Wynik wyszukiwania - "kongres" - Wiadomości

Branża wiatrowa ma nadzieję, że nowe regulacje prawne odblokują lądową energetykę wiatrową w Polsce

„Projekt tzw. ustawy odległościowej ma wg zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska doprowadzić do rzeczywistego odblokowania energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce" - powiedział radca prawny Piotr Ciepiela, specjalista od prawa energetycznego z kancelarii Baker McKenzie uczestniczący w debacie „Energetyka wiatrowa w Polsce” na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
14.05.2024

Prezes Taurona wspiera wydzielanie aktywów węglowych

Musimy wydzielić z grupy aktywa węglowe, aby docelowo zapewniać klientom energię bezpieczną, dostępną cenowo i zieloną - powiedział PAP prezes Tauron Polska Energia Grzegorz Lot.
13.05.2024

Kearney z raportem na temat transformacji energetycznej Polski

Transformacja energetyczna jest jednym z priorytetowych celów Unii Europejskiej, a jednocześnie dużym wyzwaniem z perspektywy Polski. Przez najbliższe 26 lat Polska gospodarka jak i sektor energetyczny będą musiały przejść znaczący proces transformacyjny o niespotykanej dotąd skali. Czy jako kraj jesteśmy na to gotowi?
12.05.2024

EKG 2024: sektor motoryzacyjny oczekuje pragmatycznego podejścia UE do celów klimatycznych

Przestawienie się europejskiego przemysłu motoryzacyjnego z produkcji samochodów spalinowych na zeroemisyjne jest nieuniknione, ale wymaga pragmatycznego podejścia do celów klimatycznych i więcej czasu na wprowadzenie pakietu „Fit for 55” - ocenili eksperci branży motoryzacyjnej podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

ElectroMobility Poland z pozwoleniem na budowę fabryki w Jaworznie

Prezydent Jaworzna wydał spółce ElectroMobility Poland (EMP) pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera - podało w piątek miasto. Spółka poinformowała też o zakończeniu jej audytów i przekazaniu wyników nadzorowi właścicielskiemu.
10.05.2024

EKG 2024: wykorzystujemy jedynie 20 proc. środków z UE na zieloną transformację

Od momentu wstąpienia do UE polskie firmy i instytuty otrzymały ok. 1,8 mld euro dofinansowania na badania naukowe i innowacje, m.in. w zakresie opracowywania i wdrażania zielonych technologii. To ogromne wsparcie, jednak inne kraje członkowskie o podobnym potencjale co Polska, wykorzystały w tym samym czasie nawet pięciokrotnie większe środki.
10.05.2024

Orlen na EKG 2024: dekarbonizacja to cel, do którego prowadzi wiele różnych ścieżek

Dekarbonizacja transportu stanowi największe wyzwanie dla całego procesu transformacji energetycznej Polski i UE - uważa Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Transformacji Strategicznej ORLEN. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w 2050 roku aż 80 proc. samochodów ciężarowych w Europie wciąż będzie zasilanych paliwami kopalnymi.
09.05.2024

EKG 2024: budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowana

Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna. „Każda decyzja jest postrzegana przez pryzmat bezpieczeństwa” - mówił Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Nadzoru Technicznego, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

EKG 2024: dostawy do miast mogą być zeroemisyjne, ale potrzebne są konsultacje z interesariuszami

Rośnie rynek dostaw kurierskich w miastach. Dostarczanie towarów do odbiorców końcowych może być zeroemisyjne i nie zatruwać powietrza, ale promujące to zmiany w prawie wymagają konsultacji z firmami transportowymi - zgodzili się uczestnicy panelu „Zeroemisyjna logistyka miejska - przyszłość rynku dostaw w miastach”. Wydarzenie to miało miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

H2POLAND: największym wyzwaniem jest obniżenie kosztów pozyskiwania wodor

Tan Sri Datuk Patinggi Abang Haji Abdul Rahman Zohari bin Tun Abang Haji Openg, premier Sarawak, podkreślał podczas kongresu H2POLAND & NetZero Forum, że w jego kraju powstaje zakład produkcji wodoru, który będzie zasilał transport publiczny. W jego opinii dziś największym wyzwaniem jest obniżenie kosztów pozyskiwania wodoru. „Bardzo drogie są komponenty, ale razem z innymi firmami szukamy rozwiązań, aby doskonalić technologię wodorową” - powiedział premier Sarawak.
09.05.2024

EKG 2024: zielona energetyka to tania energia, ale jej rozwój wymaga przyspieszenia

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce powinien w najbliższych kilku latach znacząco przyspieszyć, by do roku 2030 OZE dawało łącznie 50 GW mocy. O tym, jak budować system elektroenergetyczny oparty o „zielone” źródła energii rozmawiali uczestnicy panelu „Odnawialne źródła energii”, który odbył się w trakcie XVI Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach.
09.05.2024

„Mały atom” w centrum zainteresowania uczestników kongresu EKG

Stabilna i zeroemisyjna energia, nowe miejsca pracy, wzmocnienie polskiego łańcucha wartości - to tylko niektóre korzyści związane z powstaniem w naszym kraju sieci małych reaktorów modułowych (SMR). Najbardziej zaawansowany program ich budowy, z wykorzystaniem technologii BWRX-300, realizuje Orlen Synthos Green Energy. Wojciech Wrochna, wiceprezes zarządu spółki, był jednym z gości specjalnych 16. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

ORLEN na EKG 2024: w kwestii dekarbonizacji przechodzimy wreszcie od słów do czynów

„Dzisiaj nie da się być graczem na rynku energetycznym w Europie bez poważnego traktowania kwestii dekarbonizacji” - podkreśla Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej ORLEN. Ekspert jest gościem 16. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

Bartmiński: opóźnienie przy pierwszej fazie budowy offshore to "jakieś pół roku"

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
09.05.2024

EKG 2024: państwo musi wspomóc proces dekarbonizacji w firmach

Wsparcie finansowe ze środków publicznych, w tym z KPO, pomagające obniżyć koszty wprowadzenia przez firmy ekologicznych rozwiązań, regulacje zapewniające popyt na zielone produkty (np. zamówienia publiczne) - to najważniejsze warunki skutecznej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Takie wnioski płyną z debaty „Dekarbonizacja w praktyce”, która odbyła się w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

EKG 2024: pierwsza duża elektrownia atomowa ruszy siedem lat później niż planowano

Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, który miał miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 7-9 maja.
08.05.2024

EKG. Bando: chcemy wprowadzić wstępne pozwolenie na budowę, by pomóc w budowie jądrówki

Chcemy wprowadzić do prawa wstępne pozwolenie na budowę, by przyspieszyć proces budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu Maciej Bando podczas EKG. W 2028 r. miałyby się zakończyć prace leżące po stronie administracji w zw. z elektrownią - dodał.
08.05.2024

Powstaje międzyresortowy zespół do spraw transformacji energetycznej

Budujemy, we współpracy m.in. z Ministerstwem Klimatu i Środowiska międzyresortowy zespół, zajmujący się sprawami transformacji energetycznej - mówiła we wtorek minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
08.05.2024

Komisarz UE ds. energii: potrzebne są długoterminowe plany rozwoju OZE

UE potrzebuje długoterminowych planów rozwoju OZE, wykraczających poza 2030 r. - mówiła we wtorek komisarz UE ds. energii Kadri Simson na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta wskazał, że powinniśmy skupić się na implementacji Fit 55.
08.05.2024

Czarnecka: wielkoskalowa elektrownia atomowa w perspektywie 2040 r.

Zakładamy ostrożnościowo perspektywę uruchomienia pierwszej wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2040 r. - powiedziała we wtorek w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister przemysłu Marzena Czarnecka. Dodała, że takie inwestycje ulegają opóźnieniom.
08.05.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Trwa 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER

Dzisiaj rozpoczęła się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu tworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
18.04.2024

Koszt budowy pierwszej elektrowni jądrowej rzędu 150 mld zł

Koszt budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu jest rzędu 150 mld zł, przy czym może to być kilkanaście miliardów w dół lub w górę - oszacował w czwartek prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Jan Chadam. Jak dodał, projekt na pewno będzie opóźniony.
18.04.2024

Minister przemysłu: prawo powinno pomagać transformacji energetycznej

Chcielibyśmy, żeby transformacja energetyczna była łagodna, a łagodna będzie wtedy, jeżeli prawo będzie pomagało, a nie przeszkadzało - powiedziała w poniedziałek w wystąpieniu otwierającym konferencję "Industry in Transition" minister przemysłu Marzena Czarnecka.
16.04.2024

Odnawialne źródła energii rozgościły się w strategiach ESG. Umowy cPPA wychodzą naprzeciw potrzebom biznesu

Nawet 63 umowy cPPA podpisano w Polsce do października 2023 r. – wynika z raportu RE-Source Poland Hub i DWF „Rynek cPPA w Polsce”. Zwiększa się także wolumen zakontraktowanej energii, wynoszący już ok. 5,2 TWh rocznie. Biznes dostrzegł w OZE nie tylko sposób na efektywną realizację strategii ESG, ale także szansę na napływ zagranicznych inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że udział zielonej energii z PPA będzie rosnąć, a wraz z nią potrzeba edukacji i wymiany doświadczeń.
11.04.2024

Ku przyszłości – zbliża się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024 w Warszawie

Czy niewielkie kroki mogą prowadzić do wielkich zmian? V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024 jest doskonałym przykładem, że to możliwe. Kolejna edycja j zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczny dwudniowy kongres odbędzie się już 22-23 kwietnia 2024 r. w Warszawie. Jakie tematy tym razem podejmą eksperci ze świata ekologii, biznesu i zrównoważonej transformacji?
27.03.2024

Grupa Azoty z tytułem Lidera Transformacji Energetycznej w ramach Polskiego Kongresu Klimatycznego

Grupa Azoty otrzymała tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2024 w kategorii Inżyniera materiałowa, nanotechnologie. Spółka została doceniona za projekt „Granulaty envifill® - rodzina polimerów ulegających recyklingowi organicznemu". Statuetka przyznawana jest przez kapitułę Polskiego Kongresu Klimatycznego.
26.03.2024

Podsumowanie Polskiego Kongresu Klimatycznego 2024

W dniach 19 i 20 marca 2024 roku odbył się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit, międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, przedstawicieli ambasad, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.
22.03.2024

Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości - Polski Kongres Klimatyczny 2024

Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
18.03.2024

Zielona energia dla biznesu. Już w kwietniu największe wydarzenie o rynku cPPA w Polsce – Konferencja RE-Source Poland Hub

Umowy cPPA na zakup zielonej energii zawierane między odbiorcami a wytwórcami energii z OZE, z roku na rok zyskują na popularności a liczba podpisanych kontraktów systematycznie rośnie. Dane za 2023 roku pokazują, że w Europie doszło do przekroczenia magicznej granicy 10 GW mocy zainstalowanej źródeł OZE w zawartych umowach cPPA. Stanowi to 40% wzrost w stosunku do 2022 r. Jak na tym tle prezentuje się Polska? Z jakich powodów polscy przedsiębiorcy kontraktują zielona energię?
15.03.2024

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
13.03.2024

Nowa era dialogu i innowacji na 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER 

18 i 19 kwietnia 2024 r. w hotelu The Westin Warsaw odbędzie się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu stworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
13.03.2024

Kopacz: Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty

Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty - oceniła w rozmowie z PAP wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz (PO). "Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powinien być tym, który pójdzie do Ursuli von der Leyen i rzetelnie powie jak wygląda sytuacja" - dodała.
10.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Eksperci: bez zmiany podejścia do budowania nie będzie transformacji klimatycznej w miastach

Bez zmiany sposobu, w jaki budujemy nasze budynki, nie będzie transformacji klimatycznej miast - ocenili uczestnicy debaty podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Ich zdaniem kluczową rolę odegrają tu samorządy oraz branża budowlana stosująca nowoczesne rozwiązania, które obniżają ślad węglowy nowych i istniejących budynków.
08.03.2024

Branża biogazowa: potrzebna jest państwowa strategia biometanowa

W ramach Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu powinna być wytyczona "państwowa strategia biometanowa" - postuluje prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego Artur Zawisza. Jej elementem musi być system wsparcia finansowego dla wszystkich producentów - dodaje.
06.03.2024

Kolejne inwestycje w zieloną energię we współpracy z polskimi gminami na rzecz rozwoju OZE

Zdaniem ekspertów OX2 oprócz większej niezależności od podwyżek cen energii, farma wiatrowa w gminie oznacza wpływy z podatków od budowanych wiatraków na poziomie około 150–200 tys. zł rocznie od jednej turbiny, farma fotowoltaiczna - 17-18 tys. rocznie z każdego hektara. Podatki z inwestycji płynące z farm wiatrowych i słonecznych do samorządów są znaczącym zastrzykiem finansowym dla budżetów gmin i silnym impulsem do rozwoju tego regionu.
05.03.2024

Kongres Energetyki Przyszłości 2024 – informacje i zapisy

W dniach 16-17 kwietnia 2024 r. w Toruniu odbędzie się Kongres Energetyki Przyszłości, organizowany przez Stowarzyszenie „Z energią o prawie”. Będzie to już trzecia edycja tego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kluczowych wydarzeń sektora energetycznego.
04.03.2024

Geofizyka Toruń S.A. na targach GEOTHERM 2024 w Offenburgu

Geofizyka Toruń S.A. jest otwarta na nowe wyzwania. Firma właśnie bierze udział w targach geotermalnych w Offenburgu w Niemczech, które trwają od 29 lutego do 1 marca.
01.03.2024

Głos młodych w branży energetycznej – program Ambasador_ka Transformacji Energetycznej

Ruszył program „Ambasador_ka Transformacji Energetycznej”. To inicjatywa towarzysząca II edycji Kongresu Energetyki Rozproszonej, której organizatorami jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Program skierowany jest do osób w wieku 18–35 lat, które chcą angażować się w działania na rzecz bezpiecznej i sprawiedliwej przyszłości energetycznej Polski i świata.
29.02.2024

Energia Miasta Szczecin to nie tylko wiedza merytoryczna, ale także praktyka

Już za miesiąc w szczecińskiej Netto Arenie odbędzie się konferencja poświęcona uniezależnianiu energetycznemu od zewnętrznych dostawców miast i gmin. To dwudniowy kongres, który będzie doskonałą okazją do zwiedzania szczecińskich spółek komunalnych.
26.02.2024

Kongres Wodoru, biogazu i biometanu już 14-15 marca w Gdyni

W dniach 14-15 marca 2024 w Gdyni odbędzie się Kongres Wodoru, biogazu i biometanu. Do końca rejestracji zostały już tylko 4 dni. Organizatorem Kongresu jest firma powermeetings.eu.
23.02.2024

Już w marcu Kongres Wodorowy w Gdyni

Dwudniowy Kongres to cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących, których tematyka obejmuje najbardziej istotne kwestie dla rozwoju sektora wodoru, biogazu i biometanu w Polsce. Odbędzie się w terminie 14 - 15 marca w Gdyni.
20.02.2024

31. Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu

Międzynarodowe targi ZIELEŃ TO ŻYCIE prezentują rośliny ogrodowe, techniki i technologie produkcji roślin, produkty i usługi dla ogrodnictwa, wyposażenie terenów zielonych i ogrodów, a także architekturę krajobrazu wraz z kwiatami ciętymi i doniczkowymi.
13.02.2024

Raport ONZ: niemal połowa migrujących gatunków zagrożona wyginięciem

Opublikowany właśnie raport ONZ ujawnił szokujący stan dzikiej przyrody: liczebność migrujących gatunków zwierząt spada na całym świecie, a ryzyko ich globalnego wyginięcia rośnie. To pierwszy w historii raport o stanie światowych gatunków wędrownych.
13.02.2024

Polski Kongres Klimatyczny 2024

Tegoroczny Polski Kongres Klimatyczny odbędzie dniach 19-20 marca 2024 r., w Warszawie. Sesje tematyczne, spotkania, panele, wystąpienia i match-making biznesowy, jak również wydarzenia towarzyszące będą odbywały się na warszawskim Powiślu, w trzech budynkach jednocześnie, tj. w Centrum Nauki Kopernik, Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego i hotelu Barcelo.
16.01.2024

Zielińska na Kongresie Zielonych: Zieloni są na pierwszej linii walki z katastrofą klimatyczną

Zieloni na całym świecie są na pierwszej linii walki z katastrofą klimatyczną – mówiła na Kongresie Zielonych, ubiegająca się o reelekcję współprzewodnicząca partii Urszula Zielińska. Podkreśliła, że rozwiązania proponowane przez tę partię mogą powstrzymać światowe kryzysy i ocalić planetę.
13.01.2024

Kongres Energetyki Przyszłości 2024 – informacje i zapisy

W dniach 16-17 kwietnia 2024 r. w Toruniu odbędzie się Kongres Energetyki Przyszłości, organizowany przez Stowarzyszenie „Z energią o prawie”. Będzie to już trzecia edycja tego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz kluczowych wydarzeń sektora energetycznego.
08.01.2024

16 miliardów na transformację energetyczną i adaptacje do zmian klimatu - podsumowanie Kongresu ESG 2023

„Trzy lata temu wielu z nas zastanawiało się, co to jest ESG. Teraz mamy już tę wiedzę. Nadszedł czas na skuteczne narzędzia i praktyczne zastosowanie tych zasad. Środowisko jest kluczowym elementem ESG, a ostatnio bezpieczeństwo energetyczne wyszło na pierwszy plan. Mówimy o stabilności systemu energetycznego, także w kontekście biznesu. Musimy szukać innowacji, a nasz Fundusz będzie dysponował 16 miliardami złotych na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu, wspierając m.in. geotermię.
11.12.2023

Przyznano nagrody „DNA – bo pomaganie mamy w genach”

Ponad 50 firm i organizacji pozarządowych zgłosiło się do konkursu „DNA – bo pomaganie mamy w genach” w trzech kategoriach: Działania Ekologiczne, Pomoc Społeczna, Uczciwe Zarządzanie.
05.12.2023

Kongres ESG w Warszawie: ponad 30 rekomentacji ESG dla nowego rządu

4 grudnia PGE Narodowy w Warszawie będzie areną ważnych dyskusji na temat przyszłości polskiego biznesu oraz jego pozycji w Unii Europejskiej podczas III Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną kluczowe rekomendacje dla nowo rządzących w Polsce w zakresie ESG, opracowane przez grupę naukowców i liderów biznesu.
27.11.2023

ESG - nowa era polskiego biznesu: wyzwania i rozwiązania na Kongresie Polska Moc Biznesu

W przededniu kluczowego wydarzenia dla świata biznesu i zrównoważonego rozwoju, III edycji Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, który odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie (4.12), branża stoi przed ważnym pytaniem: Czy wszyscy zgadzają się, że ESG jest niezbędne dla przyszłości biznesu?
23.11.2023

Jak żyje się w Twoim mieście? Zobacz wyniki drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast!

Grupa LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej i Open Eyes Economy Summit (OEES) ogłaszają wyniki drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast, w którym prezentują warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. Dzięki analizie, samorządy mogą zweryfikować wprowadzane praktyki i ich realny wpływ na jakość życia mieszkańców. Zwycięzcą ponownie okazała się Warszawa. Tuż obok na podium znalazły się Bielsko-Biała i Sopot.
22.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Jaworzno potwierdziło zakup nieruchomości przez spółkę ElectroMobility Poland

Samorząd Jaworzna (Śląskie) w poniedziałek ostatecznie potwierdził zakup nieruchomości w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym przez spółkę ElectroMobility Poland (EMP) – poinformował prezydent miasta Paweł Silbert. Zapowiedział przystąpienie do uzbrajania terenu.
13.11.2023

Precop 28 ze śladem węglowym znacząco mniejszym od innych konferencji

Każdy uczestnik październikowej konferencji Precop 28 w Katowicach przyczynił się do wyemitowania 49,5 kilograma CO2 dziennie wobec od 125 do 357 kg ekwiwalentu CO2 dziennej emisji na innych międzynarodowych i krajowych konferencjach - podali w poniedziałek organizatorzy katowickiego forum.
13.11.2023

Jaka przyszłość czeka polski sektor energii? Dyskusja ekspertów podczas 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

Morskie farmy wiatrowe – nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Kraków5020 z pomocą Carbon Footprint Foundation stworzy politykę ESG dla ICE Kraków

ICE Kraków ma już swoją „Politykę zrównoważonego rozwoju", stworzoną wspólnie z przedstawicielami przemysłu spotkań w Krakowie. Są w niej dobre praktyki, rady i rozwiązania, z których mogą korzystać organizatorzy kongresów czy koncertów. Teraz nadszedł czas na własną politykę ESG. W jej stworzeniu pomoże ekspert w tym temacie – Carbon Footprint Foundation. Dziś w Cricotece, podczas Carbon Footprint Summit 2023, został podpisany list intencyjny, który oznacza początek prac nad dokumentem.
19.10.2023

Zielona rewolucja na polskim morzu

Morska energetyka wiatrowa może stać się jednym z filarów transformacji polskiej energetyki.
18.10.2023

Polska jest bardzo atrakcyjnym, ale i trudnym rynkiem dla inwestorów OZE

250 miliardów złotych wyniosą w następnych kilkunastu latach wydatki na polski program morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje na rozbudowę sieci i infrastruktury energetycznej powinny sięgać nawet 40 miliardów złotych. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić inwestorom stabilne otoczenie regulacyjne. To główne wnioski z debaty „Onshore i offshore - uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie i status rozwoju projektów na morzu”, która odbyła się podczas IX edycji Kongresu Energetycznego.
16.10.2023

Prof. Maciej Nowicki i dr Tomasz Rożek wśród laureatów nagród Green Changer

B. minister środowiska prof. Maciej Nowicki, popularyzator nauki dr Tomasz Rożek, dziennikarka Dominika Tarczyńska, propagatorka odpowiedzialnej konsumpcji Paulina Górska oraz aktywistka klimatyczna Wiktoria Jędroszkowiak otrzymali nagrody Green Changer, przyznane podczas konferencji PRECOP 28 w Katowicach.
06.10.2023

Katowicki Spodek i centrum kongresowe będą zasilane zieloną energią

Katowicka hala widowiskowo-sportowa Spodek i sąsiadujące z nią Międzynarodowe Centrum Kongresowe będą zasilane energią pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. W piątek zarządzająca obiektami spółka PTWP Event Center zawarła umowę w tej sprawie z firmą Respect Energy, dostarczającą zieloną energię.
06.10.2023

PRECOP 28: wyzwaniem potrojenie globalnych mocy OZE i dekarbonizacja instalacji

Potrojenie do 2030 r. globalnych mocy OZE oraz dekarbonizacja istniejących instalacji przemysłowych tak, by zmniejszyć ich emisyjność – to niektóre punkty agendy szczytu klimatycznego COP28, który odbędzie się w tym roku w Dubaju. W czwartek m.in. o tych wyzwaniach dyskutowano w Katowicach na konferencji PRECOP 28.
05.10.2023

Sanda Ojiambo: świat osiąga temperaturę wrzenia; transformacja energetyczna musi mieć priorytet

Świat osiąga temperaturę wrzenia, bijąc w ostatnich miesiącach rekordy średnich globalnych temperatur; nadszedł czas, żeby świat nadał priorytet transformacji energetycznej – przekonywała podczas katowickiej konferencji PRECOP 28 zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ Sanda Ojiambo.
05.10.2023

PSPA: elektromobilność to pewna, dobra przyszłość

„Elektromobilność to nie tylko elektryczne samochody, ale cały ekosystem biznesowy, który się wokół niej tworzy - stacje ładowania baterii, tankowania wodoru, logistyka, budowa zeroemisyjnych flot firmowych, a nawet flot morskich czy powietrznych. Elektromobilność to część większego obszaru inwestycyjnego oznaczającego zrównoważony transport” - przekonywał podczas łódzkiego Kongresu Nowej Mobilności Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA.
05.10.2023

Cable pooling przez najbliższe lata… tylko na papierze

Cable pooling już istnieje, ale tylko na papierze – bo problemem są operatorzy sieci. W trudnej sytuacji jest również fotowoltaika, która została uziemiona, tak jak w 2016 roku uziemiona została energetyka wiatrowa. Właśnie tak brzmią najważniejsze wnioski z dyskusji w ramach panelu „Rozproszona generacja OZE i potencjał magazynowania energii odnawialnej – jak podnieść stabilność wytwarzania z OZE?”, który odbył się w ramach IX Kongresu Energetyczego organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych we Wrocławiu.
03.10.2023

Rozdzielnica średniego napięcia SM AirSeT otrzymuje prestiżowe wyróżnienie na targach Energetab 2023

Rozdzielnica SM AirSeT, innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie dystrybucji energii elektrycznej, została nagrodzona podczas targów Energetab 2023, które odbyły się w dniach 12-14 września w Bielsku-Białej. Otrzymane wyróżnienie potwierdza znaczący wkład firmy Schneider Electric w rozwijanie zrównoważonych technologii w sektorze energetycznym.
02.10.2023

Jakie wnioski wynikają z badania o strefach czystego transportu?

Wnioski z raportu, którego premiera miała miejsce 27 września podczas Kongresu Nowej Mobilności (KNM) w Łodzi są optymistyczne. Strefy czystego transportu (SCT) oznaczają lepsze powietrze dla nas oraz przyszłych pokoleń, a także kojarzą się ankietowanym ze zdrowszym i spokojniejszym życiem. Zastrzeżenia dotyczą jednak tempa i kosztów ich wprowadzania.
02.10.2023

Prezes InnoEnergy: transformacja energetyczna daje Polsce szansę na „dogonienie” Europy

„Transformacja energetyczna jest wielką szansą dla Polski, żeby po wielu latach >>gonienia
02.10.2023

Elektromobilność będzie napędzała światową gospodarkę w kolejnych dziesięcioleciach

Elektromobilność to potężny przełom technologiczny, którego my, jako kraj, powinniśmy być częścią. I nasza gospodarka powinna korzystać z tej potężnej zmiany. Widzimy elektromobilność jako białą kartkę, która możemy wypełnić treścią - mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, organizatora Kongresu Nowej Mobilności, który odbył się w dniach 26-28 września w Łodzi.
02.10.2023

Zeroemisyjny transport w Polsce się rozwija, ale wciąż zbyt wolno. Branża e-mobility apeluje do rządu o działania przyspieszające

W Polsce elektromobilność rozwija się dynamicznie z każdym rokiem, ale względem bardziej rozwiniętych rynków – takich jak Holandia, Chiny czy USA – wciąż trzymamy duży dystans. Tymczasem rozwój tego segmentu mógłby w nadchodzących latach stać się nowym motorem polskiego wzrostu gospodarczego. Zwłaszcza że suma globalnych inwestycji w obszarze zeroemisyjnego transportu do 2050 roku jest szacowana na 53 bln dol.
02.10.2023

BMW pokazało w Polsce model na wodór

„Jesteśmy szczęśliwi, że tu, w Łodzi, mieliśmy okazję pokazać pierwszy raz w Polsce nasze nowe BMW iX5 Hydrogen. Ten pojazd jest częścią naszej floty pilotażowej aktualnie podróżującej po świecie. Jej zadaniem jest uzyskanie feedbacku od różnych społeczności, w jaki sposób postrzegają technologię wodorową” – mówi Jürgen Guldner, Director of Hydrogen Technology Development, BMW Group. Jürgen Guldner wziął udział w panelu dyskusyjnym „H2 in Transport”, który odbył się podczas Kongresu Nowej Mobilności.
30.09.2023

Przejście na transport zeroemisyjny to nowe wyzwania dla polityk krajowych

Fit for 55, AFIR, Net Zero, IRA - europejskie i światowe rządy oraz regulatorzy wyznaczają coraz ambitniejsze cele dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w transporcie. Na pytanie, czy „tsunami nowych regulacji” wesprze rozwój nowej mobilności w Polsce, Europie i na świecie odpowiadali eksperci podczas trzeciego dnia Kongresu Nowej Mobilności (KNM) w Łodzi.
29.09.2023

Europa ma szansę na wzmocnienie swojej pozycji na rynku elektromobilności

Miejsce Europy na elektromobilnym rynku świata, produkcja baterii do samochodów elektrycznych jako szansa dla gospodarek Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wyspecjalizowane pojazdy elektryczne dla przemysłu i rolnictwa - o możliwych do wykorzystania szansach związanych z wciąż przyspieszającą rewolucją e-mobility rozmawiano podczas drugiego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
28.09.2023

Kongres Nowej Mobilności: Elektromobilność to wielka szansa dla Polski

Strefy czystego transportu, zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach, rozwój infrastruktury ładowania, nowe formy mikromobilności oraz konieczność wypracowania nowych rozwiązań legislacyjnych - o strategii rozwoju zrównoważonego transportu w Polsce rozmawiano podczas pierwszego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.
28.09.2023

Od przyszłego roku w Warszawie będzie wdrażana Strefa Czystego Transportu

„Zgodnie z prawem Warszawa jest zobligowana do posiadania Strefy Czystego Transportu, która będzie wdrażana od przyszłego roku. Dla posiadaczy pojazdów zabytkowych będą wprowadzone rozwiązania, które pozwolą im się poruszać po strefie” - powiedział podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
28.09.2023

Minister Buda: Musimy pogodzić reindustrializację z wymaganiami klimatycznymi

„Jesteśmy w kluczowym momencie, żeby pogodzić reindustrializację Europy i wymagania klimatyczne, ten Zielony Ład, który jest trochę w oderwaniu od realiów, jakie mamy, po Covidzie i po wojnie, w globalnej konkurencji o nowe uprzemysłowienie świata” - powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
28.09.2023

Zielone miasta przyszłością walki z zanieczyszczeniami

Zadbanie o jakość życia w miastach wychodzi daleko poza ochronę klimatu, zmniejszanie poziomu zanieczyszczeń. Zielone miasto to takie, w którym się dobrze żyje – przekonuje Albena Markova z firmy PwC, która była moderatorem panelu poświęconego budowie „Zielonych miast”. Wydarzenie miało miejsce podczas tegorocznej edycji Kongresu Nowej Mobilności, która odbywa w Łodzi w dniach 26-28 września 2023 r.
28.09.2023

ElectroMobility Poland zostanie właścicielem działki w Jaworznie pod budowę fabryki polskich aut elektrycznych

Spółka ElectroMobility Poland (EMP) w wyniku postępowania przetargowego za 128 mln zł zostanie właścicielem działki o powierzchni 117 ha na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (JOG). Powstanie tam fabryka polskiej marki aut elektrycznych Izera. Budowa ma się rozpocząć w 2024 roku.
28.09.2023

Equinor liderem zielonej energii

Equinor aktywnie bierze udział w transformacji energetycznej Polski rozwijając morską i lądową energetykę odnawialną. Firma jest również jednym z głównych dostawców gazu ziemnego do Polski poprzez Baltic Pipe, zapewniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Działania firmy i jej wkład w rozwój energetyki opartej o zeroemisyjne źródła w Polsce zostały docenione przez kapitułę Konkursu organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, która uhonorowała Equinor tytułem Lidera Zielonej Energii.
28.09.2023

Volkswagen Financial Services i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych ogłaszają strategiczne partnerstwo

Volkswagen Financial Services, lider finansowania samochodów osobowych w Polsce , oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), największa organizacja branżowa kreująca rynek elektromobilności i technologii wodorowych w Polsce i w regionie CEE, poinformowali o nawiązaniu współpracy strategicznej na rzecz rozwoju rynku zeroemisyjnego w Polsce. VW FS będzie wyłącznym i jedynym partnerem strategicznym PSPA w obszarze finansowania.
27.09.2023

M. Wesoły: Chcemy zmierzać w stronę niskoemisyjnych źródeł energii

Chcemy dokonywać transformacji i zmierzać w stronę niskoemisyjnych źródeł energii, ale w sposób rozsądny i w tempie, które jesteśmy w stanie udźwignąć - mówił w środę podczas IX Kongresu Energetycznego we Wrocławiu wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły.
27.09.2023

I.Zyska: W ciągu niemal 4 lat do systemu elektroenergetycznego przyłączono 16,5 GW nowych mocy OZE

W ciągu niespełna czterech lat do systemu elektroenergetycznego przyłączono 16,5 GW nowych mocy odnawialnych źródeł energii – poinformował w środę we Wrocławiu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że w Polsce jest ponad 1 mln 300 tys. prosumentów.
27.09.2023

Prezes Eleport wypowiedział się na temat potrzeb związanych z elektromobilną rewolucją

Żeby przyspieszyć elektromobilną rewolucję w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – wraz ze zwiększającą się liczbą elektrycznych aut - potrzeba więcej dostosowanych do nich, łatwo dostępnych i szybkich ładowarek - powiedział podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi Raul Potisepp, prezes spółki Eleport.
27.09.2023

Rozpoczął się Kongres Nowej Mobilności o wyzwaniach rozwoju sektora e-mobility

W Łodzi rozpoczął się we wtorek Kongres Nowej Mobilności, prezentujący najważniejsze wyzwania związane z rozwojem sektora e-mobility. Minister klimatu Anna Moskwa napisała w liście do uczestników, że transformacja sektora motoryzacji będzie miała znaczny wpływ na polską gospodarkę.
26.09.2023

PGE: energetyka jądrowa na Forum Koreańsko-Polskim podczas Kongresu Krynica 2023

Podczas Krynica Forum 2023 odbyło się Forum Koreańsko-Polskie. Wydarzenie otworzył Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Han Duck-soo, premier Republiki Korei. W wydarzeniu wzięli również udział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, oraz Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
15.09.2023

Kongres Energetyki Rozproszonej – głos organizacji branżowych

W dniach 25–26 września 2023 r. na terenie kampusu AGH odbędzie się I Kongres Energetyki Rozproszonej. KER łączy sprawdzoną formułę spotkań integrujących środowiska branżowe (Fora Energetyki Rozproszonej) z konferencją naukową, której tematyka obejmie praktyczne aspekty nowej energetyki. Kongres organizuje Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, a współorganizatorami są Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.
14.09.2023

Przechodzenie na ekologiczne floty staje się faktem

Efektywna elektryfikacja firmowych flot, optymalizacja całkowitego kosztu posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, rozwój prywatnej sieci infrastruktury ładowania, alternatywne formy finansowania, etapy wdrażania EV w przedsiębiorstwie oraz wymiana najlepszych międzynarodowych praktyk, to tylko część z tematów przewodnich ścieżki Green Fleet Forum ESG, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.
13.09.2023

Liderzy Trzeciej Drogi: stawiamy na zieloną energię i szacunek do pracy

Stawiamy na zieloną energię i szacunek do pracy - oświadczyli w sobotę liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (Polska 2050). Zapowiedzieli inwestycje w biogazownie, fotowoltaikę i energię wiatrową, a także ustanowienie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.
09.09.2023

I Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej (KNER’2023) – nauka dla gospodarki

26 września 2023 r. w Krakowie odbędzie się I Konferencja Naukowa Energetyki Rozproszonej KNER’2023 – organizowana przez osiem wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej. W toku obrad naukowej refleksji zostaną poddane najważniejsze aspekty transformacji energetycznej. Konferencja wraz z odbywającym się dzień wcześniej VI Forum Energetyki Rozproszonej tworzą I Kongres Energetyki Rozproszonej – miejsce merytorycznej debaty na temat wyzwań energetycznych kraju.
18.08.2023

Sektor OZE rośnie w siłę napędzając światową gospodarkę

Energia słoneczna i wiatrowa będą według prognoz dostarczać w 2030 roku ponad jedną trzecią światowej energii elektrycznej. Nic dziwnego zatem, że w obliczu stale rosnącego zapotrzebowania na energię oraz zmieniających się norm środowiskowych, odnawialne źródła energii stały się kluczowym elementem dyskusji dotyczącej przyszłości branży energetycznej. Wzrost świadomości ekologicznej, postęp technologiczny, korzystne regulacje i konkurencyjność cen przyczyniają się do rekordowych wyników firm z branży OZE.
07.08.2023

Zełenski: musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną

Musimy być gotowi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną jesienią i zimą - powiedział w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który tego dnia przebywa w Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy.
30.07.2023

Zmiany w Krajowej Izbie Klastrów Energii i OZE

19 lipca br., w Warszawie, odbyło się Walne Zgromadzenie członków Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, połączone z posiedzeniem zarządu Izby. Kluczowymi decyzjami było powołanie do zarządu KIKE pana Krzysztofa Pubrata, prezesa spółki Polenergia Dystrybucja oraz przyjęcie nowych założeń i kierunków działalności.
23.07.2023

P. Gliński: państwo musi być suwerenne energetycznie i mieć "zatkany" budżet

Państwo powinno być suwerenne energetycznie, mieć "zatkany" budżet, i myśleć o tych, którzy wymagają wsparcia, w tym dzieciach i rodzinach wielodzietnych, mówił w sobotę w trakcie Kaszubsko-Kociewskiego Kongresu Samorządowego w Wejherowie szef MKiDN Piotr Gliński.
22.07.2023

Polityczna pułapka energetyczna: Zamrożone ceny to bomba z opóźnionym zapłonem

Sejm funduje Polkom i Polakom bombę z opóźnionym zapłonem. Mrożąc sztucznie ceny dla konsumentów, usiłuje przed wyborami wywołać wrażenie, że energia jest tania. A politycy, w czasie kampanii wyborczej, licząc głosy, zapominają, że wcześniej czy później ceny energii wystrzelą także dla konsumentów.
17.07.2023

Kongres Energetyki Rozproszonej – nowe forum merytorycznej debaty na temat wyzwań transformacji energetycznej

W dniach 25–26 września 2023 r. na terenie kampusu AGH odbędzie się I Kongres Energetyki Rozproszonej. Wydarzenie będzie kontynuowało linię programową wytyczoną przez Forum Energetyki Rozproszonej, którego pięć edycji zorganizowano w ostatnich latach w ramach projektu „Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii” (KlastER) finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (program GOSPOSTRATEG).
05.07.2023

PKN Orlen współpracuje z Zespołem Szkół Morskich w Świnoujściu

PKN Orlen poinformował, że wspólnie z Orlen Neptun zawarli porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu. Wydarzenie to miało miejsce w szczecinie, podczas Kongresu Morskiego.
29.06.2023

Premier: w Świnoujściu powstanie pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Kongres Morski: Morawiecki o Świnoujściu, Witek o potencjale morskim

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

"Magazynowanie energii przestało już być tylko tematem branżowym, takim, którym interesują się tylko energetycy. Dzisiaj o magazynowaniu energii mówią już wszyscy. Każdy, kto posiada, chociażby smartfon, zdaje sobie sprawę, że kwestia możliwości magazynowania energii i korzystania z niej wtedy gdy nie mamy dostępu do sieci, jest kwestią kluczową, przekładająca się na naszą mobilność oraz większą elastyczność."
27.06.2023

Kongres 590: rozwój małego atomu wymaga dostosowania przepisów do specyfiki SMR [WIDEO]

Potrzebna jest aktualizacja prawa, która pozwoli uwzględnić specyfikę SMR-ów (małych reaktorów jądrowych - red.) i umożliwić szybkie zastosowanie tej technologii w Polsce - powiedział Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy podczas VIII edycji Kongresu 590. Jego zdaniem rozwój tzw. małego atomu to ogromna szansa dla Polski, ale „nie możemy popełnić błędów, takich jak przy gazie łupkowym”.
26.06.2023

Anna Moskwa i wiceminister Małgorzata Golińska o suwerenności energetycznej i transformacji na "Kongresie 590"

"Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna były i są nadal naszymi absolutnymi priorytetami. To najważniejszy filar polityki energetycznej Polski" – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas "Kongresu 590". W wydarzeniu, które odbyło się 21 czerwca 2023 r. w Warszawie, uczestniczyła również wiceminister Małgorzata Golińska.
22.06.2023

GAZ-SYSTEM na Forum Wizja Rozwoju: dziś przechodzimy od węgla do gazu, ale pracujemy już nad paliwami przyszłości [WIDEO]

O ile droga do zeroemisyjnej gospodarki prowadzi przez zastąpienie węgla gazem ziemnym, o tyle jej dalszy rozwój oparty będzie o tzw. paliwa przyszłości. Jak podkreślał podczas kongresu Forum Wizja Przyszłości Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM, odpowiedzialna za przesył gazu spółka rozpoczęła już prace nad dostosowywaniem swej infrastruktury do transportu i magazynowania wodoru, amoniaku czy biometanu.
21.06.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
20.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy. Wzorem poprzednich edycji patronat honorowy nad VI Forum objął premier RP Mateusz Morawiecki, który w tym roku otworzy obrady i weźmie udzia
16.06.2023

Tak w 2025 roku ma wyglądać terminal instalacyjny Orlenu

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – terminal Orlenu w Świnoujściu – ma osiągnąć zdolność operacyjną na przełomie 2024 i 2025 roku. Za budowę odpowiadają wspólnie Orlen Neptun II oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Projekt został natomiast opracowany przez gdyńską spółkę Wuprohyd.
12.06.2023

Kongres Transformacji Energetycznej, 14 czerwca Warszawa

Klub Energetyczny serdecznie zaprasza w najbliższą środę 14 czerwca na Kongres Transformacji Energetycznej, który odbędzie się w Crowne Plaza Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego 2 w Warszawie.
12.06.2023

10. Międzynarodowy Kongres Morski 27-28 czerwca 2023

W programie tegorocznego Kongresu będą poruszane bardzo ważkie tematy dla tej gałęzi gospodarki: m.in. kwestie rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabraknie dyskusji o przemyśle stoczniowym, offshore, śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych stanowiących integralną część europejskich korytarzy transportowych.
12.06.2023

EKF 2023: transformacja energetyczna to wyzwanie nie tylko dla gospodarki, ale i ubezpieczycieli [WIDEO]

„Jesteśmy u progu zielonej transformacji energetycznej. Oznacza to perspektywę realizacji wielkich projektów przemysłowych, które będą musiały być we właściwy sposób ubezpieczane i finansowane. Dla firm ubezpieczeniowych to duże wyzwanie w zakresie oferty i reasekuracji, tworzące jednocześnie ogromną szansę rozwojową” - uznali eksperci podczas debaty pt. „Rola ubezpieczeń w transformacji sektora energetycznego”, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) i została zorganizowana przez Polską Izbę Ubezpiecz
09.06.2023

EKF 2023: sektor ubezpieczeniowy widzi w transformacji energetycznej szansę na rozwój w nowym kierunku

Transformacja energetyczna w stronę odnawialnych źródeł energii to dla rynku ubezpieczeń duże wyzwanie, ale również ogromna szansa – uznali uczestniczy debaty na ten temat podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, zorganizowanej przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Kluczowa będzie właściwa ocena ryzyka w tym nowym obszarze i adekwatna wycena składek.
08.06.2023

PKP Intercity: neutralność dla klimatu to inwestycje w tabor i OZE [WIDEO]

„Neutralność dla klimatu to nowy tabor elektryczny” - uważa Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity, który wziął udział w Kongresie Rozwoju Kolei w Warszawie. Dodał, że spółka inwestuje też w odnawialne źródła energii. „Odpowiedzią na pogodzenie ekonomii i ekologii są też programy eco driving i eco parking” - powiedział.
07.06.2023

JSW na EKF 2023: zielona transformacja energetyczna zaczyna się tysiąc metrów pod ziemią [WIDEO]

„Węgiel koksowy jest specyficznym surowcem, który warunkuje dobrobyt i rozwój społeczności Unii Europejskiej. Nie spalamy go w kotłach, żeby produkować ciepło, tylko uzyskujemy z niego koks – niezbędny do produkcji stali. Natomiast ze stali produkujemy wiatraki, panele fotowoltaiczne czy magazyny energii” – przekonywał Robert Ostrowski, wiceprezes zarządu ds. ekonomicznych JSW podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
07.06.2023

Poznań gościł 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych [WIDEO]

W dniach 16-17 maja Poznań stał się miejscem spotkania ekspertów i decydentów związanych z rynkiem wodorowym podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie skupiło się na przyszłości technologii wodorowych, które odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu energetycznej niezależności Europy.
06.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030 – podsumowanie [WIDEO]

Pierwsza edycja Kongresu Polskie Porty 2030 trwająca w dniach 1-2 czerwca zakończyła się ogromnym sukcesem. Podczas dwóch dni intensywnych debat dotyczących przyszłości polskich portów w Sopocie gościło ponad 500 osób. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród prelegentów, przedstawicieli branży, jak i wszystkich zgromadzonych uczestników.
05.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

Świnoujście. Terminal instalacyjny miejscem praktyk uczniów Szkoły Morskiej

Terminal instalacyjny Baltic Power w Świnoujściu, którego budowa ma ruszyć w tym roku, będzie miejscem praktyk uczniów ze świnoujskiej Szkoły Morskiej.
05.06.2023

Prof. Krysiak: kluczowym wyzwaniem Polski jest transformacja energetyczna

Niewątpliwie kluczowym wyzwaniem Polski jest transformacja energetyczna i stworzenie tanich źródeł energii - powiedział w rozmowie z PAP.PL ekonomista prof. Zbigniew Krysiak, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana.
03.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: offshore lokuje się u dużych i małych

Powstająca w Polsce morska energetyka wiatrowa będzie potrzebować wielu zasobów i wykorzysta zarówno te największe porty, jak i te małe, a pewnie sięgnie także za granicę. O wykorzystaniu polskich portów dla offshore rozmawiali uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych podczas drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak porty przygotowują się na wyzwania przyszłości energetyki?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Wydarzenie odbywa się w dniach 1-2 czerwca.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: w drodze do bycia smart i ekologii

Drugi dzień pierwszego Kongresu Polskie Porty 2030 rozpoczął się od dyskusji na temat zielonej transformacji w portach i implementacji nowoczesnych rozwiązań.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: w którym kierunku pójdą porty?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Impreza rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do jutra.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak przygotować infrastrukturę?

Trzeci panel dyskusyjny podczas Kongresu Polskie Porty 2030 był poświęcony infrastrukturze portowej oraz dostępowej.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: nowe rozwiązania w łańcuchu dostaw

Ostatni panel pierwszego dnia konferencji był poświęcony zagadnieniom związanym z magazynowaniem i transportem towarów z i do portów morskich.
01.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030 – to już dziś!

Już dziś rozpoczyna się Kongres Polskie Porty 2030. W hotelu Radisson Blu w Sopocie spotkają się przedstawiciele najważniejszych instytucji w branży morskiej w Polsce – portów, terminali przeładunkowych, firm logistycznych. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się ponad 500 gości, co przerosło wszelkie oczekiwania. Aby być na bieżąco z tym, co dzieje się podczas Kongresu – zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych!
01.06.2023

To co stało się w Sejmie, to powtórka z ustawy 10H tylko dla fotowoltaiki

Sejm uchwalił ustawę, która może zablokować energetykę słoneczną w Polsce, branża liczy na poprawki w Senacie „Wprowadzono odpowiednik ustawy 10 h” – komentują eksperci.
31.05.2023

Kongres PV: Transformacja energetyczna to wspólny wysiłek [WIDEO]

Rozwój fotowoltaiki w Polsce jest niezagrożony, a regulacje spowalniające przyrost nowych mocy spowodują przede wszystkim, wzrost kosztów transformacji – mówią eksperci podczas Kongresu PV w Warszawie.
31.05.2023

Kongres Polskie Porty 2030 już w czerwcu – zaproszenie i patronat Ministerstwa Infrastruktury

W dniach 1-2 czerwiec w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja w całości skoncentrowana na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Ponad 300 uczestników, ponad 50 ekspertów, 10 paneli tematycznych, prezentacje, wykłady, obecność przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji. Spotkajmy się i dyskutujmy o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów. REJESTRACJA ONLINE
31.05.2023

Eko technologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów - to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
24.05.2023

Jacek Bartosiak prelegentem podczas Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie

Pierwszego dnia trwania Kongresu Polskie Porty 2030, 1 czerwca, swój wykład wygłosi dr Jacek Bartosiak, założyciel i właściciel portalu Strategy&Future, zajmującego się zagadnieniami geopolitycznymi i geostrategicznymi.
24.05.2023

Fotowoltaika w Polsce. Potencjał, którego nie możemy zmarnować

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, prezentując założenia znowelizowanej Polityki Energetycznej Państwa do 2040, stwierdziła, że przy założeniu racjonalnego wzrostu w 2030 r. w Polsce może funkcjonować 27 GW mocy w fotowoltaice. W 2040 r. może to być aż 45 GW. Niektóre ośrodki analityczne wskazują, że energetyka słoneczna może nam dać nawet 58 GW już w 2030 roku. Na kilka dni przed Kongresem PV, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Forowoltaiki, warto poznać kluczowe wyzwania, przed którymi stoi branża.
23.05.2023

Kaczmarczyk na kongresie H2POLAND: rozwój samochodów wodorowych szybszy i łatwiejszy niż w przypadku pojazdów bateryjnych [WIDEO]

Podczas kongresu H2POLAND Cezary Kaczmarczyk, dyrektor regionalny Toyota Central Europe, przekonywał, że największą przeszkodą blokującą wejście wodorowych pojazdów do powszechnego użytku, jest infrastruktura. I gdy tylko stacje tankowania wodoru pojawią się w Polsce, rozwój wodorowej motoryzacji znacznie przyspieszy. „Toyota produkuje seryjnie samochód wodorowy od ośmiu lat. W tej chwili mamy już pewność, że jest to mechanizm dobrze funkcjonujący i może być atrakcyjną ofertą dla firm i klientów indywidualnych” - zauważył Cezary
22.05.2023

Marek Woźniak na kongresie H2POLAND: wodór może ochronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną

„Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli goście reprezentujący Polskę i zagranicę. Podczas konferencji H2POLAND możemy się wymienić spostrzeżeniami, gdzie jesteśmy, jakie są perspektywy, jak możemy współpracować i jak sobie pomóc. To nasza wielka wodorowa przygoda, która - mam nadzieję - będzie się rozwijała i przełoży się na liczne ekonomiczne sukcesy” - przekonywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. W jego opinii, rozwój technologii wodorowych może się przyczynić do ochrony ludzkości przed katastrof
22.05.2023

Paweł Piotrowicz na kongresie H2POLAND: technologie wodorowe to przyszłość naszej gospodarki [WIDEO]

Paweł Piotrowicz, ekspert rynku energii i technologii wodorowych TÜV SÜD POLSKA SP. Z O.O. i HYDROGEN POLAND, przekonywał, że technologie wodorowe to przyszłość, która już dziś puka do naszych drzwi. W jego opinii gospodarka wodorowa rozwija się w sposób wykładniczy. „Wodór idealnie nadaje się do magazynowania energii jako paliwo, a także w przemyśle. Dlatego nie mamy wyboru – technologie wodorowe są nieuchronne dla naszej gospodarki, jeśli chcemy być niezależni i bezpieczni energetycznie” – mówił Paweł Piotrowicz.
21.05.2023

Józef Węgrecki na kongresie H2POLAND: nasze projekty są tworzone na bazie najlepszych europejskich rozwiązań [WIDEO]

„Jeśli chodzi o technologie wodorowe, ORLEN jest w czołówce Polski i Europy. Może nie jesteśmy szeroko rozpropagowani, jednak nasze projekty są tworzone na bazie najlepszych rozwiązań europejskich. Wszyscy szukają. Mam nadzieję, że my znajdziemy pierwsi” – tłumaczył Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych PKN ORLEN. W jego opinii do rozwoju energetyki wodorowej w Polsce mają szanse przyczynić się uczestnicy Akademii Wodorowej PKN ORLEN.
19.05.2023

Atom, węgiel i OZE – to przyszłość i gwarancja bezpieczeństwa energetycznego Polski [GALERIA]

Kooperacja, przenikanie i elastyczne zarządzanie mocami z węgla, z OZE, a w przyszłości z atomu, są gwarancją bezpieczeństwa Polski w następnych dziesięcioleciach – to główne wnioski z panelu „Bezpieczeństwo energetyczne i transformacja sektora energii w aspekcie geopolitycznym”, który odbył się w ramach Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.
19.05.2023

Timmermans: klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego

Ostatnie klęski żywiołowe to nie rezultat ideologii a kryzysu klimatycznego; walka z nim to nie ideologia a pragmatyzm – powiedział w czwartek w Łodzi wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans podczas rozpoczęcia w Łodzi Samorządowego Kongresu Klimatycznego.
19.05.2023

Moskwa: realizujemy duże, ambitne projekty, to m.in. atom, rozwój i stabilizacja OZE

Realizujemy duże, ambitne projekty; to na pewno atom, rozwój i stabilizacja odnawialnych źródeł energii, ale również dzielenie się odpowiedzialnością w polityce energetycznej na poziomie lokalnym, powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Lublinie.
18.05.2023

Kongres H2POLAND: rewolucja wodorowa w Polsce

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND jest odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko- i zeroemisyjnych. Wydarzenie jest platformą wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i przedstawicielami administracji publicznej. Istotnym elementem konferencji jest ekspozycja najnowszych rozwiązań poświęconych nisko i zeroemisyjnej gospodarce.
18.05.2023

Minister Moskwa: świadomość i wiedza o energetyce w ubiegłym roku wzrosła

Szefowa resortu klimatu i środowiska uczestniczyła w panelu "Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy" w ramach kongresu. Odpowiadając na pytanie moderatora o wydatki na utrzymanie bezpieczeństwa na rynku energii przyznała, że "wsparcie Polski było jednym z największych, a na pewno jednym z najwcześniej zapewnionych obywatelom i całej grupie podmiotów: samorządom, szkołom, szpitalom, ale też mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom".
18.05.2023

Polskie i europejskie bezpieczeństwo energetyczne tematem na Samorządowym Kongresie Trójmorza

O zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w Polsce oraz w Europie, a także potrzebie zachowania suwerenności energetycznej mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas tegorocznego Samorządowego Kongresu Trójmorza. Międzynarodowe wydarzenie z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, świata biznesu oraz naukowców odbyło się 17 maja 2023 roku w Lublinie.
18.05.2023

Prezes LW Bogdanka: Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego

Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego, który będzie napędzał zieloną transformację, poinformował w środę prezes LW Bogdanka Kasjan Wyligała. Firma bierze pod uwagę wydobycie m.in. soli potasowo-magnezowych, węgla koksującego, bursztynu, metali ziem rzadkich.
18.05.2023

Maciej Przybyła na kongresie H2POLAND: powinniśmy lepiej wykorzystywać zasoby naturalne

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND ma być odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko- i zeroemisyjnych. Wydarzenie jest platformą wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i przedstawicielami administracji publicznej. Istotnym elementem konferencji jest ekspozycja najnowszych rozwiązań poświęconych nisko- i zeroemisyjnej gospodarce.
18.05.2023

EKG 2023: samorządy chcą uczestniczyć w transformacji energetycznej, ale brakuje narzędzi [WIDEO]

Badania pokazują, że samorządy i mieszkańcy chcą uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej, jednak brakuje odpowiednich narzędzi regulacyjnych i bodźców finansowych – ocenił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego prof. Piotr Szymański z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
12.05.2023

Kongres Polskie Porty 2030 – PAP głównym patronem medialnym

Polska Agencja Prasowa została głównym patronem medialnym Kongresu Polskie Porty 2030.
11.05.2023

Morawiecki: musimy znaleźć swój własny sposób dojścia do zeroemisyjności

Musimy znaleźć swój własny sposób, aby dojść do zeroemisyjności; nie chcemy, by było to robione kosztem naszego społeczeństwa - powiedział w środę w Poznaniu podczas kongresu Impact'23 premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska dużo inwestuje w odnawialne źródła energii.
11.05.2023

Sasin: "Nie udźwigniemy tempa Fit For 55"

Jesteśmy za transformacją energetyczną, ale w wymiarze możliwym do zrealizowania społecznie – mówił w środę w Poznaniu wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Transformacje powodowane ideologią, bez uzasadnienia ekonomicznego i społecznego, nie mogą się udać; zostaną odrzucone - dodał.
11.05.2023

Zbliża się Kongres Polskie Porty 2030: potrzebna jest konkretna, strategiczna wizja rozwoju – rozmowa z Markiem Gróbarczykiem

Polskie porty stają się strategicznym punktem na europejskiej mapie logistycznej. Aby utrzymać ich znaczenie w dobie zmieniających się realiów polska polityka infrastrukturalna musi stale ewoluować. O kluczowych inwestycjach, wizji polskich portów w perspektywie 2030 i dalszej oraz potrzebie dyskusji na temat ich rozwoju rozmawiamy z wiceministrem infrastruktury – Markiem Gróbarczykiem.
09.05.2023

Wielkimi krokami zbliża się IV edycja Kongresu PV

IV edycja Kongresu PV, najważniejszego wydarzenia sektora energetyki słonecznej w Polsce, już za miesiąc. W tym roku tematem przewodnim będę rola fotowoltaiki w budowaniu niezależności energetycznej i elektryfikacji przemysłu. Porozmawiamy też o konieczności rozbudowy i modernizacji sieci, kryzysie energetycznym i akceptacji społecznej dla farm słonecznych. Wydarzeniem towarzyszącym Kongresu PV będzie druga edycja Konferencji O&M, na której omówimy najlepsze międzynarodowe praktyki i standardy branżowe w zakresie eksploatacji i z
08.05.2023

Za kilka lat elektryczne ciężarówki zapełnią polskie i europejskie drogi [WIDEO]

5,7 proc. polskiego PKB generuje sektor transportu i magazynowania, a w szeroko pojętej spedycji i logistyce zatrudnienie znajduje blisko milion Polek i Polaków. Aby utrzymać pozycję europejskiej liderki przewozów ciężarowych, musimy nadążać za trendami na tym rynku — a takim w najbliższych latach będzie elektryfikacja całej floty pojazdów.
27.04.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.