Wynik wyszukiwania - "woda" - Wiadomości

W przegotowanej wodzie jest mniej mikroplastiku

Dzięki przegotowaniu wody można zmniejszyć ilość zawartego w niej mikroplastiku - informuje pismo “Environmental Science & Technology Letters”
29.02.2024

Koperski: stan wód jest zły; bez wspólnego działania z wędkarzami niewiele da się zrobić

Zdaniem wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego stan wód w Polsce jest zły. W czwartek na spotkaniu z środowiskiem wędkarskim podkreślił, że bez wspólnego działania w krótkim czasie niewiele da się zrobić. Deklarował partnerski dialog.
16.02.2024

Statek Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie oczyszcza wody ze śmieci

Statek do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych oraz przybrzeżnych zaprojektowali wspólnie z konstruktorami ze świnoujskiej stoczni Alumare Sp. z o.o. naukowcy ZUT. Badacze Wydziału Techniki Morskiej i Transportu pod kierownictwem dziekana profesora Maciej Taczala pracowali nad prototypem jednostki przez ponad 2 lata.
01.02.2024

Paradoks litu ciemną stroną transformacji energetycznej

Plany cięcia emisji gazów cieplarnianych windują zapotrzebowanie na lit - kluczowy składnik baterii w telefonach komórkowych, pojazdach elektrycznych i magazynach energii ze źródeł odnawialnych. Wydobycie tego metalu, zwanego dziś „białym złotem”, zużywa zaś olbrzymie ilości wody, zanieczyszcza środowisko i często wywołuje protesty lokalnych społeczności. Eksperci mówią o „paradoksie litu”.
31.12.2023

Nowoczesne podejście do infrastruktury wodno-ściekowej w Katowicach

Mało kto odkręcając wodę w kranie zastanawia się, jaką drogę musiała ona przebyć, aby znaleźć się w naszym domu, a prawda jest taka, że za dobrą jakość wody w kranie odpowiada szereg działań i inwestycji, których nie widać na pierwszy rzut oka. To dzięki nim, katowicka kranówka jest nie tylko zdatna do bezpośredniego spożycia, ale też niejednokrotnie ma lepsze parametry od wody butelkowanej. Odkryjmy, jak działania realizowane w ramach Planu Bezpieczeństwa Wody transformują katowicki krajobraz i podnoszą jakość życia mieszkańców.
28.12.2023

Kanada rozpocznie produkcję przetworzonej wody z Oceanu Atlantyckiego

Barrington w Nowej Szkocji zacznie w przyszłym roku pozyskiwać wodę z odsalania wód Oceanu Atlantyckiego. Miejscowość szuka sposobów radzenia sobie z suszą.
27.12.2023

Szczecin. Naukowcy chcą poprawić stan wody w stawach karpiowych

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie badają mikrobiom wody w gospodarstwie karpiowym. Chcą stworzyć podstawy do wykorzystania mikroorganizmów, aby poprawić stan wody i tym samym smak karpi.
24.12.2023

Naukowcy stworzyli tanią i wydajną aparaturę do pozyskiwania wody z powietrza

Technologię pozyskiwania wody atmosferycznej opracowali badacze z Szanghaju. W zasilanym energią słoneczną urządzeniu zastosowano superhigroskopijny żel.
09.12.2023

Produkcja Bitcoinów zużywa gigantyczne ilości wody

Tzw. kopanie Bitcoinów wiąże się nie tylko z ogromnymi stratami energii, ale także wody, m.in. wykorzystywanej do chłodzenia komputerów. Jedna transakcja tą walutą średnio oznacza zużycie takiej ilości wody, jaką można napełnić przeciętny przydomowy basen.
30.11.2023

W Płocku na terenie zakładu Orlenu rozpoczęto budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej

Na terenie zakładu produkcyjnego Orlenu w Płocku (Mazowieckie) ruszyla budowa stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej. Inwestycja ma na celu zabezpieczenie potrzeb infrastruktury produkcyjnej w najwyższej jakości wodę procesową. Wartość projektu to blisko 1,27 mld zł netto.
30.11.2023

Nowa ustawa wprowadza zmiany w monitorowaniu wód – Mobile Monitoring dostosowuje swoje produkty

Ostatnie zmiany w ustawie o rewitalizacji Odry oraz ustawie Prawo wodne wprowadzają nowe wymogi dotyczące monitorowania jakości i ilości wód w Polsce. W odpowiedzi na nowe regulacje, firma Mobile Monitoring ogłosiła, że już teraz pracuje nad dostosowaniem swoich produktów do nowych wymogów prawa.
01.11.2023

Lasy Państwowe zwiększyły możliwości retencji wody

O ok. 2,5 mln metrów sześc. wzrosły możliwości retencji wody w Lasach Państwowych dzięki realizowanym w ostatnich latach dwóm projektom, współfinansowanym z unijnych środków. W przedsięwzięciach uczestniczyło 160 nadleśnictw, które budowały i modernizowały małe zbiorniki i przywracały ciągłość cieków wodnych.
18.10.2023

Wody Polskie odtworzyły ciągłość ekologiczną Wisły, Soły i Skawy

Wody Polskie zbudowały lub przebudowały siedem przepławek i cztery stopnie na rzekach Wisła, Soła oraz Skawa. Inwestycja wartości 61,4 mln zł zapewnia swobodną migrację zwierzętom żyjącym w wodzie, a tym samym pomaga w odbudowie ekosystemów – podały Wody Polskie z Krakowa.
13.10.2023

Zbiorniki Majów mogą pomóc w wodnym kryzysie

Budowane przez starożytnych Majów wodne rezerwuary podpowiadają sposoby na radzenie sobie z obecnymi czy przyszłymi kryzysami wodnymi. Dawny lud budował zbiorniki dostarczające wodę pitną nawet dla dziesiątków tysięcy ludzi.
12.10.2023

Akcja edukacyjna "W trosce o wodę"

O tym, że woda stanowi fundament życia na naszej planecie wiedzą nawet dzieci – tylko czy wszyscy jesteśmy świadomi, jak chronić jej zasoby? Poziom wód gruntowych w Polsce obniża się systematycznie i jest jednym z najniższych w Europie.
11.10.2023

Woda z warszawskich basenów służy do mycia ulic i torowisk

Kolejny raz Warszawa wykorzystuje wodę z miejskich basenów do porządków na ulicach i torowiskach. W tym roku Zarząd Oczyszczania Miasta odzyskał 2,5 mln litrów wody. Od momentu zainicjowania akcji było to już łącznie 9 mln litrów - poinformował stołeczny ratusz.
21.09.2023

Ambasada Japonii nękana telefonami po zanieczyszczeniu oceanu

Od przeszło trzech tygodni telefon w ambasadzie Japonii w Pekinie odzywa się średnio 10 tys. razy dziennie – poinformowały japońskie źródła rządowe. Dzieje się tak od momentu, kiedy pod koniec sierpnia w Fukushimie rozpoczęto proces zrzucania do oceanu uzdatnionej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej, czemu stanowczo sprzeciwiał się chiński rząd.
21.09.2023

Rząd przyjął program, którego celem jest przeciwdziałanie niedoborowi wody

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie przyjęcia Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030 – podała w komunikacie kancelaria premiera.
22.08.2023

W czwartek rozpocznie się wypuszczanie wody z Fukushimy do oceanu

Japonia poinformowała we wtorek, że rozpocznie w czwartek uwalnianie ponad 1 miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima, wprowadzając w życie plan, który spotkał się ze szczególnie ostrą krytyką ze strony Chin .
22.08.2023

Naukowcy z PW wyprodukują gaz na paliwo z wykorzystaniem CO2 i wody

Pierwsze polskie urządzenie do syntezy paliw sztucznych powstaje na Politechnice Warszawskiej. Z CO2 i wody produkowany będzie gaz, który dalej będzie można przekształcić w paliwa niezanieczyszczone przez związki siarki, tlenki azotu czy cząstki stałe - czyli takie, które będzie można stosować po 2035 roku.
14.08.2023

W Kopalni Turów zakończono okres testowy podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego

Kopalnia Turów, należąca do spółki PGE GiEK, zakończyła trwający ponad rok okres testowy podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego, który ma chronić zasoby wodne po czeskiej stronie. Wyniki pomiarów wykazują wzrosty poziomu zwierciadeł wód podziemnych nawet o ponad 4 m – podała w piątek spółka.
11.08.2023

Japonia. W końcu sierpnia ma rozpocząć się spuszczanie radioaktywnej wody z elektrowni Fukushima

W końcu sierpnia ma rozpocząć się spuszczanie radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima do oceanu - poinformował w poniedziałek japoński dziennik "Asahi Shimbun" powołując się na anonimowe źródła rządowe.
07.08.2023

Opłaty za pobór wód mają pozostać na dotychczasowym poziomie

Stawki opłat za pobór wód podziemnych jak i powierzchniowych mają pozostać na dotychczasowym poziomie, wynika z opublikowanego w czwartek projektu rozporządzenia. Nowe przepisy określają też wysokość opłaty za wodę w przypadku pomp ciepła i akumulatorów ciepła warstwy wodonośnej.
04.08.2023

Prezydent Zielonej Góry: wystąpiło wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, ale woda w mieście jest zdatna do picia

W związku z pożarem prywatnej hali z odpadami w sołectwie Przylep wystąpiło wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, poinformował w sobotę prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Jednocześnie zapewnił, że woda w Zielonej Górze jest zdatna do picia.
22.07.2023

Hiszpańskie media: susza wywołuje napięcia między rolnikami a hotelarzami

Narastające w Hiszpanii niedobory wody i fale upałów powyżej 40 stopni C prowadzą w tym kraju do coraz większych napięć pomiędzy rolnikami a przedsiębiorcami sektora turystycznego, informują media.
10.07.2023

Butelki termiczne ze stali nierdzewnej sposobem na uniknięcie spożycia mikrocząsteczek plastiku

Mikroplastik coraz częściej przenika do ludzkiego organizmu. Ponadto w plastikowych butelkach uwalnia się pod wpływem ciepła. W ciągu tygodnia jedna osoba spożywa do pięciu gramów tworzyw sztucznych. Austriacka marka Waterdrop przedstawiła edycję butelek termicznych wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pozwalają uniknąć uwalniania plastiku wraz z wyższą temperaturą. Uniwersalna butelka termiczna utrzymuje zimno napojów przez 24 godziny, oraz ciepło przez 12. To rozwiązanie dla osób chcących żyć zdrowo i ekologicznie.
12.05.2023

Na rzece Czarna Hańcza zainstalowano miernik czystości wody

Zarząd Wigierskiego Parku Narodowego zainstalował na rzece Czarna Hańcza, w okolicy wsi Sobolewo (Podlaskie), urządzenie do kontroli jakości wody. Miernik co 15 minut kontroluje podstawowe parametry wody.
07.05.2023

Hiszpania. Spowodowane dotkliwą suszą ograniczenia w użytkowaniu wody dotkną 6 mln osób

Ze względu na panującą od 30 miesięcy dotkliwą suszę regionalny rząd hiszpańskiej Katalonii wprowadził daleko idące ograniczenia w użytkowaniu wody w łącznie 224 gminach i zapowiedział podobne restrykcje w kolejnych. Ograniczenia dotkną w sumie ponad 6 mln mieszkańców 495 gmin - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka katalońskiego rządu Patricia Plaja.
03.05.2023

Macron przedstawił plan zmniejszenia zużycia wody w związku z nawiedzającymi kraj suszami

Prezydent Francji Emmanuel Macron wziął w czwartek udział w konferencji nad jeziorem Serre-Poncon, w południowo-wschodniej części kraju, na której zaprezentował plan zmniejszenia zużycia wody i środki do osiągnięcia tego celu w związku z nawiedzającymi Francję suszami.
31.03.2023

ARiMR rozpoczyna nabór wniosków o wsparcie inwestycji dot. nawadniania i OZE

Od wtorku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii w gospodarstwach - poinformowała ARiMR.
31.01.2023

Ekspert: przywrócenie funkcji torfowisk w obiegu wody wymaga działań na dużą skalę

Ograniczenie emisji CO2, przywrócenie funkcji torfowisk w obiegu wody i zminimalizowanie negatywnych skutków pogłębiających się suszy, wymaga podjęcia długoterminowych działań na dużą skalę – przekazał przewodniczący zarządu Centrum Ochrony Mokradeł dr Łukasz Kozub.
19.01.2023

Ogólnopolska Noc Biologów pod znakiem wody

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Wody Polskie na razie zatwierdziły ok. 30 wniosków o zmianę taryfy za wodę; ponad 200 odrzucono

Do Wód Polskich wypłynęło ponad 500 wniosków taryfowych ws. nowych taryf za wodę i ścieki; na razie zatwierdzono ok. 30, a ponad 200 odrzucono - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki. Jak dodał, zatwierdzone taryfy przewidują "relatywnie niewysokie" podwyżki cen.
14.11.2022

Pył z opon może zanieczyszczać wodę

Pył powstający ze ścierających się opon zanieczyszcza wody powierzchniowe, takie jak jeziora i rzeki – piszą naukowcy kanadyjscy na łamach periodyku „Science of the Total Environment”.
05.11.2022

Recepty młodych na brak wody

Choć mają świadomość kryzysu wodnego, nie obawiają się, że zabraknie wody w kranach. Cenią rolnictwo zrównoważone, a rolnikom chętnie wręczyliby nasiona roślin odpornych na suszę. Oto oni: młodzi Polacy w raporcie „Barometr Bayer 2022” . Kreśli on obraz młodych ludzi świadomych problemów, ale też wiedzących jak korzystać z innowacji.
13.10.2022

Samorządy szukają sposobów na oszczędzenie energii

W związku z wysokim wzrostem cen energii gminy w całej Polsce szukają oszczędności. Skawińscy urzędnicy wykręcili dwie trzecie żarówek, zimniejsza woda poleci z niektórych kranów we Wrocławiu, w Sosnowcu wyłączą fontannę, a w Tychach oświetlenie uliczne będzie uzależnione od natężenia ruchu i pogody.
08.10.2022

Program przeciwdziałania niedoborowi wody na ostatniej prostej!

4 października 2022 r. w Warszawie odbyła się konferencja z udziałem Wiceministra Infrastruktury Marka Gróbarczyka i Prezesa Wód Polskich Krzysztofa Wosia dotycząca Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030 (PPNW), który w najbliższych miesiącach ma zostać przyjęty przez rząd.
06.10.2022

Na tle Europy mamy trzykrotnie mniej wody i dwukrotnie gorszą jakość

Jakość wody w Polsce jest niższa niż w Europie. Przykładowo w UE średnia czystości kąpielisk jest na poziomie 88 proc., czyli blisko 90 proc. kąpielisk jest czystych. W Polsce ten współczynnik wynosi 44 proc.
14.09.2022

Portugalia. Miasta zamykają baseny w związku z nasilającą się suszą

W związku z poważnymi niedoborami wody w Portugalii blisko 20 gmin miejskich tego kraju zamknęło swoje baseny miejskie. W poniedziałek zawieszenie działalności basenów ogłosił ratusz w Viseu, w północnej części kraju.
30.08.2022

Śnięte ryby na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego

Ok. 300 ryb wyłowili strażacy ze stawu w rejonie ulic Krzewowej i Falistej na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w Krakowie. Wstępne badania nie wykazały chemicznego skażenia wody, a według inspektorów ryby zdechły prawdopodobnie z powodu wysokiej temperatury i braku tlenu.
14.08.2022

Dzięki ustawie dowiemy się, ile tracimy wody do spożycia

Dzięki nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, która wdroży unijne przepisy, mamy dowiedzieć się, ile w Polsce tracimy wody przeznaczonej do spożycia. Przedsiębiorstwa wod-kan będą też musiały opracować plany mające na celu ograniczenia strat wody.
09.08.2022

W czasie suszy nasilają się kradzieże wody

Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów, którego braki dotykają nie tylko krajów Trzeciego Świata, ale coraz częściej również i nas, Polaków.
05.08.2022

Darmowa woda w kranie?

Masz dom jednorodzinny i chcesz mieć darmową wodę? Przetestuj z nami innowacyjny system do retencjonowania wody – zachęca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
01.08.2022

Wody Polskie jeszcze w tym roku są gotowe do ponownej taryfikacji cen wody

W związku z nasilającymi się apelami samorządów o +urealnienie cen do panujących warunków+, Wody Polskie zadeklarowały, że są gotowe od 1 września rozpocząć ponowną weryfikację procesu taryfikacji - poinformowały Wody Polskie, które zatwierdzają ceny wody i ścieków w Polsce.
20.07.2022

Do wyprodukowania spodni potrzeba kilku tysięcy litrów wody

Polska jest uboga w wodę, a zmiany klimatu coraz bardziej jej zagrażają. Potrzebna jest mądra gospodarka zasobami wodnymi i edukacja - mówi prof. Włodzimierz Marszelewski. Do wyprodukowania choćby spodni potrzeba kilku tys. litrów wody, warto więc pamiętać, aby nie kupować niepotrzebnych produktów - dodaje.
19.07.2022

Bank Gospodarstwa Krajowego buduje ekosystem 3W z polskimi firmami z obszaru wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W rozwija współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarze wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Do świata 3W dołączyło pięć firm: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT. Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi.
15.07.2022

Klub Gaja uczula na kwestię ochrony wody; ekolodzy wejdą do Wisły

W niedzielę o tej samej godzinie wejdziemy do rzek, strumyków, jezior i mórz w intencji ochrony polskich rzek, zagrożonych regulacją i betonowaniem. Akcja Big Jump w naszym kraju to wydarzenie otwarte, społeczne i ekologiczne - poinformowali ekolodzy z Klubu Gaja.
06.07.2022

Jak internet nasila skutki upałów? Centra danych a niedobory wody

Komputery działają na prąd, ale infrastruktura niezbędna do funkcjonowania Internetu, "po cichu" pochłania też inny surowiec - codziennie zużywa aż 3,8 mln litrów wody. Sektor centrów danych należy do branż zużywających najwięcej wody na świecie. Yann Lechelle (Scaleway) i Paul Benoit (Qarnot) dzielą się wiedzą na temat ukrytej ceny, jaką środowisko płaci za rozwój cyfrowych technologii.
27.06.2022

Drobne zmiany z wielkim skutkiem – jak możesz przeciwdziałać suszy?

Czy spotykasz się z opiniami, że domowe sposoby na oszczędzanie wody niczego nie zmienią? Jak często słyszysz, że indywidualne działania to tylko kropla w morzu potrzeb? Nie daj się im zwieść… Statystyczny Polak w ciągu doby zużywa średnio 90 l wody. To bez wątpienia sporo, dlatego tak istotne są proste rozwiązania, które każdy z nas może wprowadzić w codziennym życiu. Eksperci Xylem Water Solutions Polska podpowiadają, jak skutecznie oszczędzać wodę w domowym zaciszu, tym samym wspierając walkę z suszą.
24.06.2022

Woda na wagę złota!

Dziś, 17 czerwca, obchodzimy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. To ważna data. 150 litrów wody na osobę. Tyle dziennie zużywamy według najnowszych szacunków. O tym jak cennym woda jest zasobem nie trzeba nikogo przekonywać. Rosnące rachunki są tylko jednym ze wskaźników, które dają nam o tym znać. Polska jest dotknięta zjawiskiem pustynnienia. Susza to problem z jakim będziemy musieli się mierzyć w najbliższym czasie wszyscy. Jak można oszczędzić sobie i planecie kłopotów z niedoborem wody? Na przykład korzystając z urz
17.06.2022

Sejm znowelizował ustawę Prawo wodne

Sejm w czwartek znowelizował ustawę Prawo wodne, które ma wdrożyć dyrektywę unijną dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych i zamknąć postępowanie wobec Polski z powodu niewdrożenia na czas regulacji dyrektywy.
09.06.2022

Kolejne firmy dołączają do nicjatywy 3W: innowacje w obszarze wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował w środę o podpisaniu listów intencyjnych z pięcioma polskimi firmami w ramach inicjatywy 3W - wsparcia rozwoju nowoczesnych technologii w obszarze wody, wodoru i węgla.
20.04.2022

Miliony Polaków bez wody? To nie science fiction, ale perspektywa tej dekady

ONZ alarmuje, że do 2050 r. co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie cierpieć z powodu stałego lub okresowego deficytu wody pitnej. Zagraża to też państwom europejskim, wśród których Polska jest w szczególnie złej sytuacji. „W zawrotnym tempie zużywamy i marnujemy nasze, i tak skromne, zasoby wody, w związku z czym możemy niebawem dołączyć do rosnącej rzeszy migrantów klimatycznych” - ostrzegał Rafał Bonter, prezes zarządu firmy Xylem Water Solutions Polska, podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
20.04.2022

Szkodliwe pozostałości leków z kanalizacji trafiają do środowiska

Czynne substancje pochodzące z farmaceutyków są obecne w rzekach i stwarzają ryzyko dla środowiska oraz zdrowia człowieka – wynika z badania przeprowadzonego w 70 miejscach lejkowatego ujścia Odry.
16.04.2022

Gróbarczyk o zapobieganiu skutkom suszy i retencji

O działaniach Wód Polskich w ramach zwiększania retencji oraz o nowych możliwościach, jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie zapobiegania skutkom suszy i kształtowania zasobów wodnych mówił w środę, 30 marca wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.03.2022

Rząd chce przeciwdziałać niedoborowi wody

W trzecim kwartale br. rząd chce przyjąć program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030 - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Chodzi o naturalną oraz sztuczną retencję, czyli budowę zbiorników.
25.03.2022

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, który jest świętem ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku. Temat przewodni tegorocznej kampanii to: „Wody podziemne. Uczynić widzialnym niewidoczne”.
22.03.2022

Hydrolog z IMGW: susza zagraża polskim rzekom; pustynnieją obszary kilku regionów

Najbardziej zagrożone suszą są rzeki spływające do środkowej Odry i Wisły. Wysychające warstwy gleby spowodują dalsze pustynnienie obszarów na Kujawach, Pomorzu, w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. To wynik braku opadów i wyższych temperatur – poinformował hydrolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
19.03.2022

Woda na wagę złota. Państwowa Inspekcja Ekologiczna: Rosjanie ukradli ukraińską wodę o wartości ok. 20 mln euro

Okupanci zdążyli już ukraść ukraińską wodę o wartości niemal 20 mln euro - napisała w czwartek na Facebooku Państwowa Inspekcja Ekologiczna Ukrainy.
18.03.2022

Kolejne pływające, zielone wyspy w Nowej Soli

Na zbiorniku wodnym na terenie skweru przy ul. Zygmunta Starego oraz na basenie portowym Odry w Nowej Soli (Lubuskie) zostały zamontowane dwie pływające wyspy – jedna ma 3 mkw, druga 27 mkw. Łącznie na akwenach miejskich są już cztery takie wyspy.
13.12.2021

Think Tank PE: blisko 2,2 mld osób na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej

Blisko 2,2 mld osób na świecie, czyli prawie jedna trzecia światowej populacji, nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, a 4,2 mld - do bezpiecznie zarządzanych usług sanitarnych – podkreślono w analizie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.
20.10.2021

Sukces gdańskich urbanistów na 17. Biennale Architektury 2021 w Wenecji [WIDEO]

Projekt CRUNCH ma na celu prognozowanie możliwości innowacyjnego wykorzystania takich zasobów jak woda, energia czy żywność, aby efektywniej nimi gospodarować w przyszłości. W jego przebieg zaangażowały się Miasto Gdańsk oraz Olivia Centre.
10.10.2021

Gdynia nagrodzona za gospodarkę wodną

Kompleksowe podejście i różnorodność podejmowanych działań przekonały jury ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto. Gdynia otrzymała nagrodę za najlepszą gospodarkę wodną wśród polskich miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców podczas trwającej w Centrum Nauki Kopernik konferencji o tym samym tytule. Laur odebrał w imieniu władz miasta Walery Tankiewicz, prezes spółki PEWIK.
08.10.2021

W Kalifornii mieszkańcy kupują urządzenia zamieniające wilgoć z powietrza w wodę

Część mieszkańców Kalifornii zaczęła kupować kosztowne urządzenia produkujące setki litrów wody dziennie ze skraplanej w powietrzu wilgoci - podała w środę agencja AP. Urządzenie staje się popularne w wyjątkowo dotkniętych brakami wody miejscowościach Zachodniego Wybrzeża USA.
07.10.2021

Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega przed kryzysem wodnym

Wielu miejscom na świecie grozi kryzys wodny, jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki dotyczące globalnego zarządzania zasobami wodnymi - alarmuje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) w opublikowanym we wtorek raporcie.
06.10.2021

Severn Trent wyprodukuje dodatkowe 95 mln litrów wody dzięki technologii niskoemisyjnej

Wodociągi Severn Trent z siedzibą w Coventry ogłosiło, że wyprodukuje dodatkowe 95 milionów litrów wody przy użyciu innowacyjnej technologii niskoemisyjnej, aby zminimalizować zagrożenie niedoborem wody.
04.10.2021

GUS: Polska na 24 miejscu w UE pod względem zasobów wody

Polska jest na 24 miejscu w Unii Europejskiej pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca; wyprzedzamy jedynie Czechy, Cypr i Maltę - wynika z GUS-owskiego raportu pt. "Polska na drodze zrównoważonego rozwoju".
25.09.2021

Wody Polskie: po weryfikacji podwyżki za wodę i ścieki zmalały o połowę

Zatwierdzone przez Wody Polskie podwyżki cen za wodę i ścieki sięgają obecnie średnio w skali kraju 9-10 proc. i są o połowę niższe, niż zaproponowały wcześniej samorządy; to pokazuje, jak ważna jest rola regulatora - mówi w rozmowie z PAP wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki.
17.09.2021

3W: Woda - Wodór - Węgiel. Nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego

3W: Woda – Wodór – Węgiel, to nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, jedynego w Polsce banku rozwoju, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Bank rozpoczyna realizację inicjatywy 3W, aby wesprzeć świat nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie.
27.08.2021

Wpływ wody butelkowanej na środowisko jest 3500-krotnie większe niż w przypadku kranówki

Wpływ wody butelkowanej na środowisko i ekosystem jest odpowiednio blisko 3500-krotnie i 1400-krotnie większy niż w przypadku używania wody z kranu - wynika z badań przeprowadzonych przez barceloński ośrodek Institute for Global Health.
09.08.2021

Senat przeciw ustalaniu maksymalnej opłaty za śmieci przy metodzie "od wody"

Senat w piątek zaproponował poprawkę, której konsekwencją będzie wykreślenie przepisów określających maksymalną opłatę za śmieci przy metodzie od zużytej wody. Senatorowie nie zgadzają się też, by samorządy mogły dopłacać do sytemu odpadowego z dochodów niepochodzących z opłat śmieciowych.
06.08.2021

Wody Polskie nie zgodziły się na zmianę taryf za wodę i ścieki zaproponowaną przez MPWiK

W tym roku MPWiK zaproponowało kosmetyczną korektę taryf za wodę i ścieki, poniżej poziomu inflacji. Nie mniej Wody Polskie nie zgodziły się na taką zmianę. W efekcie może to oznaczać, że inwestycji będzie mniej. Po naszych propozycjach przeciętny mieszkaniec Wrocławia, który zużywa w ciągu miesiąca 3 m3 wody, zapłaciłby w pierwszym roku więcej o zaledwie 69 groszy/ miesięcznie (łącznie za wodę i ścieki).
29.07.2021

Naukowcy UŚ ze społecznikami przepłyną Wisłę wykonując pomiary m.in. jakości wody

Całą Wisłę – od źródeł do ujścia – przepłyną naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wraz ze społecznikami z fundacji Why Not. W ciągu dwutygodniowego spływu, który rozpocznie się w niedzielę, będą mierzyć m.in. jakość wody, a także pobiorą szereg próbek do dalszych badań.
17.07.2021

MI: konsultacje społeczne ws. Programu przeciwdziałania niedoborowi wody

16 lipca 2021 r. odbyło się pierwsze z dwóch spotkań konsultacyjnych poświęconych projektowi Programu przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW). Podczas spotkania omówiono najistotniejsze założenia programu oraz prognozy jego oddziaływania na środowisko.
17.07.2021

Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu Polityki Surowcowej Państwa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt „Polityki Surowcowej Państwa” – dokument, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego kraju poprzez zagwarantowanie dostępu do niezbędnych surowców. Resort klimatu i środowiska przystępuje także do prac związanych z przeprowadzeniem Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko Polityki Surowcowej Państwa.
12.07.2021

Coraz większe zagrożeniem braku dostępu do wody i żywności - w 2060 liczba ludności przekroczy 10 miliardów

Liczba ludności świata stale rośnie. ONZ prognozuje, że do 2060 roku przekroczy 10 mld osób, a w 2100 roku przyrost wyhamuje wszędzie z wyjątkiem Afryki. Na koniec wieku połowa dzieci, która przyjdzie na świat, urodzi się właśnie na tym kontynencie, najwięcej w Nigerii.
12.07.2021

Zmniejszenie zużycia wody. Drobnymi krokami można dużo oszczędzić

Rozpoczęto próby technologii używanej do cięcia zużycia wody, które odbędą się w tym roku, aby zminimalizować wpływ na środowisko. Największy w Wielkiej Brytanii detalista wody wprowadzi i przetestuje w tym roku technologię cięcia zużycia wody do spłukiwania w ramach swojego zaangażowania na rzecz środowiska.
08.07.2021

Zaczęły się konsultacje społeczne ws. Programu przeciwdziałania niedoborowi wody

Rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. Programu przeciwdziałania niedoborowi wody, którego głównym celem jest zwiększenie retencji wodnej w Polsce, a jego opracowanie będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę wodną - poinformowało we wtorek Ministerstwo Infrastruktury.
07.07.2021

Niedobory wody znacząco wpływają na światowy przemysł

Duże firmy z różnych sektorów są coraz bardziej zaniepokojone kosztami i dostępnością ostatecznego źródła odnawialnego na świecie - wody.
05.07.2021

Wody Polskie: w ok. 800 przypadkach regulator nie zgodził się z proponowanymi podwyżkami opłat za wodę

Na 1,6 tys. decyzji, jakie wydały już Wody Polskie ws. taryf za wodę i ścieki w ok. 800 przypadkach wnioskowane podwyżki opłat zostały zakwestionowane przez regulatora - poinformował PAP wiceszef Wod Polskich Paweł Rusiecki. Dodał, że 94,5 proc. wniosków przewiduje zwiększenie opłat za wodę i ścieki.
05.07.2021

100 gmin zakręca kurki z wodą

Po ostatnich upałach coraz więcej samorządów apeluje do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody jedynie do celów spożywczych i higienicznych – podaje we wtorek "Gazeta Wyborcza"
22.06.2021

Naukowcy: w śródlądowych wodach zaczyna brakować tlenu

Rozwój rolnictwa i zmiany klimatu powodują, że w wodach śródlądowych ubywa tlenu, a to szkodzi m.in. ekosystemom i jakości wody pitnej. To wynik międzynarodowego badania z udziałem specjalistki z Gdańska.
20.06.2021

Polska ogranicza straty wody pitnej i poprawi jej jakość zgodnie z dyrektywą UE

Unijna dyrektywa w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia zobowiązuje Polskę do zaplanowania inwestycji wymaganych dla poprawy bezpieczeństwa wodnego. Prace nad stworzeniem takiego planu trwają. – Z jakością wody pitnej w Polsce nie jest najgorzej, ale wciąż istnieją obszary, w których straty wody pobieranej ze środowiska sięgają 50 proc. – mówi Jolanta Olbracht z firmy Arcadis, która odpowiada za te prace. Celem dyrektywy jest zapewnienie dostępu do wysokiej jakości wody wodociągowej także osobom w trudnej sytuacji, m.in
19.04.2021

Oczyszczanie wód pochodzących z rolnictwa jest konieczne

Oczyszczanie pochodzących z rolnictwa wód z azotu i fosforu, stosowanych do nawożenia pól, jest konieczne, aby zapobiec m.in. powstawaniu toksycznych zakwitów sinic w Bałtyku – wskazał prof. Maciej Zalewski. Pomocne w tym są biotechnologie ekohydrologiczne m.in. strefy buforowe między polem a strumieniem.
29.03.2021

Kolejne pieniądze na oszczędzanie wody w programie „Moja Woda”

Mieszkańcy Pomorza, którzy nie zdążyli skorzystać z dofinansowania na przydomową retencję w pierwszej edycji programu „Moja Woda”, od poniedziałku mogą ponownie składać wnioski. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem dokumentów zajmuje się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
25.03.2021

Śląskie: Powstała koalicja na rzecz retencji „Dbamy o wodę”

Koalicję na rzecz retencji „Dbamy o wodę”, która poprzez edukację i współpracę ma aktywizować różne podmioty do działania na rzecz ochrony zasobów wodnych Żywiecczyzny, powołały Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój – podały w poniedziałek służby prasowe obu firm.
22.03.2021

ONZ w Światowym Dniu Wody: ponad 3,6 mld ludzi ma problemy z dostępem do wody

W krajach, w których występuje niedobór wody, żyją dwa miliardy ludzi, a 1,6 miliarda nie ma do niej dostępu z powodu braku infrastruktury. Zmiana tej sytuacji wymaga nakładów w wysokości ok. 1,7 biliona dolarów - podają autorzy raportu ONZ opublikowanego z okazji obchodzonego w poniedziałek Światowego Dnia Wody.
22.03.2021

Problem niedoboru wody pitnej może się pojawić w Polsce w ciągu kilkunastu lat

Na jednego Polaka przypada statystycznie ok. 1,8 tys. m³ wody rocznie, podczas gdy średnia w Europie sięga 5 tys. m³. Polska jest jednym z państw najuboższych w wodę i problem jej niedoboru może się pojawić w ciągu kilkunastu lat. Dlatego konieczne staje się oszczędzanie wody i dbanie o jej zasoby.
22.03.2021

Mobilne laboratorium KGHM do oceny zanieczyszczeń środowiska

Mobilne laboratorium do oceny zanieczyszczeń powietrza, wód i gleby działa w należącym do Grupy Kapitałowej KGHM Centrum Badań Jakości. Wyposażone w sprzęt diagnostyczny auto zintegrowano z dronem, który w wypadku zagrożenia bezpiecznie pobierze próbki powietrza z terenów zanieczyszczonych.
25.02.2021

Prof. Szymon Malinowski: Polsce grozi deficyt wody i wzrost cen żywności

Ubiegłoroczna zima była najcieplejsza od lat – od ostatnich 240 lat nie zdarzyła się jeszcze zima, w której średnia ogólnokrajowa temperatura byłaby na poziomie 4 stopni powyżej wieloletniej normy. Choć w tym roku luty przyniósł śnieg i mróz, to zmiany klimatu następują.
24.02.2021

MI opracuje program poprawy jakości wody dla ludzi i ograniczania jej strat

Najbardziej energochłonne przedsiębiorstwa w Polsce, m.in. huty, zakłady chemiczne, cementownie i papiernie, liczą na szybką nowelizację Ustawy o rynku mocy, wprowadzającą mechanizm promujący przy naliczaniu opłaty mocowej odbiorców o niewielkich wahaniach dobowego zużycia energii.
04.02.2021

Obieg Wody w Mieście

Obejrzyj krótki film o wodnej gospodarce obiegu zamkniętego w mieście, aby uzyskać wspaniały obraz edukacyjny i dowiedzieć się więcej o ograniczeniach źródeł słodkiej wody, ekstremalnych sytuacjach spowodowanych zmianą klimatu oraz sposobach inteligentniejszego i bardziej zrównoważonego wykorzystania wody:
25.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.