Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Nie ma przyszłości polskiej gospodarki bez taniej i dostępnej energii odnawialnej - ocenił minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk w czasie wtorkowego otwarcia farmy fotowoltaicznej na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP). Instalacja zajęła ponad 33 ha powierzchni.
Rządowy projekt nowelizacji Prawa energetycznego wprowadza trafne zmiany do systemu przyłączeń OZE do sieci, ale zawiera też rozwiązania budzące wątpliwości - ocenia branża OZE. Projekt jest już po konsultacjach publicznych.
Polenergia złożyła wniosek do URE o koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej dla farmy fotowoltaicznej Szprotawa - poinformowała w środę spółka. Farma o łącznej powierzchni ponad 76 ha ma zwiększyć moce wytwórcze spółki zainstalowane w PV do 149 MW od drugiego półrocza 2025 r.
Nowy raport SolarPower Europe podliczył inwestycje w energię solarną w 2024 roku. Na świecie zainstalowano 597 GW energii słonecznej w 2024 r. – to wzrost o 33% w porównaniu z rokiem 2023.
Firma Electrum, rozpoczyna prace budowlane nad farmą fotowoltaiczną o mocy 42,2 MW przy rafinerii w Możejkach, jedynej w krajach bałtyckich. Projekt ten jest kluczowym elementem programu modernizacji obiektu i dekarbonizacji przemysłu w Europie.
Paneli fotowoltaicznych w Polsce jest tak dużo, że teoretycznie między godziną dziesiątą a szesnastą, w miesiącach letnich kraj mógłby być zasilany wyłącznie z nich - powiedział PAP Piotr Krupa-Lubański z Fundacji Demokracji Bezpośredniej, pomysłodawca tzw. zielonych godzin.
W 2024 r. Grupa Energa osiągnęła zysk netto na poziomie 0,3 mld zł i był on niższy o 56 proc. rok do roku - poinformowała Energa w komunikacie. Jak dodano, ubiegły rok zamknięto rekordowym wynikiem EBITDA na poziomie 3,3 mld zł (wzrost o 14 proc. r/r.).
Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, łączy siły z Allegro Business oferując klientom platformy sprzedażowej możliwość skorzystania z energii pochodzącej całkowicie z odnawialnych źródeł. Uczestnicy programu „Allegro + Zielona Energia” otrzymają ponadto zwrot części wartości zapłaconych faktur na swoje konto. To ułatwienie w codziennym prowadzeniu biznesu poprzez wygodny proces zakupu i możliwość zakontraktowania zielonej energii na korzystnych warunkach.
Energa-Operator znosi całkowicie opłaty za odczyty liczników na indywidualną prośbę klienta. To pierwszy operator systemu dystrybucyjnego w Polsce, który będzie udostępniał wszystkim klientom ich dane pomiarowe za darmo – pocztą elektroniczną, listownie lub poprzez nośniki pamięci. Ułatwi to odbiorcom, zwłaszcza prosumentom, zarządzanie zużyciem energii, a samorządom tworzenie klastrów i spółdzielni energetycznych.
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat. Są też coraz bardziej zanieczyszczone
Miał 1200 lat, a Robin Hood szukał pod nim cienia. W Lesie Sherwood obumarł Dąb Major
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Japonia planuje ekspansję atomu. Do 2050 chce mieć nawet 14 nowych reaktorów
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Rozpoczyna się operacyjna faza odbudowy Wielkiej Rafy Koralowej
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 26.06.2026
Poznaliśmy nową strategię dla ciepłownictwa do 2040 r. Ponad połowa ciepła będzie z OZE, a dzięki temu znacznie niższe rachunki
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Chiny. Rekordowa umowa na zakup zielonego metanolu dla żeglugi
Czy czekać z instalacją fotowoltaiki na start programu Mój Prąd?
Sektor OZE rośnie w siłę napędzając światową gospodarkę
Proekologiczne zmiany w OT Port Gdynia
Fotowoltaika dla rolnika – czyste powietrze, zwiększona wydajność upraw, pewne źródło dochodu
Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna
Astronergy zwiększa swoje możliwości produkcyjne dzięki technologii TOPCon o mocy 28 GW