Zbudowana na platformie SEA Izera będzie autem zwinnym i bardzo bezpiecznym

Zbudowana na platformie SEA Izera będzie autem zwinnym i bardzo bezpiecznym - ZielonaGospodarka.pl
24.08.2023 11:33
Strona główna Transport, Elektromobilność Zbudowana na platformie SEA Izera będzie autem zwinnym i bardzo bezpiecznym

Partnerzy portalu

Zbudowana na platformie SEA Izera będzie autem zwinnym i bardzo bezpiecznym - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP

Platforma SEA to autorski koncept technologiczny chińskiego potentata na rynku motoryzacyjnym - Geely Holding. Geely rozwija własne marki, jak np. ZEEKR, który obecnie trafia na europejski rynek, jest również właścicielem Volvo czy współwłaścicielem Smarta. Jesienią ubiegłego roku firma ElectroMobility Poland podpisała z Geely Holding umowę licencyjną, w ramach której dedykowana dla samochodów elektrycznych platforma SEA zostanie udostępniona dla projektu.

„SEA to >>Sustainable Experience Architecture<<. Cechuje się modułowością, elastycznością i trwałością. Głównym celem tego projektu było zapewnienie możliwości budowania pozytywnego doświadczenia u użytkowników, bez kompromisów” - mówi Yang Yu, Director of iVAC (intelligent vehicle architecture), Zeekr Intelligent Technology.

Jak podkreśla Yang Yu, stosowana przez Geely platforma umożliwiająca tworzenie pojazdów elektrycznych kładzie nacisk na bezpieczeństwo, pewność prowadzenia oraz aspekty związane z komfortem m.in. redukcją drgań i hałasów przenoszonych do wnętrza pojazdu.

„Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno użytkowników samochodów budowanych z wykorzystaniem naszej architektury, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego” - dodaje Yang Yu.

Jak uważa Marek Kapuściński, główny inżynier architektury podwozia ElectroMobility Poland architektura SEA to coś więcej niż płyta podłogowa i towarzyszące jej układy. „To cały zespół zależności technicznych i know-how, które kryje się w komponentach często niewidocznych bezpośrednio dla finalnego użytkownika, ale dających odczucie prawdziwej jakości, radości z użytkowania samochodu, jego zdolności do przyspieszania, hamowania, bezpieczeństwa, komfortu, przestrzeni etc.” - mówi Marek Kapuściński.

Opracowana przez Geely Holding technologia SEA jest wysoce skalowalna - dostępna zarówno dla małych pojazdów segmentu A, jak i segmentu E oraz dużych pojazdów dostawczych. Platforma zapewnia rozbudowaną strukturę oprogramowania, pozwalającą na minimalizacje inwestycji w jego rozwój po stronie partnerów. Zapewnia także dostosowanie rozstawu osi w zakresie od 1800mm do 3300mm, w zależności od wymagań.

Platforma SEA na bazie, której powstanie Izera, jest już wykorzystywana w dostępnych na rynku europejskim samochodach elektrycznych SMART #1 nowe Volvo EX30. „Za chwilę pojawi się SMART #3 i ZEEKR X. Są to samochody, które mają unikalne charaktery, w percepcji klienta są zupełnie inne, a wykorzystują te same rozwiązania techniczne. I tak będzie też z Izerą” - mówi Tomasz Mydłowski, kierownik integracji pojazdu ElectroMobility Poland.

Wykorzystanie potencjału technologicznego architektury SEA, daje możliwość budowy co najmniej trzech różnych samochodów: SUV-a, hatchbacka i kombi (SW). „Główne różnice między nimi będą polegały na takich parametrach jak zwis tylny (dający większą przestrzeń), czy wysokość samochodu” - mówi Marek Kapuściński.

Architektura, pozyskana przez ElectroMobility Poland w ramach partnerstwa z Geely jest obecnie i będzie konkurencyjna rynkowo za kilka lat, czyli w momencie wdrożenia samochodu do produkcji oraz później.

„Założenie jest takie, żeby samochód był konkurencyjny w każdym momencie jego istnienia na rynku. Mówimy tutaj nie tylko o takich systemach jak układ napędowy, ze szczególnym uwzględnieniem baterii, ale też możliwościach oferowanych przez elektronikę pokładową” - podkreśla Marek Kapuściński.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.