic Pipe pozwolą uniezależnić nas od rosyjskiego gazu

Terminal LNG i Baltic Pipe to dwa filary, które pozwolą uniezależnić nas od rosyjskiego gazu - mówił rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że szef rządu kontynuuje działania zarówno na poziomie europejskim jak i w innych krajach, by zwiększać naszą niezależność, jeśli chodzi o dostawy paliw i gazu.
12.03.2022

Odwrót gazowy Europy od Rosji może doprowadzić do hossy na rynku LNG w USA

W miarę jak Europa Zachodnia stara się uniezależnić od rosyjskiego gazu ziemnego, zwrot w kierunku dostaw z USA może zwiastować hossę na rynku krajowym – wskazuje S&PGlobal Platts.
07.03.2022

Czy Europa przetrwa bez rosyjskiego gazu? Niewielkie rezerwy tylko w terminalach w Polsce i Litwie

Minister energetyki Kataru powiedział we wtorek, że jeśli Rosja zakręci Europie kurki, jest niewielka szansa na pokrycie dostaw gazu ziemnego przez zagranicznych producentów LNG, co potwierdza przewidywania wielu analityków energetycznych.
24.02.2022

Europa odebrała więcej gazu na statkach z USA niż z gazociągów z Rosji

Europejskie koncerny energetyczne zwróciły się ponownie w stronę Stanów Zjednoczonych po tym, jak zawirowania wokół Nord Stream 2 i konfliktu na Ukrainie sprawiły, że gaz z Rosji stał się mniej dostępny.
21.02.2022

Statek zasilany przez krowy i świnie

Harvey Gulf International Marine, amerykański operator jednostek offshore, poinformował o wprowadzeniu nowego rodzaju zasilania na swoje statki – paliwem jest RLNG, które korzysta z produktów ubocznych przemysłowej hodowli trzody i bydła.
20.02.2022

Terminal LNG w Świnoujściu. 150. dostawa skroplonego gazu ziemnego dla PGNiG

Ładunek pochodzący z USA przybył do terminalu w Świnoujściu 18 stycznia. Od początku funkcjonowania gazoportu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło do Polski drogą morską już ok. 17 mld m sześc. gazu ziemnego. W 2021 roku import LNG spółki wyniósł 3,94 mld m sześc. po regazyfikacji i wzrósł z 3,76 mld m sześc. w 2020 roku.
19.01.2022

Rosjanie dostarczą niebieski wodór do Niemiec. Przewidują także eksport LNG

Rosyjski producent gazu Novatek oraz spółka-córka koncernu energetycznego RWE – RWE Supply & Trading – podpisały memorandum o współpracy w zakresie dostaw paliw niskoemisyjnych i bezemisyjnych. Dokument zakłada dostawy niskoemisyjnego amoniaku i wodoru dla niemieckiej spółki.
11.12.2021

Lloyd's Register staje się pierwszą jednostką certyfikującą morską energetykę zatwierdzoną przez IECRE

IECRE zatwierdziła pierwszy na świecie status jednostki certyfikującej energię odnawialną (RECB) dla morskiego rynku energetycznego dla Lloyd's Register (LR), umożliwiając mu certyfikację złożonych hybrydowych projektów energii odnawialnej w imieniu IECRE.
06.12.2021

Katar ograniczy emisje o 25 proc. do 2030 roku

Katar opracował nowy plan klimatyczny, którego celem jest rozwój technologii wychwytywania dwutlenku węgla, tak aby zmniejszyć intensywność emisji dwutlenku węgla przy produkcji LNG i ogólną wielkość emisji o 25 proc. do 2030 roku
03.11.2021

Hiszpania zwiększy transport LNG statkami w związku z zamknięciem gazociągu w Afryce Płn.

Władze Hiszpanii zwiększą odbiór ciekłego gazu ziemnego (LNG) statkami w związku z planowanym przez Algierię zamknięciem gazociągu w Afryce Północnej. Rurociąg Maghreb-Europa (GME) ma wstrzymać przesyłanie surowca do Maroka 31 października.
29.10.2021

DHL Express redukuje emisję spalin. Stawia na ciężarówki zasilane ciekłym gazem ziemnym

DHL Express optymalizuje transport drogowy i rozszerza flotę o pojazdy niskoemisyjne. Wprowadzone samochody ciężarowe IVECO Stralis 460 KM, zasilane paliwami metanowymi, pozwalają zmniejszyć emisję CO2 o 15%. To kolejny krok, który DHL Express podejmuje w celu realizacji zrównoważonego transportu i zwiększenia wydajności sieci.
25.10.2021

InnoDays 2021. Podyskutują o LNG i Bio LNG

Fundacja Motus zaprasza 28 października na wydarzenie InnoDays 2021. Obecna edycja jest organizowana przez Fundację Motus z firmą konsultingowo - eventową Actia Forum, a patronat merytoryczny objął związek pracodawców Polska Platforma LNG i bioLNG.
19.10.2021

Olej napędowy w pojazdach ciężarowych zastąpi RNG

Skutki zmian klimatu stają się coraz bardziej zauważalne i konieczne jest pilne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG). Jednym z elementów strategii osiągniecia celów klimatycznych jest ograniczenie emisji z transportu.
10.10.2021

Eko na morzach i oceanach. Dekarbonizacja transportu morskiego wyzwaniem branży morskiej

Dekarbonizacja transportu morskiego jest rzeczywistością rozgrywającą się na naszych oczach. Międzynarodowa Organizacja Morska wezwała do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2050 r. Wśród potencjalnych paliw mających doprowadzić do zeromisyjności na morzach i oceanach jest kilku poważnych kandydatów.
06.10.2021

PGNiG kupi więcej gazu ziemnego od Venture Global LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines dotyczące zakupu dodatkowych 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie przez 20 lat. W efekcie, łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać od Venture Global LNG, wzrośnie do 5,5 mln ton rocznie, co odpowiada ok. 7,4 mld m sześc. po regazyfikacji.
02.09.2021

PGNiG rozpoczęło wydobycie gazu ziemnego z niskim śladem węglowym

PGNiG Upstream Norway, wraz z Neptune Energy, Idemitsu Petroleum Norge oraz Sval Energi, uruchomiło produkcję węglowodorów ze złoża Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Inwestycja, która pozwoli PGNiG zwiększyć wydobycie gazu ziemnego o 0,2 mld m sześc. rocznie, wyróżnia się wyjątkowo niskim śladem węglowym.
23.08.2021

Zapadła decyzja o lokalizacji budowy gazociągu na odcinku Kalisz-Sieradz

Wicewojewoda Aneta Niestrawska podpisała decyzję o lokalizacji budowy gazociągu na odcinku Kalisz-Sieradz – poinformowała w czwartek PAP Anna Czuchra z biura prasowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
09.08.2021

Stabilny system gazu ziemnego wspiera transformację energetyczną Polski

Resort klimatu i środowiska opublikował Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych do Polski, będące kompleksowym przeglądem najważniejszych informacji w tym zakresie za rok 2020.
05.08.2021

Senat komisje: nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw z poprawkami

Trzy komisje senackie zarekomendowały przyjęcie 11 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw. Wszystkie poprawki mają charakter legislacyjno-redakcyjny.
05.08.2021

Wypowiedzenie umowy na dostawy gazu skroplonego z Port Arthur LNG, LLC

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, w nawiązaniu do raportu bieżącego Spółki nr 63/2018 z dnia 19 grudnia 2018 r., informuje, że w dniu 27 lipca 2021 r. zostało wysłane do Port Arthur LNG, LLC, spółki zależnej Sempra LNG, LLC wypowiedzenie umowy długoterminowej z dnia 19 grudnia 2018 r. ("Umowa") na dostawy gazu skroplonego ("LNG").
28.07.2021

Rekordowa umowa PGNiG Obrót Detaliczny na dostawę paliwa LNG

PGNiG Obrót Detaliczny podpisało z Grupą Zakupową Bisek największą w historii umowę sprzedaży paliwa LNG na cele transportowe. W ramach tego wieloletniego kontraktu spółka dostarczy kontrahentowi 30000 ton skroplonego gazu ziemnego (LNG).
23.07.2021

PGNiG Obrót Detaliczny podpisał umowę sprzedaży 30 tys. ton LNG

PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) podpisał z firmą Bisek Asfalt umowę na sprzedaż 30 tys. ton gazu LNG. To największa umowa w historii na sprzedaż tego paliwa podpisana przez PGNiG OD - poinformował w czwartek podczas konferencji wiceprezes gazowej spółki Marcin Szczudło.
22.07.2021

Sejm odesłał do komisji projekt noweli o monitorowaniu jakości paliw

Sejm skierował w środę do Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw.
08.07.2021

Rosja chce się wybić na pozycję jednego z liderów rynku LNG

– Kiedy zostaną zrealizowane ambitne plany, kreślone na najbliższych 10–15 lat, Rosja ma szansę stać się jednym z trzech czołowych producentów LNG na świecie i objąć w tym rynku udział sięgający nawet 20 proc. – mówi dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jak wskazuje, dla Polski może to być z jednej strony szansa, bo oznacza więcej możliwości sprowadzania LNG z różnych kierunków.
18.06.2021

Premier: Szczecin ze Świnoujściem staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski

Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Porcie Szczecin. Wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury – dodał.
11.06.2021

PGNiG Obrót Detaliczny: o 30 proc. większa sprzedaż CNG

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny zwiększyła o blisko jedną trzecią sprzedaż sprężonego gazu ziemnego (CNG) w I kwartale 2021 roku – podała w czwartek spółka. Jest to związane z rosnącą liczbą autobusów gazowych w Polsce.
27.05.2021

PGNiG odnotował prawie 100-proc. wzrost sprzedaży LNG w I kwartale 2021 roku

W I kwartale br. spółka PGNiG Obrót Detaliczny zwiększyła o blisko 100 proc. sprzedaż skroplonego gazu ziemnego (LNG). To wynik między innymi rosnącej popularności autobusów i ciężarówek gazowych – poinformował rzecznik spółki Rafał Pazura.
25.05.2021

SEA-LNG: Badania potwierdzają skuteczność LNG w obniżaniu emisji gazów cieplarnianych

Koalicja bunkrowania LNG, SEA-LNG, zwróciła uwagę na wyniki niezależnego badania, w którym stwierdzono, że użycie skroplonego gazu ziemnego jako paliwa morskiego obniżyło emisję gazów cieplarnianych o 23 procent.
20.04.2021

PKP Cargo planuje rozwój przewozu LNG przy wzroście zainteresowania ze strony PGNiG

PKP Cargo zamierza rozwijać segment przewozu gazu LNG specjalnymi izokontenerami kolejowymi, ale do tego potrzebny jest wzrost zapotrzebowania ze strony PGNiG - poinformował w czwartek podczas telekonferencji prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz.
01.04.2021

PSG w 2021 r. dostało koncesje na 12 nowych stacji regazyfikacji LNG

Polska Spółka Gazownictwa od początku 2021 r. dostała od Prezesa URE 12 nowych koncesji na stacje regazyfikacji LNG. Jak poinformował we wtorek największy polski dystrybutor gazu, w sumie ma już koncesje dla 64 stacji regazyfikacji LNG.
24.03.2021

Litwa rozpocznie dostawę gazu ziemnego do Polski

W przyszłym roku litewska państwowa spółka energetyczna Ignitis Group, ma rozpocząć dostawy ciekłego gazu ziemnego do Polski. Informacja została podana w poniedziałek (1 marca) przez prezesa zarządu Dariusa Maikštėnas.
03.03.2021

PGNiG: znaczący wzrost sprzedaży CNG i LNG w 2020 r.

Ponad 30-proc. wzrost sprzedaży sprężonego gazu CNG do napędu pojazdów oraz 18-proc. wzrost sprzedaży LNG zanotowała w 2020 r. spółka PGNiG Obrót Detaliczny.
01.02.2021

Grupa Technologiczna ASE

Grupa Technologiczna ASE Razem tworzymy technologie przyszłości
Wodór,H2,Magazyny Energii,Poprawa jakości energii elektrycznej,Zarządzanie energią,LNG,Odpowiedzialny przemysł,Nowe technologie,Technologie wodorowe,OZE,Bezpieczeństwo techniczne,Bezpieczeństwo wybuchowe,Analizy bezpieczeństwa ,Konsulting środowiskowy,zielona energia,czysty wodór,Grupa Technologiczna ASE

PROJMORS Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o.

PROJMORS jest biurem projektowym skupionym w obszarach związanych z obiektami hydrotechnicznymi, obiektami wojskowymi oraz morską energetyką wiatrową.
PROJMORS, Grupa Technologiczna ASE ,biuro projektów, budownictwo morskie, budownictwo wodne, konstrukcje morskie ,nadzór autorski, nadzór inwestorski ,generalny realizator inwestycji, odbiór robót ,porty, stocznia, stocznia remontowa ,stocznia produkcyjna, obiekty hydrotechniczne ,DCT, LNG, Nigerdock, FIDIC, dokumentacja projektowa, dokumentacja kosztorysowa ,przeładunek materiałów masowych ,przeładunek materiałów drobnicowych ,baza, flota handlowa, flota rybacka, przystań rybacka, bazy kontenerowe

Dziękujemy za wysłane grafiki.