Wynik wyszukiwania - "stefa" - Wiadomości

BGK: Inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym zwiększa wsparcie do 16 mld euro

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE), uruchomiona przez największe publiczne banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej, w tym BGK, osiągnęła w latach 2019–2023 wartość 11,6 mld euro sfinansowanych projektów z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Tym samym przekroczyła zakładaną pierwotnie kwotę 10 mld euro. Do inicjatywy dołączyła niderlandzka instytucja Invest-NL, zaś wszyscy członkowie zadeklarowali zwiększenie finansowania projektów z obszaru gospodarki cyrkularnej do 16 mld euro do końc
29.04.2024

Banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej zwiększają wsparcie na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE) zwiększa deklarowane wsparcie do 16 mld euro. Zaangażowały się w nią banki z wielu państw Europy oraz podmioty unijne. Wśród uczestników tego przedsięwzięcia jest BGK.
24.04.2024

Kryzys klimatyczny na fotografii - już 10 kwietnia wystawa zdjęć współorganizowana przez PAP

„Wizualizacja kryzysu klimatycznego” - tak brzmi tytuł wystawy fotograficznej poświęconej jednemu z największych wyzwań współczesnego świata - walce ze zmianami klimatu. Jej autorzy wierzą, że za pomocą efektownego fotoreportażu można zainspirować pozytywne działania na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Niezwykłe zdjęcia można będzie zobaczyć w Warszawie już 10 kwietnia.
03.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Hydrotechnika dla MEW

Drugiego dnia konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, podjęto wątek specjalistycznych konstrukcji portowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
28.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

MRiRW: konieczne jest określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych na paliwa

Konieczne jest jak najszybsze określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych przeznaczonych na cele paliwowe - przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po spotkaniu z branżą biopaliwową. Dodano, że potrzebne jest też określenia kierunku rozwoju tej branży.
29.02.2024

Producenci aut stawiają na SUV-y i auta premium kosztem tańszych modeli. To spowalnia transformację

Europejski rynek pojazdów elektrycznych rozwija się, ale nie w kierunku, który byłby najbardziej korzystny. Producenci zawodzą, jeśli chodzi o dostarczenie mniejszych aut, przystępnych cenowo, co hamuje upowszechnienie elektryków. Nowa analiza Transport & Environment potwierdza nieproporcjonalne skupienie producentów na dużych pojazdach typu SUV i modelach premium oraz zbyt niską liczbę dostępnych na rynku tańszych modeli.
26.02.2024

Koalicja Klimatyczna: ambitny cel klimatyczny UE na 2040 jest w interesie Polski

Koalicja Klimatyczna z niepokojem przyjmuje oświadczenia niektórych przedstawicieli strony rządowej, którzy odżegnują się od poparcia dla celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku w Unii Europejskiej z powodu rzekomych zagrożeń dla polskiej gospodarki. Polska powinna poprzeć ten cel i dążyć do jego jak najpilniejszej realizacji. Zwłaszcza, że zgodnie z najnowszą wiedzą naukową redukcje w UE powinny sięgnąć nie 90, lecz 100 proc. do 2040 roku.
18.01.2024

Promocja OZE, termomodernizacji - to główne cele stowarzyszenia "Zbliżamy z naturą"

Promocja odnawialnych źródeł energii, ułatwianie termomodernizacji, poprawa stanu środowiska i jakości życia - to główne cele stowarzyszenia "Zbliżamy z naturą". Na poniedziałkowej gali stowarzyszenie przyznało nagrody za promocję działań proekologicznych.
16.01.2024

Historyczne zamówienie. Rumunia za miliardy kupuje pociągi od PESA

Rumuński minister ds. transportu Ionel Irinel Scrioșteanu podał w mediach społecznościowych, że władze wydadzą do 4,1 mld lei (prawie 3,9 mld zł) na 62 regionalnych pociągów elektrycznych od polskiej firmy PESA, po odrzuceniu odwołania konkurencyjnego Alstomu.
22.12.2023

Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery paliw kopalnych

Negocjacje podczas Szczytu Klimatycznego COP28 w Dubaju zakończono z dobowym opóźnieniem. Przedmiotem największego sporu między “petropaństwami” a krajami już dziś cierpiącymi przez zmiany klimatu były paliwa kopalne. Choć w ostatecznym tekście globalnego przeglądu (ang. Global Stocktake) znalazł się zaledwie zwrot o stopniowym wycofywaniu paliw kopalnych, to mimo wszystko COP28 wyznacza początek końca ery paliw kopalnych.
13.12.2023

Wrocław. Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza

Protest przeciwko planom wprowadzenia strefy czystego powietrza we Wrocławiu organizuje w sobotę w rynku niezrzeszony rady miejski Robert Grzechnik (Nowa Nadzieja). Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
09.12.2023

Grupa organizacji społecznych chce realnej walki ze smogiem transportowym w Warszawie

Temat strefy czystego transportu połączył warszawskich rodziców, ruchy społeczne i organizacje walczące o zielone i bardziej przyjazne miasto. 5 inicjatyw wspólnie obala mity na temat strefy i apeluje do radnych Warszawy o jak najszybsze przyjęcie uchwały w tej sprawie. Wszystko po to, by lepiej zadbać o zdrowie mieszkańców Warszawy.
07.12.2023

Wrocław. Wprowadzeniem strefy czystego transportu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji

Wprowadzeniem strefy czystego transportu we Wrocławiu zajmie się rada miasta przyszłej kadencji. W stolicy Dolnego Śląska od kilku miesięcy trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Strefa powinna zostać wprowadzona do 2025 r. – wskazują wrocławscy urzędnicy.
24.11.2023

Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga

„El Nino”, największa od 120 lat susza i ekstremalne temperatury dochodzące w październiku i listopadzie do ponad 40 st. C, najwyższe od 20 lat, niszczą od wielu tygodni wszystkie formy życia w wodach i na lądzie Amazonii.
09.11.2023

Szkoła podstawowa w Rudzie Śląskiej otworzyła ekopracownię pod chmurką

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Janusza Korczaka otworzyła w czwartek "Ogródek korczakowski", czyli ekopracownię pod chmurką. Budowa ekopracowni to zwycięski projekt w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
26.10.2023

Eksperci biją na alarm. Zanieczyszczenie powietrza w miastach zabija

Eksperci uczestniczący w premierze raportu opracowanego w ramach projektu „Laboratorium Stref Czystego Transportu” wiążą skutki długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza z niemal wszystkimi problemami zdrowotnymi współczesnej cywilizacji. Rozwiązanie widzą m.in. w ustanowieniu stref czystego transportu (SCT) w centrach miast.
06.10.2023

Skazani na auto? W małych miastach pilnie potrzebna alternatywa dla samochodu

W małych miastach kultura samochodowa jest silniej zakorzeniona niż w dużych, a mieszkańcy czują się skazani na auto. Choć w części z tych miejscowości komunikacja zbiorowa działa, to często jest ona niewystarczająca. Większa dostępność i połączenia lepiej dostosowane do potrzeb mogą jednak zachęcić mieszkańców do akceptacji rozwiązań służących rozwojowi zrównoważonej mobilności.
29.09.2023

Coca Cola w Austrii doczeka się nowych kartonowych opakowań wielopaków

DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku rozwiązań opakowaniowych, oraz Coca Cola HBC nawiązały współpracę, dzięki której plastikowe wielopaki butelek o pojemności 1,5 litra zostaną zastąpione kartonowymi uchwytami. Nowe rozwiązanie zastępujące jednorazowe plastikowe opakowania zostanie wprowadzone do supermarketów w Austrii we wrześniu 2023 r.
18.09.2023

Powstał nowy rodzaj ogniw słonecznych

Naukowcy połączyli tradycyjne baterie słoneczne z perowskitami. Uzyskali w ten sposób ogniwa o znacznie lepszych parametrach.
08.09.2023

„Niebieskie granty" na zielone pomysły

90 tysięcy złotych – tyle pieniędzy spółka Volkswagen Poznań przekaże zwycięzcom konkursu ekologicznego „Niebieskie granty". Kto może ubiegać się o te fundusze? Wszystkie organizacje pozarządowe zarejestrowane na terenie Wielkopolski, które mają pomysły na to, jak m. in. oszczędzać energię, wodę, czy prowadzić skuteczną edukacją ekologiczną.
04.09.2023

Sejm w głosowaniu zdecyduje o losie projektu specustawy odrzańskiej

W związku ze złożeniem wniosków o odrzucenie, Sejm w głosowaniu zdecyduje o dalszym losie projektu specustawy odrzańskiej. Według PiS nowe prawo ma zapobiec powtórce z 2022 r., kiedy w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. Zdaniem opozycji projekt pozwoli m.in. na betonowanie rzeki.
14.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: nowe rozwiązania w łańcuchu dostaw

Ostatni panel pierwszego dnia konferencji był poświęcony zagadnieniom związanym z magazynowaniem i transportem towarów z i do portów morskich.
01.06.2023

Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Grecji zostaną zainstalowane w pięciu strefach na Morzu Egejskim

Grecja zamierza zainstalować swoje pierwsze morskie turbiny wiatrowe w pięciu obszarach na Morzu Egejskim o łącznej mocy 2,1 GW.
28.05.2023

Inspekcja Ochrony Środowiska na naradzie Grupy OPZ

Przedstawiciele Inspekcji Ochrony Środowiska uczestniczyli w naradzie Grupy Roboczej ds. ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniami. Spotkanie odbyło się na Słowacji, a jego rezultatem jest m.in. ujednolicenie wyników badań wód na granicy polsko-słowackiej.
11.05.2023

Offshore: na Bałtyku powstanie 750 km hybrydowego interkonektora Baltic WindConnector [WIDEO]

Niemiecki operator systemu przesyłowego (OSP) 50Hertz i jego odpowiednicy z Estonii, Łotwy i Litwy uzgodnili zacieśnienie współpracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i połączeń sieciowych.
10.05.2023

Wyjazdy służbowe stanowią 15–20 proc. wszystkich podróży lotniczych. Zdecydowana większość firm nie uwzględnia ich wpływu na klimat

Pomimo deklaracji zrównoważonego rozwoju zdecydowana większość globalnych korporacji nie uwzględnia tego, jaki wpływ na klimat mają emisje generowane przez służbowe podróże lotnicze – pokazuje badanie Travel Smart 2023. Spośród ponad 300 objętych nim firm tylko 50 wyznaczyło sobie cel ograniczenia lotów służbowych, a jedynie cztery raportują emisje związane ze służbowymi lotami i zobowiązały się do ich redukcji. Nie ma wśród nich żadnej z badanych firm z Polski.
19.04.2023

Pierwsza turbina na morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Noord

Pierwsza z 69 turbin wiatrowych została zainstalowana w projekcie morskiej farmy wiatrowej morskim Hollandse Kust Noord o mocy 759 MW, zlokalizowanej w holenderskiej części Morza Północnego.
17.04.2023

Europejska energia odnawialna przygotowuje się do wzrostu

W ciągu dekady Europa doświadczy ogromnych zmian w sektorze energii odnawialnej - dowodzi raport przygotowany dla Panasonic TOUGHBOOK przez konsultantów z White Space Strategy, którzy przeanalizowali ponad 300 różnych źródeł danych. Główne przewidywane zmiany obejmują:
03.04.2023

Hybrydowe OZE: Enea łączy fotowoltaikę i onshore

W I kwartale tego roku ruszyła budowa farmy fotowoltaicznej Darżyno. Nowa instalacja budowana przez Eneę Nowa Energia powstaje na terenie należącej do Grupy Enea farmy wiatrowej. Instalacja będzie korzystała z tego samego przyłącza co farma wiatrowa. Dzięki wykorzystaniu źródeł o różnym profilu wytwarzania energii w ramach jednego przyłącza, zdolności przesyłowe będą efektywniej wykorzystane.
29.03.2023

OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär

Fiński inwestor działający w sektorze morskiej energetyki wiatrowej Ilmatar Offshore podjął decyzję o zaangażowaniu ekspertów z Offshore Wind Consultants (OWC) do przygotowania projektów technicznych morskich farm wiatrowych Stormskär i Väderskär.
27.03.2023

Baltic Ports for Climate - zdecydowane podejście do ambitnych celów

Pierwsza edycja Baltic Ports for Climate odbyła się dziś podczas konferencji Transport Week 2023 w Gdyni. Wydarzenie, będące nową inicjatywa Baltic Ports Organization (BPO), zorganizowane we współpracy z Actia Forum i z udziałem blisko 100 uczestników skupiło się na podejściu portów bałtyckich do odpowiedzialności wobec zmian klimatu.
15.03.2023

5 szybkich i sprawiedliwych społecznie rozwiązań dla czystego transportu miejskiego [RAPORT]

Zmiany w sposobie przemieszczania się po mieście nie sprawią, że będzie nam się żyło gorzej. Wręcz przeciwnie. Możemy jednocześnie zmniejszać emisyjność transportu i wspierać mieszkańców, dla których takie zmiany są największym wyzwaniem. Taki jest wniosek z nowego raportu opublikowanego dziś przez Clean Cities Campaign.
23.02.2023

KE wspiera Harmony Link - połączenie do wymiany energii elektrycznej między Litwą a Polską

Projekt budowy kabla podmorskiego między Polską a Litwą – Harmony Link, był głównym tematem rozmowy wiceministrów Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej i Adama Guibourge-Czetwertyńskiego z wiceministrem energii Litwy Albinasem Zananaviciusem.
24.01.2023

Bosch Tech Compass 2023: dla większości osób technologia ma kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatu

Czterech na pięciu respondentów uważa zrównoważony rozwój za ważny czynnik sukcesu gospodarczego. Rośnie zaufanie do technologii: 75 proc. uczestników badania wierzy, że postęp technologiczny uczyni świat lepszym. Życie w wirtualnych światach: 43 proc. respondentów wyobraża sobie zakup samochodu w metawersum. Dr Stefan Hartung, prezes Grupy Bosch: „Ludzie oczekują od firm pomocy w walce ze zmianami klimatu”.
24.01.2023

Energia jądrowa poprawi bilans energetyczny w Polsce, ale nie rozwiąże problemu

W ciągu 10 lat będziemy musieli w Polsce odstawić 15 GW z bloków energetycznych węglowych. Energia jądrowa może pomóc, ale nie rozwiąże problemu – powiedział w czwartek dr hab. Andrzej Kulczycki podczas debaty "Kryzys energetyczny a ekologia".
12.01.2023

Nowa farma fotowoltaiczna Grupy Enea w Lubuskim

W Lubnie w powiecie gorzowskim (woj. lubuskie) uruchomiono kolejną w Grupie Enea farmę fotowoltaiczną. Farma, składająca się z trzech niezależnych instalacji, ma łączną moc 5 MW i zbudowana jest z ponad 9 tys. paneli.
04.01.2023

PEJ: wzrost poparcia dla budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

75 proc. mieszkańców gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa popiera budowę elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie. To wzrost o 12 punktów procentowych względem badania, które przeprowadzono rok wcześniej – poinformowała w poniedziałek spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
02.01.2023

Volkswagen Poznań buduje farmę PV

Poznań, 15 grudnia 2022 r. Volkswagen Poznań podejmuje szereg działań wpływających na znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla, by do 2050 roku stać się przedsiębiorstwem neutralnym z punktu widzenia bilansu CO2. By osiągnąć ten ambitny cel, Volkswagen Poznań regularnie wdraża projekty, których celem jest zmniejszenie oddziaływania na środowisko zakładów produkcyjnych spółki w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni. Celowi temu służyć będzie również farma fotowoltaiczna, której budowa właśnie się rozpoczęła w zakładzie we Wrześni. Wszystk
15.12.2022

Koalicja Klimatyczna: fundusz "strat i szkód" to krok w kierunku sprawiedliwszej polityki klimatycznej

Powstanie mechanizmu "strat i szkód", czyli kompensowania skutków negatywnych zjawisk pogodowych w państwach biedniejszych przez bogatsze, to istotny krok dzięki któremu międzynarodowa polityka klimatyczna może stać się bardziej sprawiedliwa - wskazała ekspertka Koalicji Klimatycznej Urszula Stefanowicz.
20.11.2022

Jedynie znak „Euroliścia” zapewnia ekologiczny status produktów spożywczych

„Nie wszystko, co pochodzi z przydomowego ogródka czy wyrosło na polu, możemy nazwać produktem eko. Ekologiczna żywność musi być oznaczona unijnym >>Euroliściem
07.11.2022

PGE rozpoczęła współpracę z Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna aktywną współpracę z Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uroczyste otwarcie Centrum miało miejsce w środę, 26 października. PGE jest członkiem konsorcjum naukowego realizującego projekt MCB UKSW od 2019 roku.
31.10.2022

BOŚ prezentuje panelistów konferencji „Idea-Biznes-Klimat”

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa będzie gościem specjalnym zbliżającej się konferencji „Idea-Biznes-Klimat”, organizowanej przez Bank Ochrony Środowiska. Znane są już także nazwiska wszystkich pozostałych gości i ekspertów, którzy wezmą udział w wydarzeniu. Konferencja odbędzie się 27 października w Radisson Collection Hotel w Warszawie. Debaty i dyskusje będzie można śledzić również przez Internet.
24.10.2022

Wysokie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 najbardziej szkodzi dzieciom

Wysokie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 najbardziej szkodzi dzieciom z tego względu, że mają najkrótszy odcinek dróg oddechowych, gdzie odbywa się proces oczyszczania powietrza oddechowego - powiedziała PAP alergolog lek. Ewa Trębas-Pietraś. Ze względu na aurę, w Polsce zaczyna się sezon grzewczy.
02.10.2022

Aktywista klimatyczny podpalił sobie rękę podczas meczu Laver Cup

Protestujący w sprawie zmian klimatycznych, ubrany w białą koszulkę z napisem "End UK Private Jets" podpalił swoje ramię podczas meczu tenisowego Laver Cup w Londynie.
27.09.2022

Gdynia na straży energii i klimatu

Osiem gdyńskich szkół podstawowych wzięło udział w tegorocznej edycji programu „Strażnicy energii”. W ramach konkursu uczniowie i nauczyciele podjęli działania ograniczające zużycie wykorzystywanej na co dzień energii. Ich zaangażowanie przełożyło się na realne oszczędności - zaoszczędzono 376 822 kWh energii, co w przeliczeniu daje kwotę 86 839 złotych. Dzięki organizatorom, Miastu Gdynia i Grupie Dalkia Polska, połowa tej kwoty wróci do szkół.
23.09.2022

Nowe centrum w Bełchatowie będzie szukać ekoinnowacji w branży opakowaniowej. Na liście potencjalnych zamienników plastiku są m.in. słoma, wodorosty, a nawet stokrotki

Łupiny kakaowe, które mogą w przyszłości posłużyć do pakowania czekolady, słoma, wodorosty i stokrotki, których włókna – ze względu na specyficzne właściwości – mogą zwiększać wydajność papieru – to przykłady nieszablonowych surowców, które w przyszłości mogą zastąpić tworzywa sztuczne i spowodować, że branża opakowaniowa stanie się jeszcze bardziej eko. W ramach strategii badawczo-rozwojowej nad takimi rozwiązaniami pracuje DS Smith, wiodący dostawca proekologicznych opakowań z tektury falistej. Innowacyjne projekty będą opracow
22.09.2022

TotalEnergies wygrywa kontrakt na 4 400 ładowarek EV w Belgii

TotalEnergies został wybrany przez rząd flamandzki do zainstalowania 4 400 punktów ładowania pojazdów elektrycznych (EV) w regionie.
21.09.2022

Nowa mobilność. Polacy gotowi na zmianę nawyków transportowych?

Połowa kierowców w Polsce i niemal 80 proc. w dużych miastach często doświadcza korków na drogach. Nowe badanie opinii zrealizowane dla Clean Air Fund pokazuje, że ratunek widzimy nie tylko w budowie obwodnic, a w uspokajaniu ruchu i tworzeniu alternatyw dla jazdy własnym samochodem.
21.09.2022

Światowe media opisują otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.
19.09.2022

Niemiecka ekspansja offshore bez negatywnego wpływu na ptaki

Wspierane przez BWO oraz największych deweloperów offshore badania, nie wykazały żadnych negatywnych skutków dla populacji nurkujących ptaków morskich w Zatoce Niemieckiej.
07.09.2022

37 polskich miast będzie musiało wprowadzić strefy czystego transportu?

Przyjęty przez Komisję Europejską w czerwcu Krajowy Plan Odbudowy dla Polski zakłada, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, gdzie stwierdzone zostanie przekroczenia normy zanieczyszczeń powietrza mają powstać strefy czystego transportu. W czasie Kongresu Nowej Mobilności w połowie września 2022 r. samorządowcy wraz ekspertami będą wypracowywali optymalny sposób wdrażania stref w polskich miastach.
06.09.2022

Liderzy połączyli siły – rozwijają nowoczesne rolnictw

Saaten Union – ekspert w hodowli roślin przystosowanych do nowoczesnego rolnictwa – rozpoczął współpracę z John Deere, światowym liderem technologii rolnej. Cel? Zmaksymalizowanie potencjału wysokowartościowych nasion.
06.09.2022

Tusk o podwyżkach cen gazu: pętla się zaciska, w styczniu, w lutym będą padały polskie zakłady

PGNiG i państwo polskie proponuje przedsiębiorcom ceny za gaz 2,5-3 razy wyższe, niż w Niemczech, Francji, Hiszpanii, czy Portugalii; ta pętla się zaciska tak, że w styczniu, w lutym 2023 r. będą padały najlepsze polskie zakłady - mówił w sobotę lider PO Donald Tusk w Konstantynowie Łódzkim (Łódzkie).
03.09.2022

Pierwsza szkoła z Zielonym Laboratorium TAURONA

W Szkole Podstawowej im. Ks. Franciszka Gołby w Bachowicach powstało pierwsze spośród czterech Zielonych Laboratoriów TAURONA. Szkoły zostały wyłonione w konkursie, w którym wzięło udział 140 placówek z czterech województw na południu Polski. Każda szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 100 000 tysięcy złotych, a środki zainwestowano w remont i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych.
01.09.2022

Roboty oczyszczą dno morskie z odpadów

W ramach wspieranego przez Unię Europejską projektu powstał autonomiczny system do zbierania odpadów morskich, który jest obecnie testowany w mętnych wodach niemieckiego portu w Hamburgu.
08.08.2022

W 2023 roku na niemieckie drogi wyjadą wodorowe ciężarówki

Niemiecka firma transportowa Dachser poinformowała, że za kilka miesięcy planuje wdrożyć do codziennych usług przewozowych pierwsze ciężarówki napędzane wodorem.
04.08.2022

LSSE podpisała porozumienie ws. budowy 10 małych reaktorów jądrowych

List intencyjny dot. budowy elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 200 MW podpisały w czwartek Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, DB Energy i Last Energy Polska. Reaktory stanowiłyby źródło energii inwestycji zlokalizowanych na terenie Strefy.
28.07.2022

Rolls-Royce przejmuje Hoeller Electrolyzer i wchodzi w produkcję zielonego wodoru

Rolls-Royce wchodzi na rynek produkcji wodoru i przejmuje 54 proc. udziałów w firmie Hoeller Electrolyzer, specjalizującej się w produkcji stosów do elektrolizy, której innowacyjna technologia będzie stanowić podstawę nowej gamy produktów do elektrolizy mtu w dziale Power Systems.
13.07.2022

Jolywood nawiązuje współpracę z IBC SOLAR

Jolywood, jeden z czołowych producentów modułów bifacjalnych z ogniwami typu n i technologią TOPCon, nawiązała współpracę z czołowym dostawcą kompleksowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej, firmą IBC SOLAR. Strony podejmują wspólne działania nad dwoma bifacjalnymi modułami Jolywood o podwyższonych parametrach.
23.06.2022

Fiordy emitują tyle metanu, co wszystkie głębiny oceanów

Całkowita emisja ocieplającego klimat metanu z fiordów jest równie duża, jak ze wszystkich obszarów głębinowych na świecie razem wziętych - informuje pismo „Limnology and Oceanography Letters“.
05.06.2022

IBC SOLAR wprowadza zmiany strategiczne i komunikacyjne

Podczas największych targów branży PV w Europie IBC SOLAR, światowy dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej, zaprezentuje nową strategię segmentu biznesowego oraz przedstawi odświeżoną identyfikację wizualną. Wprowadzone zmiany mają zwrócić uwagę na działania marki pod kątem zrównoważonego rozwoju i ekologii.
11.05.2022

Bosch zainwestuje miliardy w technologie neutralne dla klimatu

Udany rok biznesowy 2021 – niepewności i wzrost kosztów obciążają perspektywy bieżącego roku.
04.05.2022

14. Europejski Kongres Gospodarczy - . transformacja energetyczna i Fit for 55

Wsparcie dla Ukrainy, scenariusze przyszłości i konkretne propozycje działań na rzecz tego kraju - znalazły się w agendzie rozpoczynającego się w poniedziałek w Katowicach 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
25.04.2022

Test LeTID Fraunhofera potwierdza wytrzymałość modułów IBC SOLAR w ekstremalnych warunkach

Naukowcy z uznanego Centrum Fraunhofera CSP przebadali panele PV marki IBC SOLAR pod kątem tego, jak zachowują się pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło oraz wysokie temperatury. Wyniki testów LeTID wykazały, że moduły oferowane przez jednego z wiodących dostawców systemów PV i rozwiązań dla magazynowania energii charakteryzują się bardzo niskim stopniem degradacji i otrzymały doskonałe wyniki końcowe.
24.03.2022

MSC zmienia trasy statków, by nie przeszkadzać kaszalotom

Linie MSC podjęły decyzję o zmianie tras statków na zachodnim wybrzeżu Grecji, by wyeliminować ryzyko kolizji z żyjącymi tam kaszalotami.
04.02.2022

Jak znaleźć pracę w OZE? SolarPower Europe i Google łączą siły #SolarWorks [VIDEO]

SolarPower Europe nawiązał współpracę z Grow with Google, inicjatywą mającą na celu pomoc ludziom w zdobyciu umiejętności potrzebnych do znalezienia pracy i rozwoju kariery lub firmy, i stworzył kampanię #SolarWorks.
29.01.2022

Serbia: Rok 2021 pod znakiem kwestii ekologicznych i protestów w obronie bogactw naturalnych

Rok 2021 upłynął w Serbii pod znakiem demonstracji obywateli, którzy na ulicach wielu miast oraz w pobliżu rzek bronili czystości źródeł wody pitnej, jakości coraz bardziej zanieczyszczonego powietrza oraz bogactw naturalnych kraju narażonych na dewastację przez zagranicznych inwestorów.
31.12.2021

Energia z farmy morskiej napędzi lotnisko we Frankfurcie

Port lotniczy we Frankfurcie (Fraport) oraz deweloper OZE EnBW zawarli długoterminową umowę zakupu energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej He Dreiht, budowanej bez wsparcia publicznego.
17.12.2021

Debata: Wodór paliwo przyszłości, jak zacząć?

Na portalu chronmyklimat.pl odbyła się debata pt. „Zielony, purpurowy, szary - wodór w gospodarce neutralnej dla klimatu”. Spotkanie było okazją do konfrontacji opinii pomiędzy polskimi i niemieckimi planami wykorzystania wodoru, a także do międzysektorowej dyskusji o przyszłości tego paliwa.
08.12.2021

Powstaną połączenia transgraniczne łączące wyspy energetyczne w Danii

Aby duńskie wyspy energetyczne na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim mogły w pełni funkcjonować, konieczny jest rozwój infrastruktury przesyłowej. Kluczowe będą połączenia transgraniczne, dzięki którym kraje Europy będą mogły w pełni konsumować energię w wiatru.
25.11.2021

Tracz: będzie wspólny apel polityków i ekspertów do rządu o współdziałanie dla wdrożenia strategii Fit for 55

Wspólnie z ekspertami i politykami wystosujemy apel do rządu o współdziałanie ponad podziałami w celu lepszego wdrożenia strategii "Fit for 55"; Polska nie może być hamulcowym tej strategii - powiedziała w poniedziałek posłanka KO Małgorzata Tracz.
16.11.2021

Ekolodzy o rezultatach COP26: daleko od potrzebnego przełomu

Mimo, że największe gospodarki podejmują kolejne działania na rzecz klimatu, to wciąż jest daleko od potrzebnego przełomu, który pozwoli zapobiec katastrofie - oceniają rezultaty COP26 organizacje ekologiczne. Doceniają jednak, że w końcowym dokumencie COP26 mówi się o odchodzeniu od węgla.
14.11.2021

Impact’21: Polska to bardzo atrakcyjne miejsce do inwestowania w innowacje

O tym, w jaki sposób trafili do Polski, które dziedziny spośród innowacyjnych, rozwijanych przez polskie przedsiębiorstwa rozwiązań uważają za przyszłościowe, szansach i zagrożeniach związanych z inwestycjami w krajowe firmy technologiczne mówili uczestnicy panelu „Ekosystem innowacji: perspektywa międzynarodowych funduszy Venture Capital”, który odbył się w ramach konferencji Impact’21.
03.11.2021

Bułgarski rząd zgłosi do KE propozycję zamknięcia elektrociepłowni węglowych do 2038 roku

Rząd Bułgarii zaproponuje Komisji Europejskiej zamknięcie w kraju elektrociepłowni węglowych do 2038 roku, ale nie wyklucza daty alternatywnej, roku 2040 - poinformował we wtorek premier Stefan Janew po spotkaniu z przedsiębiorcami.
12.10.2021

Naukowcy proponują nowy sposób uzyskania paliwa - z napromieniowanych odpadów

Organiczne odpady, powstające przy produkcji biodiesla, można przekształcić w odnawialny dodatek do benzyny, wykorzystując promieniowanie odpadów radioaktywnych. O takim rozwiązaniu informują naukowcy w piśmie “Communications Chemistry”.
26.09.2021

Eksperci: cena i zielone pochodzenie energii kluczowe dla konkurencyjności hutnictwa

Poziom cen energii oraz jej pochodzenie z odnawialnych źródeł to obecnie kluczowe parametry dla międzynarodowej konkurencyjności polskiego hutnictwa – mówili uczestnicy poświęconej tej branży środowej debaty podczas 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
23.09.2021

Prezydent napisał do uczestników Pielgrzymki Leśników

"Współczesne wyzwania związane z ociepleniem klimatu jeszcze bardziej uzmysławiają jak wielkie znaczenie mają obszary leśne" – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników sobotniej 25. Pielgrzymki Leśników na Jasnej Górze.
18.09.2021

PKN Orlen analizuje budowę instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych z Płocka i okolic.

PKN Orlen analizuje budowę instalacji do zagospodarowania odpadów komunalnych z Płocka (Mazowieckie) i okolic. Koncern podpisał list intencyjny o współpracy w tym zakresie z miastem Płock i tamtejszym Przedsiębiorstwem Gospodarowania Odpadami, które dostarczałyby odpady.
10.09.2021

Odpady radioaktywne będą składowane na Słowienii

Deep Isolation, czołowy dostawca innowacyjnych rozwiązań w zakresie przechowywania i składowania wypalonego paliwa jądrowego i wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych, ogłosił zdobycie nowego zamówienia na przeprowadzenie studium wykonalności odwiertów głębokich dla ARAO, słoweńskiej organizacji odpowiadającej za gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi.
31.08.2021

Premier Holandii wprowadzał w błąd posłów w sprawie NS2

Premier Holandii Mark Rutte "nieprecyzyjnie i błędnie" informował niższą izbę parlamentu tego kraju o prowadzonych z Rosją rozmowach na temat gazociągu Nord Stream 2 - twierdzi portal Follow the Money. Opozycja zażądała w poniedziałek pilnej debaty parlamentarnej w tej sprawie.
28.07.2021

Pesa zbuduje trzy lokomotywy elektryczne dla PCC Intermodal

Firma zajmująca się transportem intermodalnym PCC Intermodal zawarła umowę Pesą Bydgoszcz PESA Bydgoszcz na dostawę trzech lokomotyw elektrycznych 111E – Gama. Pojazdy wyruszą na trasy za około rok.
07.07.2021

Komisja rolnictwa bez poprawek do projektu noweli ustawy o grupach producentów rolnych

Sejmowa komisja rolnictwa nie wniosła we wtorek poprawek do projektu nowelizacji ustawy o grupach producentów rolnych, który ma usprawnić proces tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych, związków i organizacji producentów.
07.07.2021

Skanska wybuduje niskoenergetyczne Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych SGGW

Skanska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) podpisały umowę na realizację Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych. Pracownicy nowopowstałego Centrum będą prowadzić szeroko zakrojone badania nad żywieniem i jego wpływem na zdrowie, a także edukować społeczeństwo w zakresie zdrowego odżywiania.
29.06.2021

Innowacyjny projekt szczecińskich naukowców i Enei Operator

Enea Operator, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński zaangażowane są w innowacyjny projekt naukowo-badawczy H2eBuffer.
23.06.2021

Ostatnie wolne miejsca na Międzynarodowy Kongres Regeneracji Miast Przemysłowych w Łodzi

To już ostatnie wolne miejsca na Międzynarodowy Kongres Regeneracji Miast Przemysłowych, który odbędzie się w dniach 22-23 czerwca. Dwudniowa inspirująca dawka wiedzy, z udziałem ponad 150 prelegentów z całego świata, podczas której zostanie poruszona tematyka zrównoważonego rozwoju miast odbędzie się w Łodzi.
18.06.2021

Jak energia z wiatru na lądzie wzmocni konkurencyjność hutnictwa?

Wysokie koszty energii, wynikające z rosnących cen uprawnień do emisji CO2, to dziś kluczowy czynnik obniżający konkurencyjność hutnictwa. Aby sektor mógł dalej działać, niezbędna jest tania, czysta energia z wiatru na lądzie – przekonują przedstawiciele sektorów stalowego oraz energetyki wiatrowej.
26.05.2021

W Łodzi powiększy się siatka miejskich lasów o 150 ha

Władze Łodzi wytypowały 150 ha terenów do zalesienia, co oznacza, że powierzchnia lasów w granicach miasta powiększy się o jedną dziesiątą. Według wyliczeń wiceprezydenta Łodzi Adam Pustelnika, na wyznaczonych działkach będzie można posadzić nawet 150 tys. drzew.
14.05.2021

Publiczny Terminal Promowy w Porcie Gdynia w idei #greenport

W czerwcu zakończona zostanie inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. - nowy Publiczny Terminal Promowy. To największe przedsięwzięcie od blisko 50 lat w Porcie Gdynia. Obiekt będzie zgodny z ideą tzw. „green port” obejmującą szeroko rozumiane działania w celu zrównoważenia gospodarki i środowiska naturalnego w tym zeroemisyjność jednostek podczas postoju w porcie.
29.04.2021

PSL: "w Polsce spada liczba gospodarstw produkujących ekologiczną żywność, a ministerstwo ignoruje problem."

Minister rolnictwa Grzegorz Puda powinien zająć się problemem spadającej w ostatnich latach liczby producentów żywności ekologicznej w Polsce - uważają posłowie PSL. Według nich, jeśli ten problem będzie dalej ignorowany, to nie będziemy mogli skorzystać z unijnego wsparcia.
05.03.2021

Przemysł energochłonny liczy na szybką nowelizację Ustawy o rynku mocy

Liczymy, że w najbliższych tygodniach gotowy będzie projekt stosownej nowelizacji Ustawy o rynku mocy, by wiosną nowe rozwiązania mogły wejść w życie” – powiedział PAP prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w Katowicach.
04.02.2021

Bornholm sercem morskich farm wiatrowych na Bałtyku?

W listopadzie 2019 roku Ørsted przedstawił swoją wizję wykorzystania położonej na Morzu Bałtyckim duńskiej wyspy Bornholm jako hubu łączącego morskie farmy wiatrowe, czyniąc z niej centralny punkt proponowanego nowego połączenia między Danią a Polską. W ubiegłym tygodniu, prezesi elektroenergetycznych systemów przesyłowych Niemiec - 50Hertz i Danii - Energinet, podpisali list intencyjny w tej sprawie zakładający stworzenie "Bornholm Energy Island".
27.01.2021

Święta w duchu "zero waste"

W te święta na pewno nie zabraknie nam czasu, będziemy mniej podróżować i mniej się spotykać z dalszą rodziną i znajomymi. Choć mamy nadzieję, że kolejne Boże Narodzenie będzie już bez pandemii, wykorzystajmy ten czas na przygotowanie spokojnych świąt w stylu zero waste.
14.12.2020

Polska potrzebuje Stref Czystego Transportu

O tym, że zasady funkcjonowania Stref Czystego Transportu muszą być zmienione, jeśli chcemy wykorzystać potencjał tego narzędzia w walce ze smogiem, wiadomo od dawna. Teraz, kiedy ustawa o elektromobilności jest nowelizowana, pojawiła się szansa na naprawę sytuacji. Jeśli z niej nie skorzystamy, w Polsce nadal ani jedna taka strefa nie powstanie. Zmiany w regulacji muszą być jednak przemyślane. Zdaniem większości ekspertów najlepiej zrobimy sięgając po sprawdzone rozwiązania z innych krajów Europy, gdzie ustanowiono już ponad 250
14.12.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.