Budżet UE dla programu FENG to aż 36 mld na innowacje

zk

16.04.2021 20:32 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Budżet UE dla programu FENG to aż 36 mld na innowacje

Partnerzy portalu

Budżet  UE dla programu FENG to aż 36 mld na innowacje - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Budżet programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to 36 mld zł - poinformowało w piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Dodano, że środki te trafią m.in. na badania, wdrażanie innowacji, wykorzystywanie zaawansowanych technologii oraz transformację przemysłową.

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki jest jednym z 9 programów krajowych w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027, z których w najbliższych latach będzie mogła korzystać Polska. Wskazano, że budżet programu to 36 mld zł, a środki te zostaną skierowane na badania, wdrażanie innowacji, wykorzystywanie zaawansowanych technologii, wzrost konkurencyjności polskich małych i średnich przedsiębiorstw oraz transformację przemysłową i przedsiębiorczość.

Zaznaczono, że realizacja FENG ma wpłynąć na wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw, a także aktywizację współpracy pomiędzy sektorem przedsiębiorstw oraz nauki.

"Płynne uruchomienie środków z budżetu unijnego będzie miało wpływ na przywrócenie polskiej gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu po pandemii. Fundusze dla naukowców i przedsiębiorców zainwestujemy w rozwój innowacji i wspieranie prac badawczo-rozwojowych, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw - powiedział cytowany w informacji resortu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Wskazano, że z FENG będą mogli skorzystać przedsiębiorcy i firmy, instytucje z sektora nauki, konsorcja przedsiębiorstw oraz instytucje otoczenia biznesu, a w szczególności ośrodki innowacji i instytucje finansowe. Program - jak czytamy - będzie oferował dotacje, instrumenty finansowe (kapitałowe/gwarancyjne) oraz instrumenty mieszane.

Napisano, że w programie przewidziano trzy priorytety. Pierwszy - to wsparcie dla przedsiębiorców, czyli zapewnienie dofinansowania w obszarach B+R, wdrożeń nowych rozwiązań, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji, cyfryzacji, zielonej gospodarki. Drugi - to środowisko przyjazne innowacjom, czyli wspieranie projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki, w tym rozbudowy publicznej infrastruktury badawczej, transferu i komercjalizacji technologii powstających na uczelniach i w instytutach, a także wzmacnianie potencjału ośrodków innowacji takich jak akceleratory, klastry, instytucje badawcze oraz szerokie wsparcie start-upów. Natomiast trzeci priorytet - to pomoc techniczna, czyli "zapewnienie systemowego wsparcia dla potencjalnych beneficjentów poprzez realizację działań zachęcających i ułatwiających ubieganie się o środki z programu FENG, kontynuacja STEP i Innovation Coach, wspieranie beneficjentów w realizacji projektów, a także zapewnienie wsparcia administracyjnego".

Przypomniano, że konsultacje FENG trwały od 10 marca do 14 kwietnia br., natomiast do 30 kwietnia trwają konsultacje prognozy oddziaływania na środowisko, w których - jak zaznaczono - "może wziąć udział każdy zainteresowany".

Resort funduszy i polityki regionalnej wskazał również, że wysłuchanie publiczne w sprawie projektu programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki odbędzie się 21 kwietnia. Tego dnia - jak napisano - przedstawiciele rządu, którzy odpowiadają za kształt dokumentu, usłyszą opinie na temat projektu.

Dodano, że w konsultacjach FENG udział wzięło 700 zarejestrowanych uczestników na dedykowanej platformie oraz 1,2 tys. na YouTube. Zebrano 300 opinii i uwag.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24850,00 $ tona 4,30% 11 sie
 Cynk 3726,00 $ tona 2,62% 11 sie
 Aluminium 2497,00 $ tona 1,42% 11 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.